ŠTÍTEK: Karel Zeman

Expozice Tim Burton a jeho svět představí od 28. března ve třech podlažích Domu U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí pět stovek děl amerického režiséra a výtvarníka Tima Burtona.
Praha /FOTOGALERIE/ – Hororový, fantaskní a groteskní svět filmového režiséra Tima Burtona představuje výstava v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, která se pro veřejnost otevře v pátek. Expozice ve třech podlažích gotického domu představuje pět stovek děl – kresby, fotografie, loutky, makety, filmy, 150 exponátů z nich ještě nebylo nikdy vystaveno, řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Jenny He, která připravila již několik Burtonových výstav v evropských i amerických městech.
9 fotografií

Svět Tima Burtona lze navštívit v Domě U Kamenného zvonu

Ostatní
Úvod filmu Cesta do pravěku.
Dobruška – Když se poprvé objevili na plátně, bylo jim třináct let. Dnes hlavní protagonisté filmu Cesta do pravěku na natáčení s úsměvem a rádi vzpomínají. O své zážitky z tehdejší doby i té pozdější se přijedou podělit do Dobrušky.

Cestu do pravěku prožijí znovu. Po 58 letech

Rychnovsko
Interiér pivovaru Studená. Komparzista Karel Zeman (na žebříku) strká nohy mladšího kolegy do sudu, aby ho vyčistil.
Studená, Počátky – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Na 150 pivovarů objel filmový architekt Zbyněk Hloch, než našel ty správné pro natočení dodnes populárního hrabalovského snímku Postřižiny. Vznikl před 33 lety. Valná část se odehrála v Dalešicích u Třebíče na Vysočině, ale také jižní Čechy poskytly do děje svá místa.
18 fotografií

Sudy v Postřižinách čistili v pivovaru Studená

Z okolí
Prohlídka Muzea Karla Zemana v Praze s ředitelem Jakubem Matějkou a malým Tomášem.
Se zatajeným dechem hleděli dnešní šedesátníci, padesátníci ba i třicátníci na snímky Karla Zemana. Oči jim plápolaly při pohledu na svět převratných vynálezů, kouzel, přátelství a lásky. Působí ovšem řeč filmů geniálního vypravěče a mistra triků na dnešní děti?
24 fotografií

Malá Strana skrývá kouzelný svět Karla Zemana

Cestujeme
Prohlídka Muzea Karla Zemana v Praze s ředitelem Jakubem Matějkou a malým Tomášem.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVORY/ - Se zatajeným dechem hleděli dnešní šedesátníci, padesátníci ba i třicátníci na snímky Karla Zemana. Oči jim plápolaly při pohledu na svět převratných vynálezů, kouzel, přátelství a lásky. Působí ovšem řeč filmů geniálního vypravěče a mistra triků na dnešní děti?
24 fotografií

Malá Strana skrývá kouzelný svět Karla Zemana

Volný čas
Záběr z filmu Cesta do pravěku natočený na rybníku u Strmilova.
Jindřichohradecko – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Spíše drobnou, ale důležitou částí se zapsaly jižní Čechy do vzniku snímku, který viděly generace diváků: Cesta do pravěku od režiséra Karla Zemana, autora dalších geniálních titulů jako Čarodějův učeň, Vynález zkázy nebo Ukradená vzducholoď.
12 fotografií

Na rybníku u Strmilova začala Cesta do pravěku

Z okolí
3. prosince uvidí diváci v Era světě Barona Prášila s Milošem Kopeckým, o týden později Ukradenou vzducholoď a jako poslední Čarodějova učně, temnou lužickosrbskou pohádku o černé magii v tajemném mlýně.
Praha – „Tak to jsou ti kluci z pravěku, řekl kdosi. Načež jsme vstoupili my, staří páprdové. No, děti koukali," tak vzpomínal v úterý večer v klubu Era svět na pražském Jungmannově náměstí Josef Lukáš na jednu z mnoha projekcí filmu Cesta do pravěku. Dramaturgové filmového klubu, který od letošního února nabízí každé úterý zdarma zajímavé filmy v rámci tematických sekcí, tu totiž odstartovali minipřehlídku filmů Karla Zemana.

