ŠTÍTEK: kočka domácí

Koček rybářských ve světě ubývá. Zoo se snaží o záchranu
Zabíjení kvůli lovu ryb a krevet na farmách, ubírání přirozeného prostředí či dokonce lovení pro maso. Tyto a další faktory ovlivňují populaci kočky rybářské, jednoho z nejvíce unikátních druhů divoce žijících koček na světě. Na Červeném seznamu je vedena jako zranitelná, v rámci ochrany a zachování druhu je chována v mnoha zoologických zahradách.
5 fotografií

Koček rybářských ve světě ubývá. Zoo se snaží unikátní druh zachránit

Zvířecí deník a chovatelství
Kočička Stella potřebuje klid a trpělivost
"Stella je kotěcí holčička, odhadem tří - čtyřměsíční koťátko, jemná a křehká, potřebuje klidné zázemí, trpělivý přístup, pak pookřeje a doslova rozkvete v tu největší vrnivku, jakou si lze představit. Stella je vzorně čistotná, bezchybně chodí na kočičí wc," představuje kotě Kamila Šťastná z Útulku Tábor pro psy a kočky. Děkujeme za příspěvek. 
3 fotografie

Teplo, klid, bezpečí a milující páníček. To kočička Stella potřebuje

Čtenář reportér
Kastrování kočky v rámci litvínovského kastračního programu.
Městskou policii v Litvínově zaměstnává v poslední době více zvířat. Její útulek zahájil v lednu odchyt a kastraci toulavých koček bez domova. Lidé nyní mohou útulku výskyt takových koček oznamovat. Zároveň pokračuje péče o opuštěné psy. Strážníci pomohli dalším chovatelům, například hospitalizované seniorce či muži, který nemohl se psem do vězení.

Útulek v Litvínově začal kastrovat zdivočelé kočky. Pomoc psům neustává

Mostecko
Kočka. Ilustrační foto.
Rachael Lawrenceová z britského hrabství Essex je nejen matkou tří dětí, ale symbolicky také dvou koček. Nebo jí alespoň donedávna byla. Starší z jejích kočičích dětí se jí totiž před osmi měsíci ztratilo. Černého kocoura Barnabyho už s rodinou oplakala a pomalu přestávala doufat, že se někdy vrátí. Jaké bylo pak její překvapení, když slyšela jeho specifické mňouknutí při telefonátu s veterinářem.

Ztracenou kočku dávno oplakala. Její mňouknutí po roce poznala přes telefon

Svět
Koťata v depozitu, Kočičí azyl Znojemsko
Charitativní kočičí spolek Kryšpín vznikl v době covidové 21. den 21. roku 21. století, aby udělal svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Pomáhá 9 ověřeným soukromým útulkům převážně z jižní Moravy, které při posledním sčítání pečovaly o 760 koček. Spolek pro ně k dnešnímu dni, tedy za necelý rok existence, získal částku 559 589 korun.
43 fotografií

O chlup lepší svět. Kryšpín získal pro kočičí útulky půl milionu. Za jediný rok

Čtenář reportér
„Tabulkářka“ Ester dokazuje, že zhubnout jde poměrně pohodlně
Na Instagramu si říká „Tabulkářka“, jinak je to Ester a hlavně je to dáma, která jasně dokazuje, že zhubnout jde ve finále poměrně pohodlně. A to pouze tím, že si hlídáte kalorické množství spotřebovaných tuků, cukrů, bílkovin a vláknin. Jinak jíte, co chcete. Sladkosti, tuky? Není problém. Jen musíte vědět kolik. U Ester je výsledkem pokles váhy z metráku na necelých 70 kilogramů. No není to úžasné?
12 fotografií

Jedla, co chtěla, i tak zhubla přes 30 kilo. Je z ní vážně kočka

Ženy
Kino Art Cafe v chotěbořské knihovně
Přijďte s námi strávit první filmový večer v novém roce. V naší útulné kinokavárně v podkroví chotěbořské knihovny budeme tentokrát promítat film Sny o toulavých kočkách. Toto putování po vnitřním a vnějším světě Petra Síse, světově proslulého autora a ilustrátora dětských knih, se uskuteční v pondělí 17. ledna v sedm hodin večer.

