ŠTÍTEK: Kjóto

Ocenění Čtenáře roku za rok 2023 v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Oceněn byl Dominik Kolář, na snímku uprostřed mezi rodiči při výtvarné dílně.
Lezení po stromech s Lisou, Bossem a jejich kamarády, odhalování tajemství s hrdiny Správné pětky, strávení školního roku s Harry Potterem, nebo snění o skutečné lásce s Janou Eyrovou. To všechno můžou děti a mladiství zažít díky knihám. A třeba víc, vždyť fantazii se přece meze nekladou. Jaké knihy si děti v jihočeské metropoli odnášejí v tomto roce domů nejčastěji?
5 fotografií

Co čtou děti na jihu Čech? Vede Deník malého poseroutky nebo Minecraft

Zajímavosti
Selské slavnosti v Holašovicích.
Od pátku 21. do neděle 23. července patřila náves v Holašovicích 24. Selským slavnostem. I tentokrát dostály svému slovu a do obce na Českobudějovicku, která patří do Světového dědictví UNESCO, přivedly opět tisíce lidí. Bohatému programu plnému řemesel a skvělé muziky šlo navíc naproti skvělé počasí, které svoji nepřízeň projevilo pouze v páteční večer.
38 fotografií

VIDEO: Selské slavnosti v Holašovicích opět o víkendu přilákaly tisíce lidí

Českobudějovicko
Kongresové centrum Praha (na snímku z 19. srpna 2020).
Muzejníci z celého světa se od soboty scházejí v Praze, aby debatovali o podobě muzea ve 21. století. Budou se zabývat otázkami, které přinesla celosvětová pandemie nemoci covid-19, tedy především přesunem aktivit do virtuálního prostředí. Válka na Ukrajině pak obrací pozornost k ochraně kulturního dědictví při podobných konfliktech. Odborníci se budou zabývat i vlivy změny klimatu na svůj obor a tématem udržitelnosti. V závěru konference chtějí přijmout novou definici muzea.

V Praze se scházejí tisíce muzejníků z celého světa, chtějí probírat i pandemii

Praha
Policejní kordon před tokijskou rezidencí zavražděného expremiéra Šinzóa Abeho
Kolona automobilů převážející tělo zavražděného expremiéra Šinzóa Abeho dorazila do jeho tokijské rezidence. Tam čekali jeho spolupracovníci z Liberálnědemokratické strany oblečení v černém, aby mu vzdali čest, uvedla agentura AFP. Abe byl postřelen atentátníkem v pátek dopoledne v západojaponské prefektuře Nara během politické kampaně a zraněním podlehl. Velitel policie v Naře řekl, že nemůže popřít, že na akci, kde byl Abe, byly bezpečnostní problémy.
5 fotografií

Atentát na expremiéra Abeho: Došlo k bezpečnostnímu selhání, přiznal šéf policie

Svět
Kočka
Kočky jsou úžasně nezávislá stvoření a leckterého z jejich majitelů už určitě někdy napadla myšlenka: Zajímá se moje kočka či můj kocour vůbec o to, kde jsem? Odpověď může poskytnout nový výzkum japonských vědců, podle nichž se zdá, že kočky sledují své páníčky, když se pohybují po domě; vnímají, kde právě jsou, i když je zrovna nevidí - a jsou překvapené, pokud se objeví někde, kde je neočekávaly, napsal zpravodajský server The Guardian.
5 fotografií

Kočky vědí, kde je jejich páníček, i když ho nevidí. Sledují ho v duchu

Věda a technika
Sto básní. Svět staré japonské poezie
Možná právě takové básně teď svět potřebuje. Verše plné smíření, klidu, moudrosti a ticha. V knize Sto básní Svět staré japonské poezie ožívá kouzelná atmosféra, podobná té, která na českého čtenáře dýchá z nezapomenutelných Zpěvů staré Číny.

Kouzlo staré japonské poezie

Ostatní
Požár studia v japonském Kjótu
Muž, který je podezřelý z podpálení studia animovaného filmu v japonském Kjótu, tvrdí, že mu toto studio ukradlo nápad na román. Dnes o tom informovala agentura Kjódó s odvoláním na zdroj z okruhu vyšetřovatelů. Při čtvrtečním požáru zemřelo 33 lidí a více jak 30 utrpělo zranění a podle agentury Reuters šlo o největší hromadnou vraždu v Japonsku za posledních 18 let.  