Advent s Karlem Zemanem a zlatými kupony v pražském klubu Era

Film a televize
Muži 28. října - rub medailonu
Střední a východní Morava - Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup. Politiky, kteří se tak významně zapsali do českých a slovenských dějin a pro něž se ujalo označení Muži 28. října, připomínají nové pamětní medailony z drahých kovů. V předvečer státního svátku je podle návrhu výtvarnice Lenky Nebeské začala razit Pražská mincovna.

Medailon k výročí republiky připomíná muže 28. října

Podnikání
Na Cestu do pravěku a zpátky zve Divadlo rozmanitostí.
Most /+ PROGRAM DIVADEL/ - Neuvěřitelné věci slibuje nová inscenace Divadla rozmanitostí (DR), na různých loutkách postavená „Cesta do pravěku a zpátky". Inspirovala se knihou Arnošta Cahy „V pravěkém světě", která byla literární předlohou legendárního filmu Karla Zemana Cesta do pravěku. Uvedla to pro Deník Ivana Bonaventurová, mluvčí DR.
5 fotografií

Na Cestu do pravěku a zpátky zve Divadlo rozmanitostí

Volný čas
Zkouška nové hry, která je oslavou fantazie a dobrodružství. Hrají K. Čondlová, I. Čurdová, P. Čulík, V. Levinský, T. Lišková, J. Raková, A. Šmejkal a P. Zikmund.
Most- Loďka se čtyřmi kluky se blíží k chlupatému chobotnatci na břehu jezeru a malý Jirka vykřikne: „Haló, pane mamut, jsme tady dobře v pravěku?" Tuhle hlášku slyšely od roku 1955 miliony dětí. Je ze světoznámého fantastického filmu Cesta do pravěku od Karla Zemana.

Mostečtí herci zahrají útěk kluků do pravěku

Volný čas
Muzeum Karla Zemana slaví první narozeniny a rozšiřuje expozici. Rozšířenou expozici originálních kostýmů přijela z Kanady otevřít Ludmila Zemanová, dcera režiséra. Na snímku kostým z filmu BARON PRÁŠIL.
Praha – Muzeum Karla Zemana u Karlova mostu, které slaví první narozeniny, rozšiřuje svou expozici o kostýmy z barrandovského fundusu. Na návštěvníky čekají od 8. října originály z filmů Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Baron Prášil či Na kometě.

Kostýmy z barrandovského fundusu obohatily Muzeum Karla Zemana

Praha
Ilustrační foto.
Zlínský kraj - Je libo pouštění draků, trocha kultury nebo snad zábavy? Navštivte některou z akcí, která se koná o tomto víkendu ve Zlínském kraji. Deník přináší tradičně přehled vybraných. Patří k nim otevření nových prostor pro divadlo v Kroměříži.

5+1 tip, jak strávit nadcházející víkend

Volný čas
Ilustrační fotografie.
Praha - Jubilejní desátá Pražská muzejní noc je tady! A i když letošní povodně s termínem pěkně zamávaly a červnovou muzejní noc museli organizátoři rušit jen pět dní před začátkem, v sobotu se úderem 19. hodiny konečně otevřou oblíbená pražská muzea a galerie.

V sobotu se nevyspíte. Je tu muzejní noc!

Praha
Ilustrační fotografie.
Praha - Jubilejní desátá Pražská muzejní noc je tady! A i když letošní povodně s termínem pěkně zamávaly a červnovou muzejní noc museli organizátoři rušit jen pět dní před začátkem, v sobotu se úderem 19. hodiny konečně otevřou oblíbená pražská muzea a galerie.

V sobotu se nevyspíte. Je tu muzejní noc!

