ŠTÍTEK: komunistický režim

Ministr obrany Martin Stropnický předal v Praze osvědčení účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Na snímku přebírá osvědčení Kamila Bendová.
Disidentu Františku Stárkovi a in memoriam mluvčímu Charty 77 Václavu Bendovi byla spolu s dalšími lidmi přiznána účast ve třetím odboji. Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji ministerstvo obrany udělilo 16 lidem, z toho dvěma posmrtně. V sídle ministerstva dnes osvědčení, pamětní dekrety a odznaky předal ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Disidenti Benda a Stárek dostali osvědčení o účasti ve 3. odboji

Česko
Ministr obrany Martin Stropnický předal v Praze osvědčení účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Na snímku přebírá osvědčení Kamila Bendová.
Disidentu Františku Stárkovi a in memoriam mluvčímu Charty 77 Václavu Bendovi byla spolu s dalšími lidmi přiznána účast ve třetím odboji. Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji ministerstvo obrany udělilo 16 lidem, z toho dvěma posmrtně. V sídle ministerstva dnes osvědčení, pamětní dekrety a odznaky předal ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Disidenti Benda a Stárek dostali osvědčení o účasti ve 3. odboji

Praha
Jeden ze signatářů Charty 77 Zdeněk Bárta u provizorního pomníčku.
Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten prostřednictvím krátkých příběhů připomíná historické momenty 20. století. Další z dílů představuje muže, který jako evangelický farář dokázal za totality vést semináře pro duchovní i disidenty a na Litoměřicku se podílel na pádu komunistického režimu.

Zdeněk Bárta: Cesta smíření je rozumnější nežli cesta pomsty

Praha
Odhalení pamětní desky příslušníků Pomocných technických praporů
Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.
9 fotografií

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudimsko
Odhalení pamětní desky Jaroslavu Kudláčkovi
Chrudim – Tento pátek o půl jedenácté bude ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici slavnostně odhalena pamětní deska na připomínku nedobrovolné služby příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu. O umístění desky požádal okresní klub PTP-VTNP.

Pamětní deska v Chrudimi připomene „pétépáky“

Chrudimsko
Bohuslav Sobotka
Zkouška severokorejské jaderné bomby vyhrocuje napětí v regionu, ale stále je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) možno řešit situaci diplomaticky. Řekl to dnes v pořadu Partie na televizi Prima. Do jednání se musí zapojit i Čína, bez jejíž podpory by podle Sobotky nemohl komunistický režim v Korejské lidově demokratické republice (KLDR) tak dlouho přežívat.
8 fotografií

Situaci po testu bomby KLDR lze řešit diplomaticky, uvedl Sobotka

Česko
Václav Klaus.
Žďársko – Někdejší prezident Klement Gottwald, protifašističtí bojovníci, již byli po druhé světové válce věznění v lágrech komunistického režimu, anebo Tomáš Garrique Masaryk či armádní generál Ludvík Svoboda. Různé osobnosti nezřídka stojící na opačné straně „barikády“ jsou v seznamech čestných občanů měst žďárského okresu. Nikdo to už příliš neřeší, je to historie, a ta se změnit nedá.

Čestnými občany měst jsou vedle sebe Gottwald i Klaus

Žďársko
Pinkasova synagoga.
Praha - Víc než pět desítek synagog a židovských hřbitovů po celé republice se dnes otevře návštěvníkům. V Česku se koná Den židovských památek. Zájemci a zájemkyně si tak budou moci prohlédnou i místa, která nebývají běžně přístupná. Vstup je za zvýhodněnou cenu, nebo zdarma. Podrobnosti jsou na mapě na internetu. Letos se koná oficiální první ročník akce. Hřbitovy a synagogy bude možné navštívit mezi 10.00 a 17.00. Pořadatelé upozornili na to, že celodenní otevření u některých objektů není možné, budou proto přístupné jen ve vybraných hodinách.
12 fotografií

Koná se Den židovských památek, otevře se 50 synagog a hřbitovů

Praha
JAROSLAV KLEMEŠ (31. 1. 1922 7. 8. 2017)  Český generál a bojovník proti nacismu byl příslušník československého zahraničního odboje za druhé světové války a příslušník paradesantního výsadku Platinum-Pewter.
Ústí nad Labem – Válečný hrdina, od roku 2011 čestný občan Ústí nad Labem. Ale také člověk, jehož nezlomily válečné zážitky, ani perzekuce komunistického režimu. Ten ho poslal po vykonstruovaném obvinění do kriminálu a později do pracovního lágru ve Všebořicích. Jaroslav Klemeš pak už v Ústí nad Labem zůstal. Zemřel v pondělí 7. srpna v nemocnici pro veterány v Praze.
12 fotografií

Výsadkáře Jaroslava Klemeše komunistické lágry nezlomily

Ústecko
Svatá Hora po rekonstrukci za téměř dvě stě milionů korun.
Příbram /FOTOGALERIE/ - Velehrad vás volá je název putovní výstavy, kterou si až do konce října mohou prohlédnout návštěvníci Svaté Hory. Velké panely s dokumenty a fotografiemi jsou umístěny v Mníšecké kapli a přibližují události spojené s jednou z Velehradských poutí. Tato přelomová se uskutečnila v roce 1985 u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje a svým průběhem šokovala komunistický režim.  
6 fotografií