Ukradli mi román, uvedl žhář z Kjóta. Při požáru studia zahynulo 33 lidí

Svět
Požár ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu
Při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjóto zemřelo nejméně 33 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče, kteří dokončili prohledávání budovy. Dalších 36 osob bylo raněno, z nichž deset vážně. Oheň podle policie úmyslně založil ve druhém poschodí třípatrové budovy jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Byl převezen do nemocnice s popáleninami obličeje a hrudi. Ke žhářství se přiznal, napsala agentura Kjódo.

Žhář zapálil japonská studia animovaného filmu. Zemřelo nejméně 33 lidí

Svět
Michal David v Ostravě. Akce s názvem V jiném světle! na prostranství na Nové Karolině.
/ROZHOVOR/ „Jde o mimořádný koncert, kdy se na jednom jevišti sejdou hvězdy osmdesátých let jako Opus, Den Harrow, Gazebo a také dvojice devadesátek Snap!. Vystoupí i dcera Zucchera Irina, což u nás není známá zpěvačka, ale je velice kvalitní. Ve Fóru Karlín zaznějí slavné hity jako I Like Chopin, Life is Life, You Break My Hearth, nebo I´v Got the Power,“ láká posluchače na vystoupení zpěvák a skladatel Michal David.
14 fotografií

Diskotékový mejdan Michala Davida

Hudba
Černá vdova Chisako Kakehi
Japonka Chisako Kakehi je obžalovaná z vraždy zatím třech mužů, včetně svého manžela. Tento týden se přiznala ke čtvrté vraždě. Ze třech dalších úmrtí zatím obžalována nebyla. Své oběti si vyhledávala na seznamkách, kde si vybírala staré, nemocné a hlavně bezdětné muže, kteří měli uzavřené životní pojištění. Vražedkyni hrozí trest smrti.

Japonka se přiznala k vraždě čtvrtého muže. Zabíjela kvůli pojistce

Svět
ARCHITEKTA Jana Letzela připomíná v Náchodě i výstava.
Náchod - Náchodský starosta Jan Birke se chystá spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou v pondělí do Japonska. Navštíví Tokio, Kjóto a Hirošimu. Právě tam uctí památku nešťastné události, kdy v srpnu 1945 vybuchla atomová puma a nejbližší stavbou, která po explozi zůstala stát, byl výstavní palác. Jeho autorem byl náchodský rodák architekt Jan Letzel.

Náchod a Hirošimu má propojit partnerství

Náchodsko
Ilustrační foto.
Praha - Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své 82. koncertní sezoně zachová návrat k filmové hudbě. Šéfdirigent souboru Pietari Inkinen s Pražskými symfoniky opět odehraje 12 koncertů. Reprezentantem opery zůstává rezidenční umělec FOK José Cura, hlavním hostujícím dirigentem Nizozemec Jac van Steen. Pražské symfoniky čekají vedle domácích také koncerty v zahraničí.

FOK zahraje v pražské Valdštejnské zahradě i japonském Kjótu

Hudba
Ilustrační foto.
Praha - Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své 82. koncertní sezoně zachová návrat k filmové hudbě. Šéfdirigent souboru Pietari Inkinen s Pražskými symfoniky opět odehraje 12 koncertů. Reprezentantem opery zůstává rezidenční umělec FOK José Cura, hlavním hostujícím dirigentem Nizozemec Jac van Steen. Pražské symfoniky čekají vedle domácích také koncerty v zahraničí.

FOK zahraje v pražské Valdštejnské zahradě i japonském Kjótu

Volný čas
Ilustrační foto.
Londýn/Tokio – Psi jsou sociálně velmi citlivá zvířata, která dávají aktivně najevo odpor k nepřátelům svého majitele, odhalila nová studie. Zjištění japonských expertů nejspíš mnohé vlastníky psů nepřekvapí, teprve nyní ale bylo vše vědecky dokázáno, napsal britský deník The Times. Z výzkumu vyplynulo, že psí oddanost je na takové úrovni, že řadí psy mezi živočišné druhy, včetně lidí, které mají pocity a jsou schopny sociální spolupráce.

