ŠTÍTEK: komunistický režim

Pavel Wonka na archivní fotografii.
Osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunismu dnes v Praze dostanou bratři Wonkovi a dalších 32 lidí. Pavel Wonka označovaný za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení, bude oceněn in memoriam. Osvědčení obdrží také Jiří Wonka, kterého komunistická moc rovněž věznila a pronásledovala a po revoluci z listopadu 1989 dosáhl zrušení soudních rozsudků proti sobě i svému bratrovi.

Osvědčení účastníků odboje proti komunismu obdrží bratři Wonkovi

Praha
Demonstrace. Ilustrační foto.
Únorové události roku 1948, nástup komunistického režimu k moci i jeho oběti si o víkendu připomněli účastníci na pietních akcích a shromážděních. Varovali před omezováním demokracie a svobody, plíživým návratem totality, umělým rozdělováním společnosti i před přebíráním moci jednou stranou. Mnozí také za nynější vývoj v Česku kritizovali prezidenta Miloše Zemana a lídra hnutí ANO, premiéra v demisi Andreje Babiše.

Únorové události připomněly víkendové pietní akce a demonstrace

Praha
NECENZUROVANÝ SNÍMEK. Předseda KSČ a předseda vlády Klement Gottwald při projevu na Staroměstském náměstí v Praze, kam komunisté svolali 21. února 1948 nátlakovou demonstraci.
Na řadě míst Česka si dnes lidé připomenou 70. výročí komunistického převratu z roku 1948. V důsledku takzvaného Vítězného února se moci v Československu ujal totalitní režim s vládou jediné strany. Kulaté výročí připomene mimo jiné demonstrace na Václavském náměstí nebo mše za kněze Josefa Toufara, který byl jednou z obětí komunistického režimu. Večer předá ministr kultury Ilja Šmíd resortní ocenění perzekvovaným umělcům.

Únor 1948 připomenou pietní akce, demonstrace či mše

Praha
Ilustrační foto
Několik desítek lidí si v sobotu odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze připomnělo oběti komunistického režimu. Shromáždění do centra Prahy svolala platforma Bez komunistů.cz. Uspořádala ho v předvečer 70. výročí převzetí moci komunisty v tehdejším Československu.

Desítky lidí si v Praze připomněly oběti komunistického režimu

Praha
Složky v archivu bezpečnostních složek.
Archiv bezpečnostních složek (ABS), který vznikl před deseti lety, spravuje kolem 20 kilometrů archiválií. Kromě písemností a fotografií jsou v něm uložené i filmy, které dokumentují například zátahy proti alkoholu u mládeže nebo učí nové příslušníky sledovacího oddělení, na co si dát pozor. Největší zájem mají lidé o svazky, které se týkají agentů Státní bezpečnosti nebo sledovaných osob. Co všechno se dá v archivu najít, popsala ČTK jeho ředitelka Světlana Ptáčníková.
22 fotografií

Do Archivu bezpečnostních složek míří i badatelé ze zámoří

Praha
Michal Prokop.
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme zpěváka a hudebníka, zakladatele kapely Framus Five Michala Prokopa. V druhé polovině 60. let dosáhl slávy, kterou nezastavila ani začínající normalizace. Počátek pádu nastal v 70. letech, kdy se členové Framus Five rozešli a Michal Prokop přešel na pop music.
9 fotografií

Michal Prokop: Podpis Anticharty byl selháním, přesto ne tím největším

Praha
Michal Prokop.
Seriál Příběhy pamětníků skrze autentická vyprávění připomíná historické události a osobnosti 20. století. V dnešním díle připomeneme zpěváka a hudebníka, zakladatele kapely Framus Five Michala Prokopa. V druhé polovině 60. let dosáhl slávy, kterou nezastavila ani začínající normalizace. Počátek pádu nastal v 70. letech, kdy se členové Framus Five rozešli a Michal Prokop přešel na pop music.
9 fotografií

Michal Prokop: Podpis Anticharty byl selháním, přesto ne tím největším

Česko
V Mělníku vzpomínali na oběti komunistického režimu.
Mělník - Doba vlády jedné strany, jak zaznělo v projevech, za sebou zanechala desetitisíce obětí zvůle minulého režimu. A nejen na lidských životech. K připomínce a výstraze, aby se podobná historie už neopakovala, existuje v celé České republice 72 pamětních míst. Na Mělnicku se jedno z nich nachází v Mělníku, ve dvoraně Masarykova kulturního domu. Právě zde byly v rámci pietního aktu položeny květiny k památníku obětí komunismu při příležitosti 68. výročí popravy mělnického občana Josefa Hořejšího a dalších pěti členů takzvané lounské skupiny, jak o tom hovořil Vladimír Hradec, předseda pobočky KPV Mělník – Kralupy.
7 fotografií

FOTO: V Mělníku vzpomínali na oběti komunistického režimu

Mělnicko
Pavel Brázda.
Ve věku 91 let dnes zemřel malíř Pavel Brázda, solitér, který řadu let tvořil v nucené izolaci, a přesto předznamenával umělecké trendy. ČTK to oznámil malířův vnuk Šimon Trlifaj. Brázda patřil navzdory útlaku ze strany komunistického režimu k nejvýznamnějším malířům druhé poloviny 20. století.

