ŠTÍTEK: kojení

Ilustrační foto
Příbram /PROGRAM FESTIVALU/ – Zásluhou rodinného centra Poupátko se Příbram i letos připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Doprovodný program přitom překvapivě není určený pouze pro ženy, ale vítáni jsou i muži.

Příbram se i letos chystá respektovat porod

Příbramsko
Ilustrační foto
Jihlava – Nemocnice Jihlava nabízí maminkám k využití další dvě nové odsávačky mateřského mléka. S kojením jim poradí také laktační poradkyně. Přístroje za osmdesát tisíc korun se pořídily díky dárcům.

Odsávačky maminkám pomáhají

Jihlavsko
Nemocnice České Budějovice. Ilustrační foto.
České Budějovice – Vlastní bezplatné předporodní kurzy nabídne od dubna nastávajícím maminkám českobudějovická nemocnice. Ten první startuje 6. dubna a už nyní se do něj zájemkyně mohou hlásit.

Porodnice chystá kurzy pro maminky

Českobudějovicko
Jezero Milada.
Chabařovice - Jezero Milada už se probouzí k životu, spousta mladých lidí využívá okruh k prověření své kondice po zimním odpočinku, nejsou to jenom cyklisté a běžci, zrovna nedávno tam bylo několik maminek s kočárky a strollering jim moc slušel.
11 fotografií

FOTO: Byli jste už letos na Miladě?

Ústecko
Ilustrační foto.
Olomouc – Osmadvacetiletá žena ze Slovenska obžalovaná z vraždy téměř dvouměsíčního dítěte na ubytovně v Přerově popřela, že by novorozence úmyslně zabila. Před soudem tvrdila, že zanedbala jeho péči. Chlapec prý zemřel ve chvíli, kdy při kojení usnula. Podle žalobce však matka dítě v říjnu 2014 udusila. V minulosti jí podobně zemřely další dvě děti, stíhaná je však jen za smrt třetího dítěte. Obžalované hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Případ soud odročil kvůli výslechu dalších svědků na 4. května, kdy by již mohl vynést rozsudek.

Matka u soudu: Chlapeček zemřel při kojení, usnula jsem

Česko
Mládě zajíce v ČSOP Vlašim.
Vlašim – O první letošní jarní mládě už pečují ošetřovatelé Záchranné stanice pro živočichy Vlašim. Neradostný prim hraje chlupatá kulička, malý zajíc polní. Měl však štěstí v neštěstí. Ochranáři očekávají, že následující dny se přiliv mláďat přinesených do stanice znásobí.„Prvním mládětem přijatým v tomto roce je zajíc polní. Chytla ho kočka a vykloubila mu nohu. Myslím, že do dvou týdnů to vypukne, a bude jako vždy plno práce. Většina přijatých pacientů budou v následujících měsících mláďata a i přes veškeré naše osvětové snahy se k nám jistě opět dostanou i ta z přírody odebraná zbytečně," řekla Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Zajíček je ve stanici, začíná sezona mláďat

Zločiny a soudy
Brněnské zoo je v odchovu ledních medvědů úspěšné.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Brněnská zoologická zahrada se po třech letech znovu dočkala. Medvědice Cora na konci listopadu porodila další mládě. V zahradě se tak mohou připravovat na další nápor. Lední medvědi jsou totiž jedna z jejích největších atrakcí. A pokud zrovna mají mláďata, lákají k návštěvě zoo tisíce lidí.

Lední medvědi v zoo? Mláďata se málokdy dožijí jednoho roku

Brněnsko
Místnost je ve druhém patře.
Třebíč - V budově radnice na Karlově náměstí v Třebíči je od tohoto týdne otevřen další prostor pro rodiče s dětmi. Vedle Family Pointu, který se nachází v budově na Masarykově náměstí, mají teď rodiče další možnost, kde dítě přebalit a nakrmit při vyřizování svých záležitostí na radnici nebo v centru města.

Na třebíčské radnici je otevřený nový koutek pro rodiče s dětmi

Třebíčsko
Ocenění dárců krve ve společenské sále v hotelu Moskva ve Zlíně. Petra Kaňáková se zlatou plaketou.
Zlínsko – Zhruba dvě stě třicet osob mělo nárok si v pondělí 23. listopadu přijít vyzvednout Janského plaketu za bezplatné dárcovství krve. Slavnostní předávání se konalo v kongresovém sále hotelu Moskva. Ne všichni ocenění ale pro medaili dorazili.
9 fotografií

Ocenili dárce krve. Naše anonymní hrdiny

Zlínsko
Ilustrační fotografie.
Veselí nad Moravou – Podobnou situaci v nejvyšší soutěži jen těžko uvidíte. Zaskakující trenérka házenkářek Veselí nad Moravou Renáta Motalová, která v tradičním derby dvou moravských rivalů vedla panenky místo kouče Radima Pernického, jenž byl o víkendu s českými dorostenci na turnaji ve Francii, si o poločasové přestávce utkání ve Zlíně odskočila nakojit pětiměsíční dceru Barborku.

