ŠTÍTEK: kočka domácí

Zmije obecná
Kdo by tu průpovídku neznal. Na svatého Jiří vylézají z děr hadi a štíři. Svátek oslaví všichni Jiříci a Jirkové až příští středu, 24. dubna. Plazi ale kalendáři nerozumí a jsou už dávno venku, ze zimního spánku je totiž už před týdny probralo teplé počasí. Není však třeba se bát. Hadi to teď nemají jednoduché. Roste totiž tlak predátorů i rozpínavost lidí, která jim bere místa k žití.

Sezona zmijí a užovek už začala. Po kousnutí nepijte alkohol či kávu

Zvířecí deník a chovatelství
Kongresový sál hotelu Černigov v Hradci Králové hostil víkendovou Mezinárodní výstavu ušlechtilých koček, na kterou se přišly podívat tisíce lidí.
Kongresový sál hotelu Černigov v Hradci Králové hostil víkendovou Mezinárodní výstavu ušlechtilých koček, na kterou se přišly podívat tisíce lidí. V sobotu se fronta milovníků zvířat táhla dlouhou hotelovou chodbou až na Riegrovo náměstí. V sále na ně čekalo zhruba padesát vystavovatelů z několika evropských zemí a přibližně dvojnásobný počet kočičích soutěžících.
26 fotografií

VIDEO, FOTO: Výstava koček zaplnila hradecký hotel. Přilákala tisíce lidí

Hradecko
Fenka Snow pomohla na Filozofické fakultě UK Praha
Mnozí lidé považují za nejlepšího přítele člověka psa. Pomáhat jako terapeut ale může skoro jakékoliv zvíře. „I proto se nabízí tolik možností, které lze shrnout pod animo či zooterapii, což je můj pojem,“ uvedla pro Deník psycholožka Jiřina Lacinová. Ta před více než třiceti lety zavedla nejen do českého slovníku též název canisterapie. Tedy terapie založená na souhře člověka a psa. Pestrý svět zvířecích terapeutů čtenářům představí Deník v novém nepravidelném seriálu.

Kam nemůže lékař, musí pes. Zvířecí terapeuti pomáhají po střelbě i při nemoci

Zdravotnictví
Nástrahy jsou označeny výstražnými cedulkami.
Mírná zima dopřála potkanům v sídlišti Na Větrníku a v přilehlých ulicích bezstarostný život. Deratizace, kterou město nechalo provést opakovaně, naposledy v listopadu, nepřineslo valné úspěchy. Hlodavcům se mezi paneláky daří skvěle a zdárně se množí. Další celoplošná deratizace začala o prvním jarním dni a válka tak pokračuje.

Válku s potkany kvůli hostině u popelnic a teplé zimě Chrudim prohrává

Chrudimsko
Karlovarský kočičí útulek Bezblešek.
Je to už osm let, co v Karlových Varech začal fungovat Bruníkův útulek Bezblešek, který sídlí vedle kruhového objezdu v domě v areálu bývalého Kattenbecku. Dům je v majetku města. O provozu kočičího útulku toho bylo na sociálních sítích za tu dobu mnohé napsáno, v hodně případech se přitom nejedná právě o lichotivé reakce. Některé kočičí příběhy mají být alarmující. Hovoří se o neadekvátní péči, velké úmrtnosti zvířat nebo dokonce o jejich ztrátě.
14 fotografií

Mlha nad útulkem Bezblešek. Kontroly nic neprokázaly. Strach o kočky zůstává

Karlovarsko
Lavička Pavla Nováka na přerovské Laguně
ANKETA/ Zhruba před týdnem spatřila světlo světa nová lavička, kterou u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin legendárního zpěváka Pavla Nováka odhalilo na přerovské Laguně město. Ještě ani nezačala sloužit svému účelu a už se kvůli její podobě strhla bouřlivá diskuse na sociálních sítích, která se přenesla i do ulic. Umělec ze Senice na Hané Pavel Dlabal se kritice brání. Vycházel podle svých slov z fotografie Pavla Nováka a zadavatel zakázky jeho návrh schválil.
4 fotografie

"Boží trest" za mrtvou kočku? Přerované kritizují novou lavičku Pavla Nováka

Olomoucko
Autor vyřezávané lavičky Pavel Dlabal vycházel při zpracování návrhu z fotografie známého umělce. Lavička byla odhalena u příležitosti nedožitých osmdesátin zpěváka Pavla Nováka na přerovské Laguně.
ANKETA/ Zhruba před týdnem spatřila světlo světa nová lavička, kterou u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin legendárního zpěváka Pavla Nováka odhalilo na přerovské Laguně město. Ještě ani nezačala sloužit svému účelu a už se kvůli její podobě strhla bouřlivá diskuse na sociálních sítích, která se přenesla i do ulic. Umělec ze Senice na Hané Pavel Dlabal se kritice brání. Vycházel podle svých slov z fotografie Pavla Nováka a zadavatel zakázky jeho návrh schválil.
4 fotografie

