ŠTÍTEK: Karel Zeman

Zkouška divadelní hry Podivuhodné cesty Julese Verna, v podání souboru Laterny magiky, proběhla 17. února v Praze. Premiéra je plánovaná na 19. února na Nové scéně ND.
Praha – Inspiraci z románů spisovatele Julese Verna, zejména z oblíbeného Tajuplného ostrova, čerpali tvůrci nového projektu pražské Laterny magiky. Představením s prvky činohry i pohybového divadla vzdají hold průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás. Pod názvem Podivuhodné cesty Julese Verna bude mít premiéru 19. února na Nové scéně Národního divadla.
15 fotografií

Laterna magika uvede Drábkova Julese Verna

Divadlo
Muzeum Karla Zemana
Praha – Sto pět. Před tolika lety se narodil filmový režisér a vizionář Karel Zeman, který svou tvorbou proslavil český film. Česká centra a Muzeum Karla Zemana se rozhodly jeho odkaz a filmy při této příležitosti připomenout, a to nejen doma. Společným cílem obou institucí je prezentace českého filmu v zahraničí.

Český Meliés se svými triky připomene ve světě

Ostatní
Divocí koně si zvykají na české pastviny.
Milovice, České Budějovice – První dny v novém prostředí, více než 1200 kilometrů od svého původního domova v anglickém Exmooru, má za sebou skupina čtrnácti divokých koní. O jejich přítomnost v bývalém vojenském prostoru Milovice se společně s ochranářskou společností Česká krajina zasloužili také vědci 
z Jihočeské univerzity.

Divoké koně znovu vrátili do přírody také jihočeští vědci

Z okolí
Podivuhodné cesty Julese Verna.
Praha /VIDEO/ - Inscenaci s prvky činohry i pohybového divadla, která čerpá inspiraci z románů spisovatele Julese Verna a současně je holdem průkopníkům filmu i jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás, chystá Národní divadlo (ND). Ve světové premiéře uvede 19. února Podivuhodné cesty Julese Verna pod hlavičkou souboru Laterny magiky na Nové scéně ND.

Laterna magika představí svět spisovatele Julese Verna

Volný čas
Beseda s hercem Rudolfem Jelínkem.
Kutná Hora - Seznam držitelů titulu čestný občan Kutné Hory se rozrostl o další významnou osobnost, tentokrát z oblasti kultury. Novým čestným občanem města se stal herec a kutnohorský rodák Rudolf Jelínek. Udělení titulu schválili v úterý městští zastupitelé. Jmenování Rudolfa Jelínka bylo na přání jeho rodiny velice rychlé.

Herec Rudolf Jelínek se stal čestným občanem Kutné Hory

Středočeský kraj
Dva dny na Tachovsku prožil v neděli a v pondělí herec Rudolf Jelínek.
Kutná Hora - Seznam držitelů titulu čestný občan Kutné Hory se rozrostl o další významnou osobnost, tentokrát z oblasti kultury.Novým čestným občanem města se stal herec a kutnohorský rodák Rudolf Jelínek. Udělení titulu schválili v úterý městští zastupitelé.

Herec Rudolf Jelínek se stal čestným občanem Kutné Hory

Volný čas
Ilustrační foto
Praha – Světová premiéra Podivuhodných cest Julese Verna se 19. února uskuteční pod hlavičkou souboru Laterny magiky na Nové scéně Národního divadla. Inscenace s prvky činohry i pohybového divadla čerpá inspiraci z románů slavného spisovatele, zejména z oblíbeného titulu Tajuplný ostrov a současně je holdem průkopníkům filmu a jejich mnohdy naivním pokusům zachytit pohyb a děj na celuloidový pás.

Laterna magika uvede Podivuhodné cesty Julese Verna

Divadlo
Jakub Obraz
Kutná Hora – Jakub Obraz je v prvé řadě animátor spojený se svým studiem KLUCIvespolek. Podílel se například na filmech Alois Nebel či Splendissima Basilica – animovaném filmu o sedlecké katedrále. Nyní střídá v roli zastupitele odstupujícího Petra Jurku. S Deníkem si popovídal o své tvorbě, ale také o očekáváních, se kterými do své nové funkce vstupuje.

