ŠTÍTEK: komunistický režim

vizualizace průčelí Kaňkova paláce s nově umístěným pomníkem
Praha - Pražané letos poprvé uctí události 17. listopadu v jiném prostoru na Národní třídě. Místo v podloubí bude památník umístěn na fasádě Kaňkova paláce. Někteří ale proti přesunu protestují, dokonce už vznikla i petice.

Památník na Národní třídě z loubí přesunuli

Praha
Varhany v Zrcadlové kapli Klementina
Praha - Barokní varhany v pražském Klementinu patří římskokatolické farnosti Břvany na Lounsku. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 1, sdělila mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. Farnost se varhan domáhala žalobou v rámci církevních restitucí. I po úspěchu chce ale církev ponechat nástroj v Praze. Národní knihovně, která v Klementinu sídlí, nabízí bezúplatnou výpůjčku.

Varhany z pražského Klementina patří podle soudu církvi

Zločiny a soudy
Ivan Martin Jirous.
Praha - Autor něžných, ale i dryáčnických veršů Ivan Martin Jirous, přezdívaný Magor, měl mnoho tváří. Vystudovaný historik umění a výtvarný kritik. Také ale nevypočitatelný provokatér. Signatář Charty 77 a výrazná postava undergroundu, odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, který v jeho vězeních strávil téměř osm a půl roku. Jirous zemřel před pěti lety, v noci na 10. listopadu 2011 v Praze.

Ivan Martin Jirous: výrazná postava undergroundu i svérázný Magor

Volný čas
David Mrnka
Praha - Režisér, scenárista a producent David Mrnka začal v Praze natáčet celovečerní film o Miladě Horákové, která byla po vykonstruovaném procesu komunistickým režimem v roce 1950 popravena a stala se symbolem boje za svobodu. Titulní roli ztvárňuje izraelsko-americká herečka Ayelet Zurerová (Mnichov, Muž z oceli, Andělé a démoni, Daredevil, Ben-Hur). V kinech se snímek objeví na podzim 2017. Aňa Geislerová se představí jako soudkyně Ludmila Brožová, v roli manžela Milady Horákové Bohuslava se objeví Američan Robert Gant.

David Mrnka začal v Praze natáčet film o Miladě Horákové

Volný čas
Miloš Zeman
Praha - Státní zástupkyně podala obžalobu na muže, který údajně házel před dvěma lety na Albertově vejce směrem k pódiu s prezidentem Milošem Zemanem. Dnes o tom informoval mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Obžalovanému hrozí za výtržnictví až dva roky vězení.

Kauzu házení vajec na Zemana projedná soud, muž čelí obžalobě

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Reedici kdysi oblíbených prostorových leporel Vojtěcha Kubašty vydává v těchto dnech nakladatelství Albatros. Kubašta (1914 až 1992), v tuzemsku pozapomenutý výtvarník, který ale pracoval i pro Walta Disneyho, vytvořil za svůj život více než dvě stě titulů. Jeho knihy z velké části putovaly na pulty zahraničních obchodů, sdělila mluvčí Albatrosu Veronika Sonnková.

Znovu vycházejí kdysi oblíbená prostorová leporela

Ostatní
Ilustrační foto.
Hanoj - Nemoci, stres, rodinné problémy… Všechny problémy Vietnamců vyřeší Len Dong. Tato šamanská tradice, zakázaná za francouzských kolonialistů a pak za komunistického režimu, si získává znovu popularitu, píše agentura AFP.

Všechny problémy Vietnamců vyřeší obřad Len Dong

Svět
Generál Karel Kutlvašr.
Praha - Velitel Pražského povstání Karel Kutlvašr zemřel 2. října 1961, pouhý rok a půl poté, co jej komunistický režim propustil z vězení. V bolševických žalářích strávil více než 11 let za údajnou vlastizradu. V nemilosti se ocitl nejen kvůli své legionářské minulosti, ale hlavně proto, že jako velitel Pražského povstání přiměl šéfa wehrmachtu v Praze generála Rudolfa Toussainta ke kapitulaci, čímž umožnil, aby půl milionu německých vojáků přešlo k Američanům.