Zemřel malíř Brázda, solitér, který předznamenával trendy

Praha
Vladimír Mečiar a Václav Klaus
/VIDEO/ Rozpad Československa před čtvrtstoletím byl nevyhnutelný, mezi Čechy a Slováky bylo napětí dlouhodobě. V debatě v budově někdejšího Federálního shromáždění se na tom dnes shodli tehdejší předsedové české a slovenské vlády Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Zdůraznili také, že nynější vztahy mezi Čechy a Slováky jsou výjimečně dobré, a to i díky existenci obou národních států.
7 fotografií

Klaus a Mečiar: Rozpad Československa byl nevyhnutelný

Česko
Michal Klíma
Komunisté trvají na tom, aby v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů stanul Zdeněk Ondráček známý tím, že se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku SNB podílel na bití demonstrantů, protestujících proti komunistickému režimu. Překvapuje to někoho? Snad proto, že občas komunisté zdůrazňují, jak se od pádu svého režimu změnili? Ale oni se nezměnili a svými činy to trvale dokazují.
8 fotografií

Pohledem Michala Klímy: Komunisté si bití váží

Komentáře
Ilustrační fotografie.
Želiv – Setkáním s Janem Litomiským bude ve čtvrtek 23. listopadu pokračovat v Želivě cyklus besed v rámci projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Do želivské základní školy zavítá mezi osmáky a deváťáky signatář Charty 77, který byl za své názory v 80. letech minulého století vězněn komunistickým režimem, když byl odsouzen za podvracení republiky.

Želivští školáci pobesedují s chartistou Janem Litomiským

Pelhřimovsko
Výroční 17.listopadu v Praze na Národní třídě a Václavském náměstí.
Oběti komunistického režimu si dnes připomnělo na pražské Národní třídě několik desítek lidí, kteří zažehli svíčky a vytvořili z nich desítky metrů dlouhou řadu. Místy se účastníci happeningu spojili i do lidského řetězu. Akci u příležitosti oslav výročí 17. listopadu uspořádala stejně jako v předchozích letech platforma Bez komunistů.cz.
11 fotografií

Oběti komunismu na Národní třídě připomněla řada ze svíček

Česko
Průvodce Tomáš Bouška s turisty.
/ROZHOVOR/ V pátek 17. listopadu si Česká republika a Slovensko připomenou sametovou revoluci. Období, kdy skončil komunistický režim a začalo budování republiky na demokratických základech. Projekt Političtí vězni.cz ve spolupráci Airbnb nabízí turistům netradiční procházku Prahou, při které přibližuje osudy politických vězňů v bývalém Československu. Zakladatelem projektu je Tomáš Bouška.
4 fotografie

Tomáš Bouška: V památníku politickým vězňům na Újezdě jsou cítit silné emoce

Praha
S výročím Borise Volka se vzpomínala svoboda a demokracie
Kolín – U pamětní desky Borise Volka budově Střední průmyslové školy strojírenské v Heverově ulici v Kolíně, si členové konfederace politických vězňů připomenou 65. výročí smrti tohoto někdejší studenta kolínské průmyslovky. Boris Volek byl popraven komunistickým režimem ve svých 24 letech 11. listopadu 1952.
11 fotografií

Kolín si připomene Borise Volka

Kolínsko
Plakát Příběhy bezpráví. Ilustrační foto.
Statečnost a vzdor lidí, kteří se postavili totalitnímu komunistickému režimu, přibližuje letošní projekt Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Jeho 13. ročník začal dnes večer v pražském kině Lucerna udílením Ceny příběhů bezpráví. Ocenění získali někdejší odbojář Jan Lukáš, chartistka Hana Jüptnerová a bývalý vězeň Pavel Horák. ČTK o tom informoval mluvčí projektu Filip Šebek.

Začal projekt Příběhů bezpráví, přibližuje vzdor proti komunismu

Praha
Krajským lídrem Realistů se stal Alexander Tomský.
Pardubický kraj – „Rozhodnutí být politickým aktivním exulantem, chápat svůj pobyt jako dočasný do pádu komunistického režimu, mě nabilo novou energií,“ říká politolog, nakladatel a překladatel Alexander Tomský.

Alexander Tomský: Jsem euroskeptik

Pardubicko