ŠTÍTEK: kočka domácí

Chovatelka z Hrotovic přišla o celý chov.
Nepochopitelný lidský čin otřásl Hrotovicemi na Třebíčsku. Kdosi tam soukromé chovatelce pozabíjel králíky a morčata. Zvířata žila na předzahrádce u jejího rodinného domku. „Děti se sem na ně chodily dívat, hodně Hrotovičáků sem nosilo třeba jablíčka. Teď je tu prázdná ohrádka. Přišli jsme o čtrnáct králíků a šest morčat,“ říká se smutkem v hlase Iva Korbová.
14 fotografií

Otrávená zvířata v Hrotovicích: chovatelce někdo pozabíjel králíky a morčata

Zločiny a soudy
Krásná bílá kočka Astra je nyní hlavní tváří titulní stránky gastronomického průvodce GOURMET BRNO.
Když na podzim roku 2020 našli pod autem malou zuboženou kočičku, nic nenapovídalo tomu, že by jednou mohla být modelkou. Byla celá umazaná od motorového oleje a jak se později zjistilo, také hluchá, poloslepá a vážně nemocná. Díky záchraně útulku ale nejen, že žije a má milující domov, ale dokonce se stala kočičí modelkou. Nyní je totiž krásná bílá kočka Astra hlavní tváří titulní stránky gastronomického průvodce GOURMET BRNO, který zve návštěvníky na skvělou brněnskou a jihomoravskou gastronomii. Veřejnosti ho slavnostně představili ve čtvrtek 6. října.
11 fotografií

Byla zubožená a bez domova. Nyní je Astra kočičí modelkou

Čtenář reportér
Požár v Záběhlicích.
Při požáru bytu na pražském sídlišti Zahradní Město nalezli ve čtvrtek hasiči mrtvou šestapadesátiletou ženu. Zda zemřela v důsledku požáru, není zatím jasné, řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Byt obývala také kočka, která jednoho hasiče pokousala, když ji chtěl zachránit. Událost se stala v Jabloňové ulici před jedenáctou hodinou dopoledne.

Video: Požár v Záběhlicích nepřežila žena, hasiče pak pokousala kočka

Požáry
O opuštěné kočky se starají nadšenci v soukromých kočičích útulcích.
Koťata, která měla skončit na dně rybníka, kočka s roztříštěnou čelistí po srážce s autem, kocour politý syntetickou barvou. To jsou jen tři ze stovek případů, které řeší ročně soukromé kočičí útulky. Zachraňují kočičí životy a duše a hledají jim domovy. Milovníci zvířat jim nyní při příležitosti Mezinárodního dne koček, který připadá na zítřek, mohou pomoct.
10 fotografií

Kočky zítra slaví svátek. Pro ty opuštěné bude v Brně bazárek

Čtenář reportér
Lidé přispěli na prospěšné projekty. Kastrace sníží počet toulavých koček
Nejúspěšnějším projektem desátého ročníku programu ČSOB pomáhá regionům se v Karlovarském kraji stal Ekorovnováha v přírodě, který pomáhá kočkám bez domova a chrání tak volně žijící drobné živočichy. Veřejnost a banka finančně podpořily i uprchlíky z Ukrajiny, nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny, děti v náhradní rodinné péče a seniory.

Lidé přispěli na prospěšné projekty. Kastrace sníží počet toulavých koček

Podnikání
Zvířata byla zachráněna z nevyhovujících podmínek.
Nechvalně proslulé Nemanice u Domažlic jsou známé organizovanými skupinami, které se soustředí na množírenský byznys se psy, psí zápasy a v některých případech i psí jatka. Z toho zvířecího pekla se několika organizacím, které se věnují záchraně psů a koček z nevhodných podmínek, podařilo zajistit a do bezpečí převést týraná a zanedbaná zvířata, která teď mají šanci na lepší budoucnost. 
51 fotografií

Ze zvířecího pekla v Nemanicích se podařilo zachránit dvacet psů a čtyři kočky

Čtenář reportér
V kočičím depozitu Catky se stále pohybuje kolem 50 koček, o které se stará jeho provozovatelka.
Radnice v Poděbradech už dva roky podporuje kastraci koček a kocourů speciálním programem, v rámci nějž přispívá majitelům právě na kastraci. Podle starosty Jaroslava Červinky je program úspěšný a zájem o něj stoupá. „Ta křivka zájmu míří nahoru. Letos už jsme podpořili kastraci šedesáti kusů zvířat a vyplatili jsme v rámci zmíněného programu 45 tisíc korun,“ řekl starosta.
7 fotografií

