ŠTÍTEK: kojení

Ilustrační foto
Od září se mohou maminky z Jeseníku a okolí teoreticky i prakticky připravovat na porod. Jesenická nemocnice nabídne těhotným ženám skupinové cvičení a předporodní kurzy, které jsou zaměřeny na průběh samotného porodu, ale také šestinedělí, kojení či výživu.

Jesenická nemocnice nabídne předporodní kurzy

Šumpersko
Ilustrační foto
Chrudim – Dusno a vedro k zešílení v těchto dnech trápí snad každého a dodržování pitného režimu je nutností bez ohledu na věk. I novorozenci, kterým běžně stačí k životu mateřské mléko, potřebují vodu.

Kojená miminka potřebují mléko i vodu

Chrudimsko
Karel Kleijn hlídá prhu.
Pasov - Arnika neboli prha (Arnica montana), vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovité, dříve hojná i v Bavorském lese, je v tomto teritoriu ohrožená, i když třeba ve volné krajině kolem Bischofsreutu je jí možná nejvíc v celém Bavorsku.

U sousedů „pytlačí" arniku

Z okolí
Maminky mohou krmit mimina v novém kojícím pokoji
Trutnov - Útulný pokoj v příjemných pastelových barvách s pohodlným polohovatelným křeslem a pomůckami pro pohodlné kojení maminek – to je nová místnost na novorozeneckém oddělení trutnovské nemocnice. Ta ji získala ve spolupráci se sponzorskou firmou.

Maminky mohou krmit mimina v novém kojícím pokoji

Krkonoše
Jeden ze vzkazů malých pacientů sestřičkám dětského oddělení příbramské nemocnice.
Příbramsko - Kongresový sál Sporthotelu Trhovky byl dějištěm již jedenáctého ročníků Podbrdských pediatrických dnů, které každoročně organizuje Oblastní nemocnice v Příbrami. Jedná se o dvoudenní seminář pro lékaře a sestry dětských oddělení nejen ze středočeských nemocnic. Odborné přednášky jsou doplněny i případovými studiemi z praxe.

Začátek června opět patřil Podbrdským pediatrickým dnům

Příbramsko
STELA DEMOVÁ (sedící) se stala vítězkou soutěže Dívka roku 2017.
Plný sál novojičínského Střediska volného času Fokus patřil v minulém týdnu finále soutěže Dívka roku 2017. Nejkrásnější dívkou města Nový Jičín pro letošní rok se stala čtrnáctiletá Stela Demová ze Starojické Lhoty.

Nový Jičín zná Dívku roku 2017

Novojičínsko
Margit Slimáková.
Praha/ROZHOVOR/- Osladit si život. Toho se jako národ rozhodně nebojíme. A když to dělají rodiče, napodobují je i jejich děti. Podle specialistsky na zdravotní výživu a prevenci Margit Slimákové návyk na nepřirozeně sladkou chuť posouvá vznik nemocí do čím dál mladšího věku. Margit Slimáková říká, že toxické stravovací prostředí je všude okolo nás. Přestože tedy všude slyšíme, abychom jedli zdravě, čelíme ve skutečnosti v naší zemi útokům nezdravých potravin a reklam na ně.

Expertka Slimáková: Reklama zesměšňuje výuku o stravě ve školách

Praha
MUDr. Josef Švejcar, DrSc, český pediatr.
Praha - Profesor Josef Švejcar je legendou české i světové pediatrie. Veřejnosti je známý především svou populární knihou Péče o dítě, podle níž bylo v českých zemích a na Slovensku vychováno nejméně pět generací dětí. Švejcar proslul jako velký propagátor kojení, kromě výživy kojenců významně zasáhl také do alergologie, imunologie, dětských infekčních onemocnění a biologie dítěte. Letos 30. ledna uplyne 20 let od jeho úmrtí.