Před 55 lety zemřel velitel Pražského povstání generál Kutlvašr

Praha
Básník Jaroslav Seifert.
Praha - Patřil k nejplodnějším českým básníkům a jako jediný Čech dostal za poezii, ale i za odvážné občanské postoje, Nobelovu cenu za literaturu. Básník, novinář a překladatel Jaroslav Seifert, od jehož narození uplyne 23. září 115 let, psal celý život srozumitelné, lyrické a většinou optimistické básně, ač byl řadu let v nemilosti komunistického režimu a několik let nemohl publikovat. Jako pověstná červená nit se jeho tvorbou line hlavní téma – láska k ženě.

Před 115 lety se narodil básník Jaroslav Seifert

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Vojáci, kteří byli za komunistického režimu propuštěni ze služby z politických důvodů, by se nakonec mohli dočkat určitého odškodnění. Sněmovna dnes na rozdíl od vlády návrh koaličních poslanců v prvním kole projednávání neodmítla. Normu, která na projednání čekala zhruba dva roky, naopak poslala k posouzení svému výboru pro obranu.

Sněmovna dala šanci odškodnění komunismem perzekvovaných vojáků

Česko
Takzvané Zvony smíření ve věži kostela v Babicích.
Babice - Po dopadení Malého skupiny v poli u Babic přistoupil komunistický režim k teroru. Využil vražd v babické škole k zatýkání a likvidaci všech nepohodlných osob v kraji, které překážely kolektivizaci a socializaci venkova. Do února 1953 bylo ve čtrnácti soudních procesech odsouzeno přes sto osob a uděleno jedenáct trestů smrti. Represe se týkaly celých rodin.

Komunisté rozpoutali u Babic krutý teror

Třebíčsko
Miloš Jakeš
Berlín - Někdejším špičkám československého komunistického režimu, které v Německu čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích, hrozí v krajním případě až doživotní vězení. Mnohem pravděpodobnější je ale nižší trest, je přesvědčen advokát Konrad Menz, který se případu věnuje. Šance, že dojde k obžalobě, je podle něj padesátiprocentní.

Komunistickým předákům ČSSR hrozí dle právníka v SRN až doživotí

Česko
Vojska států Varšavské smlouvy v Praze v srpnu 68.
Praha - V noci z úterý 20. na středu 21. srpna 1968 vtrhla do tehdejšího Československa vojska pěti „spřátelených" států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Bratrská pomoc, jak později bezprecedentní vojenskou agresi označoval normalizační komunistický režim po dlouhých 21 let, si jen do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných a další stovky lehce zraněných lidí, většinou civilistů, občanů Československé socialistické republiky (ČSSR).

Před 48 lety Prahu zválcovaly tanky

Praha
Karel Hvížďala.
Praha - Novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala, narozený 16. srpna 1941, patří k nepřehlédnutelným postavám české žurnalistiky. Prošel mimo jiné Mladým světem, Mladou frontou Dnes nebo časopisem Týden, a byť pravidelnou redakční práci opustil už před patnácti lety, jeho názory a postřehy se objevují v novinách či na internetu nadále.

Novinář, spisovatel a dramatik Hvížďala oslaví pětasedmdesátiny

Ostatní
Karel Hvížďala.
Praha - Novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala, narozený 16. srpna 1941, patří k nepřehlédnutelným postavám české žurnalistiky. Prošel mimo jiné Mladým světem, Mladou frontou Dnes nebo časopisem Týden, a byť pravidelnou redakční práci opustil už před patnácti lety, jeho názory a postřehy se objevují v novinách či na internetu nadále.

Novinář, spisovatel a dramatik Hvížďala oslaví pětasedmdesátiny

Praha
Ilustrační foto
Praha - Vyšetřovatelé obvinili letos na jaře tři příslušníky někdejší Státní bezpečnosti (StB) z podílu na šikanování disidentů při takzvané akci Asanace. Informoval o tom server iDnes, podle kterého jsou mezi obviněnými bývalí důstojníci i řadoví příslušníci komunistické tajné policie. Cílem akce Asanace bylo přinutit oponenty komunistického režimu k emigraci.

Policie obvinila tři příslušníky StB kvůli šikanování disidentů

Česko
U památníku. Věnec v Tyršově ulici položil i Karel Linhart (druhý zleva) z Konfederace politických vězňů ČR.
Jihlava – Více než padesátka lidí včera v Jihlavě uctila památku politických vězňů, které komunistický režim 
v 50. letech minulého století nechal ve vykonstruovaných procesech odsoudit 
k trestům smrti.

