ŠTÍTEK: kojení

České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění
Vyšetření děložního čípku, ultrazvuk prsů či třeba odhalení těhotenské cukrovky. České ženy před i po porodu absolvují řadu vyšetření, přičemž mnoho z nich může pokrýt veřejné zdravotní pojištění. Vyznat se v nabídce je ale někdy složité. Deník proto přináší stručný výběr toho, co těhotným ženám i čerstvým maminkám letos nabízejí pojišťovny.

Přehledně: Na co přispívají pojišťovny těhotným ženám a čerstvým matkám

Zdraví
Kojení.
Téma kojení na veřejnosti čas od času zahýbe veřejným míněním a rozdělí společnost na dva nesmiřitelné tábory. Naposledy vyvolala doslova smršť se stovkami reakcí na sociálních sítích misska, modelka a youtuberka Jitka Nováčková. Že způsobí takové pozdvižení, když se podělí o fotku a krátké video, na kterém kojí svoji holčičku Leu, určitě netušila. Intimní okamžik, při kterém si je maminka s miminkem nejblíž, vyvolal kritiku hejtrů, pro které jsou odhalená prsa nepřípustná a pohoršující.
7 fotografií

Známá modelka kojící na veřejnosti vyvolala smršť na sociálních sítích

Ženy
Porodní asistentka a laktační poradkyně Jana Libovická
Jste těhotná? Máte těsně před porodem? Nebo jste si před pár dny, týdny či měsíci přivezla z porodnice miminko? Chybí vám někdo, kdo by vám poradil, měl by pro vás pochopení a respektoval vaše rozhodnutí? Někdo, s kým byste mohla sdílet svoje obavy nebo naopak radosti? Přijďte v úterý 10. října do kláštera sv. Františka z Assisi na posezení s porodní asistentkou a laktační poradkyní Janou Libovickou.

Maminky, přijďte posedět s porodní asistentkou a laktační poradkyní Janou

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Na atraktivní přednášky spojené s prohlídkami porodního sálu, příjmové ambulance, oddělení šestinedělí i laktační poradny láká zájemce ve středu 18. září porodnice Vítkovické nemocnice.

Den otevřených dveří v porodnici

Volný čas
Podpora kojení je u nás nedostatečná. Podle výzkumů při propuštění z porodnice kojí výlučně jen každá druhá matka.
Podpora kojení je u nás nedostatečná. Podle výzkumů při propuštění z porodnice kojí výlučně jen každá druhá matka. Po půlroce věku je kojených jen 40 procent dětí. Jako by se po raketovém nástupu umělé výživy z dob komunismu nedařilo ve společnosti vrátit kojení jako normu.

Kojení, téma veřejné. Kdo může za to, když to nejde?

Česko
Předporodní kurzy s plaváním a aquagymnastikou.
Oblíbené předporodní kurzy Jesenické nemocnice se opět otevírají   Jeseník - Čtyři lekce s předporodní tématikou určené pro nastávající maminky otvírá znovu na začátku září Jesenická nemocnice, která je člen skupiny AGEL. Rodičky získají nejen kompletní informace o porodu, ale i cenné rady od novorozenecké sestry k problematice kojení. Během kurzu se také naučí dechové i úlevové techniky, dozví se o bondingu a navštíví porodní sál a novorozenecké oddělení. Za celý loňský rok předporodní kurzy navštívilo 67 maminek, za letošní rok zatím 29 maminek. Na předporodní kurzy, které startují ve čtvrtek 12. září od 15 hodin v zasedacím sálu Jesenické nemocnice, zájemkyně přijdou i bez předchozího nahlášení. Zájemkyně navštěvují a platí vždy za jednotlivé lekce. Kdykoliv je mohou doprovodit i tatínci. Cena každé lekce je 50 korun, které účastnice hradí na místě. V případě dotazů je k dispozici staniční sestra Novorozeneckého oddělení Pavlína Vašinová na čísle 723 672 771. Kurz má kapacitu 20 maminek a jeho cílem je ulehčit porod rodičkám i porodníkům, ale také připravit rodiče na příchod miminka. „V prvních dvou lekcích přednáší porodní asistentka a lékař o tom, jak se na porod co nejlépe připravit, jak se chovat během něj a co rodičky čeká v šestinedělí. V dalších lekcích se řeší úlevové techniky během porodu, laktace, technika kojení i péče a manipulace s kojencem. Po každé lekci si rodičky mohou prohlédnout porodní sál i pokoje na oddělení,“ popisuje Pavlína Vašinová, staniční sestra Novorozeneckého oddělení Jesenické nemocnice s tím, že všichni lektoři jsou rodičkám k dispozici pro jejich dotazy.

Oblíbené předporodní kurzy Jesenické nemocnice se opět otevírají

Volný čas
Porodnice v Trutnově zavedla nové služby.
S cílem podpořit kojení novorozeňat a navázání vztahu mezi miminkem a matkou zavedlo gynekologicko-porodnické oddělení trutnovské nemocnice dvě novinky - laktační poradnu a telefonní linku, která je dostupná 24 hodin denně. Své dotazy nebo problémy mohou maminky konzultovat kdykoliv na telefonním čísle 702 248 398.