Sny o toulavých kočkách. Chotěbořská knihovna zve na Kino Art Cafe

Čtenář reportér
Sbírání potravy
Konečně bylo krásné počasí. Květy se, rozevřeny ve své kráse, vyhřívaly na slunci. Včelky poletovaly zahradou sem a tam. Sosáčkama pily šťávu a létaly s ní do úlu. Pavoučci sledovali své pavučiny ze dřeva a těšili se na úlovek. Šneček schován pod listy spal a těšil se, až zas bude pršet. Motýli tančili své tance, otáčeli barevná křídla, aby se leskla, když měli žízeň, pili květní šťávu. 
4 fotografie

O Žlutěnce. Kapitola 11: První let

Hobby
Silvestrovské oslavy. Ilustrační snímek
Sražený výr, vysílený netopýr, popálené káně. To je jen několik zraněných zvířat, která hned první den nového roku přijaly české záchranné stanice. V jejich péči skončilo 1. ledna podle centrální evidence Národní sítě záchranných stanic celkem sedm zvířat, z toho pět těžce zraněných. A naprostá většina z nich, ne-li všechna, kvůli zábavní pyrotechnice.
28 fotografií

Pyrotechnika děsila i zabíjela. Zvířecí záchranáři měli napilno

Zvířecí deník a chovatelství
Štěně pomáhá
Žlutěnka začala svým malým ptáčátkům vyprávět: „Na zahradě vyrostlo mnoho žlutých květů. Ty s těmi většími květy a mnoha okvětními lístky a velkými listy, se jmenují pampelišky. Děti si z nich pletou věnečky a pokládají si je na hlavu. V té chvíli každý květ chce být utrhnut a stát se částí věnečku. Chce být nošen pro okrasu a z té výšky na chvíli pozorovat svět.
4 fotografie

O Žlutěnce. Kapitola 10: Pozor, kočka se vrátila!

Hobby
Sýkorka
Ráno se probudilo nejmladší ptáče křikem svých sourozenců. Otevřelo očka, kulilo je. Cože tak strašného se děje? Proč ptáčata dělají tak velký povyk? Za chvíli zjistilo, že je to kvůli snídani. Když viděli přilétajícího otce s chutným soustem potravy, otvírali zobáčky co nejvíce dokořán a při tom tropili takový velký rámus.
4 fotografie

O Žlutěnce. Kapitola 9: První zkušenosti malých nezbedů

Hobby
Louka
Jaro již bylo v plném proudu. Stromy obrostly květy a listím. Lehký vánek nesl zahradou směs vůní květin. Žlutěnka seděla opatrně v hnízdě, které si spolu s Modráčkem postavili. Bylo opravdu velkolepé. A prostorné, aby se tam vešla celá rodinka. A teď - teď seděla na vajíčkách a pozorovala zahradu pod sebou.
3 fotografie

O Žlutěnce. Kapitola 6: Jarní nesnáze a nečekané pátrání

Hobby
Kosi
Paprsky slunce se opíraly o strom, kde seděly sýkorky. Jejich barevné peří se krásně blýskalo. Byly však ustarané. Nastalo předjaří a bylo nutno se poohlédnout po nových hnízdech. Rodinka se loni pořádně rozrostla. Bylo tedy nutné, aby se mladí osamostatnili. Nové páry a ti, co jsou sami, měli postavit svá hnízda, nové domovy, jinde.
6 fotografií

Přečtěte si pohádku O Žlutěnce. Kapitola 1: Zahrada

Hobby
Novoroční ohňostroj.
Ohlušující rány a světelné výjevy viditelné na desítky metrů daleko, to jsou vjemy, které jsou každoročně spojené s adventem a oslavami nového roku. Zatímco letos některá města v Pardubickém kraji kvůli pandemii oficiální silvestrovské nebo novoroční ohňostroje ruší, jiná u tradice zůstávají a slibují dodržování hygienických předpisů. Stále častěji se však ozývají kritické hlasy, které volají po úplném zrušení oblíbené zimní kratochvíle.

Silvestrovský ohňostroj? Zkuste si odchytnout vyděšeného psa, zní z útulků

Orlicko
Psí Vánoce neVánoce v útulku pro zvířata v Českém Krumlově. Momentálně je tam 24 psů a osm koček.
Dárky v podobě pamlsků, krmiva, ale i finančních příspěvků míří v těchto dnech do Psího útulku v Českém Krumlově. Tradiční Psí Vánoce spojené s návštěvami dárců a všech příznivců opuštěných psů a koček se sice v pátek kvůli opatřením uskutečnit nemohly, ale lidé na vánoční tradici nezapomněli a útulek o jejich podporu nepřišel.
35 fotografií

Zvířata v útulku se mohou těšit na dobroty, i když se Psí Vánoce nekonaly

Českokrumlovsko