ŠTÍTEK: Karel Zeman

Kladno - Jihlava, třetí zápas play off
Kladno – S ošklivou příšerou za krkem, tedy nutností vyhrát, nastoupili v pátek hokejisté Kladna do třetího semifinálového duelu play off WSM ligy proti Jihlavě. A ačkoliv se zápasem spíš protrápili a Dukla působila hokejověji, bojovníci s Rytířem na prsou vyválčili z bláta a popela výhru 3:2 v prodloužení. Hrdinou zápasu byl Matěj Pekr, který dal všechny kladenské branky a v čase 61:52 rozhodl.
58 fotografií

Pekr předvedl, že Jihlavu nemusí a udržel Rytíře ve hře

Hokej
Kino Bio Central v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Od středy si mohou milovníci tvorby legendárního československého filmaře, výtvarníka a animátora Karla Zemana prohlédnout zajímavou výstavu jeho filmových plakátů v hradeckém kině Bio Central.

Kino Bio Central láká na výstavu plakátů

Volný čas
manželé Zemanovi
Litomyšl - Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se z každého prožitého dne dohromady.

Láska hory přenáší u Zemanových už 74 let

Zdraví
Manželé Zemanovi slaví 74.výročí od svého sňatku
Litomyšl – Přijde vám dvacetileté soužití s partnerem jako věčnost? A co teprve čtyřicet nebo šedesát let? Pak asi podivíte, že se najdou lidé, kteří jsou spolu mnohem déle a navíc jsou naplněni láskou a obdivem jeden k druhému a těší se 
z každého prožitého dne dohromady.
2 fotografie

Láska hory přenáší u Zemanových už 74 let

Svitavsko
Petr Sokol, předseda Filmového klubu Sedlčany.
Sedlčany – Sedlčanská filmová školka vstupuje do třetího ročníku. Malý filmový festival, na kterém mají dospělí i děti možnost shlédnout snímky, které jinak v kinech budou těžko vyhlížet, se uskuteční už v sobotu a v neděli v místním kině. Pořadatelem je Petr Sokol za Filmový klub Sedlčany za podpory Muzea Karla Zemana, Národního filmového archivu Praha a Asociace českých filmových klubů. Mediálním partnerem akce je již potřetí Příbramský deník. Více nám Petr Sokol řekl v rozhovoru.

Filmová školka nabídne méně promítané filmy české i zahraniční produkce

Volný čas
Součástí jubilejní oslavy byla i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.
Praha /FOTOGALERIE/ - V zoologické zahradě proběhly ve středu 28. září jubilejní oslavy k 85. výročí jejího otevření. Hlavním bodem programu byly křtiny mláděte žirafy a hrabáče. O hudební produkci se postarala skupina Sestry Havelkovy a formace Kašpárek v rohlíku, velkým lákadlem pro návštěvníky bylo také odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku. Celým programem se prolínala atmosféra 30. let 20. století.
24 fotografií

V Zoo Praha proběhla oslava 85. výročí jejího otevření

Praha
Zoo Praha. Ilustrační foto.
Praha - Pražská zoo ve středu oslaví 85. výročí svého otevření křtinami mláděte hrabáče kapského a samičky žirafy. Připravený je i hudební program nebo vernisáž výstavy. Lidé mohou nově zaparkovat i na parkovišti u tunelu Blanka, je levnější než to blíž u zoo.

Zoo oslaví 85. výročí křtinami mláďat žirafy a hrabáče

Praha
V rámci jubilejní oslavy proběhne i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.
Praha - Ve středu se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 85. výročí otevření zoologické zahrady. Stěžejním bodem oslav budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče. Návštěvníci se během dne mohou těšit na pestrý program v celém areálu zoo – vystoupení skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo".

Zoo Praha slaví 85. výročí svého otevření

Praha
Martin Macháček je vedoucím čerčanského kina už pět let.
Čerčany – Ty tam jsou doby, kdy kino patřilo mezi hlavní zdroje kulturního vyžití a na lístky na jakýkoliv promítaný film stáli lidé dlouhé fronty. Uplynulo pár let a řada „vesnických" kin musela pro mizivý zájem diváků zavřít. To ale není případ kina v Čerčanech.

Čerčanské kino pod drobnohledem

Benešovsko
Filmový režisér Karel Zeman.
Písek – K nejvíce ceněným českým filmům doma i v zahraničí patří Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď a Cesta do pravěku.

Zázračný svět Karla Zemana

Písecko
Rychlé šípy ze Slováckého divadla.
Velké Karlovice - Ve Velkých Karlovicích vzniká nová tradice. Konec srpna tu návštěvníkům i obyvatelům regionu zpestří nový festival Týden kultury na Valašsku. Uskuteční se od 22. do 28. srpna v neobvyklém prostředí cirkusového šapitó, které bude speciálně pro tuto příležitost postaveno na louce pod hotelem Lanterna, u dětského parku Razulák v údolí Léskové.
6 fotografií

Nový festival Týden kultury na Valašsku nabídne Duška i Slovácké divadlo

Podnikání
Odvážnému štěstí přeje
Příliš časná dospělost. To je téma, které dnes objevuje řada filmařů. Názorně to dokládají soutěžní snímky pro děti i mládež na právě probíhajícím Zlín Film Festivalu.