FOTO: Program kastrací koček v Poděbradech funguje, narůstá o ně zájem

Nymbursko
Ptáčata z záchranných stanicích.
Nechat zvíře umřít v tlamě jiného zvířete je to nejlepší, co můžete udělat pro přírodu – a to často včetně samotné oběti, která se právě stává potravou. Milovníkům všeho živého to možná zní zvláštně, ale přesně s tímhle poselstvím se aktuálně obracejí na veřejnost ochranáři. „Má-li kočka ptáče v tlamě, už jí ho, prosím, neberte,“ potvrzuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
23 fotografií

Kočce ptáče neberte. Kořist patří predátorovi, upozorňují ochránci přírody

Z okolí
Blíží se léto, kočky mají vyhlédnutá místa k odpočinku.
Jaro je nejen pro lidi významným obdobím. Zatímco my vyrážíme na zahradu a zvelebujeme a sázíme a sejeme, kočky a kocouři vyrazí nejlépe také na zahradu a do přírody, a snaží se zasít semínka na budoucí úrodu koťat.Naše tři kočky už nemají šanci, kocour i obě kočky jsou vykastrovaní, ne tak čtyři kocouři z okolí plní síly a odhodlání. Za dokumentaci kočičího gandu děkujeme Lence Hoffmannové
29 fotografií

Kočičí gang v akci: lov na nevěstu v plném proudu, o zábavu je postaráno

Čtenář reportér
Trest za vyhození kocoura z okna nepadl. U soudu se dnes objevili všichni tři aktéři události, výpovědi ale světlo do případu nevnesl.
Za vyhození kocoura z 9. patra paneláku ve čtvrtek 9. června u libereckého okresního soudu žádný trest nepadl. Nepodařilo se prokázat vinu obžalovaného muže. Soud tak vyhověl návrhu státního zástupce, který se zproštěním obžaloby přišel, protože se výpovědmi svědků a dalšími důkazy nepovedlo přesně určit člověka, který kočku z okna vyhodil a způsobil ji tím natolik závažná zranění, že musela být utracena.
4 fotografie

Za vyhození kocoura z okna paneláku trest nepadl. Nezjistilo se, kdo ho vyhodil

Zločiny a soudy
Týrané kočky v Praze.
/FOTOGALERIE/ Obvodní soud pro Prahu 9 se začal zabývat případem matky se synem, kteří podle obžaloby týrali více než 40 koček. Státní zástupkyně tvrdí, že kvůli nevhodným chovatelským podmínkám zvířata například dlouhodobě trpěla různými onemocněními, z nichž jsou některá smrtelná. Sedm koček museli veterináři utratit. Žena i muž se středečního hlavního líčení nezúčastnili, v prohlášeních zaslaných soudu vinu odmítli.
8 fotografií

Případ koček týraných v pražském bytě zamířil před soud, obvinění vinu odmítli

Zločiny a soudy
Týrané kočky v Praze.
/FOTOGALERIE/ Muž se ženou měli podle policie několik měsíců týrat 44 koček. Zvířata chovali v jednom pražském bytě, na pouhých 70 metrech čtverečních, nedávali jim dostatek jídla ani pití a ani se dostatečně nestarali o prostředí, kde přebývala. Kočky trpěly zvlášť trýznivým způsobem, nakazily se nemocemi, některé uhynuly. Dvojici chovatelů hrozí až pět let vězení.
8 fotografií

Zvlášť trýznivé utrpení: dvojice chovala v bytě 44 koček. Některé uhynuly

Zločiny a soudy
Kočičí mámy a jejich útulky pro opuštěné kočky.
Druhou květnovou neděli se tradičně slaví Den matek. Měsíc květen je ale také sezónou nechtěných koťat. Nebýt těch, kterým se říká kočičí mámy, nebylo by většiny kočičích útulků a tisíce opuštěných koček by se ocitly bez pomoci. Obce totiž kočičí útulky téměř nezřizují, přes to, že koček v nouzi je mnohonásobně víc než psů. Poslání to není jednoduché, lidské lhostejnosti a kočičího utrpení je opravdu hodně. Proto si kočičí mámy, které jsou často i mámami lidskými a jejich útulky praskají ve švech, zaslouží naše poděkování a pomoc. Za příspěvek děkujeme Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín se sídlem v Brně.
33 fotografií

Den matek slaví i kočičí mámy. Pomoci jejich „dětem“ může každý

Čtenář reportér
Některé ze svých svěřenců vozí Hoštecké kočky i na umisťovací výstavy.
Říkají si Hoštecké kočky. Na první dobrou může pro neznalé název evokovat spíše nějakou uměleckou skupinu, důvod pojmenování spolku je ale mnohem prozaičtější. Posláním Jany Sičákové, její dcery Veroniky a jejich dalších pomocníků je totiž péče o toulavé a nemocné kočky. Její součástí je také jejich odchyt a následná kastrace, aby se dál ve velkém nemnožily.
3 fotografie

Toulavé kočky se množí ve velkém. Spolek z Hoštky je zachraňuje a kastruje

Litoměřicko