ŠTÍTEK: komunistický režim

Kardinál Miloslav Vlk.
Počátkem 90. let se nás, začínajících jihočeských studentů novinařiny, budějovický biskup Miloslav Vlk zeptal, čím by nám mohl pomoci. Poslal nás pak na měsíční kurz do Vídně, a zatímco má úroveň němčiny zůstala od té doby stejná, tak má úcta k člověku, který svědčil svým životem ve víře v době totality i po tzv. revoluci, od té doby jen rostla.
7 fotografií

Glosa: O (ne)splněných přáních

Komentáře
Restaurace americké firmy McDonald's -Vodičkova ulice. Archivní foto.
Praha - Provozovny amerického řetězce McDonald´s jsou dnes v Česku běžným zařízením rychlého občerstvení. Před rokem 1989, v době komunistického režimu, však byly vnímány jako jeden z nedostupných symbolů luxusního života na Západě. Otevření první restaurace řetězce před 25 lety, 20. března 1992, proto bylo v tehdejším Československu považováno za událost a symbol otevírání se světu.

Před 25 lety byla v Česku otevřena první provozovna McDonald´s

Podnikání
Karafiát se vrátí do centra pozornosti.
Pelhřimov – Po neděli se do centra pozornosti opět dostane rudý karafiát. V průběhu roku jinak opomíjená květina padne do oka nejednomu návštěvníkovi květinářství. Blíží se totiž Mezinárodní den žen (MDŽ) a s ním neodmyslitelně spojené obdarovávání něžného pohlaví drobnými dárečky a květinami.

Zatracovaný rudý karafiát se vrací na výsluní

Pelhřimovsko
Politik a fyzik František Kahuda.
Praha - Před 30 lety, 12. února 1987, zemřel fyzik, politik František Kahuda. V letech 1954-1963 působil jako ministr školství a v letech 1967-1985 jako jeden z hlavních propagátorů psychotroniky, vytvořil dokonce vlastní školu, kterou nazval psychoenergetika. Známý je jeho objev, že při myšlení létají lidem z hlavy hmotné částice, takzvané mentiony. Jejich existenci Kahuda „potvrdil" legendárním výrokem: „Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak." Pro kombinaci těchto teorií a dlouhodobé politické angažovanosti v komunistickém režimu se mu říkalo hanlivě „bolševický čaroděj".

Před 30 lety zemřel politik a propagátor psychotroniky Kahuda

Praha
Bývalý disident, český premiér a dlouholetý senátor Petr Pithart.
Praha - Iniciativa Charta 77, od jejíhož vzniku letos uplynulo 40 let, podle jednoho ze svých signatářů Petra Pitharta probouzela občanskou společnost v někdejším Československu. Nebyla ale politickou opozicí, a nebyla tedy ani připravena na převzetí moci v roce 1989. Pithart to dnes uvedl v Senátu na konferenci věnované Chartě a jejímu odkazu.

Pithart: Charta 77 probouzela občanskou společnost

Česko
Poslední rozloučení s dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou
Praha /FOTOGALERIE/ - Rodina, desítky přátel a zástupců společenského života se dnes ve Strahovském klášteře rozloučily s dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou. Kardinál Dominik Duka, který vedl smuteční mši, ji označil za hlas těch, kdo trpěli a položili život za komunistického režimu. Kavalírová zemřela před týdnem v nemocnici v Pardubicích ve věku 93 let.
6 fotografií

Lidé se loučili s Kavalírovou jako s hlasem obětí komunismu

Praha
Ministr kultury Daniel Herman.
Etická komise pro třetí odboj ocenila sedm osobností za odboj proti komunistickému režimu či odpor proti němu. Jednomu z nich, Bohuslavu Hubálkovi, dnes v sídle vlády udělila status válečného veterána. Všichni ocenění dokázali svým vlastním životem, že žít s rovnou páteří je možné, uvedl při ceremoniálu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Komise pro třetí odboj ocenila sedm protikomunistických odbojářů

Česko
Pavel Posád. Českobudějovický biskup pochází z Vysočiny.
Vysočina – Církvím v Česku sice začal stát v posledních letech vracet majetek, který jim od padesátých let minulého století zestátňoval komunistický režim, ale na druhou stranu nyní církvím postupně klesají státní příspěvky určené na jejich chod a dále budou klesat až k nule.