Pieta: Aby se nezapomnělo na justiční vraždy

Jihlavsko
Uctění památky odbojové skupiny Praha - Žatec v žatecké radnici
Žatec - Právě dnes, v pondělí 18. července, uplynulo přesně 67 let od popravy kapitána Karla Sabely a dalších mužů, kteří se na jaře roku 1949 chtěli pokusit svrhnout komunistický režim. Podle historiků nejvýraznější odbojová skupina měla jádro v Žatci, s pomocí tanků chtěli obsadit důležitá místa v Praze, spolupracovat mělo několik vojenských posádek. Krátce před začátkem akce ale členy skupiny Praha - Žatec pozatýkala Stb. Popravovalo se, další „vyfasovali" dlouhá vězení.

Před 67 lety chtěli Sabela a další s pomocí tanků svrhnout režim

Česko
Ilustrační foto
Varšava - Polská vláda chce výrazně snížit penze přibližně 32.000 bývalým důstojníkům komunistické tajné policie, aby nepřevyšovaly průměrný důchod v zemi. Vláda argumentuje především historickou spravedlností, jakož i rozpočtovými úsporami.

Polská vláda chce snížit penze bývalým estébákům

Svět
Polský prezident Andrzej Duda.
Varšava – Polský prezident Andrzej Duda dnes na vzpomínkové akci k výročí poválečného protižidovského pogromu v Kielcích ostře odsoudil veškeré formy rasismu, xenofobie a antisemitismu a slíbil proti nim bojovat. „Ve svobodném Polsku není místo pro jakékoliv předsudky, rasismus, xenofobii ani antisemitismus," prohlásil Duda.

Polský prezident na výročí pogromu odsoudil antisemitismus

Svět
Ochranka chrání prezidenta Zemana před letícími předměty na pražském Albertově. 17. listopad 2014.
Praha – Žalobci zastavili stíhání jednoho ze dvou mužů podezřelých z házení vajec na prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově, uvedl to dnes mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Druhého muže policie dál stíhá. Podle státního zástupce by vyšetřování mohlo trvat v řádech měsíců.

Stíhání jednoho z podezřelých z házení vajec na Zemana je zastaveno

Česko
Památník obětí komunistického režimu na Pankráci. Ilustrační foto.
Praha - Bývalí političtí vězni, příbuzní, zástupci vězeňské služby i veřejného života se v pondělí v pankrácké věznici zúčastnili pietního aktu, který připomněl památku obětí komunistického režimu a zejména Milady Horákové. České političky a jediné ženy, kterou komunisté popravili při politických procesech v 50. letech. Ceremoniál se konal v den 66. výročí její smrti.

Pietní akt v pankrácké věznici připomněl popravu Horákové

Praha
Běh pro paměť národa.
Praha/GALERIE/ - V pražské oboře Hvězda se v sobotu a v neděli pořádají běh a štafeta pro Paměť národa, lidé svou účastí a příspěvkem do startovného mohou podpořit natočení dalších stovek příběhů pamětníků totalit minulého století. Fundraisingová akce se koná k desátému výročí úspěšného pořadu Českého rozhlasu Příběhy 20. století. Běh podle organizátorů symbolizuje překonávání sebe sama a vytrvalost, které pamětníci zlomových okamžiků 20. století museli často prokázat.
10 fotografií

V oboře Hvězda se o víkendu pořádá běh pro Paměť národa

Praha
Abraxas.
Praha - Rocková skupina Abraxas dnes na koncertu v pražském Rock Café pokřtí výběr svých hitů s názvem Best of Nekonečný boogie. Vystoupí v sestavě bez Miroslava Imricha. Zpěvák, který s kapelou ještě natočil její loňské CD Klid!, se rozhodl věnovat vlastním projektům. Abraxas pokračuje jako trio v sestavě Slávek Janda (kytara, zpěv), Ivan Doležálek (baskytara) a Eduard Štěpánek (bicí).

Skupina Abraxas dnes v Praze pokřtí CD Best of Nekonečný boogie

Hudba
Jiří Kuběna
Jiří Kuběna, který se narodil 31. května 1936, patří k nejvýraznějším básníkům v Česku, sám přitom zdůrazňuje, že patří k básníkům moravským. Za komunizmu přitom vycházely jeho básně hlavně jako bibliofilie, strojopisy, samizdaty nebo jen v časopisech. 

Básník Jiří Kuběna slaví životní jubileum

Ostatní