ŠTÍTEK: komunistický režim

Josef Toufar. Za komunistické totality umučený kněz z Číhoště má hrob ve svém bývalém působišti.
Praha – Loni v dubnu započala cesta za blahořečením a možným svatořečením pátera Josefa Toufara, který je jednou 
z obětí v tažení komunistického režimu proti církvi. Protože k blahořečení je potřeba se alespoň pokusit identifikovat ostatky, na začátku měsíce bylo jeho tělo vyzvednuto. Toufar byl ale pohřben v masovém hrobě v pražských Ďáblicích a exhumací se podle Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) narušila pieta 
a úcta všech dalších obětí komunistického režimu, které byly pohřbeny s ním.

Spor o Toufara: když exhumovat, tak všechny

Česko
Americká rocková legenda Kiss.
Praha - Americká rocková legenda Kiss vystoupí 8. června příštího roku v rámci turné u příležitosti svého 40. výročí v pražské O2 areně. Na koncertu představí zásadní hity své kariéry. Předprodej vstupenek v cenách 1350 až 1990 korun bude zahájen 24. listopadu na terminálech Sazky.

Rocková legenda Kiss vystoupí příští rok v červnu v Praze

Volný čas
INSCENACE. Taťjana Medvecká při zkoušce hry Po sametu.
Praha - Po sametu je název autorské hry na Nové scéně Národního divadla v Praze, která měla v pondělí premiéru. Inscenaci připravil režisér Jiří Adámek k 25. výročí pádu komunistického režimu v Československu jako ohlédnutí za vývojem politiky a společnosti od roku 1989 a jejími nejvýraznějšími momenty.

Hra Po sametu v Národním hodnotí cestu od roku 1989

Volný čas
Karel Kryl – Kdo jsem...?
Praha – Karel Kryl – „malý velký muž", jehož písničky se staly symbolem odporu proti komunistickému režimu. Král a klaun, Salome nebo Bratříčku, zavírej vrátka…

Karel Kryl debutový i současný

Hudba
DESÍTKY SVÍČEK se včera v podvečer rozhořely u karlovarské hlavní pošty. Lidé je tady zapalovali jako připomínku na čtvrt století od listopadových událostí roku 1989. Nechyběli mezi nimi pamětníci oněch bouřlivých událostí, ale i zástupci mladé generace.
Karlovy Vary - Desítky zapálených svíček a červené karty pro prezidenta Miloše Zemana. Tak vypadala pietní akce ke 25. výročí listopadových událostí z roku 1989 v Karlových Varech. Největší akce připomínající takzvanou sametovou revoluci se konala na karlovarské třídě T. G. Masaryka.
18 fotografií

Desítky svíček i červené karty

Karlovarsko
INSCENACE. Taťjana Medvecká při zkoušce hry Po sametu.
Praha – Po sametu je název nové autorské hry na Nové scéně Národního divadla v Praze, která měla včera premiéru. Autorskou inscenaci připravil režisér Jiří Adámek k 25. výročí pádu komunistického režimu v Československu jako ohlédnutí za vývojem politiky a společnosti od roku 1989 a jejími nejvýraznějšími momenty s cílem připomenout si cestu, kterou všichni ušli, a zhodnotit její nejvýraznější momenty.

Hra Po sametu v Národním hodnotí cestu od roku 1989

Divadlo
Zleva komunistický poslanec Miroslav Opálka, předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a předseda KSČM Vojtěch Filip
Praha – Stabilní pozice, kterou si v Česku 25 let po pádu komunistického režimu udržuje KSČM, je ojedinělým úkazem. V žádné jiné evropské zemi, kde se v roce 1989 odehrála obdobná změna, politická strana otevřeně se hlásící ke komunismu takto neboduje.

Česká anomálie: KSČM ve volbách boduje

Česko
Ochranka chránila prezidenty deštníky před předměty, kteří na Zemana házeli jeho odpůrci.
Praha - Německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhlo v Praze při dnešních protestech proti hlavě českého státu Miloši Zemanovi vajíčko do spánku. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Gauck byl otřesen, ale v programu bude pokračovat. Protesty provázely odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu na pražském Albertově. Stovky Zemanových odpůrců pískaly a z davu létaly předměty. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem.