Před 20 lety zemřel legendární pediatr Josef Švejcar

Praha
Hra Deník Anny Frankové ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Už je to rok, kdy byl z repertoáru kvůli několika těhotenství hereček stažen jímavý příběh o židovské dívce Anne Frankové, jež popisuje poslední měsíce života v úkrytu před nacistickým běsněním. Nyní se však inscenace, která v režii Zoji Mikotové získala dvě ceny Největší z pierotů a pozvání na nejprestižnější festivaly, vrátila na prkna uherskohradišťské scény.

Anna Pospíchalová: Pod stromečkem nás bude o jednoho víc

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Dospělí budou mít při preventivní prohlídce u praktického lékaře nárok na laboratorní vyšetření glykemie (prevence cukrovky) už ve 30 letech. Druhou novinkou pro dospělé je vyšetření týkající se ledvin – laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi od 50 let věku ve čtyřletých intervalech. U dětí se rozšířil hlavně obsah první preventivní prohlídky, která se jako provádí zpravidla do 2 dnů po propuštění z porodnice, a to pokud možno v jeho vlastním sociálním prostředí, tedy doma.

Nová vyhláška o preventivních prohlídkách s sebou přináší změny

Zdraví
Peter Karatsch našel senzaci.
Pasov - Peter Karasch z Kirchlu předvedl na houbařských dnech v Muzeu lesa v St. Oswaldu v okrese Freyung první nález nejedlého choroše Polyporus tubaeformis v Bavorsku. Našel jej na vrbovém proutí poblíž Altschönau v Bavorském lese. Dosud se vyskytl jen na čtyřech jiných místech v Německu – třikrát ve Šlesvicku – Holštýnsku a jednou v Bádensku – Würtembersku, píše PNP.

Sousedky se učí kojit na veřejnosti

Z okolí
Kapela Marien propojila pomyslným hudebním mostem Hradec a Pardubice
Hradec Králové - „Kdo zkouší stavět most mezi černou a bílou, mezi ošklivostí slov a krásou labutí, kdo hledá souvislost mezi nadějí a vírou, narodil se 
v prázdném století," melodickou skladbu Zrcadla s textem poplatným dnešní době a řadu dalších písniček s vypracovanými texty zahrála a zapívala v pátek v podvečer na Šrámkově statku v Pileticích východočeská kapela Marien.

Kapela Marien propojila pomyslným hudebním mostem Hradec a Pardubice

Volný čas
V Šumperké porodnici (na snímku) spatřilo v prvních šesti měsících letošního roku světlo světa 458 dětí. V porodnici v Jeseníku pomohli v témže období na svět 131 dětem.
Šumperk, Jeseník – Eliška, Adélka, Honzík nebo Filip. To jsou nejčastější jména, která pro své ratolesti letos volí maminky v porodnici Nemocnice Šumperk. Celkem zde pomohli zdravotníci za prvních šest měsíců letoška na svět 458 dětem.

V šumperské porodnici vedou Elišky a Filípci

Šumpersko
Zubři v rezervaci mají první mládě
Benátky nad Jizerou /VIDEO/ - První mládě se v neděli narodilo stádu zubrů, kteří obývají rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na pastvině, která se nachází nedaleko města Benátky nad Jizerou, se tak podařilo tento ohrožený druh rozmnožit jen několik měsíců po založení nového chovu.

Zubři v rezervaci mají první mládě, upozornili na ně divocí koně

Česko
První mládě zubra se dnes narodilo ve stádu v rezervaci v Milovicích na Nymbursku.
Milovice – První mládě zubra se dnes narodilo ve stádu v rezervaci v Milovicích na Nymbursku.V bývalém vojenském prostoru nyní žijí divocí koně a pratuři. Celkem se všem druhům už narodilo 19 mláďat, dnes to sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Ohrožený druh zubrů se tak rozmnožil jen několik měsíců po založení nového chovu, dodal.

V milovické rezervaci se dnes narodilo první mládě zubra

Česko