ŠTÍTEK: kočka domácí

Navždy tě budeme milovat, Queenie. Maminka a tatínek. I to se píše na jednom z náhrobků.
Nejstarší fungující hřbitov pro domácí mazlíčky na světě najdete v Hartsdale nedaleko New Yorku. Slouží od roku 1896 a jsou zde uloženy ostatky více než 80 tisíc zvířat. Uložit svého mazlíčka na zvířecí hřbitov v Hartsdale však není úplně levná záležitost. Zvláštností je, že si jej za místo svého posledního odpočinku mohou zvolit i lidé. 
7 fotografií

Na nejstarším hřbitově pro zvířata na světě mají hroby i lidé. Je k tomu důvod

Do světa
Černé kočky mají 17. srpna svůj den
Sedmnáctý srpen je od roku 2011 vyhlášen dnem vlídnosti, ocenění a pochopení pro černé kočky. Není pochyb o tom, že tyto ebenově temné šelmičky jsou stejně záhadné jako krásné. Smutné je, že jsou často těmi posledními, které si lidé adoptují z útulků - a je u nich nejpravděpodobnější, že se dočkají špatného zacházení. Cílem dne věnovaného černým kočkám je rozptýlit mýty a pověry, které černé kočky obklopují. Server ABC News proto připravil několik pravdivých a fascinujících faktů, které se černých koček týkají.
10 fotografií

Černé kočky mají 17. srpna svůj den. Překvapí vás, co o nich možná nevíte

Zvířecí deník a chovatelství
Policie. Ilustrační foto.
Ulice Nová Pasířská v Jablonci nad Nisou, pár minut před jedenáctou hodinou večerní. Obyvatelé domu ohlásili rušení nočního klidu. „Sousedka hlasitě křičí,“ řekl oznamovatel. Strážníci byli na místě do dvou minut a dozvěděli se, že zhruba před měsícem se do bytu ve 3. patře, odkud je slyšet křik, nastěhovaly dvě ženy, dcera a vnučka majitelky bytu. Shodou okolností šlo o ženy, u kterých městská i státní policie zasahovala v případě týrání téměř tří desítek koček. Nyní přešly na týrání babičky.

Ženy týraly v Jablonci kočky, teď došlo i na babičku

Zločiny a soudy
Trosky auta sedmičlenné rodiny...
41letý exmanžel původem z Libérie přišel večer v neděli před týdnem ve Vídni za 39letou bývalou ženou a před vchodem, kde na něho a jejich pětiletého syna čekala, ji po výhrůžkách střelnou zbraní napadl kladivem. Na její volání o pomoc zasáhl soused a útočník utekl. Zranění ženy mj. na hlavě, ve tváři a na ramenou její život neohrožovala.

Od sousedů: Ženu bil kladivem, dítě utopil?

Z okolí
Anna Kameníková a Jan Nedbal v minisérii Božena
Herec Jan Nedbal je stoupající hvězdou. Do širšího povědomí českých diváků vstoupil rolí v oceňované minisérii Božena, nyní je k vidění v další minisérii Matematika zločinu. Sobotní vydání magazínu Víkend přinese rozhovor s oblíbeným hercem. V pravidelné příloze Deníku se čtenáři dozvědí více také o vodě, jež je základem života, či o soužití s kočkami. A nebudou chybět ani další rady pro zahrádkáře. 
5 fotografií

Sobotní magazín Víkend: Jsou nabídky, o nichž se nepřemýšlí, říká Jan Nedbal

O Deníku
Pokud lidé objeví na povrchu kostičku jedu nebo mrtvého potkana, měli by to ohlásit deratizační firmě.
/VIDEO AGRESIVNÍHO POTKANA/ Desítky kilogramů jedu položili technici firmy Ekosan do potkaních nor na území celého města. Jak ukázal monitoring, hlodavci se většinou zdržují v místech hustého osídlení, tedy v sídlištích, kde mají dostatek potravy. Na Šancích, Větrníku, U Stadionu a v menším množství i na Rozhledně jsou ve vyvrtaných děrách umístěny návnady označené výstražnými červenými cedulkami. Varují tak rodiče malých dětí, pejskaře a majitele domácích koček před nebezpečím otravy.
8 fotografií

Deratizace Chrudimi pokračuje. Návnady na potkany ale vyhrabávají zvědavé kavky

Chrudimsko
Kočky si rády hoví za oknem a pozorují dění venku. Myslete na jejich bezpečí
Ačkoli se traduje, že mají kočky devět životů, poukazuje to spíše na jejich pružnost, kdy jsou schopné přežít bez úhony i pády z výšek. Kočky jsou sice mrštnější, i pro ně však platí neúprosná fyzikální pravidla a pády z velkých výšek pro ně mohou znamenat smrt. Největší nebezpečí představují otevřená okna v domácnostech, a to dokonce i jen na ventilaci, jimiž se snadno mohou protáhnout nebo v nich uvíznout.
17 fotografií