Gauck byl zasažen do hlavy, tvrdil Hrad. Šlo jen o skořápku, upřesnila ambasáda

Česko
Oslavy 25. výročí sametové revoluce 17. listopadu v Praze. Albertov
Praha /FOTOGALERIE/ - Odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu v pondělí na pražském Albertově provázely protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi a výzvy, aby odstoupil. Stovky jeho odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování desky, z davu létaly předměty.
14 fotografií

Stovky lidí na Albertově vypískaly prezidenta Zemana

Česko
Oslavy 25. výročí sametové revoluce 17. listopadu v Praze. Albertov
Praha /FOTOGALERIE/ - Odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu v pondělí na pražském Albertově provázely protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi a výzvy, aby odstoupil. Stovky jeho odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování desky, z davu létaly předměty.
14 fotografií

Stovky lidí na Albertově vypískaly prezidenta Zemana

Praha
Ilustrační foto
Praha - Vývoj od listopadu 1989 nenaplnil očekávání 54 procent lidí v Česku a 70 procent na Slovensku. Lidé v obou zemích jsou zklamáni hlavně kvůli sociální nejistotě, nezaměstnanosti a chudobě a také politice a kvalitě demokracie. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi a Rozhlas a televízii Slovenska, v němž byli dotazováni lidé, kterým bylo v době pádu komunistického režimu alespoň 15 let.

Polistopadový vývoj nesplnil očekávání většiny Čechů

Česko
Ze setkání ke Dni boje za svobodu a demokraci u pamětní desky třetímu odboji v zahradě Chodského hradu.
Domažlice /FOTOGALERIE/ - Útrapy komunistického režimu, příliš sametový přechod k demokracii, nehoráznou amnestii prezidenta Klause i současné extempore českého prezidenta v souvislosti s jeho vulgarismy a příliš vřelého vztahu k Číně připomněli v pátek řečníci při tradičním setkání u pamětní desky třetímu odboji v zahradě Chodského hradu v Domažlicích.
13 fotografií

OBRAZEM: V Domažlicích připomněli boj za svobodu a demokracii

Domažlicko
Tisíce věřících dnes přišly do katedrály sv. Víta na Pražském hradě, aby zde poděkovaly za 25 let svobody.
Praha – Tisíce věřících dnes přišly do katedrály sv. Víta na Pražském hradě, aby zde poděkovaly za 25 let svobody. Slavnostní bohoslužbu ke cti svaté Anežky České sloužil vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin. Jako zástupce papeže zároveň připomněl, že svatořečení Anežky České v listopadu 1989 se stalo součástí boje Čechů za svobodu a jedním ze symbolů pádu komunistického režimu.

Tisíce věřících poděkovaly za 25 let svobody v chrámě sv. Víta

Česko
Ivo Lužný (sedící) na debatě v Kasku
Prostějov – Před pětadvaceti lety neseděl během sametové revoluce se založenýma rukama, ale stal se členem Občanského fóra či pomáhal vydávat samizdatovou literaturu. Dnes, po pětadvaceti letech je Ivo Lužný opět známou postavou listopadových událostí, například pořádáním připomínkových akcí k sametové revoluci. A podle jeho slov se nezměnila ještě jedna věc. „Na komunistický režim stále nevzpomínám s nostalgií," říká.

Nevěděli jsme, jestli se nezačne střílet, říká Ivo Lužný k listopadu 1989

Prostějovsko
Někdejší studentský vůdce a bývalý senátor Martin Mejstřík.
Praha – Současný stav české společnosti je podle někdejšího studentského vůdce a bývalého senátora Martina Mejstříka důsledkem především toho, že se Česko dostatečně nevypořádalo s komunistickým režimem a jeho protagonisty. Vinu mají také současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus, uvedl Mejstřík v rozhovoru k 25 letům od pádu komunismu v listopadu 1989.

Martin Mejstřík: Klaus a Zeman v Česku vybudovali mafiánský systém

Česko
V létě 1989 u nádrže Rozkoš. Na tělech symbolické datum 21.8. 1968
Nymburk - Jan Výška dnes žije na nymburském sídlišti. Je mu 47 let, je státním úředníkem na ministerstvu školství, odborníkem na IT. V listopadu 1989 byl studentem Vysoké školy ekonomické. A od roku 1988 také pravidelným účastníkem demonstrací v Praze proti komunistickému režimu. Se svojí přítelkyní, později manželkou, zažil i údery obušků 
17. listopadu na Národní třídě.
11 fotografií

5. listopadu 1989 mi v Polsku řekli, že za týden je to u nás

Nymbursko
Ilustrační foto.
Hodonínsko /TIP NA VÍKEND/ - O prodlouženém víkendu si návštěvníci strážnického kulturního domu připomenou sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Na programu je koncert, autorské čtení i promítání filmů. Ve Bzenci lidé ochutnají svatomartinská vína a zhlédnou ukázky boje armád tří císařů. Ždánické mažoretky pobídnou hosty k ochutnávce guláše a v centru Horňácka pobaví posluchače humorným slovem lidoví vypravěči.