Jakub Obraz: Zajímá mě veřejný prostor

Kutnohorsko
Kralupský rodák, muzikant a bývalý starosta města Pavel Rynt představil na setkání místního Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech 
 Švejkovu hymnu,  autorskou skladba Ať žijí Kralupy!
Kralupy – Na přátelském posezení všech kralupských příznivců díla Jaroslava Haška a podporovatelů snahy o instalaci Švejkovy sochy ve městě, které se konalo v restauraci U Kohouta v Žižkově ulici, byla slavnostně odhalena pamětní deska připomínající založení Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech.

Kralupský Švejkův spolek má hymnu

Mělnicko
Pohled k Trnkovi do ateliéru.
Plzeň, Praha - Ateliér Jiřího Trnky. To je titul retrospektivní výstavy, která je jedním ze zahajovacích projektů Evropského hlavního města kultury v půli ledna v Plzni. Expozici světově uznávaného výtvarníka a plzeňského rodáka Jiřího Trnky, od jehož smrti dnes uplyne 45 let, připravil s týmem umělců Jan Trnka.

Plzeň oslaví Trnku velkorysou výstavou

Ostatní
Na kometě.
Praha – V předvánočním čase přichází s příjemným dárkem pod stromeček i Muzeum Karla Zemana. Od včerejška jsou na pultech k mání dvě očekávaná DVD s populárními filmy režiséra Karla Zemana Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence.

Radost i retro nejen na kometě

Film a televize
NEBOJÁCNÝ NOVÁČEK. „Nejlíp se člověk asi naučí plavat, když je hozený do vody, tak mě hodili na Velký sál. A taky si myslím, že je to trošku naschvál,“ usmívá se Vojtěch Johaník.
Zlín /ROZHOVOR/ - Možná jste už v ulicích nebo na internetu zachytili uhrančivý pohled „kluka z plakátu" k nové inscenaci Městského divadla Zlín Evžen Oněgin. Patří Vojtěchu Johaníkovi, nové zlínské herecké posile. Co má osmadvacetiletý rodák z Uherského Hradiště s Oněginem společného? Proč přijal angažmá ve Zlíně a co dalšího ho tady v blízké budoucnosti čeká? Nejen kolem toho se točil náš rozhovor.

Vojtěch Johaník: Občas jsme s Evženem Oněginem v rozepři

Divadlo
NEBOJÁCNÝ NOVÁČEK. „Nejlíp se člověk asi naučí plavat, když je hozený do vody, tak mě hodili na Velký sál. A taky si myslím, že je to trošku naschvál,“ usmívá se Vojtěch Johaník.
Zlín - /ROZHOVOR/ Možná jste už v ulicích nebo na internetu zachytili uhrančivý pohled „kluka z plakátu" k nové inscenaci Městského divadla Zlín Evžen Oněgin. Patří Vojtěchu Johaníkovi, nové zlínské herecké posile. Co má osmadvacetiletý rodák z Uherského Hradiště s Oněginem společného?

Občas jsme s Evženem Oněginem v rozepři

Volný čas
Náměstí v Brandýse nad Orlicí
Brandýs n. O. – Brandýs si od pátku do neděle připomíná 450. výročí narození Karla staršího ze Žerotína. Významný šlechtic, politik a spisovatel se ve městě narodil 15. září 1564, přesto je spojován především s moravským zemským patriotismem období počátku třicetileté války. Program oslav připravila radnice společně se sborem Českobratrské církve evangelické.

Brandýs připomíná výročí Karla staršího ze Žerotína

Orlicko
Ve věku 92 let zemřel 5. září 2014 filmový architekt Karel Černý, držitel Oscara za film Amadeus.
Praha – Bonviván, milovník vína, dobře oblečený muž, který nezkazil žádnou legraci a uměl si povídat s režiséry, herci i posledním osvětlovačem na place. A především výsostný profesionál. Tak vzpomínají filmaři i přátelé na architekta Karla Černého, držitele Oscara, který zemřel v pátek ráno doma v Táboře. Bylo mu 92 let.

Filmové nebe: křeslo pro Karla Černého

Film a televize
Labyrint v Brandýse nad Orlicí.
Brandýs nad Orlicí – Město si v září připomene 450 let od narození Karla staršího ze Žerotína, který byl významnou osobností přelomu 16. a 17. století. Vzdělaný šlechtic, jenž byl členem jednoty bratrské, se narodil 15. září 1564 právě v Brandýse nad Orlicí. Tam na jeho pozvání přišel v roce 1624 Jan Amos Komenský.