Porodnice v Trutnově zavedla nové služby

Krkonoše
Nemocnice Havlíčkův Brod.
Havlíčkův Brod – Nový kojící koutek je k dispozici maminkám v nemocnice v Havlíčkově Brodě. "Nachází se v hlavní lůžkové budově nemocnice. Kromě klidu a soukromí pro kojení, zde maminky najdou přebalovací pult, mini hrací koutek a především pohodlná křesla," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Maminkám v brodské nemocnici je k dispozici nový kojící koutek

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto
Brno, jižní Morava – Po porodu mi dítě dali jen na pár minut a už ho nesli pryč. Když pak přišlo na kojení, každá ze sester mi radila něco jiného. Tak se podle průzkumu organizace Šestinedělky dají shrnout zkušenosti mnoha žen v českých porodnicích. V Jihomoravském kraji nejlépe dopadla porodnice Fakultní nemocnice Brno na Obilním trhu.

Kojených dětí ubývá. Může za to i přístup sester

Brněnsko
Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má novou fototerapeutickou lampu, která se používá pro léčbu novorozenecké žloutenky.
Mladá Boleslav – Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má novou fototerapeutickou lampu, která se používá pro léčbu novorozenecké žloutenky. S ní se v porodnici setkávají denně. Přístroj za 82 tisíc korun zaplatila jako sponzorský dar mladoboleslavská společnost Vodovody a kanalizace.
3 fotografie

Dobrá zpráva: novorozencům pomůže nová lampa

Boleslavsko
S volebními lístky v rukách spěchali voliči hned po druhé hodině odpoledne také do volební místnosti v základní škole v Tyršově ulici ve Vyškově.
Jižní Morava – Zásoby kávy si připravili členové volební komise zasedající v Domě školství v Břeclavi. Že udělali dobře, se v pátek ukázalo ještě před otevřením volební místnosti. Své favority v prvním kole prezidentské volby přišel podpořit zástup obyvatel. „Stáli tady dokonce ve frontě a ta fronta trvá dál. Účast je vysoká. Od začátku jsme se ani na chvíli nezastavili,“ řekla odpoledne předsedkyně komise Dagmar Chalušová.
26 fotografií

První den voleb: alarm i pauza mezi kojením

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Mladá Boleslav – Vyhodíme cokoli. Kdykoli a kamkoli. Snad by se všechno dalo vysvětlit. Odložení živého tvora ale obhájit nelze. Jako u dvou malých koťat, která našli městští strážníci v mladoboleslavské ulici Na Radouči u prodejny Družstevník. V papírové krabici u kontejneru. Podle ředitele městské policie Tomáše Kypty šlo přitom o mláďata ve stavu částečného kojení, která ještě měla zůstat u mámy. Případ, který mohl skončit jejich uhynutím, dopadl šťastně. Koťata už se dávají dohromady v útulku v Lysé nad Labem.

V krabici u popelnic čekala na záchranu dvě koťata

Boleslavsko
Monitory dechu.
Svitavy - Oddechující novorozenec v postýlce a klid na duši, že je vše v pořádku. To je přání každého rodiče. O klidný spánek se ve svitavské porodnici stará nejen personál, ale také deset nových monitorů dechu.

Klidný spánek pro miminka

Svitavsko
Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod - Dětské oddělení nemocnice Havlíčkův Brod prošlo minulý týden zvláštním odborným šetřením s cílem obhájit (recertifikovat) statut Baby Friendly Hospital Iniciative, nemocnice přátelská dětem. Brodská nemocnice podstoupila toto recertifikační řízení jako první nemocnice v České republice.

Brodská nemocnice obhájila statut nemocnice přátelské k dětem

Havlíčkobrodsko
POČASÍ, ŽE BYS PSA NEVYHNAL. Přesto se včera ráno setkali tři statečné maminky a jejich potomci u kašny v rokycanské Komenského ulici, aby tu zahájili Mezinárodní týden nošení dětí. Pozvala je Klára Tydlitátová (vlevo se synem Šimonem).
Rokycany – Kapky deště bičovaly včera ráno střed okresního města. Zdálo se, že setkání maminek k Mezinárodnímu týdnu nošení dětí se uskutečnit nemůže.

Průtrž mámy neodradila

Rokycansko
Přednášky, výstava fotografií, ochutnávka zdravé výživy, program pro děti. To je Akce Řetěz.
Havlíčkův Brod - Přednášky, výstava fotografií, ochutnávka zdravé výživy, program pro děti. To je Akce Řetěz – Den pro zdraví našich nejmenších, kterou pořádalo v úterý Mateřské centrum Zvoneček v rámci celorepublikové kampaně k Světovému týdnu kojení. V Havlíčkově Brodě se koná již víc než 10 let.
14 fotografií

Akce Řetěz: U rakoviny prsu rozhoduje čas

Havlíčkobrodsko
Ředitelství Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.
Benešov  - Případ, kdy na novorozeneckém oddělení porodnice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov zemřelo ani ne den staré dítě, prošetřuje už od ledna benešovská police. Ta současně zjišťuje, co bylo příčinou úmrtí druhorozeného chlapečka osmadvacetileté ženy. Jedna z vyšetřovacích verzí se zabývá tím, zda za úmrtím dítěte nestojí, například pochybením, někdo jiný. Při porodu žena přivedla na svět zdravé dítě, jenže následující den už bylo všechno jinak. „Jsem si na sto procent jistý, že chlapce přinesli už mrtvého,“ potvrdil otec dítěte pro MF Dnes.
2 fotografie

Dítě v porodnici zemřelo, nikdo si toho nevšiml

Zločiny a soudy