ŠTÍTEK: kočka domácí

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/50. OTÁZKA/ Pro některé milovníky zvířat jsou vrcholem krásy a roztomilosti, z pohledu jiných lidí je jejich pověst velmi problematická. S málokterým zvířetem se pojí tolik pověr jako s černými kočkami. Proč se říká, že předoucí tvor s černou srstí nosí smůlu? Na to odpovídá další díl seriálu 100 otázek a odpovědí.

Proč nosí černá kočka smůlu?

Věda
Sbírka pro opuštěné psy a kočky pod vánočním stromečkem na radnici v Nymburce.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pátek 5. ledna je posledním dnem, kdy mohou dobří lidé přispět do obou sbírek pro opuštěné psy a kočky. Ty se konají ve vestibulech nymburské a poděbradské radnice od začátku adventu. O víkendu budou donesené pytle krmení, pelíšky i hračky předány zástupcům poděbradského psího útulku Haryk, do záchytných kotců pro psy v Nymburce a pečovatelkám z kočičího depozita Catky.

Poslední den sbírky pro opuštěné psy a kočky. Donést je možné granule i pelíšek

Nymbursko
Pejska lze v průběhu novoročních oslav odměňovat, cvičit i mu předem dopřát dlouhou procházku, která ho unaví
Někteří psi na silvestra ani nehnou brvou, jiní prožívají poslední den v roce utrpení, jsou v extrémním stresu a jejich majitelé se jim snaží pomoci všemi možnými prostředky. Než ale hned sahat po tlumících lécích, zkuste předtím metody, které mohou psa na silvestra uklidnit. Jak pomoci psovi od stresu, jak psa uklidnit a co je to nejhorší, co můžete psu na silvestra udělat?
5 fotografií

Nejhorší, co můžeme psům na silvestra dělat? Překvapí vás to, činíme tak všichni

Zvířecí deník a chovatelství
Směs sádla a semínek umístěte do skořápky od kokosového ořechu a zavěste
Snažíte se v zimě pomáhat volně žijícím zvířátkům zavěšováním lojových koulí? Pak vězte, že tato „pomoc“ někdy může způsobit více škody než užitku. Nebezpečí se skrývá hlavně v síťkách, v kterých bývají lojovky v obchodech nabízeny. Ptáčkům se do nich zachytávají drápky a jen velmi těžko se pak ze sítěk osvobozují. Ale jak z toho ven? Jednoduše. Vyrobte ptáčkům lojové koule z ingrediencí a materiálu, které najdete doma.
5 fotografií

Lojové koule v síťkách ptáčky zabíjejí. Bezpečné si můžete doma vyrobit sami

Hobby
Některé potraviny, které si na Vánoce dopřáváme, mohou naše mazlíčky ohrozit i na životě
Také vás láká dát svému psovi na Štědrý den něco na přilepšenou a rozdělit se s ním o své dobroty? Na to, co svému čtyřnohému mazlíčkovi v období svátků nabídnete, musíte dávat velký pozor. Některé pochoutky, které jsme o svátcích zvyklí mlsat, mohou být pro psy nebezpečné a dokonce smrtelně jedovaté.  Veterinář Lubomír Sojka ale poradil geniální trik, jak psa začlenit do oslav, dát mu pocit, že si užívá dobroty s námi a přitom neohrozit jeho zdraví. 

Vánoční dobroty mohou psy i zabít. Existuje ale trik, jak jim mlsání dopřát

Zvířecí deník a chovatelství
Jedna z kdysi toulavých koček, která se má u Kamily Dvořákové v Mimoni dobře.
Nová iniciativa bojující za změnu zákonů týkajících se toulavých zvířat, a především koček, vznikla pod taktovkou Kamily Dvořákové z Mimoně. Sama má v péči několik koček a mnoho zkušeností s péčí o opuštěná zvířata. Čím déle se s nimi sžívala a pozorovala zoufalé snahy dobrovolníků i spolků a vytrvalé odmítání pomoci ze strany politiků a obcí či měst, tím více v ní zrálo přesvědčení, že je s tím třeba něco udělat. 

