ŠTÍTEK: kojení

Návštěva poradny zabere maminkám asi hodinu. Objednat se mohou telefonicky.
Jihlava – Jihlavská nemocnice otevřela laktační poradnu. Specializovanou ambulanci budou moci využít ženy, které chtějí poradit s kojením. K dispozici jim jsou každý den laktační poradkyně.

Nemocnice otevřela poradnu kojení

Jihlavsko
Ilustrační foto
Plzeň /INFOGRAFIKA/ – Děti nechané u bazénu bez dozoru a matka opilá namol. Takový obrázek mohli nedávno vidět lidé, kteří si šli zaplavat na koupaliště v Plzni na Slovanech. Když pak policisté dali 24leté ženě dýchnout, zjistili, že má v krvi dvě promile. Podobných případů se v poslední době objevuje celá řada. Zatímco počet alkoholiček ve statistikách roste dlouhodobě, pití na veřejnosti je poměrně nový fenomén.

S láhví i na veřejnosti. Závislých žen přibývá

Česko
Ilustrační foto
Praha – Kojit dítě alespoň do půl roku, jak doporučují odborníci, je v Česku spíše výjimka než pravidlo: dělají to pouze čtyři z deseti matek. Jenže podle lékařů se tak u dítěte zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí, alergií nebo obezity. Dnes startující Světový týden kojení proto všem maminkám vzkazuje, že právě mateřské mléko je tím nejlepším dárkem, jaký mohou dát svým dětem do života.

Týden kojení: mateřské mléko funguje proti obezitě

Česko
Ilustrační foto
Praha – Kojení chrání dítě před obezitou, ochrana je o to větší, čím déle je kojeno. Vyplývá to ze studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ), v níž sledovali odborníci přes 1700 českých dětí z celé ČR. Význam kojení v prevenci obezity připomene Světový týden kojení od 1. do 7. srpna. Česko má svůj Týden kojení od 15. do 21. září.

Kojení podle studie chrání dítě před obezitou

Česko
Rebecca Oldhamová v porodnici.
Nový Zéland – Šest těhotenských testů, tři ultrazvuky a dva krevní testy. Nic z toho neodhalilo, že 25letá Rebecca Oldhamová z novozélandského Manukau čeká dítě. Trpěla však už několik měsíců bolestmi břicha, a tak se jí lékaři po sérii neúspěšných vyšetření rozhodli při dalším akutním návalu křečí vyříznout vaječníky. Při operaci se však nestačili divit vlastním očím.

Chtěli jí vyříznout vaječníky, v nich našli zdravé dítě

Svět
Ilustrační foto
Teplice – Nezisková organizace MÁMA, z.s., která působí od roku 2013 na Teplicku, pořádá v rámci „Světového týdne respektu k porodu" osvětové přednášky týkající se mateřství a rodičovství. Celodenní akce se uskuteční v pondělí 19. května v Beuronské kapli Gymnázia Teplice a doprovodná akce proběhne následující den 20. května v Dobré čajovně v Kollárově ulici v Teplicích.

Světový týden respektu k porodu v Teplicích

Teplicko
Děti ve školce - ilustrační foto
Liberec - V Libereckém kraji začíná unikátní projekt na podporu správného rodičovství. Péče v těhotenství, porod, kojení, první pomoc dětem, změny přinášející partnerům příchod dítěte, cvičení a volný čas, aktivity prarodičů s vnoučaty nebo například osobní rozvoj nabízí rozsáhlý Celostní projekt pro rodiny.

Chcete být správnými rodiči nebo babičkou a dědou? Čtěte...

Liberecko
Děti ve školce - ilustrační foto
Liberecký kraj - V Libereckém kraji začíná unikátní projekt na podporu správného rodičovství. Péče v těhotenství, porod, kojení, první pomoc dětem, změny přinášející partnerům příchod dítěte, cvičení a volný čas, aktivity prarodičů s vnoučaty nebo například osobní rozvoj nabízí rozsáhlý Celostní projekt pro rodiny.

Chcete být správnými rodiči nebo babičkou a dědou? Čtěte...

Jablonecko
 Karoline Kumpulová na jedné z fotek z facebookového profilu.
Švédsko – Co je běžné v Česku, nemusí být normální u našich evropských sousedů. Ve Švédsku vyvolaly zveřejněné fotografie matky s odhaleným ňadrem při kojení takovou bouři nevole, že se dvacetiletá Karoline Kumpulová z Lulea kvůli nim stala dokonce kontroverzní televizní hvězdou.

Fotky kojící matky vyvolaly ve Švédsku pobouření

Svět
Ilustrační foto
Dítě by mělo být matkou plně kojeno do půl roku, pak by se jídelníček měl rozšiřovat a kojení by mělo pokračovat ideálně do jednoho roku. Po druhém roce života by už mělo být kojení jen výjimečné. Vyplývá to z nejnovějších doporučení, řekl odborník na zdravou výživu Pavel Suchánek.