Církvi chybí peníze. Pomoct jí mají farníci

Jihlavsko
Pavel Posád. Českobudějovický biskup pochází z Vysočiny.
Třebíčsko, Vysočina – Církvím v Česku sice začal stát v posledních letech vracet majetek, který jim od padesátých let minulého století zestátňoval komunistický režim, ale na druhou stranu nyní církvím postupně klesají státní příspěvky určené na jejich chod a dále budou klesat až k nule.

Církvi chybí peníze. Pomoct jí mají farníci

Třebíčsko
Klub Bunkr.
Praha - Pražský rockový klub Bunkr v Lodecké ulici, který patřil ke kulturním symbolům uvolněné doby po pádu komunistického režimu, nuceně skončil před 20 lety, 21. ledna 1997. Podnik, kde se hrála hudba 24 hodin denně, narazil na odpor místních obyvatel a po zásahu radnice a řadě soudních tahanic byl i přes protesty fanoušků a hudebníků byl definitivně uzavřen.

Před 20 lety nuceně skončil legendární pražský klub Bunkr

Praha
The Plastic People of the Universe v Lipníku nad Bečvou při oslavách čtyřicátin Charty 77
Lipník nad Bečvou – Prohlášení Charty 77 připomínalo komunistickému režimu jen to, k čemu se sám zavázal při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách. Dnes to zní až absurdně – chartisté požadovali jen základní lidské svobody – projevu či náboženského vyznání. Přesto se za podepsání Charty 77 zavíralo.
42 fotografií

Plastici to rozbalili na čtyřicátinách Charty 77 v Lipníku

Přerovsko
Donald Trump
Praha - Donald Trump si byl před téměř 30 lety jist, že v roce 1996 jako nezávislý kandidát zvítězí v amerických prezidentských volbách. Podle agentury AP to vyplývá z nedávno zveřejněných dokumentů někdejší československé tajné police StB.

Zpráva StB: Trump si byl jist, že v roce 1996 vyhraje volby

Svět
Ilustrační foto.
Brno - Dostupnost archivních pramenů z dob totalit se nezhorší. Ústavní soud (ÚS) nevyhověl návrhu směřujícímu proti výjimce, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. Například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. Právě kvůli osobním údajům požádal Nejvyšší soud (NS) ústavní soudce, aby zvážili soulad právní úpravy s ústavním pořádkem.

Dostupnost archiválií z dob totalit se nezhorší, rozhodl Ústavní soud

Česko
Návrhy pomníku Milady Horákové.
Praha - Návrhy na pomník Milady Horákové popravené komunistickým režimem vystavuje radnice Prahy 2. Pomník by měl stát v zahradě Ztracenka kousek nad Albertovem. Jeho vznik inicioval Klub Milady Horákové, který také na něj shání peníze a po dohodě s radnicí a památkáři zvolí jeho konečnou podobu. Soutěže se zúčastnili i známí sochaři jako Michal Gabriel, Olbram Zoubek či Ellen Jilemnická.

Radnice Prahy 2 vystavuje návrh pomníku Milady Horákové

Praha
Miloš Zeman na Albertově 17. listopadu 2014.
Praha - Státní zástupkyně podala stížnost proti tomu, že soud postoupil do přestupkového řízení případ házení vajec na prezidenta Miloše Zemana. Informaci České televize ve středu potvrdil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Obžalovanému muži, který se na pražském Albertově účastnil shromáždění k 17. listopadu, tak za výtržnictví stále hrozí až dvouleté vězení.
14 fotografií

Kauza házení vajec na Zemana: Státní zástupkyně podala stížnost

Česko
Miloš Zeman na Albertově 17. listopadu 2014.
Praha /FOTOGALERIE/ - Státní zástupkyně podala stížnost proti tomu, že soud postoupil do přestupkového řízení případ házení vajec na prezidenta Miloše Zemana. Informaci České televize ve středu potvrdil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Obžalovanému muži, který se na pražském Albertově účastnil shromáždění k 17. listopadu, tak za výtržnictví stále hrozí až dvouleté vězení.
14 fotografií

Státní zástupkyně podala stížnost v kauze házení vajec na Zemana

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Praha - Důchody v Česku se ode dneška zvyšují. Senioři a seniorky si polepší v průměru o 309 korun. Zvedají se i invalidní a pozůstalostní penze a příplatky k důchodům pro odbojáře a vězně komunistického režimu. Roste také minimální mzda, a to o 1100 korun na 11.000 korun. Zvyšuje se nemocenská, mateřská či ošetřovné. Dávky na bydlení se naopak snižují.