Kamila Dvořáková z Mimoně: Kdo odhodí koťata, je pro mě odpad

Českolipsko
Lojzík s Janem Kolouchem, který si jeho přízeň získal láskou a piškoty.
Je před sedmou ráno, mrzne, až praští, a meteorologové ve zprávách hlásí, že máme za sebou nejmrazivější noc za tuto zimu. Jižní Čechy jsou nejchladnějším regionem v celé zemi a v Českém Krumlově rtuť teploměru padá pod 16 stupňů pod nulou. To ale osazenstvo městského útulku příliš nezajímá. Alespoň pokud jde o to zvířecí. Už z dálky se hlásí o slovo, štěkotem i mňoukáním.
13 fotografií

Smutné osudy psů v útulku: Někdy se stydím, že jsem člověk, říká správce

Regiony
Lojzík s Janem Kolouchem, který si jeho přízeň získal láskou a piškoty.
Je před sedmou ráno, mrzne, až praští, a meteorologové ve zprávách hlásí, že máme za sebou nejmrazivější noc za tuto zimu. Jižní Čechy jsou nejchladnějším regionem v celé zemi a v Českém Krumlově rtuť teploměru padá pod 16 stupňů pod nulou. To ale osazenstvo městského útulku příliš nezajímá. Alespoň pokud jde o to zvířecí. Už z dálky se hlásí o slovo, štěkotem i mňoukáním.
13 fotografií

Smutné osudy psů v útulku. Někdy se stydím, že jsem člověk, říká správce

Českokrumlovsko
V pražské SmetanaQ Gallery se uskutečnilo slavnostní zahájení kočičí mňaukce, tedy aukce kočičích škrabadel.
/FOTO/ Vrnismus, umělecké hnutí, které v kočkách spatřuje umělce vyjadřující se prostřednictvím škrábání. Projekt má za cíl vyzdvihnout benefity soužití člověka s kočkou a podpořit k adopci. V Pražském spolku ochránců zvířat (PSOZ) objevili 10 kočičích „talentů“, kteří svůj osobitý styl vyškrábali na limitovanou sérii deseti škrabadel, jež vznikla pod rukama designérů T. R. Kladošová a Janský & Dunděra. Škrabadla můžete od 28. listopadu dražit v dvoutýdenní on-line aukci, finančně tak pomůžete útulku a zároveň se můžete ucházet o adopci kočičího umělce.
9 fotografií

Nové umělecké hnutí pod taktovkou kočičích drápků. Říkají mu vrnismus

Praha
Wafel je úžasný pětiletý pejsek, takový velký dobrák s ještě větším srdcem.Hledá milující domov, kde už na něj budou mít čas, kde se stane právoplatným členem rodiny. Je očkovaný, čipovaný.
/FOTO/ Městský psí útulek v Broumově poskytuje dočasný azyl mnoha psům a fenkám, ale i kočkám, kocourům a koťatům. Podívejte se, jací chlupáči aktuálně a akutně hledají domov. Jsou mezi nimi mlaďoši v plné síle, kteří potřebují aktivní páníčky, ale i psí senioři či zvířata s hendikepem. Prohlédněte si fotografie, možná se zamilujete už na první pohled.
50 fotografií

Chcete nás? V útulku čekají nerozluční Marko a Nor, slepý Volko i dobrák Wafel

Náchodsko
Koťata k adopci v táborském útulku.
V táborském útulku není nikdy nuda. Jak říká Zdenka Fürst, vždy je kolotoč příjmu, přípravy a adopcí roztočený a zaměstnanci se snaží se v něm nezamotat a vše zvládat správně, kvalitně, včetně výběru nových majitelů. V galerii si nyní lze prohlédnout zvířata vhodná k adopci a také díky videu nahlédnout do zákulisí útulku spadajícího pod Technické služby města Tábora.
22 fotografií

