ŠTÍTEK: kočka domácí

Kočičí mazlíčci mají skvěle vyvinuté smysly, i když je doma v křesle využijí minimálně
Možná právě nyní sledujete svou kočku, jak spí v pelíšku, vyhřívá se na parapetu nebo jen tak líně prochází kolem vás. Nedejte se však ošálit jejími mírnými a mazlivými způsoby. Stále je to malý neomylný lovec. Předurčila ji k tomu příroda, která kočku obdařila skvěle vyvinutými smysly. Víte, proč kočce svítí ve tmě oči, nebo proč dopadne vždy na všechny čtyři nohy? Kočičím zrakem, sluchem, čichem i hmatem se zabývá také video, které na YouTube zveřejnily Střípky poznání.
5 fotografií

Opravdu je znáte? Neuvěřitelné schopnosti koček překvapí i nejednoho majitele

Zvířecí deník a chovatelství
Met Gala 2023
Někdy se o této akci říká, že jde o Super Bowl (bombastický finálový zápas ligy amerického fotbalu s desetitisíci diváky) módy. V první květnový večer se v New Yorku konala nejprestižnější módní akce světa, galavečer Met Gala. Jeho letošním tématem byla pocta zesnulému návrháři Karlu Lagerfeldovi. Pozvané hvězdy se tak zahalily především do černobílých rób a záplavy růží.

Černobílé a šokující Met Gala: Rihanna se změnila v nevěstu, Jared Leto v kočku

Svět
Lidé šetří i na mazlíčcích, někteří ale raději na sobě.
/FOTOGALERIE/ Následky ekonomicky napjaté doby dopadají i na chovatele domácích mazlíčků. Mnohdy raději šetří na sobě, než by upřeli kvalitní krmivo a dobroty zvířatům, která bezmezně milují. Například rodinám s dětmi nebo osamělým seniorům, které mají omezený rozpočet, však nezbývá, než seškrtat, co se dá, a psa nebo kočku odbýt tím nejlevnějším. Krizi, která se po covidu ještě prohloubila, pociťují i majitelé zverimexů nebo distributoři krmiv.
14 fotografií

Chovatelé na Kladensku šetří v krizi spíš na sobě než na psech a kočkách

Kladensko
Módní návrhář Karla Lagerfelda u plakátu své kočky Choupette.
Zesnulého návrháře Karla Lagerfelda, který léta stál v čele módního domu Chanel, uctí letošní charitativní galavečer Met Gala, který je nejprestižnější módní akcí roku. Konat se bude už za pár týdnů a o pozvánky se světové celebrity doslova perou. Hlavní hvězdou letošního červeného koberce se ale podle všeho nestane žádná herečka ani modelka, nýbrž Lagerfeldova kočka Choupette. Zvíře už dostalo pozvánku od samotné šéfky amerického magazínu Vogue.
10 fotografií

Met Gala 2023 šokuje: Hlavní hvězdou bude zvíře. A to nejbohatší kočka světa

Svět
Benefiční výstava a koncerty ve prospěch útulku pro kočky, Gymnázium Teplice, sobota 15. dubna 2023.
Po třech letech se v sobotu 15. dubna vrátila na teplické gymnázium akce, která byla věnována místnímu kočičímu útulku. Benefice pro Teplické kočky, který „provizorní domov“ pro opuštěné kočky provozují, vzešla ze spolupráce Gymnázia Teplice a Domu dětí a mládeže v Bílině. Během akce vystoupily pěvecké sbory, připravená byla výstava a také stánky se zajímavými věcmi. 
14 fotografií

OBRAZEM: Teplické kočky a jejich útulek podpořila benefiční akce na gymnáziu

Teplicko
Výstava koček na zámku v Bojkovicích, 15. 4. 2023
Milovníci koček se sjeli na zámek Světlov v Bojkovicích na mezinárodní výstavu. A přehlídka si nezadala s klasickou soutěží krásy, kterou absolvují dvounohé krasavice. Na 150 koček odpočívalo v pelíšcích a čekalo na svou chvíli. Jejich páníčci je mezitím opečovávali jako nejdražší klenoty. I přípravy vypadaly opravdu jako na soutěži miss. Nekonečné česání, pudrování a hlavně chválení a povzbuzování.
44 fotografií