"Boží trest" za mrtvou kočku? Přerované řeší lavičku Pavla Nováka

Přerovsko
Vítání jara v Plzni
Ve víkendové nabídce akcí v Plzeňském kraji je dvojí vítání jara v Plzni, nejprve v zoo a v neděli v centru města s vynášením Morany, chystá se dvoudenní soutěžní výstava Modelářský svět, jarmarky spojené s Velikonocemi, tradiční charitativní bazar pro kočky bez domova v Sušici či myslivecká burza v Bušovicích na Rokycansku. V plzeňské Šeříkovce zazpívá bývalý zpěvák Iron Maiden Blaze Bayley, do Mrákova přijede metalová Doga a v Domažlicích se představí Malina Brothers.

Tipy na víkend: Vítání jara, modelářská soutěž či myslivecká burza

Volný čas
Hokejisté HC Vítkovice Ridera svádí boje v předkole play-off s Hradcem Králové.
Jak si užít nastávající víkend? Na Ostravsku můžete navštívit další duel hokejistů Vítkovic s Královéhradečany v rámci předkola play-off. Kdo preferuje zelený pažit, může podpořit fotbalisty Baníku proti Sigmě Olomouc. Milovníci koček pak jistě zavítají na výstavu Central European Winner, konanou na Černé louce. A to zdaleka není vše. Bohatý kulturní program proběhne i v dalších regionech Moravskoslezského kraje. Zde je naše nabídka.

Víkendové tipy: v Ostravě na hokej, Baník, výstavu koček či r´n´r ples

Ostravsko
Kočky, ilustrační foto.
Toulavé kočky představují v Mariánských Lázních dlouholetý problém. Řadu let se jej snažili řešit dobrovolníci. Nyní ale ve spolupráci s městem vznikl spolek, který odchyceným kočkám zařídí kastraci, péči po zákroku a zároveň jim bude hledat nový domov. Do této iniciativy se mohou zapojit i občané tím, že spolku poskytnou věcný nebo finanční dar.
25 fotografií

O toulavé kočky se v Mariánských Lázních starají dobrovolníci z nového spolku

Chebsko
Divoká kočka, ilustrační foto
Odchytová klec, veterinář, odčervení, čip a kastrace, to je scénář, který v první polovině března zažijí desítky píseckých toulavých koček. Město stejně jako v předešlých letech chystá jejich jarní odchyt, ošetření a regulaci populace. Políčeno bude na kočky od pondělí 4. do čtvrtka 14. března.

Nepouštějte pár dní kočky ven, ty toulavé čeká v Písku kastrace

Písecko
David Číp, Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata JARO Jaroměř
/FOTO, VIDEO/ Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře, říká jedna dobře známá pranostika. Jenže svátek svatého Řehoře připadá až na 12. března. Čápům jako by to bylo jedno, nad hlavami nám na některých místech poletují už od druhé poloviny února. Jaro přichází mílovými kroky, vrací se tažní práci, ale nemusí to pro ně vždy dobře dopadnout.
12 fotografií

Jaro v únoru? První čápi jsou tu. Brzký návrat ale nemusí vždy dopadnout dobře

Rychnovsko
Kočka divoká zachycená v CHKO Křivoklátsko.
Fotopast zachytila v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko kočku divokou. Během tří měsíců byla vyfocena dvakrát. Na stejném místě se tato vzácná šelma objevila již v listopadu loňského roku, což by mohlo nasvědčovat tomu, že zde má své stálé teritorium. Monitoring šelem tu provádí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) ve spolupráci s dalšími experty.

Fotopast zachytila v CHKO Křivoklátsko vzácnou kočku divokou

Rokycansko
Zesnulá Kvetoslava Holubová (v popředí).
Na severu Rumunska, ve vesnici Sapanta, byste nalezli Veselý hřbitov. Veselý je proto, že lidé, kteří zde již věčně odpočívají, mají na svých náhrobcích zaznamenané veselé příhody z jejich životů. 17.2.2024 nám napořád odešla Květa. Pitoreskní postavička, která patřila k Brnu, převážně pak k Husovicím a brněnskému centru. A veselých a úsměvných historek s Květou nosí lidé, kteří měli tu čest se s ní potkat, tolik, že drobným písmem by byla popsána celá hrobka rozměrů ne zrovna malých.