V Brandýse připomenou osobnost Žerotína

Orlicko
Ilustrační foto
Sedlčany – Kulturní dům Josefa Suka Sedlčany ve spolupráci s Filmovým klubem Sedlčany připravily první ročník přehlídky filmů (nejen) pro malé diváky. Sedlčanská filmová školka startuje již zítra ve 13 hodin českým filmem legendárního tvůrce Karla Zemana Cesta do pravěku.

Minifestival v Sedlčanech promítne neotřelé snímky

Volný čas
Legendární Cesta do pravěku.
Karlovy Vary - Čistíme svět fantazie je název projektu Muzea Karla Zemana, Nadace české bijáky a České televize zaměřeného na digitální restaurování Zemanových filmů. Memorandum o tříleté spolupráci dnes v Karlových Varech podepsali jejich ředitelé. Ve spolupráci s ministerstvem kultury projde jako první obnovou Vynález zkázy, následovat budou snímky Baron Prášil a Cesta do pravěku. Do projektu se prostřednictvím veřejné sbírky může zapojit i veřejnost.

Tři filmy Karla Zemana se dočkají digitalizace

Film a televize
Pamětní medaile na řidiče Leopolda Lojku.
Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Jihomoravský kraj
Pamětní medaile na řidiče Leopolda Lojku.
Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brněnsko
V pořadí již jedenáctý ročník Pražské muzejní noci se uskutečnil v sobotu 14. června 2014. Letos se do ní zapojí 39 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 69 objektech.
Praha - Úderem sedmé hodiny večerní se v sobotu otevřely dveře 69 muzeí, galerií, knihoven, kulturních institutů i památkových objektů a fakult, které v rámci Pražské muzejní noci zpřístupnilo 38 institucí.

V 69 objektech začala Pražská muzejní noc

Volný čas
Muzeum Karla Zemana
Praha – Nevíte, kam vzít děti na Den dětí? Muzeum Karla Zemana na pražské Malé straně pro ně připravilo na tuto neděli bohatý program plný her a soutěží o ceny.

Den dětí u Karla Zemana

Ostatní
Ilustrační foto.
Litomyšl – Další ročník Gastroslavností začal už v pondělí. S jídly moderní české kuchyně, připravenými podle jejich motta a tématu, se budou setkávat také žáci a studenti ve školních jídelnách Scolarest.

S kuchařkou Rettigovou se setkají i děti

Svitavsko
Ilustrační foto.
Zlín – Začátkem května se Zlín promění v město designu. Odstartuje tam seriál designových akcí MEET CZECH DESIGN, ve Zlíně s podtitulem „Boty, které dobývají svět". Od 1. do 3. května se v něm uskuteční na 13 výstav, 12 přednášek a bude na něm vyhlášena cena Talent Designu 2013.

Boty, které dobývají svět. Startuje seriál designových akcí

Zlínsko
Archivní snímek zachycuje Karla Zemana v průběhu tvorby filmu Král Lávra z roku 1950.
Praha - Je to dnes přesně 25 let, kdy zemřel ve Zlíně ve věku 78 let slavný český scenárista, výtvarník a režisér animovaných filmů Karel Zeman. V mládí ho víc než umění lákalo cestování, už jako student kolínské obchodní školy prochodil křížem krážem Jugoslávii. Po studiích reklamního výtvarnictví ve francouzském Aix-en-Provence zase procestoval Maroko, Egypt nebo Řecko. A stihl by toho patrně víc, kdyby ho na cestě „na zkušenou" nezastihl odvod. Po vojně v Pardubicích ale už zůstal v Československu.

Pětadvacet let od smrti poety a snílka Karla Zemana

Film a televize
Filmový režisér Karel Zeman.
Praha – Před 25 lety, 5. dubna 1989, zemřel ve Zlíně ve věku 78 let slavný český scenárista, výtvarník a režisér animovaných filmů Karel Zeman. V mládí ho víc než umění lákalo cestování, už jako student kolínské obchodní školy prochodil křížem krážem Jugoslávii.

Před 25 lety zemřel výtvarník a režisér Karel Zeman

Volný čas