Praha
Zlatou medaili razí mincovna ze zlata o ryzosti 999,9 a ve dvou provedeních povrchu
Střední a východní Morava - Unikátní pamětní medaili k výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu vydala Pražská mincovna. Od nové desetitisícikoruny České národní banky se stejnou tématikou se liší především velmi nízkým početním nákladem. Návrh talentované české výtvarnice Lenky Nebeské mincovna razí do zlata i stříbra.
5 fotografií

Příchod věrozvěstů připomíná medaile s extrémně nízkým nákladem

Olomoucký kraj
Ilustrační foto
Opavsko - Vzít s sebou partnera, rodinu, anebo třeba si i sám zajít na venkovní promítání oblíbeného filmu se stalo za poslední roky nedílnou součástí prázdninového dění. Sezóna letních kin je opět tady. Zatímco někde se v našem regionu mohou těšit lidé na tradiční program tak, jak na něj byli zvyklí, jinde se budou muset smířit s tím, že se u nich oblíbená zábava v tomto roce konat nebude. Nejde totiž o levnou záležitost. Letní kina navíc bývají silně nevýdělečná.

Letní kina letos všude nebudou, bývají nevýdělečná

Opavsko
Výstava v českolipském Centru textilního tisku představuje grafiky a ilustrace Jiřího Matuly, které vznikly poté, co se přestěhoval na Českolipsko.
Česká Lípa - Před pěti lety si koupil malý dům v Sosnové u České Lípy. A krajinu Českolipska si zamiloval natolik, že teď její obrazy s grafikami a ilustracemi vystavuje… Jiřímu Matulovi, rodákovi ze Zlína a dlouholetému Pražákovi, začala v úterý výstava v českolipském Centru textilního tisku.

Máchův kraj mě inspiruje, říká grafik a ilustrátor ze Sosnové

Ostatní
Uhrančivá kniha Němce Otfrieda Preuβlera, na jejíž motivy vznikl animovaný film Karla Zemana Čarodějův učeň. Zlákala i tvůrce stejnojmenné taneční inscenace, kterou představí  ve čtvrtek v Národním divadle.
Praha /ROZHOVOR/ – Čarodějův učeň. Osudový příběh chlapce, který se odvážil postavit svému učiteli a černé magii. Uhrančivá kniha Němce Otfrieda Preuβlera, na jejíž motivy vznikl animovaný film Karla Zemana Čarodějův učeň. Zlákala i tvůrce stejnojmenné taneční inscenace, kterou představí  už ve čtvrtek v Národním divadle.

Choreograf Jan Kodet: S Harrym Potterem nemá Krabat nic společného

Divadlo
Otfried Preussler
Berlín - Ve věku 89 let zemřel německý autor dětské literatury Otfried Preussler. Informovala o tom ve středu agentura DPA s odvoláním na stuttgartské nakladatelství Thienemann. Mezi nejznámější díla libereckého rodáka patří Krabat (Čarodějův učeň) a Malá čarodějnice. Preussler zemřel v pondělí v jihobavorské obci Prien am Chiemsee.

Zemřel spisovatel Otfried Preussler, autor Čarodějova učně

Ostatní
Muzeum Karla Zemana připravilo pro příznivce režisérovy tvorby zajímavou akci. V rámci veletrhu Holiday World na pražském výstavišti v Holešovicích přenese návštěvníky pomocí interaktivní trikové expozice do pravěku.
Praha – Muzeum Karla Zemana připravilo pro příznivce režisérovy tvorby zajímavou akci. V rámci veletrhu Holiday World na pražském výstavišti v Holešovicích přenese návštěvníky pomocí interaktivní trikové expozice do pravěku.

Vypravte se do pravěku s Karlem Zemanem

Film a televize
Králova řeč
Praha /VIDEO/ - Druhé kolo boje o Hrad doprovází i nepřeberné množství vtipů a koláží. Sociální sítě se plní sdílenými fotografiemi, které v nejrůznějších pozicích či vtipných kolážích ukazují oba postoupivší kandidáty na prezidentské křeslo.
9 fotografií

Karel, nebo Zeman? Nejlepší je Karel Zeman

Česko