Otevřená okna jsou pro kočky nebezpečná. Ventilace se mění ve smrtící pasti

Zvířecí deník a chovatelství
Objekt, ve kterém našly  dočasný (a v některých případech i doživotní) azyl opuštěné kočičky, byl původně součástí přilehlé čističky odpadních vod.
Keramická cedulka s nápisem “Pozor je to tady samej pes”, která visí na brance psího útulku na okraji Broumova, je aktuálně poněkud zavádějící. Přestože vás při vstupu mezi kotce přivítá nepřeslechnutelný štěkot, psi jsou zde v menšině. Lidé si totiž sem navykli přinášet i opuštěné nebo nechtěné kočky a provozovatelka Jana Slováková už musela vyhlásit stop stav.
25 fotografií

FOTO, VIDEO: V psím útulku mají kočky přesilovku. Pro další už není místo

Náchodsko
Kočky v Polsku decimuje virus ptačí chřipky, obrovské počty úmrtí hlásí také Kypr. Ilustrační snímek
Na různých místech Polska v posledních týdnech uhynuly vyšší desítky koček. Ohledně zdroje nákazy se odborníci přou, v tělech se ale našel virus ptačí chřipky. Podle veterinářů je její přenos na savce zatím vzácný, vyloučit se ale zcela nedá. Vlnu úmrtí hlásí také Kypr, po celém ostrově se šíří kmen koronaviru, takzvaná infekční peritonitida koček.

Kočky v Polsku zabíjí záhadný virus. Veterináři v Česku radí hlídat krmení

Česko a EU
Rozptylová loučka a budova krematoria
Úmrtí domácího mazlíčka je pro většinu lidí tvrdou ranou. Při pohřbívání na vlastní pěst je nutné dodržet bezpečnostní pravidla a neporušovat zákony. Proto stále více Čechů volí důstojné rozloučení svého psa, kočky a dalších mazlíčků v krematoriích zvířat. Jak to v krematoriu probíhá, jak dlouho trvá žeh a jaká je cena?
5 fotografií

Zakopat mazlíčka na zahradě se nesmí. Řešením mohou být zvířecí krematoria

Zvířecí deník a chovatelství
Srdeční červivost přenáší infikovaní komáří. Nemoc může být smrtelná
Chystáte se se svým čtyřnohým mazlíčkem do Chorvatska a už se nemůžete dočkat, až spolu skočíte do moře? Dobrodružná dovolená se však může po několika měsících změnit v zoufalý boj o holý život vašeho psa či kočky. Stačí totiž, aby vašeho Broka štípl na dovolené obyčejný komár, který ho infikuje červy, jež poputují přímo do jeho srdce. Dá se však srdeční červivosti u vašich mazlíčků předejít?
5 fotografií

Psům hrozí v Chorvatsku smrtelná nákaza srdečními červy. Přenášejí je komáři

Zvířecí deník a chovatelství
Kočky jsou úžasní tvorové, což si uvědomují obzvláště majitelé kočičích kaváren
Nemůžete chovat kočku, například kvůli alergii člena vaší rodiny nebo kvůli malému bytu? 20. století na tento problém našlo řešení. Obrovský boom kočičích kaváren začal v Asii a postupně se přenesl do Evropy i zbytku světa. Dnes kočičí kavárny najdete také po celé České republice. S kočkami v kavárnách může být zábava, ale také někdy pěkná šlamastika. Záleží, co do kavárny přinesete nebo s čím nakonec odejdete. 
79 fotografií

Zážitky z kočičích kaváren? Návštěvník s holubem i televize s kuřetem

Zvířecí deník a chovatelství
Ztratil se rakouský důchodce.
Od úterního odpoledne hledají v Rakousku 60letého muže z Oppingu (okr. Rohrbach), který odjel v úterý ráno na e-kole v krátkých tmavých šortkách a modrém tričku, bez peněz a mobilu. Nedorazil na smluvený termín k holiči ani do práce. Policie informovala o pátrání také české a německé příhraniční orgány.

Od sousedů: Hledají staršího pána

Z okolí
Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.
/ROZHOVOR/ „Kočka je člen rodiny, parťák, který nám pomáhá zvládat těžké dny a radovat se společně. Pokud má dítě s kočkou hezký vztah, kočka může plnit i funkci citové a psychické opory. Navíc už je vědecky dokázáno, že hlazení kočičí srsti a kočičí vrnění pomáhá snižovat stres, pokud má tedy dítě oporu ve své kočce, vyhráli jste malý jackpot. Kočky jsou navíc extrémně čistotná zvířata,“ říká Klára Nevečeřalová, kočičí psycholožka.