Měla kočku Kozu. V Brně zemřela žena, která pila kafe za deset

Čtenář reportér
Nový prostor si prý oblíbily zejména starší plaché kočičky
Růžena Sekretová má ve svém rodinném domku na Kladensku čtrnáct zachráněných koček. Poskytuje jim nejen obživu, péči a zázemí, ale také mnoho kratochvílí. Jejím velkým koníčkem je totiž práce se dřevem, a tak svými výrobky a dekoračními předměty vybavuje svou domácnost i nejrůznější kočičí zákoutí v domě. Jejím posledním projektem bylo velké škrabadlo ve tvaru hradu se třemi věžemi. U všech koček má velký úspěch – jedna z nich se v něm uvelebila dokonce už při jeho stěhování.
9 fotografií

Čtrnáct koček si u Kladna užívá vlastní hrad. Majitelka má pro ně pochopení

Zvířecí deník a chovatelství
Dalšímu množení koček zabrání kastrace.
V těchto dnech v ulicích města začíná páření toulavých koček a zhruba za dva měsíce se jim narodí koťata. Opakuje se to ne jednou, ale třeba i třikrát ročně a kočičí populace začíná být stále obtížnější. Velký problém začíná řešit vedení města, které na kastraci toulavých koček vynaloží z rozpočtu sto tisíc korun ročně. K tomu se musí započítat i případné další drobné výdaje pro případ, že by odchycené zvíře bylo nemocné a vyžadovalo veterinární ošetření a léčbu.

Konec krmení v ulicích. Chrudimské toulavé kočky budou vykastrovány

Chrudimsko
Kočičí záchodky vyrobené z palet. Na jejich horní ploše se dá sedět, kočky se na ní mohou i povalovat.
K práci se dřevem prý přivedl Růženu Sekretovou jeden povahový rys: velká netrpělivost. „Chtěla jsem všechno a hned,“ usmívá se při vzpomínce, jak potřebovala vyrobit voliéry, ale nikdo na to neměl čas. Proto si pořídila nářadí a pustila se do práce. Nářadí už z ruky nedala, a tak má dnes doma stolky, skříňky, škrabadla a prolézačky pro kočky, koupelnový nábytek i nejrůznější dekorace z vlastní dílny. Nedávno na Facebooku představila kočičí záchodky schované v roztomilých domečcích vyrobených z palet. „Jaké je motto mých výrobků? Atypické, funkční, s minimem financí,“ prozradila Deníku.
24 fotografií

Netrpělivá šikulka vyrábí nábytek pro rodinu i kočky. Je originální a levný

Kutilství
Peršanka Myška z Českého Krumlova oslavila dvacáté narozeniny. Na snímku se svou majitelkou Jitkou Tomšíčkovou a s Jirkou a Martinem (uprostřed).
Neskutečných dvacet let v neděli oslavila bílá perská kočka Myška, která žije se svou rodinou v Českém Krumlově. A i když žádné oficiální záznamy, co se stáří koček týká, u nás neexistují, rozhodně patří mezi nejstarší kočky v republice. K narozeninám na nedělní oslavě dostala rekordmanka slaný dort, ze kterého si ujedla pár koleček salámu.
10 fotografií

Kočka Myška oslavila dvacáté narozeniny. Je to možná nejstarší peršanka v Česku

Českokrumlovsko
Pokud vašim pokojovým rostlinám  začnou žloutnout nebo hnědnout listy, je jasné, že volají o pomoc
Proč žloutnou listy pokojovým rostlinám? Pokojové rostliny sice neumí mluvit, ale pokud jim začnou žloutnout nebo hnědnout listy, volají tak o pomoc. Buď jim chybí něco, co k životu potřebují, nebo je naopak ničíte svou přehnanou péčí. Co je tedy nejčastější příčinou, že rostlina chřadne a jak zajistit, aby váš domov zkrášlovala co nejdéle? Pomoci vám s tím může obyčejný alobal, a to hned trojím způsobem. A ještě ušetříte za zeminu.

Proč začaly žloutnout listy? Finta s alobalem pomůže vaše pokojovky zachránit

Domácnost
Na vlastní srst: Obránci zvířat z Brna upozorňují na krutou zimu
/VIDEO/ Na vlastní srst – tak se jmenovala akce, kterou ve středu 24. ledna uspořádala brněnská lokální skupina spolku OBRAZ - Obránci zvířat. Ta upozornila na utrpení zvířat v krutých mrazivých podmínkách letošní zimy. Jedná se už o třetí kapitolu v rámci nově spuštěného projektu Štatl zvířat, kdy brněnští obránci každý měsíc představují jedno téma, které se věnuje zneužívání zvířat.
6 fotografií

S maskami a řetězy. Brněnští Obránci zvířat upozorňovali na utrpení v zimě

Čtenář reportér
Grumpy Cat měla 2,4 milionu sledujících na Instagramu
Zamračený, naštvaně působící výraz a zajímavě zbarvený kožíšek. I když je koček plný internet, Grumpy Cat (česky Nevrlá kočka), byť neměla ušlechtilý rodokmen, se stala jednou z nejznámějších kočičích influencerek doslova přes noc. Na Instagramu měla Grumpy Cat více než dva miliony sledujících. Za sedm let, co žila, vydělala svým majitelům neuvěřitelných 2,3 miliardy korun.
4 fotografie

Grumpy cat: Viděli jste naštvanější zvíře? Zamračená kočka vydělala 2,3 miliardy

Zvířecí deník a chovatelství