ŠTÍTEK: Karla Mráčková

Labuť velká. Ilustrační snímek
Tisíce ornitologů ve 143 zemích světa, včetně Česka, vyrazí o víkendu 13. a 14. ledna sčítat vodní ptáky na vodní plochy, jako jsou jezera, přehrady, řeky, ale i mořská pobřeží. Zapojí se tak do Mezinárodního sčítání vodních ptáků, které se koná už od roku 1966 jako celosvětově nejstarší a nejrozsáhlejší projekt takzvané občanské vědy. Ten přináší informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků a také informace o jednotlivých druzích.

Ornitologové po celém světě sčítají vodní ptáky. V Česku se jich zapojí stovky

Zvířecí deník a chovatelství
Karla Mráčková
Svou váhu nemusela bývalá rosnička Karla Mráčková nikdy řešit. Přesto se snaží jíst zdravě a nezatěžovat příliš svůj organismus. Otevřeně přiznává, že sladké si dopřává maximálně jednou za čtrnáct dní, a i ohledně vánoční tabule bude přísnější. Na Štědrý den si dá jen lehkou polévku, rybu bez zahuštění a salát v podobě zeleniny a jogurtu.
7 fotografií

Karla Mráčková se v padesáti vrhla na gymnastiku. Na Vánoce chce jíst zdravě

Společnost
Štěkot psů při hlášení různých druhů zvěře se liší, zjistili vědci
Štěkot loveckých psů se liší v reakcích na různá zvířata. Vyplývá to z výzkumu vědců České zemědělské univerzity v Praze. Nejvíce odlišný byl štěkot hlásící nejnebezpečnější zvíře v testu - prase divoké. Výsledky tak potvrzují předpoklady mysliveckých kynologů, uvedla mluvčí univerzity (ČZU) Karla Mráčková v tiskové zprávě. Studii o výzkumu publikoval časopis Scientific Reports.
6 fotografií

Štěkot psů při hlášení různých druhů zvěře se liší. Nejvýrazněji u divočáka

Zvířecí deník a chovatelství
Studentské koleje. Ilustrační foto.
Vysokoškolské koleje v Praze již opustili téměř všichni studenti, kteří se z nich podle opatření vlády proti epidemii koronaviru měli minulý týden vystěhovat. Díky povoleným výjimkám přesto na kolejích zůstalo několik tisíc studentů. Většina z nich, a to kolem 11.800, je z Univerzity Karlovy (UK) a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Vyplývá to z odpovědí zástupců vysokých škol na dotaz médií. Na kolejích UK je celková kapacita 10.564 studentů, na koleji ČVUT 7500 studentů.
8 fotografií

Koleje se nevyprázdnily. Tisíce studentů s výjimkami z opatření zůstávají

Praha
Ilustrační foto.
Vysoké školy v Praze dnes ráno v souvislosti s další vlnou uvolňování opatření proti koronaviru nezaznamenaly výrazně větší počet příchozích studentů než v předchozích týdnech. Šlo o jednotlivce až desítky studentů. Většina z nich mířila ke zkouškám, na předem domluvené konzultace, nebo případně na praktickou výuku. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol.
16 fotografií

Na vysokých školách v Praze zásadní návrat studentů do lavic nezaznamenali

Praha
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Části Univerzity Karlovy (UK) zřejmě obnoví v omezené míře výuku a další činnost až od pondělí 4. května a nikoli už 27. dubna, jak předpokládá rozhodnutí vlády ze čtvrtka. Příští týden by se fakulty měly rozhodnout, jakým způsobem budou aktivity pro omezený počet lidí organizovat. Až od dalšího týdne by měly fungovat ve všech fakultách. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl mluvčí školy Václav Hájek. Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) podle mluvčí Karly Mráčkové rozhodnutí vlády respektuje a bude podle něj postupovat.
6 fotografií

Některé fakulty Univerzity Karlovy možná obnoví výuku o týden později

Praha
Ilustrační foto
Brno /INFOGRAFIKA/ - Pokud nechtějí rodiče strávit při nákupu školních potřeb hodiny ve frontách, měli by si s návštěvou brněnských papírnictví pospíšit. S blížícím se začátkem školního roku vzali rodiče obchody útokem, příští týden a na začátku září očekávají obchodníci zájem ještě větší.

Začaly fronty v papírnictví. Na školní výbavu

Brněnsko
Ilustrační foto.
Valašské Klobouky - Poslední možnost připomínkování k zamýšlené stavbě supermarketu Lidl měli minulé úterý obyvatelé Valašských Klobouk. Námitky hlavně proti způsobu napojení parkoviště supermarketu na rušnou krajskou silnici I/57 tam vznesli signatáři petice proti umístění tak velké stavby v centru města.

Námitky k supermarketu? Odpovědi budou za měsíc

Zlínsko