Navštivte s Deníkem Útulek Tábor pro psy a kočky a vyberte si čtyřnohého přítele

Táborsko
Moravskoslezský spolek pro ochranu zvířat denně řeší akutní případy zraněných či týraných zvířat
Spolek na ochranu zvířat denně řeší závažné případy a zvířat stále přibývá. Podvýživa, nehoda, tržné rány, nucené uspání zvířete. To jsou smutné osudy psů a koček, se kterými se moravskoslezský spolek denně potýká. „Už meleme z posledního,“ říkají dobrovolníci. Jejich pomoc zvířatům navíc málokdo ocení. Dobrovolní záchranáři se tak v touze pomoci čtyřnohým kamarádům zadlužují.
7 fotografií

Zachraňují zvířata z otřesných podmínek. Tyto hrůzy vidí na severu Moravy denně

Zvířecí deník a chovatelství
Královnina motohračka.
Queen Elizabeth II. jezdila s Range Roverem z roku 2004 sama. Experti jeho cenu odhadovali na 50 000 až 60 000 liber. V dražbě Iconic Auctioneers v Anglii se prodal za 118 000 (134 600 eur).

Od sousedů: Range Rover od královny

Z okolí
Fotopast zachytila v České Švýcarsku kočku divokou.
Nečekaného nového obyvatele Českého Švýcarska odhalily fotopasti. Podle snímků z loňského roku se národním parkem proháněla kočka divoká. Na její fotografie narazili odborníci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity při vyhodnocování série snímků z loňského března, které zachycují kočku s typickými rozlišovacími znaky pro kočku divokou. 

Nový obyvatel Českého Švýcarska? Fotopast zachytila kočku divokou

Děčínsko
Bitva u Amiens, britský voják s ukořistěným německým kulometem Maxim. Malard Wood, 9. srpna 1918. Ilustrační snímek
První světová válka má na svědomí definitivní rozpad starého světa a vznik světa nového. Právě zamyšlení nad jejím koncem i dopady je tak hlavním tématem aktuálního magazínu Víkend, který vychází v sobotu 11. listopadu. V pravidelné příloze Deníku tentokrát najdete i rozhovor s hvězdou šumperského festivalu Blues Alive Garrettem Duttonem či rady pro zahrádkáře. 

Čtěte v magazínu Víkend: 11. 11. 1918. Den, kdy se narodil náš svět

O Deníku
Odchyt divokých koček v městské části Ralska Ploužnici.
„Místní Romové vypichují oči kočičkám a párají jim bříška.“ Tak zněl jeden z příspěvků, který koloval na sociální síti Facebook a vyvolal mezi diskutujícími pobouření. Že se jedná o fámu, potvrdil spolek Šance zvířatům, jehož členové aktuálně na sídlišti v Ralsku, konkrétně v městské části Ploužnice, odchytávají přemnožené kočky za účelem kastrace.
6 fotografií

V Ralsku kočky netýrají. Obyvatelé Ploužnice pro ně chystají na zimu zázemí

Českolipsko
Žehnání domácím mazlíčkům se v Opočně uskutečnilo poprvé.
/FOTO, VIDEO/ Psi, kočky, králíci i morčátka - tito chlupáči si přišli se svými pány pro požehnání, které se uskutečnilo před klášterním kostelem v Opočně. Akce se konala 4. října na svátek svatého Františka z Assisi, patrona přírody, zvířat a společností pro ochranu zvířat. Žehnání domácích mazlíčků se v Opočně uskutečnilo letos premiérově.
12 fotografií

V Opočně si na svátek Františka z Assisi přišli pro požehnání domáčí mazlíčci

Rychnovsko
Fenka Lara a kočka Divoška čekají v brněnském útulku na nový domov.
/FOTO, VIDEO/ Na nový domov mají šanci psi a kočky z útulku pro opuštěná zvířata, který provozuje brněnská městská policie. Zástupci útulku některá nabízejí k adopci a lidé si je tak mohou odvézt domů. Psy a kočky, ze kterých si mohou milovníci zvířat vybrat, jsou ve fotogalerii Deníku uvnitř článku. Objevuje se tam třeba Divoška, Žolík nebo Ferda.
47 fotografií

