ŠTÍTEK: Karel Zeman

Národní divadlo. Ilustrační foto
Praha – Druhou premiérou Baletu Národního divadla v současné sezoně bude na konci února představení Čarodějův učeň, které zpracovává známou lužickosrbskou legendu. Inscenace vzniká v režijním tandemu SKUTR, který tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Jejich dosavadní režisérské počiny zaznamenaly příznivé reakce kritiky i diváků, za svou tvorbu získali mnoho cen. Choreografii baletu připravuje Jan Kodet.

Balet Národního divadla uvede příběh čarodějnického učně Krabata

Volný čas
Karel Čáslavský
Havlíčkův Brod - „Karel odjel v lednu loňského roku do nemocnice, aby se dal dohromady a mohl pokračovat v práci. Měl rozdělanou spoustu věcí a v hlavě nosil řadu nápadů. I počítač na jeho stole zůstal zapnutý. Věřil, a my samozřejmě také, že se z Motola brzy vrátí." I těmito slovy ve středu zavzpomínal na zesnulého Karla Čáslavského jeho mladší bratr Jiří.

Své první filmy promítal kamarádům dřevěnou promítačkou vyrobenou tatínkem

Film a televize
Karel Čáslavský
Havlíčkův Brod: „Karel odjel v lednu loňského roku do nemocnice, aby se dal dohromady a mohl pokračovat v práci. Měl rozdělanou spoustu věcí a v hlavěnosil řadu nápadů. I počítač na jeho stole zůstal zapnutý. Věřil, a my samozřejmě také, že se z Motola brzy vrátí."I těmito slovy včera zavzpomínal na zesnulého Karla Čáslavského jeho mladší bratr Jiří.

Své první filmy promítal kamarádům dřevěnou promítačkou vyrobenou tatínkem

Volný čas
Tomáš Plot nastřílel v Milovické lize malého fotbalu už přes sto branek
Milovice – Ve 12. kole Milovické ligy malého fotbalu se radovali z výhry pouze hráči Reprezentace MLMF a Los Gallos Rojo, Deportivo překvapivě remizovalo s posledními Red Eagles. FC Immortals svůj zápas odehrál až po skončení uzávěrky. Událostí bylo uvedení Tomáše Plota z týmu Pardálové z Budvaru do Klubu ligových kanonýrů MLMF za 100 vstřelených branek v první lize.

Los Gallos Rojo vysoko vyhrál, Deportivo jen remizovalo

Fotbal
Ostroměřské Muzeum Eduarda Štorcha.
Východní Čechy - Můžete si také sami vyzkoušet: Východočeská obec Ostroměř ležící na spojnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se může pochlubit několika slavnými rodáky. Těm je věnováno zdejší muzeum, které dnes na začátku našeho výletu společně navštívíme.

Výlety s Hradeckým deníkem: Tentokrát do pravěku

Z okolí
Cesta na Měsíc - Podivuhodná cesta: Snímek Georgese Mélièse, natočený roku 1902, se stal blockbusterem ve filmové historii, který byl však zapomenut. Roku 1993 byla objevena barevná filmová kopie, a tak se rozjela nákladná restaurace.
Praha /VIDEO/ – Vybaví se vám kresba rakety zaťaté do oka měsíce z filmu Hugo a jeho velký objev? A zdá se vám, že jste ji už někde viděli? Pak vězte, že je to pravda. Když francouzský filmový průkopník Georges Meliés natočil v roce 1902 svou Cestu na Měsíc, těžko mohl tušit, jak zajímavý osud jí i sobě přichystal.

Dobrodružné filmové cesty, které dělí sto deset let

Film a televize
Muzeum Karla Zemana
Praha – Dnes v 10:00 se otevřou brány muzea filmaře a výtvarníka Karla Zemana (1910–1989), které sídlí v Saském dvoře na malostranském úpatí Karlova mostu. Působivě instalovaná expozice, která je zčásti interaktivní, plná videoprojekcí, hudby a zvuků, vtáhne děti i dospělé do kouzelného světa tohoto filmaře, známého především z filmů Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil.

V Praze se dnes otevře Muzeum Karla Zemana

Praha
Na Malé Straně se ve čtvrtek otevřel fantaskní svět filmů Karla Zemana. Připomíná ho interaktivní muzeum.
Praha – Létající kolo, skleněná tanečnice, měsíční krajina, část ponorky a tiché zvuky vody, skřípotu strojů a ptáků. Do takové atmosféry vás přenese interaktivní Muzeum Karla Zemana, které bylo ve čtvrtek otevřeno na Malé Straně v Praze. Sídlí na Saském dvoře, prakticky vedle schodů z Karlova mostu – odkud je mimochodem vidět i klíčová filmová kulisa, jež vás k muzeu navede.