Výstava na Svaté Hoře připomíná události na Velehradské pouti v roce 1985

Volný čas
Miroslav Kalousek při demonstraci během návštěvy čínského prezidenta v Česku v březnu 2016. Sešel se s demonstranty během pochodu na Hradčany. Jednal také s policisty, kteří bránili průvodu v cestě na Hrad.
/ANKETA/ Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dnes na schůzi Sněmovny vyzval vedení dolní parlamentní komory, aby zrušilo plánovanou cestu skupiny poslanců do Číny. Vyzval k tomu kvůli úmrtí čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa. Zrušení má být podle něho symbolický protestní akt proti tomu, jak "zločinný komunistický režim zabil jednoho významného intelektuála a spisovatele".
6 fotografií

Kalousek chce, aby Sněmovna zrušila cestu do Číny kvůli smrti disidenta

Česko
Ilustrační foto
Praha - Jména dospělých i dětí, které připravil o život komunistický režim, zazněla v neděli odpoledne na vzpomínkové akci na pražské Kampě. Mezi oběťmi byli popravení v politických procesech i lidé, kteří zemřeli ve věznicích, lágrech, při útěku přes hranice či při okupaci v roce 1968. Čtení jmen, které pořádala platforma Bez komunistů.cz, bylo součástí desetidenní kampaně s názvem Jdu s hlavou vztyčenou.

Na vzpomínkové akci zazněla jména obětí komunistického režimu

Praha
Ilustrační foto
Jména dospělých i dětí, které připravil o život komunistický režim, zazněla v neděli odpoledne na vzpomínkové akci na pražské Kampě. Mezi oběťmi byli popravení v politických procesech i lidé, kteří zemřeli ve věznicích, lágrech, při útěku přes hranice či při okupaci v roce 1968. Čtení jmen, které pořádala platforma Bez komunistů.cz, bylo součástí desetidenní kampaně s názvem Jdu s hlavou vztyčenou.

Na vzpomínkové akci zazněla jména obětí komunistického režimu

Česko
Vzpomínka na Vladimíra Cermana
Nová Paka - Pozornějšímu procházejícím po novopackém podloubí pravděpodobně neunikne pamětní deska umístěna na hotelu Centrál, která upozorňuje kolemjdoucí následujícím textem: „V této budově byl 13. 6.1952 komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti Vladimír Cerman z Čisté." Pamětní deska evokuje zamyšlení nad tragickým osudem mladého muže z důvodu lidské zloby, krutosti a nenávisti padesátých let minulého století.
5 fotografií

Vzpomínka na Vladimíra Cermana

Jičínsko
Madona z Veveří.
Národní galerie v Praze (NG) se nebude znovu dovolávat k Nejvyššímu soudu v případě sporu o gotický obraz Madony z Veveří. Kauza, která začala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi, by tak měla definitivně skončit. V březnu rozhodl odvolací soud o tom, že desková malba ze 14. století definitivně patří církvi. Ve čtvrtek o rozhodnutí NG  informovala mluvčí galerie Tereza Ježková.

Národní galerie se nedovolá kvůli Madoně z Veveří a kauza by tak měla skončit

Ostatní
Madona z Veveří.
Praha - Národní galerie v Praze (NG) se nebude znovu dovolávat k Nejvyššímu soudu v případě sporu o gotický obraz Madony z Veveří. Kauza, která začala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi, by tak měla definitivně skončit. V březnu rozhodl odvolací soud o tom, že desková malba ze 14. století definitivně patří církvi. Ve čtvrtek o rozhodnutí NG  informovala mluvčí galerie Tereza Ježková.

NG se nedovolá kvůli Madoně z Veveří a kauza by tak měla skončit

Volný čas
Házení vajec po prezidentovi na Albertově.
Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes veřejně projedná kauzu muže, který podle obžaloby házel při shromáždění na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. Za výtržnictví hrozí Jindřichu Frühaufovi až dvouleté vězení. Soudce jeho počínání původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně však proti tomu úspěšně podala stížnost.

Trestní soud se bude zabývat házením vajec na prezidenta Zemana

Praha
Házení vajec po prezidentovi na Albertově.
Obvodní soud pro Prahu 2 dnes veřejně projedná kauzu muže, který podle obžaloby házel při shromáždění na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. Za výtržnictví hrozí Jindřichu Frühaufovi až dvouleté vězení. Soudce jeho počínání původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně však proti tomu úspěšně podala stížnost.
7 fotografií

Trestní soud se bude zabývat házením vajec na prezidenta Zemana

Česko
Ilustrační foto
Ve věku 84 let dnes ve Spojených státech zemřel slavný ruský básník a prozaik Jevgenij Jevtušenko. S odvoláním na autorova blízkého přítele o tom informovala agentura TASS. Jako spisovatel poststalinské generace byl jedním ze symbolů "doby tání" v 60. letech 20. století. Nebál se kritizovat tehdejší sovětský komunistický režim a v roce 1968 protestoval proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

V 84 letech zemřel ruský básník Jevgenij Jevtušenko

Ostatní