Rostou důchody, minimální mzda i nemocenská, klesají dávky na byt

Česko
Zimní Květná zahrada v Kroměříži
Kroměříž – Květná zahrada v Kroměříži, jedna z nejvýznamnějších zahradních památek v celosvětovém měřítku, nemusí zůstat v rukou státu, jak bylo rozhodnuto v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Arcibiskupství olomoucké totiž nevylučuje, že se ji pokusí získat zpět soudní cestou.

Církev zvažuje soudní při o kroměřížskou Květnou zahradu

Kroměřížsko
Číhošťský zázrak.
Číhošť (Havlíčkobrodsko) - Mší, hudebním pásmem a čtením textů si dnes v Číhošti na Havlíčkobrodsku připomněli kněze Josefa Toufara. Toho za minulého režimu umučila komunistická státní bezpečnost. Dnešní akce připomínala 67 let staré události. Tehdy se 11. prosince 1949 na oltáři číhošťského kostela údajně hýbal kříž. Tento fakt komunistický režim použil jako ideologickou propagandu určenou k pošpinění církve. Toufar, jenž byl v Číhošti knězem, zemřel po výsleších státní bezpečnosti. Dnešní mši ve stejném kostele vedl plzeňský biskup Tomáš Holub, řekla předsedkyně nadačního fondu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti Věra Kovandová.

V Číhošti si připomněli umučeného kněze Toufara

Česko
Cena Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě.
Praha - Někdejší polští disidenti Alicja a Zbigniew Gluzovi v sobotu v Praze převezmou Cenu Jaromíra Šavrdy udělovanou lidem, kteří zveřejňují svědectví o totalitě. Cena předávaná každoročně u příležitosti Dne lidských práv je určena osobnostem, které se aktivně snaží šířit pravdu o době komunismu.

Polští disidenti převezmou cenu za svědectví o totalitě

Volný čas
Alexander Dubček
Uhrovec (Slovensko) - Alexander Dubček, od jehož narození uplyne 27. listopadu 95 let, je bezesporu jedním z nejvýraznějších a nejznámějších československých politiků druhé poloviny 20. století. Koncem šedesátých let byl ztělesněním pokusu o reformu komunistického režimu, po pádu komunismu na podzim 1989 se stal předsedou federálního parlamentu.

Před 95 lety se narodil politik Alexander Dubček

Česko
V Uherském Brodě u zvonkohry odhalil Petr Bilavčík společně se členy PTPáků pomník na památku tisíců mladých mužů, které nechal komunistický režim internovat jako zločince.
Uherský Brod – Utrpení, nezlomnou vůli a statečnost několika tisíc mladých mužů, které nechal komunistický režim internovat jako zločince. To připomíná od pátečního odpoledne nově odhalený památník v Uherském Brodě v sousedství zvonkohry na okraji tamních Tyršových sadů. Pietního aktu se účastnil jak iniciátor a donátor památníku Petr Bilavčík, tak i někteří členové svazu PTP (Pomocných technických praporů).
10 fotografií

Nově odhalený památník v Brodě je poctou Pomocným technickým praporům

Slovácko
Petr Pithart
Praha - Charta 77 byla přelomovou akcí proti komunistickému režimu, protože se její signatáři poprvé zasazovali o všechny pronásledované, nejen o své profesní skupiny. Navíc prokázala mimořádnou vytrvalost v boji proti režimu, řekl v rozhovoru bývalý předseda české vlády a Senátu a také jeden ze signatářů Charty 77 Petr Pithart. Podotkl také, že chartisté nevyvolali sametovou revoluci, pomohli ale k rychlejšímu přechodu k demokracii po pádu komunistického režimu.

