ŠTÍTEK: kojení

Alena Faflíková
Plzeň – Velký smutek zavládl v plzeňské zoo poté, co tu kvůli cukrové vatě uhynul malý tamarín pinčí. Odchov tohoto kriticky ohroženého druhu drápkatých opic se zoo podařil obnovit po několikaleté přestávce teprve nedávno.

Opičku nezachránil ani mátový čaj

Plzeňsko
Sloní sameček. První slůně narozené v České republice a to v ostravské zoo.
Ostrava /AKTUALIZOVÁNO/ -V noci na pátek, přesně v půl druhé, se stav sloního samečka náhle prudce zhoršil. Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přibližně v půl páté mladě ulehlo apřes veškerou snahu ošetřovatelů ostravské zoo uhynulo.

Svůj boj o život sloní sameček nakonec prohrál

Ostravsko
Dvojčata mary stepní se narodily 1.března okolo 9 hodiny dopoledne.
Ústí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO/ - Další radostnou událost zaznamenali chovatelé horního úseku ústecké zoologické zahrady, kde žijí převážně kopytníci. Mara stepní je však hlodavec, který pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Argentiny, kde obývá poměrně nehostinnoblasti s chudší vegetací.

Zoo se narodila dvojčata mary stepní

Ústecko
Nemocnice v Prostějově
Prostějov – Maminky předčasně narozených dětí mohou najít nově pomoc i v prostějovské nemocnici. Tamní zařízení zahájilo v březnu provoz speciální péče o novorozence, kteří se narodí s nižší porodní hmotností, s různými vrozenými vývojovými vadami, jsou po infekcích či po operacích. Přebírá přitom děti z olomoucké fakultní nemocnice, které již nevyžadují ventilační podporu a mají stabilizované životní funkce. V Olomouckém kraji je to po fakultní nemocnici jediné zdravotnické zařízení, které se o tyto děti stará.

Nemocnice se nově stará i o nedonošená miminka

Prostějovsko
Ilustrační foto
Ve stravovacích návycích Čechů je hlavním problémem to, že se při výběru potravin řídí především svými chutěmi a cenou. Zatím málo jich přemýšlí o tom, jak prospěje určitá potravina jejich zdraví a jak by si měli sestavit zdravý jídelníček. Přitom právě strava ovlivňuje zdraví až ze 40 procent, říká předseda Společnosti pro výživu primář Petr Tláskal.

Chuť a cena rozhoduje při výběru potravin. Ale co zdraví?

Zdraví
Ilustrační foto.
Krnov -Přesně tolik dětí se narodilo v loňském roce v krnovské porodnici. Z celkového počtu novorozenců je 372 chlapců a 421 děvčat.

Číslo týdne: 793

Bruntálsko
Karolínka Pírková s maminkou Hanou
Prostějov - Zdravotníci prostějovské nemocnice přivedli v letošním roce na svět již tisíc dětí. Jubilejním novorozencem se stala Karolínka Pírková, která se narodila 29. listopadu, v 11.49 hodin. Holčička vážila 2.450 gramů a měřila 46 centimetrů. Šťastné mamince Haně Pírkové, která pochází z obce Rozstání na Prostějovsku, se vede i s Karolínkou velmi dobře, a tak již brzy budou moci být propuštěny domů.

Tisícím miminkem se letos stala Karolínka

Prostějovsko
Kosman zakrslý.
Zlín – Ve zlínské zoologické zahradě se narodily nejmenší opice na světě – kosmani zakrslí. První týdny života stráví dvě mláďata na zádech jednoho z rodičů. Návštěvníci je při troše štěstí mohou zahlédnout v tropické hale Yucatan. Zoo o tom informovala na svých webových stránkách.

Zoo potěšily nové přírůstky kosmanů zakrslých

Zlínsko
Ilustrační foto
Šumperk - Šumperská nemocnice nabízí sérii přednášek pro nastávající rodiče. A to zcela zdarma. První přednáška se bude konat už ve čtvrtek 16. září a budoucí rodiče se na ní například dozvědí, jak se správně připravit na příchod miminka či jak vypadá samotný porod.

Nemocnice zve nastávající rodiče na přednášky

Šumpersko