Cesta do krásných filmových iluzí

Ostatní
Česká fantasy pohádka Poslední z Apoveru se dokončuje. Filmaři vyrazili na Havaj pro záběry mraků.
Praha /FOTOGALERIE/ - Trikový fantasy film, kombinující živé herce s animovaným a počítačově vytvořeným prostředím, pohádka Poslední z Aporveru je sice v poslední fázi náročné postprodukce, přesto se ale tvůrci po delší době vytváření mraků vizuálními efekty rozhodli letos na jaře natočit tyto přímo na nejvyšší havajské sopce vzdálené 13 000km od Prahy.
13 fotografií

Český „Avatar", film Poslední z Aporveru vyrazil na Havaj pro dotáčky mraků

Film a televize
Stříbrná pamětní medaile připomíná 100 let od narození Jiřího Trnky.
Region - Od narození Jiřího Trnky, světově známého režiséra kreslených filmů a ilustrátora, letos uplynulo sto let. Umělce, jenž českou animovanou tvorbu proslavil po celém světě, připomíná nová stříbrná pamětní medaile. Návrh pro ražbu vytvořil sochař a medailér Jiří Dostál.

Narození Jiřího Trnky připomíná nová medaile

Podnikání
Zámek v Linharovech.
Linhartovy - Na zámku v Linhartovech připravili k uvítání opravdového léta další setkání s uměním. Trojvernisáží bude v sobotu 7. července v 17 hodin otevřena nová krátkodobá výstava. Představí jedinečné práce dalších polských fotografů, obrazy Zdeňky Trnečkové a dřevořezby Vlastimila Dvořáka.

Na zámku v Linhartovech otevřou v sobotu výstavu

Volný čas
Zahájení sezony v Kotulově dřevěnce
Karvinsko - Ani místní obyvatelé kolikrát nemají potuchy, jaké zajímavosti mohou navštívit přímo za humny. Lidem z Karvinska i turistům se nabízejí naučné stezky, přírodní i kulturní památky nebo atrakce jako Dinopark či Archeopark. 

Kam vyrazit v létě za zajímavostmi na Karvinsku?

Karvinsko
JAKO VE FILMU. Ludmila Zemanová, dcera režiséra Karla Zemana, představila na Anifilmu v Třeboni muzeum svého otce. Na snímku před jednou z atrakcí na nádvoří zámku.
Třeboň - V lázeňském městě pokračuje Mezinárodní festival animovaných filmů. Představil Muzeum Karla Zemana a spustil soutěže. Promítá se do úterý 8. května… Je starý, závislý na cukru a popudlivý. Poslední norský troll. Jde o název jednoho z krátkých snímků, které se v pátek promítaly v Třeboni při Anifilmu. V zaplněných sálech, kde se rozjely hned tři soutěže, se tleská po každém z titulů. Moderátoři zahajovacího večera to ve své písničce odhadli dobře: srdíčko štěstím skáče, hurá na animáče. V lázeňském a kapřím městě to platí. Má své kouzlo. Lapilo i Ludmilu Zemanovou, dceru slavného režiséra. „Neznám hezčí a roztomilejší místo pro festival než Třeboň. Je skvěle komorní," chválila dáma, jež zde představila rodící se Muzeum Karla Zemana. To v září otevře na místě bývalé kočárovny u Karlova mostu.

Třeboň je roztomilá, chválí Anifilm dcera Karla Zemana

Film a televize
V Dinoparku se nebudou nudit děti ani dospělí.
Doubrava – Vydat se do druhohor a pohladit si po hřbetě několik dinosaurů nemusí být jen sci-fi z filmu Karla Zemana či novějšího Jurského parku. Výlet mezi prehistorické ještěry všem lidem nabízí i DinoPark Ostrava, který se nachází na pomezí Orlové a Doubravy.

Zuby na vás vycení i Tyrannosaurus, nikoho však nesežere

Z okolí
V Dinoparku se nebudou nudit děti ani dospělí.
Doubrava – Vydat se do druhohor a pohladit si po hřbetě několik dinosaurů nemusí být jen sci-fi z filmu Karla Zemana či novějšího Jurského parku. Výlet mezi prehistorické ještěry všem lidem nabízí i DinoPark Ostrava, který se nachází na pomezí Orlové a Doubravy.