Psi dokážou soudit lidi, kteří se chovají zle k jejich majitelům

Svět
Jerzy Olek u mikrofonu v Domě umění na vernisáži dvojvýstavy Neurčitý prostor.
Opava /ROZHOVOR/ - Umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek uspořádal v opavském Domě umění společně s děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzikem Zdeněk Stuchlíkem výstavu nesoucí název Neurčitý prostor. Ta končí ve středu 25. února 2015.

Jerzy Olek: Abych viděl, musím vědět, znát

Volný čas
Ze sérií Bezrozměrnost iluze, 1996.
Opava - Vědec a umělec, které spojuje přátelství a láska k fotografování. Děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzik Zdeněk Stuchlík, a umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek přichystali v Opavě společnou výstavu nesoucí název Neurčitý prostor.

Vědec a umělec mají společnou výstavu svých děl

Ostatní
Ze sérií Bezrozměrnost iluze, 1996.
Opava /POZVÁNKA/ - Vědec a umělec, které spojuje přátelství a láska k fotografování. Děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzik Zdeněk Stuchlík, a umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek přichystali v Opavě společnou výstavu nesoucí název Neurčitý prostor.

Vědec a umělec mají společnou výstavu svých děl

Volný čas
Ilustrační foto
Kjóto (Japonsko) - Cestovní agentura v japonském městě Kjóto začala organizovat svatební obřady, na kterých ovšem chybí ženich. Dvoudenní „sólo-svatby" jsou určené pro samotné ženy, které si mohou vybrat své speciální šaty a kytici, nechat si upravit slavnostní účes, svézt se limuzínou, užít si pobyt v hotelovém pokoji a nechat si nafotit památeční fotoalbum, napsala tisková agentura Kjódó.

Japonská cestovní agentura organizuje svatby pro samotné ženy

Ekonomika
Ilustrační foto
Tokio – K Japonsku směřuje od jihu tajfun Phanfone, který by na ostrovy měl udeřit plnou silou v pondělí, i když ovlivňovat počasí na jihu země bude už o den dříve. Již nyní živel dosahuje podle japonské meteorologické služby třetího stupně na pětibodové škále a měl by přívalovými dešti zasáhnout města Ósaka, Kjóto, Nagoja a Tokio.

K Japonsku směřuje tajfun Phanfone, plnou silou udeří v pondělí

Svět
Ilustrační foto.
Kjóto, Praha - Přestože je nyní Česká filharmonie tisíce kilometrů daleko od vlasti, většina hudebníků dnes využila možnosti hlasovat v českých parlamentních volbách. Po náročné cestě do Japonska přišlo k urně ve zvláštní volební místnosti v Kjótu podle manažera orchestru na 80 procent členů souboru.

Česká filharmonie má odvoleno, muzikanti hlasovali až v Japonsku

Svět
Ilustrační fotografie.
Tokio - V roce 2020 se bude v Japonsku prodávat více plen pro dospělé než dětských plenek. V souvislosti s rychlým stárnutím populace to odhadují místní výrobci tohoto zboží. Snaží se proto na tuto situaci připravit tím, že budují další tovární haly a rozšiřují produkci, uvedl britský deník The Daily Telegraph.

Japonci budou prý brzy kupovat více plen pro dospělé než pro děti

Svět
Japonec Džiroemon Kimura slaví 116. narozeniny.
Tokio - Nejstarší člověk na světě, Japonec Džiroemon Kimura, dnes slaví 116. narozeniny. Kimura je považován za posledního muže, který zažil život ve třech různých stoletích. Jubilant bydlí ve městě Kjótango na západě Japonska, jehož obyvatelé jsou proslulí svou dlouhověkostí. Mezi šedesátitisícovou populací města je 95 lidí starších sto let. Místní zdravotnické úřady se proto nyní rozhodly zahájit výzkum stravovacích návyků těchto osob, aby poodkryly tajemství dlouhověkosti, píše agentura AFP.

Nejstarší člověk na světě je Japonec, dnes slaví 116. narozeniny

Svět