ŠTÍTEK: Karel Zeman

Z výstavy Cesty čarodějova učně.
Malá čarodějnice, Krabat, Vodníček… V liberecké krajské knihovně se právě připravuje výstava, která připomene jednoho z nejslavnějších zdejších rodáků spisovatele německého původu Ottfrieda Preusslera. Pod názvem Cesty čarodějova učně si ji zájemci budou moci prohlédnout už od středy 16. října. Vernisáž se koná od 17 hodin.

Výstava v liberecké knihovně připomene autora Malé čarodějnice i Krabata

Volný čas
Karel Gott na zlínském festivalu
Německý snímek Rocca mění svět o dívce, která se snaží změnit svět, je nejúspěšnějším snímkem letošního 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Film režírovala Katja Benrathová, získal zvláštní cenu odborné poroty pro hraný film, zvláštní cenu ekumenické poroty, cenu dětské poroty i diváckou cenu. Ceny festivalu se předávaly dnes při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.  

Zlínský festival ovládl snímek Rocca mění svět. Cenu dostal i Karel Gott

Film a televize
Úžasná atmosféra i zábava. Tak hodnotili sobotní návštěvníci berounského kulturního domu Plzeňka letošní městský ples, který byl k uctění stého výroční založení republiky v duchu Retro.
Beroun /FOTOGALERIE/ - Město Beroun už začalo připravovat letošní městský ples. Ten loňský, který byl kvůli významnému stému výročí vzniku republiky ve stylu retro, posunul laťku této společenské události vysoko. Přesto nebudou návštěvníci toho letošního nijak zklamáni. Opět na něj mohou přijít v zajímavých kostýmech. Inspirací pro letošní městský bál se totiž stala tvorba legendárního Karla Zemana.
110 fotografií

Na městský bál opět v kostýmech

Volný čas
Socha prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka.
Mělnicko - V rámci oslav 100. výročí založení jsme se zeptali na dvě zásadní otázky týkající se naší historie. Oslovené osobnosti měly odpovědět na to, kdo byl nejhorším a nejlepším prezidentem. A také, které období bylo za dobu trvání našeho státu to nejpovedenější a které naopak považují za dobu temna.

Nejlepšími prezidenty byli Masaryk a Havel

Mělnicko
Filmový festival. Ilustrační foto.
Největšími taháky očekávaného 58. ročníku Zlín Film Festivalu jsou bezesporu Magda Vášáryová a Jaroslav Hanzlík. Festival se váže ke 100. výročí založení republiky. Tematicky ho propojí československé filmy pro děti a mládež. Oslava výročí se promítne také do ocenění za mimořádný přínos ve filmové tvorbě.

Festival rozzáří Vášáryová i Hanzlík. Děti pobaví barevné opice

Volný čas
Vynález zkázy
Zpátky ke Karlu Zemanovi, do světa dinosaurů, balonů a baronů, jimž se od úst pěkně práší. Pokud chcete sobě i dětem dopřát nevšední sobotu, vyrazte na oslavu pátých narozenin Muzea Karla Zemana. Organizátoři totiž zvou i veřejnost. Celodenní festival, který se zítra koná na dvou místech v Praze, zahrne přehlídku tvorby slavného režiséra a vizionáře, interaktivní akce pro děti i výstavu.
8 fotografií

Vraťte se mezi ještěry a barony. S Karlem Zemanem

Film a televize
Herečka Květa Fialová.
Orlickoústecko - Víkendová porota Orlického deníku: V tomto týdnu odešly dvě významné osobnosti českého herectví Jan Tříska a Květa Fialová. V jaké roli si je vybavíte?

Otázka na víkend: životní role

Orlicko
Pořadatel Sedlčanské filmové školy Petr Sokol.
Sedlčany - Sedlčanská filmová školka výběrem snímků cílí především na děti a mládež, ale pamatuje i na celé rodiny. Letošní ročník přehlídky má v místním kině rezervovaný víkend 21. až 22. října. Přestože do promítání zbývá ještě měsíc času, známe již program festivalu.

Festival sáhne opět do dílny Karla Zemana

Volný čas
Ilustrační snímek.
Trutnovsko - Na dalším čtvrtečním zasedání komisí Okresního fotbalového svazu Trutnov bylo živo. Řešily se neoprávněné starty malých fotbalistů, ale také nevšední události v soutěžích dospělých, které arbitři uvedli do zápisu o utkání.

O okresní pohár se bude hrát v jediném zápase

Fotbal
Filmový uzel ve Zlíně - Předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Kudlovské ateliéry Zdeněk Talaš
Filmový uzel se nachází v prostorách filmových ateliérů na Kudlově. Vznikl nákladnou rekonstrukcí dvou budov v nejstarší části areálu. Byl otevřen v roce 2016 a za rok provozu už nalákal do expozic, dílen, na akce a různé přednášky mnoho návštěvníků ze všech koutů nejen Zlínského kraje. Samotný komplex Filmového uzlu je rozdělený na čtyři podlaží o celkové ploše přes 2.000 m2.
13 fotografií

Po stopách zlínských tvůrců zábavy

Cestujeme
Ředitelka Masarykova kulturního domu Radka Kareisová (vpravo).
Mělník /ROZHOVOR/ – Počet sedaček v právě rekonstruovaném mělnickém kulturním domě se sníží o 40 míst. Podle ředitelky Masarykova kulturního domu Radky Kareisové je dobře, že se počet sedaček v sále nesníží nijak výrazně. Deník položil paní ředitelce pár otázek.

Mělnický kulturní dům obsadili dělníci

Mělnicko
57. ZLÍN FILM FESTIVAL 2017 - Mezinárodní festival pro děti a mládež. Karel Smyczek
ROZHOVOR/ - Na chodníku slávy přibyly v úterý dvě nové hvězdy. Jedna z nich je pro režiséra Karla Smyczka, který svoji kariéru zasvětil tvorbě filmů pro děti a mládež. Stál za oblíbenou pohádkou Lotrando a Zubejda, natočil seriál Bylo nás pět či filmovou komedii Sněženky a machři. Jeho posledním velkým projektem byl český fantasy seriál Špačkovi v síti času, s nímž spouštěl před čtyřmi lety své vysílání dětský kanál ČT:D. V čem je jiné natáčení s dětmi? A jak moc musí být režisér s nimi trpělivý? I na to Karel Smyczek odpověděl v rozhovoru pro Zlínský deník.
20 fotografií

Během natáčení se snažím být dětem co nejblíže

Volný čas
známka k připomenutí 75 let od operace Anthropoid
Praha - Česká pošta vydala známku k připomenutí 75 let od operace Anthropoid, při které českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Známka zobrazuje Heydrichův mercedes zničený výbuchem, Gabčíkův samopal a granát s plastickou trhavinou a je tak v pořadí třetí známkou, kterou pošta tuto událost z 27. května 1942 připomíná. Novinářům to dnes při jejím představení řekl ředitel České pošty Martin Elkán.

Pošta vydala známku připomínající 75 let od operace Anthropoid

Praha
Clarinet Factory - Zleva Luděk Boura, Vojtěch Nýdl Jindřich Pavliš a Petr Valášek
Praha – Po třech letech od vydání dvojalba Worx and Reworx přichází k posluchačům mezinárodně ceněný ansámbl Clarinet Factory s novým studiovým počinem Meadows. Podílelo se na něm hned několik hostů, díky nimž – jak říká kapelník Jindřich Pavliš – dozráli Clarinet Factory k návratu k přírodním a přirozeným kořenům.

Setkání s jinými žánry neplánujeme, přichází přirozeně

Hudba