Chcete mě? Prohlédněte si psy a kočky z brněnského útulku, čekají na nový domov

Brněnsko
David Špidlen se svým mazlíčkem
David Špidlen měl vždy kolem sebe rád tvory, kteří nejsou úplně obvyklí. Již dvacet let chová hravé, ale svéhlavé fretky. Říká, že když vám jednou učarují, je to láska na celý život. S jeho mazlíčky Miou a Andulkou ho můžete potkat třeba i na procházce v pražském parku Stromovka. Poradí, jak pečovat o fretku, co všechno potřebuje a jak ji krmit. 
9 fotografií

Fretka je poslušná a vychovatelná asi jako manželka, směje se zkušený chovatel

Zvířecí deník a chovatelství
Útulek zachovává čistotu a poskytuje azyláčkům hezké prostředí. Ale péči láskyplného majitele nahradit nemůže.
/FOTO, VIDEO/ Není nad roztomilá koťátka. Ovšem když kočka porodí dvakrát do roka, začíná velký problém. Vše by vyřešila kastrace, ale za ni lidé u veterinářů platit nechtějí. Proto se často stává, že se narozených mláďat po odstavení zbavují pohozením na veřejných prostranstvích a nechávají je svému osudu. To se nedávno stalo v nedalekých Úhřeticích, kde kdosi vyhodil pětici čtyřtýdenních koťat. Nálezce okamžitě kontaktoval chrudimský útulek. kde dostala jména podle hrdinů seriálu Beverly Hills, 90210 - Brendon, Brenda, Dylan, Kelly a Donna.
15 fotografií

Ani kočka navíc. Chrudimský útulek jich má dvacet, vyhlásil proto stopku

Chrudimsko
Radek Bogdan, vedoucí útulku pro opuštěná zvířata v Dolních Měcholupech.
ROZHOVOR/ V Čechách vlastní kočku zhruba třetina lidí. Za největší benefity soužití s ní považují Češi úlevu od stresu a uklidňující účinek mazlení se s nimi (74 %). Dalším plusem je každodenní kočičí společnost spojená se zábavou. To vyplývá z nedávného průzkumu, který vznikl pro značku Whiskas. 56 % dotázaných uvedlo, že soužití s kočkou je naučilo odpovědnosti a přineslo celkově vyšší spokojenost v životě.

Největší zájem je o koťátka, říká šéf kočičího útulku Radek Bogdan

Hobby
Veterinární inspekce zasahovala u chovatelky z Trutnovska, týrala přes dvě stovky zvířat.
O více než dvě stovky týraných zvířat přišla chovatelka z Borovničky u Dvora Králové nad Labem. Slepice, psi a kočky, poníci, kozlové, husa, perlička, křepelky u ní žili v katastrofálních podmínkách. Zvířata například trpěla nejrůznějšími záněty. Podle Státní veterinární správy, která na případ upozornila v tiskové zprávě, se jedná množstvím odebíraných zvířat i pestrou druhovou skladbou o zcela mimořádný a závažný případ.

Otřesný pohled inspekce u chovatelky na Trutnovsku. Přišla o dvě stovky zvířat

Krkonoše
Preferovat pro domácí mazlíčky granule, nebo konzervy? V Mountfieldu vám poradí.
Češi milují domácí zvířata. Podle nejnovějších průzkumů chová kočku nebo psa téměř polovina rodin, což je zhruba 4,7 milionu domácností. V přepočtu na počet obyvatel se tak Češi řadí k největším milovníkům domácích mazlíčků. Neváhají investovat do jejich pohodlí a zdraví, což souvisí i s kvalitními krmivy.

Čím krmit domácího mazlíčka? Jsou lepší granule, nebo konzervy?

Podnikání
Češi na svých věrných společnících rozhodně nešetří. Naopak za ně rekordně utrácejí
Pořizovací cena zvířete z chovatelské stanice dokáže svou výší překvapit. Mnohem více ale lidé zaplatí za svého psa nebo kočku v průběhu jejich života. A Češi na svých věrných společnících rozhodně nešetří. Naopak za ně rekordně utrácejí, za roční běžné výdaje by se dalo postavit zhruba 400 kilometrů dálnic. České majitele psů a koček totiž jejich parťáci stojí zhruba 60 miliard ročně.
10 fotografií

Šedesát miliard ročně. Češi rekordně utrácejí za domácí mazlíčky

Zvířecí deník a chovatelství