Kočičí krasavice zaplnily bojkovický zámek. Takto to vypadalo

Slovácko
Moc výchovné to asi není...
Od loňského května do března pochytala policie u sousedů 700 převaděčů. Jak řekl ministr vnitra Gerhard Karner, využila pašerácká mafie "otevřené Evropy" po napadení Ukrajiny. Rakousko proto dva měsíce po ruské invazi odstartovalo "ostrou akci" a zasáhlo proti velkým i malým rybám.

Od sousedů: 700 převaděčů zadržela rakouská policie

Z okolí
Mrtvá kočka na stromě.
Hodně drsným způsobem se rozhodl mladý muž v bavorském příhraničním okrese Pasov bojovat proti rychlým řidičům. Jak informoval list Passauer Neue Presse, u komunikace v obci Dorfbach pověsil ve čtvrtek na pneumatiku na stromě mrtvou kočku a nad ni nápis upozorňující na stav silnice. To vyvolalo nevoli u řidičů i místních, věc tak musela řešit policie.

Na protest proti rychlým řidičům pověsil na strom mrtvou kočku

Klatovsko
Fotografka psů Elke Vogelsang ví, jak ze psů dostat nejlepší grimasy
Každý, kdo má psa nebo kočku jako domácího mazlíčka, si chce občas pořídit vydařený snímek na památku. Čtyřnozí parťáci ale chvíli nepostojí a získat povedenou fotku je někdy oříšek. Když však znáte ty správné triky, chlupáč bude pózovat sám, focení si užije a vy získáte ty nejlepší fotky. Stejně jako úspěšná fotografka mazlíčků Elke Vogelsang z Německa, která sdílí své know-how.
29 fotografií

Žena fotí psy jako nikdo jiný. Zná triky, kvůli kterým dělají grimasy

Zvířecí deník a chovatelství
Z archivu Teplických koček.
Po třech letech se na teplické gymnázium vrátí 15. dubna akce, která je věnována místnímu kočičímu útulku. Řeč je o spolku Teplické kočky, které jsou nepostradatelnou organizací v oblasti záchrany koček nejen v Teplicích. Aktuálně útulek sídlí v Dubí, ale svou činností obsáhne celé Teplicko. Přečtěte si rozhovor na toto téma, zmínka je tam také o chystané akci, o návštěvě kočičí psycholožky v Teplicích. A dalších aktivitách spolku.

Sobotní benefice bude na gymnáziu podporou pro Teplické kočky

Čtenář reportér
Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
/TÉMA DENÍKU/ Nevím co bych si bez něj počala, ukazuje na přátelského jezevčíka Ferdu Marie Stoklásková. Penzistka ze Znojma je s ním právě na procházce v parku. Doma na ni čekají ještě dvě kočky. Čtyřnozí přátelé jí dělají společnost v osamělém bytě, jejich péče ji ale stojí stále víc peněz. „Raději šetřím na sobě, než na nich, ceny letí závratně nahoru. Nejvíc utratím za granule a podestýlku pro kočky. A modlím se, abychom nemuseli k veterináři,“ komentuje žena současné ceny potřeb pro domácí mazlíčky.
9 fotografií

Drahota trápí pejskaře. Pamlsky odepřeme raději sobě, říká důchodkyně ze Znojma

Znojemsko
Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
/TÉMA DENÍKU/ Pětiletou border kolii má doma Jiří Jandásek z Velkých Bílovic. Při koupi krmiva pro svého psa si všiml, že ceny šly v poslední době nahoru. A není sám. Před rozhodnutím, zda svému mazlíčkovi chovatelé dopřejí stejnou kvalitu stravy jako dříve, stojí i mnozí další. „Desetikilové balení granulí předtím stávalo tisíc korun, nyní je asi o dvě stovky dražší," upozornil muž.
15 fotografií

