ŠTÍTEK: Kjóto

Ilustrační foto
Tokio - Japonští vědci oznámili, že nalezli způsob, jak číst lidské sny. K rozluštění jejich tajemství použili metodu magnetické rezonance. Úspěšní byli přitom v 60 procentech případů. Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu uvedli, že se jim „poprvé v historii podařilo dekódovat" noční vize člověka. Své poznatky zveřejnili v časopise Science.

Umíme číst lidské sny, oznámili japonští vědci

Svět
Japonští vědci zvýšili šance na léčbu neplodnosti, když oznámili, že se jim podařilo vytvořit z běžných kožních kmenových buněk dospělých myší životaschopná vajíčka.
Tokio - Japonští vědci zvýšili šance na léčbu neplodnosti, když oznámili, že se jim podařilo vytvořit z běžných kožních kmenových buněk dospělých myší životaschopná vajíčka. Informovala o tom agentura AFP, podle níž by metoda mohla být v budoucnu aplikována i u lidí.

Japonci našli způsob, jak zatočit s neplodností

Zdraví
NOVOMANŽELÉ. Bývalá členka Dechového orchestru mladých Tachov Dominika Toušková se o víkendu vdala.
Tachov - Bývalá členka Dechového orchestru mladých Tachov Dominika Toušková se o víkendu vdala. Přestože se svým nyní už manželem žije v Londýně, svatbu chtěla mít doma, v okruhu svých nejbližších a přátel.

Dominika Toušková se o víkendu vdala

Tachovsko
Houslový virtuos Pavel Šporcl odehrál v Japonsku s velkým úspěchem tři koncerty. Na snímku v rychlovlaku šinkanzen.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Virtuos a budějovický rodák odehrál v Japonsku s velkým úspěchem tři koncerty. Hrál tam v nejhezčím období roku – právě rozkvetly třešně a slavil se svátek Hanami, jenž velebí krásu sakury. To jen umocnilo jeho úspěch – Pavel Šporcl se během tří koncertů v Japonsku setkal s nadšením, publikum si v jeho podání zamilovalo Dvořákův houslový koncert.
8 fotografií

OBRAZEM: Pavel Šporcl si v Japonsku užil šinkanzen i saké

Hudba
Ilustrační foto
Tokio - Japonsko získává stále větší převahu nad Francií jako gastronomický ráj světa. Nejvyšším, tříhvězdičkovým oceněním prestižního kulinářského průvodce společnosti Michelin se nyní v Japonsku pyšní 29 restaurací, zatímco ve Francii jich je 25.

Japonsko má víc tříhvězdičkových restaurací než Francie

Svět
Ilustrační foto
Tokio /AKTUALIZOVÁNO/ – Tajfun Ma-On, který dnes udeřil na jihojaponský ostrov Šikoku, slábne a míří na východ. Přináší kromě vichru o rychlosti 180 kilometrů v hodině také vydatný déšť, který se zřejmě nevyhne ani oblasti zničené silným březnovým zemětřesením.

Na Japonsko udeřil tajfun, jeden mrtvý, desítky zraněných

Svět
Návštěvníci Národní galerie mohou vidět od 15. července ve Veletržním paláci v pražských Holešovicích výběr z milionu snímků, které autor pořídil z okna svého domu během uplynulých dvou let.
Praha - Korejský umělec Ahae fotil poslední dva roky pouze výhled z okna svého domu. Unikátní snímky krajiny, rostlin a zvířat vystavuje už od čtvrtka Národní galerie (NG), která jim vyčlenila prostory Velké dvorany.

Fotí jen z okna, ale zato již dva roky

Umění
Návštěvníci Národní galerie mohou vidět od 15. července ve Veletržním paláci v pražských Holešovicích výběr z milionu snímků, které autor pořídil z okna svého domu během uplynulých dvou let.
Praha - Korejský umělec Ahae fotil poslední dva roky pouze výhled z okna svého domu. Unikátní snímky krajiny, rostlin a zvířat vystavuje od včerejška Národní galerie (NG), která jim vyčlenila prostory Velké dvorany.

Fotí jen z okna, ale zato již dva roky

Volný čas
Ilustrační foto
Madrid – Mamut, vyhynulý savec s velkými zahnutými kly, který se po velké části Země proháněl ještě před nějakými 6000 lety, by mohl znovu ožít. To v případě, že budou úspěšní japonští vědci na univerzitě v Kjótu, kteří chtějí toto zvíře do pěti let naklonovat.

Japonští vědci chtějí naklonovat vyhynulého mamuta

Svět
Ilustrační foto
Exotika je slabé slovo. Vyrazíte-li totiž do Japonska, ihned po přistání si uvědomíte, že jste se právě ocitli v jiném světě. Na pobyt v zemi vycházejícího slunce jen tak nezapomenete, můžete si být jisti, že tahle technická velmoc plná úslužných a ohleduplných lidí vás „posadí na zadek“.

Japonsko: Výlet do jiného světa

Cestujeme
Skycross. Ilustarční foto.
Třeboň - V sobotu se na třeboňském zámku chystá Japonský den. V areálu zámeckého parku bude pod vedením japonských instruktorů poprvé za hranicemi Japonska oficiálně představena nová sportovní disciplína zvaná „skycross“.

Na zámku se představí samurajové a skycross

Volný čas
Chrám Zenkódži v Japonsku
Sedlčany, Nedrahovice – Japonsko je tématem další cestopisné přednášky, kterou v pátek 6. března večer hostí sedlčanské Městské muzeum. O této zemi budou od 18 hodin vyprávět manželé Vendula a Čestmír Sosnovcovi, kteří v nedalekých Nedrahovicích pěstují bonsaje.

Čestmír Sosnovec představí v muzeu Japonsko

Volný čas
Ondra (vpravo) s panem Šigejamou, který u nás již několikrát vyučoval základy šest set let starého japonského divadla.
Víte, co je beatbox? Jistě, hudba v krabici. Ovšem ne v ledajaké. Je jí totiž lidská pusa. Mistrovský beatbox u nás předvádí pražský Beat Burger Band s Ondřejem En.Dru Havlíkem.

Ondra má v puse orchestr

Moje hobby
Kanadský ministr životního prostředí John Baird.
OTTAWA - Kanada nedostojí svým závazkům z Kjóta, ani když do puntíku splní svůj nový plán snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 20 procent proti současné úrovni. I tak totiž Kanada zůstane o 11 procent pod závazkem, který pro ni vyplývá z této mezinárodní dohody o ochraně ovzduší.

Kanada nedostojí závazkům z Kjóta, i když radikálně sníží emise

Svět