Kočičí psycholožka říká: „Když štvu moje kočky, tak mi řeknou, že je štvu“

Rady, tipy
Krabice poskytuje kočkám perfektní prostor pro úkryt nejen před nebezpečím, ale také před stresem
Kočka je hravé stvoření. Pořizujete té své nejrůznější hračky a škrabadla? Možná jste si všimli, že největší radost měla z krabice, v níž nová hračka přišla. Kočky totiž krabice milují. Zkoumají je, schovávají se do nich, útočí z nich, škrábou je, očichávají a věnují jim opravdu mnoho času. Majitele koček toto chování mate, ale odborníci mají jasno.
5 fotografií

Jednu obyčejnou věc zbožňuje i vaše kočka více, než drahé hračky. Znáte ji?

Zvířecí deník a chovatelství
Z mezinárodní výstavy koček v Městském společenském domě v Kolíně.
/FOTOGALERIE/ Po loňském čistě tuzemském setkání se letos první červnovou sobotu v kolínském městském společenském domě uskutečnila výstava koček v mezinárodním měřítku. Samozřejmě, že valná většina ze stovky vystavovatelů přijela z Čech a Moravy, dorazili ale i milovníci těchto zvířat ze Slovenska, Polska, Rakouska, Holandska a Švédska. A když už šlo o mezinárodní výstava, tak i porotci přijeli ze Švédska, Finska a Německa.
95 fotografií

Do společenského domu se sjeli majitelé koček z celé republiky i ze zahraničí

Kolínsko
Liger platí za největší kočku na světě. Může vážit až 400 kilogramů
Křížení odlišných druhů zvířat sice zdánlivě odporuje přírodním zákonům, přesto je možné. Někdy se taková zvířata zkříží náhodně, jindy jim pomohou lidé. Výsledky jsou mnohdy poněkud bizarní a nejednou vedou do slepé uličky. Občas se však nový hybrid úspěšně ujme, a pokud je zvířecí kříženec skutečně životaschopný, umí vědcům zamotat hlavu a lidem zkomplikovat život.
5 fotografií

Pizzly, liger, dzo či beefalo. Bizarní křízenci vznikají náhodou i záměrně

Zvířecí deník a chovatelství
Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhou
Mnohé domácí kočky rády lenoší a k velké aktivitě je nepřimějete. Často tak mají problém s nadváhou, která může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Kočky, které trpí obezitou umírají mnohdy dříve než zdraví jedinci. Kila navíc nejvíce trápí kastrované kočky, u kterých kvůli hormonálním změnám roste váha rychleji. K obezitě přispívá i nevhodně zvolená strava.
5 fotografií

Rády lenoší, chybí jim pohyb. Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhou

Zvířecí deník a chovatelství
Ústy malovali na festivalu v Mariánských Lázních, tvorbu si mohli vyzkoušet i návštěvníci.
/VIDEO REPORTÁŽ/ Ruce nebo nohy mají svázány postižením, mnohdy jsou upoutáni na vozík a vždy jsou odkázáni na pomoc druhých, přesto, nebo možná právě proto dokáží vytvářet pohledná umělecká díla. Vznikají tak obrazy krajin, zátiší, portréty lidí i zvířat. Řeč je lidech s pohybovým omezením, kteří se každoročně už přes dvě desetiletí, setkávají v Mariánských Lázních na Festivalu porozumění a jsou z různých koutů republiky.
46 fotografií

Ústy malovali na festivalu v Mariánských Lázních, některá díla tvoří i měsíce

Chebsko
Kočičí mazlíčci mají skvěle vyvinuté smysly, i když je doma v křesle využijí minimálně
Možná právě nyní sledujete svou kočku, jak spí v pelíšku, vyhřívá se na parapetu nebo jen tak líně prochází kolem vás. Nedejte se však ošálit jejími mírnými a mazlivými způsoby. Stále je to malý neomylný lovec. Předurčila ji k tomu příroda, která kočku obdařila skvěle vyvinutými smysly. Víte, proč kočce svítí ve tmě oči, nebo proč dopadne vždy na všechny čtyři nohy? Kočičím zrakem, sluchem, čichem i hmatem se zabývá také video, které na YouTube zveřejnily Střípky poznání.
5 fotografií

Opravdu je znáte? Neuvěřitelné schopnosti koček překvapí i nejednoho majitele

Zvířecí deník a chovatelství
Met Gala 2023
Někdy se o této akci říká, že jde o Super Bowl (bombastický finálový zápas ligy amerického fotbalu s desetitisíci diváky) módy. V první květnový večer se v New Yorku konala nejprestižnější módní akce světa, galavečer Met Gala. Jeho letošním tématem byla pocta zesnulému návrháři Karlu Lagerfeldovi. Pozvané hvězdy se tak zahalily především do černobílých rób a záplavy růží.

Černobílé a šokující Met Gala: Rihanna se změnila v nevěstu, Jared Leto v kočku

Svět