Změna krmiva? Bylo by to na úkor zdraví psa, říká chovatel z Břeclavska

Břeclavsko
Prachatický obchod Krmiva Ritta nabízí i granule se specifickým masem pro alergické psy. Majitel Milan Karabáš na snímku ukazuje krmení s velbloudím masem.
Lidé na svých domácích mazlíčcích nešetří. Alespoň ne na jídle a pamlscích. Potvrzuje to majitel prachatického obchodu s krmivem a vybavením pro zvířata Ritta Milan Karabáš. Jeho prodejna má v Prachaticích tradici dvaceti let. „Lidé berou psy i kočky, jako členy rodiny, neošidí sebe, tak ani svého psa. Špatné krmivo se za několik let projeví,“ ujišťuje.
8 fotografií

Krmivo pro psy a kočky zdražilo, chovatelé na chlupáčích ale nešetří

Prachaticko
Desetiletý Skipy je alergik a potřebuje drahá speciální krmiva. Jeho panička tak příliš neušetří.
Zdražování má vliv na téměř všechna odvětví. Vzrostly ceny potravin i energií a hlouběji do peněženek sahají také majitelé domácích mazlíčků. Náklady na krmiva, pamlsky, hračky i další chovatelské potřeby jim za poslední rok narostly o desítky procent. Řada lidí se proto snaží ušetřit a kupuje levnější varianty krmiv nebo méně pamlsků. Rostou také prodeje přes internet.
3 fotografie

Zdražení dopadlo i na majitele domácích mazlíčků. Šetří nákupy přes internet

Jindřichohradecko
Začíná sezona turistických pochodů. Ilustrační snímek.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Příbramsku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze. Na koncerty, trhy a jarmarky, procházky, pochody i závody, setkání s pohádkami nebo poslední bály sezony, ale také na festival piva, velkou výstavu koček a food festivaly plné dobrot.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Nabídka prvního dubnového víkendu je pestrá

Cestujeme
Začíná sezona turistických pochodů. Ilustrační snímek.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Rakovnicku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze. Na koncerty, trhy a jarmarky, procházky, pochody i závody, setkání s pohádkami nebo poslední bály sezony, ale také na festival piva, velkou výstavu koček a food festivaly plné dobrot.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Nabídka prvního dubnového víkendu je pestrá

Cestujeme
Začíná sezona turistických pochodů. Ilustrační snímek.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Mělnicku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze. Na koncerty, trhy a jarmarky, procházky, pochody i závody, setkání s pohádkami nebo poslední bály sezony, ale také na festival piva, velkou výstavu koček a food festivaly plné dobrot.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Nabídka prvního dubnového víkendu je pestrá

Cestujeme
Začíná sezona turistických pochodů. Ilustrační snímek.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Kladensku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze. Na koncerty, trhy a jarmarky, procházky, pochody i závody, setkání s pohádkami nebo poslední bály sezony, ale také na festival piva, velkou výstavu koček a food festivaly plné dobrot.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Nabídka prvního dubnového víkendu je pestrá

Cestujeme
Začíná sezona turistických pochodů. Ilustrační snímek.
Víte už, jak strávíte víkend? Zůstanete doma, nebo vás láká vyrazit za zábavou? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé víkendové akce na Berounsku i na dalších místech ve středních Čechách a v Praze. Na koncerty, trhy a jarmarky, procházky, pochody i závody, setkání s pohádkami nebo poslední bály sezony, ale také na festival piva, velkou výstavu koček a food festivaly plné dobrot.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit? Nabídka prvního dubnového víkendu je pestrá

Cestujeme
Ilustrační snímek
Zdražování dopadlo na téměř všechna odvětví a hlouběji do peněženek sahají také majitelé domácích mazlíčků. Ceny krmiva, pamlsků, hraček i dalších chovatelských potřeb za poslední rok narostly o desítky procent. Řada lidí se proto snaží ušetřit a kupuje levnější varianty krmiv nebo méně pamlsků. A výjimkou nejsou v této době ani případy, kdy se lidé kvůli rostoucím nákladům na péči svého zvířete vzdají. 
5 fotografií

Majitelé domácích mazlíčků hledají slevy. Kvůli cenám přibývá zvířat v útulcích

Zvířecí deník a chovatelství