ŠTÍTEK: komunistický režim

Studenti natáčí Stanislava Pitaše.
Hradec Králové - Katolický kněz pronásledovaný a vězněný komunistickým režimem, dcera rodiny ukrývající partyzány, mistryně Evropy v běhu z roku 1969 či pamětník represí v průběhu války v Jugoslávii. To jsou čtyři z deseti pamětníků, kteří se dobrovolně ocitli před kamerou, aby jejich vzpomínky zachytili studentští dokumentaristé z východních Čech.
3 fotografie

Středoškoláci za kamerou točí příběhy svých sousedů

Hradecko
Václav Havel
Svitavy – Sametové Svitavy a fotografie letící do Vesmíru. Letos uplyne 30 let od Sametové revoluce, která v roce 1989 vedla k pádu komunistického režimu a vzniku demokracie. Během roku se uskuteční několik setkání, výstav, přednášek a dalších akcí.

Slavte výročí „sametu“ se Svitavami stylově

Svitavsko
Prezident Miloš Zeman
V souvislosti s 50. výročím upálení Jana Palacha se dnes v rozhovoru na serveru Blesk.cz vyjádřil prezident Miloš Zeman. Řekl, že kdo chce bojovat za svou pravdu, musí pro ni žít, smrtí ničeho nedosáhne. Palachův čin ale podle něj přesto měl efekt, protože pomohl v roce 1989 ke svržení komunistického režimu. V současnosti ale podle Zemana lidé mají nespokojenost s režimem vyjádřit hlasováním ve volbách. Zeman také řekl, že neudělí státní vyznamenání Evženu Plockovi, který se po vzoru Palacha upálil v dubnu 1969.
99 fotografií

Zeman k Palachovi: Kdo chce bojovat za pravdu, musí žít. Plocka nevyznamená

Česko
Sebeupálení vietnamského mnicha Thich Quang Duce v Saigonu roku 1963
Jan Palach se velmi pravděpodobně inspiroval protesty vietnamských buddhistů proti politice generálů, míní historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Sebeupálení buddhistů bylo inspirací pro značnou část světových případů, ač v jiném kontextu a s jinými cíli, řekl na dnešní mezinárodní konferenci s názvem Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku.
12 fotografií

Proč právě upálení? Jan Palach se inspiroval činy vietnamských mnichů

Česko
Neoficiální památník designéra Otakara Duška studentu Janu Palachovi a faráři Josefu Toufarovi na bývalém Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici v Praze, kde oba muži zemřeli.
Blíží se padesáté výročí úmrtí Jana Palacha a při té příležitosti pražský magistrát zahájil jednání o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici, kde kromě Palacha zemřela i další oběť komunistické totality - umučený farář Josef Toufar. Muzeum nesvobody by ráda nová koalice, ale na historickém místě s pietním nádechem se plánuje hotel.
13 fotografií

Muzeum nesvobody, nebo hotel? Praha chce koupit dům, kde zemřeli Palach a Toufar

Praha
František Wiendl oslavil 95 let.
Klatovy – Během novoročního setkání na radnici v Klatovech popřál starosta města Rudolf Salvetr čestnému občanu města Františku Wiendlovi, který poslední den v roce, na Silvestra, oslavil již 95. narozeniny.
4 fotografie

František Wiendl oslavil 95 let

Klatovsko
Ilustrační foto
Rokycany – Prvním miminkem, které se v roce 2019 narodilo v hořovické porodnici, je chlapeček Heliodor. Šťastnými rodiči jsou Lucie a Jan Sýkorovi z Rokycan.

Heliodor vzbudil emoce

Rokycansko
Ilustrační foto.
Skauti v sobotu rozvezou po Praze světlo, které minulý týden doputovalo do Česka z Betléma. Svíčky nebo lucerny si lidé od něj mohou zažehnout v historické tramvaji, která se po poledni vydá s betlémským světlem na šest tras. K dispozici bude plamínek i na náměstí Míru, kde je možné prostřednictvím pošty také poslat pohled s pamětním razítkem.
4 fotografie

Skauti budou v Praze rozvážet historickou tramvají betlémské světlo

Praha
Studenti kláštereckého gymnázia zavzpomínali na 17. listopad formou divadelní inscenace.
Klášterec nad Ohří - Studenti a esenbáci v zelených uniformách a s obušky. V kláštereckém kostele Nejsvětější Trojice zavzpomínali na 17. listopad a sametovou revoluci při divadelním představení, které ve spolupráci s městem připravilo Gymnázium a Střední odborná škola Klášterec nad Ohří. Události spjaté s koncem komunistického režimu si v prostředí svatostánku připomněli už počtvrté.
22 fotografií

FOTO: Sametovou si v Klášterci připomněli v kostele

Chomutovsko
Oslavy 17. listopadu 2018 jsou ve znamení demonstrací.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Oslavy státního svátku 17. listopadu provázela vyhrocená atmosféra. U památníku boje za svobodu a demokracii na pražské Národní třídě demonstranti vyhodili do koše postupně věnce a květiny od premiéra Andreje Babiše (ANO), přesedy SPD Tomia Okamury, prezidenta Miloše Zemana i ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSDD). Všemi případy se zabývá policie. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček obvinil opozici a protestující lidi má za extremisty.
9 fotografií

Babišův i Zemanův věnec v koši na Národní třídě. Fašistická lůza, říká Ovčáček

Praha
Příběhy bezpráví. Ilustrační foto
Karlovarsko – Téměř 400 škol z České republiky si letos bude vybírat v rámci projektu Příběhy bezpráví z nabídky čtyř filmů, které se tematicky vztahují ke komunistickému státnímu převratu v roce 1948.