Zaskakující trenérka Veselí Motalová při derby ve Zlíně kojila pětiměsíční dceru

Ostatní sporty
MONIKA POUBOVÁ z Dobrotet (zcela vlevo) při předávání daru. Na snímku je také primář dětského oddělení Petr Lyer a vrchní sestra Hana Literová (druhá vlevo).
Kladno – Kojící polštáře, polohovací pomůcky, zavinovačky, bodýčka různých velikostí, čepičky nebo například prostěradla. To vše včetně speciálního křesla vhodného pro kojení či klokánkování nedonošených dětí darovala nezisková organizace Dobrotety Dětskému oddělení Oblastní nemocnice Kladno.

Dobrotety darovaly dětskému oddělení předčasnou nadílku

Kladensko
Ilustrační foto.
Chomutov - Obchodní centrum Chomutovka se od pondělí 19. října stala místem, kde se ženy a dívky mohou naučit samovyšetření prsu. Se svým projektem Ruce na prsa sem zavítala obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius, která se snaží jeho prostřednictvím zdůraznit význam prevence v boji s nejčastějším onkologickým onemocněním u českých žen.

Ženy se mohou v Chomutovce naučit samovyšetření prsu

Chomutovsko
Své problémy mohou kojící maminky řešit s laktační poradkyní Petrou Omelkovou už dlouhých deset let.
Uherské Hradiště – Nepříjemné bolesti při kojení. I to může trápit nejednu novopečenou maminku. V takovém případě se však může obrátit na laktační poradkyni, která funguje v Uherskohradišťské nemocnici už přesně deset let.

Problémy s kojením mohou maminky řešit v nemocnici

Slovácko
SPOLUORGANIZÁTORKA festivalu Být spolu Mirka Valašíková Křížová
Cheb - Dvoudenní akce se koná 9. a 10. října. „Smyslem festivalu Být spolu je dostat do povědomí veřejnosti informace o tom, proč je důležité být miminkům nablízku a jak nejsnadněji to provést," uvedla Mirka Valašíková Křížová, jedna z organizátorek.

Festival Být spolu poradí, vysvětlí, ale i osvětlí mýty

Chebsko
Ilustrační foto
Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku. V šesti letech mají podle nové americké studie větší spotřebu vody, ovoce a zeleniny. Naopak méně často pijí cukrem slazené nápoje a džusy. Zjištění zámořských odborníků na tiskové konferenci prezentovala Eva Kudlová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V pondělí začal Český týden kojení.

Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku

Zdraví
STANIČNÍ SESTRA novorozeneckého oddělení Oblastní nemocnice Kladno Helena Mrázkové s maminkou Annou náprstkovou ze Mšeckých Žehrovic a její dcerou Emou.
Kladno – Světový týden kojení se uskutečnil začátkem srpna. Ten český začíná nadcházející pondělí. Opět se do něj zapojuje novorozenecké oddělení Oblastní nemocnice Kladno. Od pondělí do pátku se v největším středočeském městě uskuteční několik aktivit primárně zaměřených právě na podporu kojení a kojící matky.

Výstava, koncert, fotografování, takový bude Týden kojení v Kladně

Kladensko
Nemocnice v Náchodě.
Náchod - Prohlédnout si prostory porodnického a novorozeneckého oddělení náchodské nemocnice bude možné v pátek 11. září od 8.00 do 13.00 hodin při dni otevřených dveří. Přijít mohou nejen budoucí rodiče, ale i široká veřejnost.

Porodnice se otevře budoucím rodičům

Náchodsko
Ilustrační foto.
Praha, Ostrava – Češky patří mezi evropskou špičku v kojení. V České republice kojí až 85 procent žen, na Slovensku je to méně – 78 procent. Ukazuje to průzkum iniciativy 1000 dní. Jenže i v zemi „rekordmanek" je podle odborníků stále co zlepšovat.

Češky kojí zodpovědně. Se stravou už je to horší

Česko
Ilustrační foto
Kojící matky zanedbávají stravu, děti tak dostávají méně kvalitní mléko a matky jsou zbytečně unavené. Ukázala to slovenská studie z přelomu loňského a letošního roku, do níž bylo zapojeno 550 kojenců a batolat a přibližně 150 kojících žen. Na Slovensku kojí 78 procent matek, v Česku 85 procent, chování žen v obou zemích je podle vyjádření odborníků podobné.

Kojící matky špatně jedí, děti dostávají méně kvalitní mléko

Zdraví
Soukromí a vyhovující podmínky. To doposud kojícím maminkám v obchodním centru scházelo.
Na sociálních sítích se už delší dobu probírala absence kojící místnosti v OC Breda&Weinstein. Kojící matky řešily, že v Bredě lze dítě kojit na veřejných lavičkách nebo na toaletách. Ani jednu možnost však neshledávaly za ideální.

Maminky se dočkaly. OC Breda otevřelo kojící koutek

Opavsko