Bzenec obsadí vojska tří císařů. Na slavnosti

Hodonínsko
Bývalý studentský vůdce demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 Ťiang Šao.
Praha – Ignorováním lidských práv v Číně Česko nic nezíská. V rozhovoru to dnes řekl bývalý studentský vůdce demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 Ťiang Šao, který se v Praze účastní mezinárodní konference Za vaši a naši svobodu. Podle něj je i v zájmu českých představitelů, aby čínský komunistický režim upozorňovali na porušování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.

Čínský aktivista varuje: Ignorováním lidských práv Česko nic nezíská

Česko
Jaroslav Šabata.
Jižní Morava - Petice, výroba samizdatu, provokativní hudba, demonstrace. Brno bylo důležitým centrem odporu proti komunistickému režimu. „Každý, kdo chtěl být trochu kreativní a svobodomyslný, měl potřebu se proti komunistům nějak vyhranit," řekl Petr Přikryl, který se v Brně také zapojoval do protirežimních aktivit. Disidentům na jihu Moravy se věnuje třetí díl seriálu Rovnosti nazvaného 25 let svobody.

Hlavním kontaktním místem disidentů v Brně byla čára

Brněnsko
Historik Jakub Jareš
Praha – V těchto dnech se nabízí nespočet příležitostí zamyslet se nad 25 lety vývoje naší společnosti i událostmi, které ke změně systému vedly. Významným příspěvkem je v tomto směru i výstava Listopady v pražském Karolinu, již zahájí pět středoevropských prezidentů. S jejím spoluautorem Jakubem Jarešem Deník hovořil o příčinách 
i důsledcích pádu komunistického režimu.

Historik Jareš o Sametové revoluci: Naplánovaný převrat? Úsměvné

Česko
Busta J. K. Tyl.
Kutná Hora Dnes budeme při pátrání po bustách v Kutné Hoře pokračovat znovu v kutnohorském Tylově divadle. Zde se ve foayer nachází busta Josefa Kajetána Tyla. Je vyrobena z bronzu a umístěna na vysokém podstavci. Příběh této busty je zajímavý zejména v tom, že ač se postava J.K. Tyla v průběhu času proměňovala v závislosti na vládnoucích režimech, busta od svého vzniku prostory divadla kromě jednoho krátkého okamžiku neopustila.

Tylova busta v kutnohorském divadle odolala proměnám času i režimu

Kutnohorsko
Sametová revoluce na Teplicku.
Teplice, 11.listopad, rok 1989 - Tehdy odstartoval právě v lázeňském městě převrat. Čtvrtá hodina odpolední se stala pro Teplice příznačnou. Právě v tu dobu začínaly 11., 12. a 13. listopadu 1989 ekologické demonstrace za čistý vzduch, které o pár dní později přerostly v celorepublikovou revoluci, jež dostala přízvisko sametová.

Začalo to v Teplicích, lidé chtěli dýchat čistý vzduch

Z okolí
Lidé v Teplicích si připomněli výročí ekologických demonstrací
Teplice - Desítky lidí si v úterý v Teplicích připomněly 25. výročí začátku ekologických demonstrací, které předcházely pozdějším protestům vedoucím k pádu komunistického režimu. Na Benešově náměstí, které v roce 1989 neslo jméno Zdeňka Nejedlého, uctili lidé i památku dvou klíčových postav teplických demonstrací - studenta Zbyška Jindry a tehdejšího ekologického aktivisty Lubomíra Voleníka.
12 fotografií

Lidé v Teplicích si připomněli výročí ekologických demonstrací

Teplicko
Ilustrační foto.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Pokud se chtěl člověk angažovat v občanském životě, pomáhat společnosti nebo propagovat určitý zájem, neměl to v komunistickém Československu jednoduché. Tato činnost byla totiž přísně regulovaná. Hned po pádu režimu se ale obyvatelstvo začalo sdružovat v různých neziskových organizacích a jejich počet neustále každým rokem stoupá. Jakou roli plnily občanské spolky v nedávné historii a jakou nyní?

Občanská hnutí: dříve dráždila režim, dnes pomáhají

Česko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Bratislava – Prezidenti zemí visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko) se v neděli sejdou v Bratislavě se svým ukrajinským kolegou Petrem Porošenkem, jehož země čelí krizi v souvislosti s aktivitami proruských separatistů, dnes o konání schůzky informovalo tiskové oddělení kanceláře slovenské hlavy státu.

Prezidenti zemí visegrádské čtyřky se setkají s Porošenkem

Svět