Příběhy bezpráví ve školách

Karlovarsko
Jihočeské divadlo. Ilustrační foto.
České Budějovice – Již tradičně na 3. listopadovou sobotu připadá Noc divadel, celorepubliková akce, která se koná ve více než sto městech po České republice. Divadla nechají návštěvníky nahlédnout „do kuchyně“ a do zákulisí.

Noc divadel spojí s pochodem

Z okolí
Bývalý příslušník StB Ladislav Mácha (vpravo) přichází do budovy soudy, který ho odsoudil za týrání faráře Toufara.
Ve věku 95 let zemřel koncem září bývalý vyšetřovatel komunistické Státní bezpečnosti (StB) Ladislav Mácha. Za podíl na nezákonném vyšetřování a fyzickém týrání číhošťského faráře Josefa Toufara byl v listopadu 1999 odsouzen na dva roky do vězení. Trest ale ze zdravotních důvodů nenastoupil. O úmrtí dnes informoval server Euro.cz.

Vyšetřovatel StB, který byl odsouzený za týrání faráře Toufara, zemřel

Česko
Příběhy bezpráví. Ilustrační foto
Sokolovsko – Téměř 400 škol z České republiky si letos bude vybírat v rámci projektu Příběhy bezpráví z nabídky čtyř filmů, které se tematicky vztahují ke komunistickému státnímu převratu v roce 1948.

Příběhy bezpráví ve školách

Sokolovsko
Vzpomínka na Vladimíra Cermana
Při chůzi po novopackém podloubí nám pravděpodobně neunikne pamětní deska umístěná na hotelu Centrál, která upozorňuje na neblahé události padesátých let. „V této budově byl 13. 6.1952 komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti Vladimír Cerman z Čisté."
4 fotografie

Vzpomínka na Vladimíra Cermana

Jičínsko
Program začíná v 10 hodin přivítáním čestných hostů a projevy, následně začne interpretace dopisu politického vězně v podání Martina Dejdara.
Lešetice – Ve čtvrtek 21. června 2018 se v Památníku Vojna uskuteční program při příležitosti Dne památky obětí komunismu, který byl symbolicky vyhlášen k uctění odkazu významné osobnosti moderní čs. historie Milady Horákové, odsouzené komunistickou justicí ve vykonstruovaném monstrprocesu za údajnou velezradu a špionáž k trestu smrti, vykonaném dne 27. června 1950. Program začíná v 10 hodin přivítáním čestných hostů a projevy, následně začne interpretace dopisu politického vězně v podání Martina Dejdara.
2 fotografie

Den památky obětí komunistického režimu

Příbramsko
Zhruba třicet lidí se sešlo v pondělí v Břeclavi, aby protestovali proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. U pomníku obětí totalitního režimu zapálili svíčky a pod
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Je to facka demokracii. I tak komentovali lidé při pondělním protestu v Břeclavi zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Zásadně nesouhlasíme se zvolením člověka, který se v roce 1989 podílel na bití účastníků demonstrace proti komunistickému režimu,“ řekl třeba Břeclavan Štěpán Přikryl.
9 fotografií

Protesty proti Ondráčkovi: Klidně půjdeme znovu do ulic, zaznělo v Břeclavi

Břeclavsko
Nový dokument Moravští Chorvaté – zrazený národ poprvé uceleně osvětluje téměř pětisetletou historii Moravských Chorvatů, kteří pobývali i na Břeclavsku.
Břeclavsko /FOTOGALERIE/ – Ztratili domov, našli jej a zase o něj přišli. Jednou užiteční, podruhé nadbyteční. Nový dokument Moravští Chorvaté – zrazený národ poprvé uceleně osvětluje téměř pětisetletou historii Moravských Chorvatů, kteří žili i na Břeclavsku. Snímek režisérky Petry Všelichové uvede Česká televize v úterý deset minut před devátou večerní na druhém programu.
13 fotografií

Uprchlíci a vyhnanci. Dokument líčí osudy Moravských Chorvatů

Volný čas
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip nechápe důvody demonstrací proti zvolení expolicisty Zdeňka Ondráčka (KSČM), který před listopadem 1989 zasahoval proti odpůrcům tehdejšího komunistického režimu. Kritici prý nejsou demokraté a nerespektují pravidla občanské společnosti, uvedl dnes Filip v pořadu Partie televize Prima. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu naopak právo demonstrovat hájil.
6 fotografií

Demonstrace proti zvolení Ondráčka? Jeho kritici nejsou demokraté, řekl šéf KSČM

Česko
Takto vypadala strohá oznámení akčních výborů, která ze dne na den změnila životy spousty lidí.
Na středních školách, v armádě, justici, podnicích nebo spolcích. Takzvané akční výbory Národní fronty prováděly po Únoru 1948 čistky od nepohodlných vedoucích pracovníků i zaměstnanců, kteří nebyli loajální ke komunistickému režimu. K jejich založení vyzval v únoru 1948 během svého vystoupení na Staroměstském náměstí v Praze Klement Gottwald.
2 fotografie

Akční výbory prováděly po Únoru 1948 čistky. Kde všude?

Přerovsko