Děti mají být plně kojeny do půl roku, po dvou letech výjimečně

Zdraví
Ilustrační foto.
Blanensko – Poslech audio knihy, Family point nebo celoroční hra pro děti. Takové a mnohé další novinky čekají v tomto roce na návštěvníky knihoven na Blanensku. A že blanenské knihovny čtenáře stále lákají. Podle jejich pracovníků se počet čtenářů drží na stejném čísle jako v předchozím roce a například v Letovicích si dokonce lidé půjčovali knížky víc.

Malé čtenáře knihovny lákají na hru Lovci perel

Blanensko
Papež František
Vatikán - Papež František překvapil rodiče 32 dětí, které v neděli slavnostně křtil v Sixtinské kapli, když jejich matky vyzval, aby novorozence klidně nakojily. Velmi neformálně pojal papež i svůj improvizovaný projev, který byl velmi krátký a emotivní. Napsala o tom italská média, která také připomínají, že František už dříve vyzýval ženy, aby se nebály kojit děti v kostele během jeho mší.

Klidně děti nakojte tady, vyzval papež matky v Sixtinské kapli

Svět
Ilustrační foto
Krnov – V krnovské nemocnici už přivedli na svět první miminko roku 2014. „V porodnici Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov se první miminko roku 2014 ohlásilo dvacet sedm minut po sedmé hodině ranní. Chlapeček Jakub Janda se narodil v termínu a měřil 51 centimetrů, vážil 3705 gramů," představila první miminko mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

První krnovské miminko roku 2014 je Jakub

Miminka
Na snímku zleva Vlastimil Harapes, David Dinda, Jiří Kroh, Karel Lipmann a Milan Štefanov.
Chomutov - Trojice místních podnikatelů, kteří do Chomutova přivedli představení Popelka na ledě, předali část výtěžku chomutovské nemocnici. Splnili tak, co slíbili prostřednictvím Chomutovského deníku po představení.

"Pánové z Popelky" předali dar nemocnici

Chomutovsko
Ilustrační foto
Plzeň – Především čerstvým a nadcházejícím matkám je určený festival Cesta ženy – matky, jehož druhý ročník v sobotu pořádá Katedra ošetřovatelství a porodní asistence Fakulty zdravotnických studií ZČU.

Festival přiblíží přirozené těhotenství

Plzeňsko
Primář příbramské porodnice Petr Chudáček
Máme pro vás první díl seriálu z lékařského prostředí příbramské nemocnice. Své dotazy, námitky či připomínky můžete zasílat každý týden na dané téma, o kterém vás budeme předem informovat. Na úvod jsme zavítali do gynekologicko – porodnického oddělení, jehož primářem je Petr Chudáček. V následujícím textu najdete odpovědi na své otázky.

Primář Petr Chudáček: Bonding neboli pouto maximálně podporujeme

Zdraví
Ilustrační foto.
Londýn – Kojte své dítě po dobu šesti měsíců a dostanete poukázky na nákup v supermarketech. To nabízí britská vláda v novém programu rodičkám v hrabstvích Jižní Yorkshire a Derbyshire.

Britská vláda bude matkám platit za kojení

Svět
Ilustrační foto
Manila - Tisíce matek na Filipínách ve čtvrtek ve stejnou chvíli začaly na veřejnosti kojit své děti. Snažily se tak vytvořit nový světový rekord a zároveň zlomit jedno z přervávajících společenských tabu v konzervativní, převážně katolické zemi. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Filipínské matky se pokusily překonat rekord v hromadném kojení

Svět
Ilustrační foto.
Tento typ přírodních, bezpečných léků je k dětskému organismu velmi šetrný. Děti na ně reagují obvykle rychle a dobře. Homeopatická léčba dokáže v dětském věku významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, jejichž léčba bývá často obtížná.

Rodiče stále častěji léčí děti homeopatiky

Zdraví
Paní Mirka si ještě užívá návštěvy na pokojích
Mladá Boleslav - Rodina na pokoji ihned po porodu, a pak téměř nepřetržitě se střídající příbuzní obdivující miminko a debatující mnohdy i o tom, co by si mohla rodina povědět až doma…

Maminky budou muset za rodinou mimo pokoj

Boleslavsko
Ilustrační foto
Praha – Podpora kojení v ČR je podle předsedkyně Laktační ligy Aleny Mydlilové nedostatečná. Klesají počty výlučně kojených dětí, tedy těch, které do půl roku života dostávají jen mateřské mléko. Matky mají malou podporu, i proto je výlučně kojeno jen 83,5 procenta českých dětí, zatímco v Norsku, kde se do podpory kojení zapojila i ministerská předsedkyně, je výlučně kojeno 98 procent dětí, řekla Mydlilová při pondělním zahájení 21. Světového týdne kojení.

Podpora kojení v Česku je nedostatečná, říká odbornice

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Téměř 8000 žen si dalo letos v programu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdravý život vyšetřit prsa. Nabídka trvá do 30. listopadu, řekl dnes mluvčí VZP Oldřich Tichý. Z veřejného zdravotního pojištění hradí pojišťovny mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let. Ženy od 40 do 45 let si z příspěvku VZP mohly zaplatit mamografii, mladší sonografii, ženy nad 45 let si mohly zkrátit interval vyšetření na jeden rok.

Téměř 8000 žen si dalo v programu VZP vyšetřit prsa

Česko