ŠTÍTEK: kočka domácí

Kočičí mámy a jejich útulky pro opuštěné kočky.
Druhou květnovou neděli se tradičně slaví Den matek. Měsíc květen je ale také sezónou nechtěných koťat. Nebýt těch, kterým se říká kočičí mámy, nebylo by většiny kočičích útulků a tisíce opuštěných koček by se ocitly bez pomoci. Obce totiž kočičí útulky téměř nezřizují, přes to, že koček v nouzi je mnohonásobně víc než psů. Poslání to není jednoduché, lidské lhostejnosti a kočičího utrpení je opravdu hodně. Proto si kočičí mámy, které jsou často i mámami lidskými a jejich útulky praskají ve švech, zaslouží naše poděkování a pomoc. Za příspěvek děkujeme Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín se sídlem v Brně.
33 fotografií

Den matek slaví i kočičí mámy. Pomoci jejich „dětem“ může každý

Čtenář reportér
Některé ze svých svěřenců vozí Hoštecké kočky i na umisťovací výstavy.
Říkají si Hoštecké kočky. Na první dobrou může pro neznalé název evokovat spíše nějakou uměleckou skupinu, důvod pojmenování spolku je ale mnohem prozaičtější. Posláním Jany Sičákové, její dcery Veroniky a jejich dalších pomocníků je totiž péče o toulavé a nemocné kočky. Její součástí je také jejich odchyt a následná kastrace, aby se dál ve velkém nemnožily.
3 fotografie

Toulavé kočky se množí ve velkém. Spolek z Hoštky je zachraňuje a kastruje

Litoměřicko
Šéfredaktor Miroslav S. Jilemnický.
Pět ku dvěma. To není výsledek hokejového mače, ale poměr klíšťat, která jsem už letos vytáhl z černých kožichů mých dvou koček. Zvýšený výskyt krví se nafukujících zvířátek mi potvrdili i další chovatelé. Nejvyšší čas vyrazit k veterináři pro účinnou kapičku s látkou, která tento druh parazitů paralyzuje.

GLOSA: Zpráva o stavu koček (a klíšťat)

Názory z regionu
Kocourek vyhlíží nový domov
"Charizard je čarovný kocourek nejvyšší úrovně. Žádný Charmander, který chce vodit za ručičku a ukazovat svět. Chari je sebejistý macek, který už ví, co chce a co nechce. Rád se pomazlí, miluje člověka a hlavně to, že dává jídlo. Je to šelmička divoká s ohnivou povahou, která zahřeje opuštěné lidské srdce," představuje kocouřího obyvatele Útulku Tábor pro psy a kočky Kamila Šťastná. Děkujeme. 
3 fotografie

Ohnivý kocourek Charizard potřebuje domov s přístupem ven

Čtenář reportér
Muž obviněný z toho, že vyhodil kocoura z okna paneláku. Zvíře na následky zemřelo.
/FOTO,VIDEO/ Měl vyhodit kočku z okna devátého patra libereckého paneláku. Zvíře po dopadu na zem utrpělo poškození mozku a zlomilo si páteř, velmi trpělo, zranění mu totiž okamžitou smrt nezpůsobila a zemřelo až několik hodin poté. Osmadvacetiletý Josef Š. kvůli tomu, co se stalo, čelí obvinění ze zločinu týrání zvířat zvlášť trýznivým způsobem a hrozí mu za to až šest let vězení. Svou vinu ale odmítá a tvrdí, že vše má na svědomí jeho známý, který byl u toho také a že vinu hází na něj.
8 fotografií

Kocour v Liberci letěl z 9. patra paneláku. Obviněný tvrdí, že to neudělal

Zločiny a soudy
Pro psy je Aujeszkyho choroba smrtelná
Psi mohou trpět celou řadou nemocí. Existuje ale jedna, která je obzvlášť zákeřná. Smrt navíc přichází velmi rychle, doslova v rámci hodin. Strašák všech pejskařů má jméno Aujeszkyho choroba. Přenáší ji divoká prasata a letos už Státní veterinární správa (SVS) eviduje dva případy nakažených psů. Jeden zemřel, druhého musel veterinář utratit.
8 fotografií

Pozor na nemoc, která děsí každého pejskaře. Zvíře nemá šanci přežít

Zvířecí deník a chovatelství
Tým českých ochranářů ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava pomohl dostat za mříže významného indonéského pašeráka ohrožených druhů zvířat.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po čtyřech měsících intenzivní práce s vyšetřováním a shromažďováním důkazů o ilegálním obchodě s ohroženými druhy zvířat se mezinárodnímu týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava podařilo dostat za mříže významného indonéského pašeráka chráněných druhů zvířat. Během zátahu byl v jeho domě zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni.
43 fotografií

Úspěch ochranářů Zoo Ostrava: významný pašerák zvířat Greed je ve vězení!

Ostravsko
Milovníci koček se sjeli do Českých Budějovic
V KD Slavie v Českých Budějovicích bylo o víkendu 19. a 20. března plno. Konala se tam totiž mezinárodní výstava koček. K vidění byly kočky všech možný druhů od koček mainských mývalých, přes egyptské mau kočky a kočky bengálské až po naháče Sphynx. Podívat se na ně byli i Jana a Vladimír Dufkovi. Děkujeme za zaslané snímky. 
38 fotografií

Kočky a jejich majitelé zaplnili Slávii

Čtenář reportér
S uprchlíky z válečné Ukrajiny přicházejí do česka i jejich domácí mazlíčci.
Když v září 1939 vstoupila Velká Británie do války, museli majitelé usmrtit během prvního týdne tři čtvrtě milionu domácích mazlíčků, zejména psů a koček. Záběry z obléhané Ukrajiny pak jenom potvrzují, že ve válečných konfliktech spolu bok po boku trpí nejen lidé, ale také zvířata. Organizace a dobrovolníci po celé Evropě proto nabízejí azyl chovatelům. 
144 fotografií

S uprchlíky z Ukrajiny přicházejí i mazlíčci. Česko mění veterinární pravidla

Státy mimo EU
Správné krmení koťat a štěňat je důležité
Téměř půl milionů koťat a přes půl milionů štěňat má domov v Česku. Ke svým majitelům se neformální cestou nebo jako dárek dostane 68 procent z nich. Právě kvůli tomu noví majitelé často nemají dost potřebných informací o tom, jak správně malé chlupáče krmit a vychovávat.
5 fotografií

Jak správně vychovat a krmit koťata a štěňata

Hobby