Charta byla podle Pitharta přelomová, začala se zajímat o všechny

Česko
Pieta v Den boje za svobodu a demokracii ve Slaném, 17. listopadu 2016
Kladensko - Kdo se chtěl zapojit do oslav 17. listopadu, musel vyrazit do hlavního města. V Praze se kromě setkání na Národní třídě, konaly koncerty, besedy, nebo satirický průvod masek středem města nazvaný Sametové posvícení. V sedmi z osmi měst v okrese Kladno si výročí Sametové revoluce připomněli pouze vyvěšením státních vlajek. Jedinou výjimkou bylo Slaný, kde položili věnce k deskám obětí komunistického režimu.
21 fotografií

Města na Kladensku 17. listopad neslavila. Jedinou výjimkou je Slaný

Kladensko
Shromáždění k výročí 17. listopadu.
Praha - Lidský řetěz se svíčkami dnes na pražské Národní třídě oslavoval svobodu a připomínal oběti komunistického režimu. Byl ale kratší, než pořadatelé z platformy Bezkomunistů.cz doufali. Od pamětní desky připomínající události listopadu 1989 nedosáhl ani na úroveň Národního divadla. Organizátoři přitom chtěli spojit Národní třídu s památníkem obětí totalitních režimů na Újezdě, tedy na opačném břehu Vltavy.
18 fotografií

Lidský řetěz se svíčkami připomínal oběti komunistického režimu

Česko
Fakulta architektury Vysokého učení technického odhalila pamětní desku někdejšího studenta Pavla Švandy.
Brno – Na brněnské Fakultě architektury VUT ve čtvrtek odhalili pamětní desku bývalému studentovi Pavlu Švandovi, jehož tělo se našlo v říjnu 1981 na dně propasti Macocha. Na přelomu 70. a 80. let se zapojil do aktivit proti komunistickému režimu. Jeho smrt se nikdy nepodařilo jednoznačně vyšetřit, jeho bývalí kamarádi či příbuzní si však myslí, že na ní měla podíl Státní bezpečnost (StB), která se o něho zajímala.

Na brněnské fakultě architektury má pamětní desku bývalý student

Brněnsko
Retroprohlídky na zámku Loučeň
Loučeň - Originální připomenutí časů před 17. listopadem 1989 připravil svým návštěvníkům zámek Loučeň. Ve čtvrtek se tu konaly a ještě o víkendu budou probíhat retroprohlídky, které vrací zámek zpět do minulého režimu. Než se návštěvníci nadějí, stanou se účastníky socialistického školení…
27 fotografií

Retroprohlídky aneb Jak to bylo za socialismu

Nymbursko
Pietního aktu k uctění památky padlých studentů se účastnil premiér Bohuslav Sobotka.
Praha - Desítky lidí, političtí představitelé státu i několik pamětníků dnes u pražské Hlávkovy koleje uctili památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939. Připomínal se také listopad 1989, jehož události začaly právě připomínkou zatčení a zavraždění studentů na počátku nacistické okupace a vedly ke svržení komunistického režimu. Památku Jana Opletala a dalších popravených studentů připomněl v hlavním projevu předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ.

Lidé si u Hlávkovy koleje připomněli oběť studentů z roku 1939

Praha
Vlevo pétépák Václav Šulista.
Praha - Svaz Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací ČR (Svaz PTP) končí kvůli věku svých členů s činností. Dohodli se na tom delegáti dnešního sjezdu svazu, řekl jeho předseda Jan Decker. Už dřív rozhodla o svém rozpuštění česká i moravskoslezská organizace takzvaných pétépáků.

Svaz "pétépáků" končí s činností, dnes měl poslední sjezd

Česko
Klub Bunkr.
Praha - Pražský rockový klub Bunkr, který byl otevřen 17. listopadu 1991, patřil ke kulturním symbolům uvolněné doby po pádu komunistického režimu. Klub, který dosáhl i mezinárodního věhlasu, založil navrátivší se emigrant Richard Němčok. Podnik, kde se hrála hudba 24 hodin denně, však záhy narazil na odpor místních obyvatel a po zásahu radnice a řadě soudních tahanic byl v lednu 1997 definitivně uzavřen. To tehdy vyvolalo vlnu protestů fanoušků a hudebníků.

Před 25 lety byl v Praze otevřen legendární klub Bunkr

Volný čas
Herečka Vlasta Chramostová.
Praha - Tři životy - herecký, disidentský a návratu - prožívá herečka Vlasta Chramostová. Tomu poslednímu věnovala knihu a nadělila si ji k nastávajícím devadesátinám. "Vyjde ale až někdy po Novém roce," řekla chartistka, kterou režisér Luboš Pistorius označil za svědomí českého divadla. Komunistický režim ji potrestal zákazem hraní. Na jeviště se dostala až po listopadu, kdy se jí splnil sen stanout na scéně Národního divadla.

Jubilující Vlasta Chramostová vydá další knihu svých vzpomínek

Ostatní