Zuby na vás vycení i Tyrannosaurus, nikoho však nesežere

Z okolí
V Dinoparku se nebudou nudit děti ani dospělí.
Doubrava – Vydat se do druhohor a pohladit si po hřbetě několik dinosaurů nemusí být jen sci-fi z filmu Karla Zemana či novějšího Jurského parku. Výlet mezi prehistorické ještěry všem lidem nabízí i DinoPark Ostrava, který se nachází na pomezí Orlové a Doubravy.

Zuby na vás vycení i Tyrannosaurus, nikoho však nesežere

Karvinsko
V Třeboni začal festival Anifilm. Součástí jsou dílny animace.
Třeboň /FOTOGALERIE/ - V Třeboni začal festival, který připomene Zdeňka Milera, Karla Zemana a nabídne i horory či besedu se Svěrákem… Je to první film, ve kterém legendární kreslené dítě Zdeňka Milera promluvilo. Snímkem Jak Krtek ke kalhotkám přišel začal ve čtvrtek Anifilm. Festival, jehož třetí ročník připomene Jiřího Brdečku, loňské trháky jako Alois Nebel, ale nabídne i horory nebo besedu s Janem Svěrákem, přilákal již první stovky lidí a potrvá v Třeboni do 8. května.
13 fotografií

Anifilm, festival animovaných filmů, odstartoval ve čtvrtek v Třeboni

Film a televize
Proletět se na dělové kouli jako Baron Prášil a řadu dalších triků, které používal režisér Karel Zeman, může vyzkoušet publikum od 4. května na Anifilmu v Třeboni.
Třeboň - Festival Anifilm, který ve čtvrtek začne v Třeboni, nabízí i možnost vyzkoušet filmové triky režiséra Karla Zemana. Proletět se na dělové kouli jako Baron Prášil se může kdokoli z publika na festivalu. Ten začíná 3. května a jako novinku nabídne možnost vyzkoušet si na vlastní kůži filmové triky světové legendy Karla Zemana. Mezinárodní přehlídka totiž představí Muzeum Karla Zemana, které otevře v září u Karlova mostu. „Dcera režiséra Ludmila Zemanová zahájí ochutnávku triků v Třeboni na zámku," oznámila mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová.

Divák se na Anifilmu může proměnit v Barona Prášila

Film a televize
Ilustrační foto.
Žďársko - „Na Novoměstsko jezdím obvíkend prakticky celou zimu a tamní stopy si nemohu vynachválit. Kdyby byla jiná možnost, jak penězi podpořit jejich údržbu, než je darovací smlouva, neváhal bych ani na okamžik,“ nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Josef Krejčí z Brna.

Za stopy se bude platit mobilem

Žďársko
Robert Sedláček režíroval film Muži v říji
Zlín – /ROZHOVORY, AKTUALIZOVÁNO/ Nejnovější film režiséra, scenáristy, ale také zlínského rodáka Roberta Sedláčka Rodina je základ státu je od minulého týdne v kinech. Osobně jej také přijel představit zlínskému publiku do Golden Apple Cinemy.

Sedláček: Zvykli jsme si, že zpronevěra je normální

Zlínsko
Horní Beřkovice - Botafogo Mělník
Mělnicko – Osmé podzimní dějství se ve fotbalové III. B třídě neobešlo bez překvapení na účet jednoho z favoritů. Vojkovice venku po dvou týdnech znovu nedaly gól a ve Velkém Borku ztratily bezbrankovou remízou další body v boji o čelo. Zbylé dva celky z popředí nezaváhaly.

III. B: Vojkovice venku opět selhaly

Fotbal
Režisér Robert Sedláček
Praha /ROZHOVOR/ - Minulý čtvrtek měl premiéru film Rodina je základ státu, rodinné drama a neobyčejné road-movie, inspirované skutečností. Jeho režisér a scenárista, který má za sebou řadu kritiky ceněných děl jako Největší z Čechů, Muži v říji či Pravidla lži, i ocenění - to nejnovější je právě letošní Cena filmové kritiky za Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Simonu Babčákovou ve filmu Největší z Čechů, odpověděl na několik otázek…

Robert Sedláček: Natáčím filmy pro vnímavé pozorovatele

Film a televize