Ztrácejí děti dětství?

Film a televize
Filmový festival pro děti a mládež Zlín. Ilustrační foto
Zlín – Letošní mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně nabídne 14 světových, 43 mezinárodních a 135 českých premiér. Novinářům to dnes na zahajovací tiskové konferenci řekla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Na festivalu bude promítáno 361 snímků z 56 států. Speciální sekce patří francouzskému filmu a tvorbě zlínských ateliérů, které si letos připomínají 80 let existence. Festival potrvá do 3. června, letos je o den delší než loni.

Ve Zlíně začíná 56. ročník filmového festivalu, nabídne 361 snímků

Volný čas
Zlínský filmový festival
Letošní mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně nabídne 14 světových, 43 mezinárodních a 135 českých premiér. Na festivalu bude promítáno 361 snímků z 56 států. Speciální sekce patří francouzskému filmu a tvorbě zlínských ateliérů, které si letos připomínají 80 let existence. Festival potrvá do 3. června

Zlínský filmový festival letos nabídne 14 světových premiér

Film a televize
Tisková konference k 56. ročníku Zlín Film Festivalu
Zlín – Baron Prášil procestoval celý svět, ale přesto se v novém kabátě vrací zpět tam, kde vznikl – do Zlína. Právě nesmrtelný Baron Prášil z dílny Karla Zemana dostal nový, zdigitalizovaný kabát, a tak se vší parádou a ve světové premiéře 27. května slavnostně otevře brány 56. Filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Slavnostní uvedení filmu je také součástí oslav 80. výročí založení zlínských filmových ateliérů.
3 fotografie

Festival, to nejsou jen filmy, Zlín ožije zábavou pro všechny

Volný čas
Ze sopotnické školy.
Sopotnice – Budova základní školy v Sopotnici byla postavena už v roce 1878 a určitě skrývá i svá tajemství. Osobité atmosféry školní půdy využil pan učitel Lukáš Stuchlík, který s žáky druhého stupně a s dětmi z výtvarného kroužku proměnil starou půdu na tajuplný kraj. Výstava nazvaná Vodní svět a jiná zvířena přenesla návštěvníky do světa exotických, vymřelých i úplně fantastických zvířat.

Na půdě sopotnické školy ožila tajuplná říše zvířat

Orlicko
Jaroslav Hrubý je duší linhartovského zámku. Dokáže sypat z rukávu veselé historky i nápady jak přilákat do Linhartov turisty z celého kraje.
Zámek v Linhartovech nikdy neměl o návštěvníky nouzi. Hlavní zásluhu na tom má kastelán Jaroslav Hrubý. Neustále srší nápady co v historickém objektu opravit, s kým navázat kontakt, koho pozvat i s jeho obrazy, plastikami, fotografiemi, kulturním vystoupením či sběratelskými exponáty.

Zámek Linhartovy se stal atrakcí celého regionu

Volný čas
Vynález zkázy.
Česko – Dobrodružství Vynález zkázy o pirátech novověku od legendárního českého režiséra Karla Zemana, muže uznávaného zde i ve světě, nás bavil už jako kluky. Výrobce iluzí Zeman tu mistrně spojil své vize i filmové umění a romantiku se světem báječných příběhů spisovatele legendy i věrozvěsta vědy Julese Verna.

Klasika Karla Zemana je film Vynález zkázy

Volný čas
Ilustrační foto.
Praha - V čase pololetních prázdnin, od pátku 29. do neděle 31. ledna, se v Praze už pošestnácté koná akce Ledová Praha, kterou pořádá organizace Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí. V rámci „ledovky" je možné navštívit řadu památek, muzeí a dalších zajímavostí hlavního města Prahy za zvýhodněné vstupné, nebo dokonce zcela zdarma.

Pražská muzea a památky se otevřou dětem

Ostatní
Legendární Cesta do pravěku.
Praha - Nadace české bijáky pokračuje v digitálním restaurování filmů slavného českého režiséra Karla Zemana. Nadace, která před pěti lety stála v Česku u začátků tohoto náročného procesu uchovávání starších snímků, spolupracovala už na digitalizaci Zemanova filmu Vynález zkázy. Tento týden začaly práce na restaurování Barona Prášila a v plánu má nadace ještě kultovní film Cesta do pravěku, sdělila Petra Slámová z Nadace české bijáky (NČB).

Digitalizuje se Zemanův Baron Prášil, v plánu je Cesta do pravěku

Film a televize
Ilustrační foto.
Praha - V čase pololetních prázdnin, od pátku 29. do neděle 31. ledna, se v Praze už pošestnácté koná akce Ledová Praha, kterou pořádá organizace Pionýr a Nadace Dětem 3. tisíciletí. V rámci „ledovky" je možné navštívit řadu památek, muzeí a dalších zajímavostí hlavního města Prahy za zvýhodněné vstupné, nebo dokonce zcela zdarma.

Pražská muzea a památky se otevřou dětem

Volný čas