ŠTÍTEK: komunistický režim

Ilustrační foto.
Kobylnice – Tradici poutě z Kobylnic do brněnských Tuřan nepřerušil ani komunistický režim. Na další z nich se chystají místní už tuto neděli. Na rozdíl od svých předků z devatenáctého století ale pojedou autobusem. „Chodili do Tuřan, protože u nás neměli kostel. Nosili přitom sebou dřevěnou sochu Panenky Marie," popsal starosta Lubomír Šmíd.

Pěší pouť? Lidé jedou do Tuřan autobusem

Brněnsko
Biskup Karel Otčenášek.
Praha - Arcibiskup Karel Otčenášek, který zemřel 23. května 2011 ve věku 91 let, byl velkou část svého života pronásledován komunistickým režimem, kterému ale nepodlehl. Kněz, který se v březnu 1950 stal jedním z nejmladších římskokatolických biskupů té doby, strávil řadu let ve vězení a teprve pád komunistického režimu mu umožnil úplný návrat k jeho životnímu poslání. Pohřben je v kryptě katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové.

Před pěti lety zemřel arcibiskup Karel Otčenášek

Česko
Důl Jeroným.
Sokolovsko - Sokolovské muzeum přichystalo návštěvníkům v nové sezoně několik novinek a překvapení ve dvou ze svých největších lákadel. Těmi jsou unikátní středověký důl Jeroným a Štola č.1 v Jáchymově. A vedení sokolovského muzea, kterému rok od roku stoupá počet návštěvníků, čeká nával i nyní.

Muzeum láká na novinky v dole Jeroným i uranovém lágru

Z okolí
Příjezd Rudé armády do Prahy 9.května 1945. Na snímku: ruský tank, na kterém jedou vojáci i Pražané s prapory, projíždí kolem Mánesova mostu.
Praha – Historici se stále snaží zjistit přesný počet obětí bojů Pražského povstání z května 1945. Při loňském 70. výročí od konce války dějepisci z Vojenského historického ústavu (VHÚ) vydali dosud nejpřesnější seznam padlých. Původní poválečný rozšířili o asi 1200 jmen na 2898. Nyní prochází matriky a kartotéky a snaží se dopátrat dalších obětí bojů o osvobození Prahy. Tomáš Jakl z VHÚ řekl, že očekává konečné číslo kolem 3000 padlých. Během celého Květnového povstání českého lidu podle něj padlo asi 6000 lidí. Jasno není ani o počtu sovětských vojáků, kteří zemřeli při pomoci Praze.

Historici stále pátrají po obětech Pražského povstání

Česko
Ilustrační foto.
Jižní Čechy - Připomínáme si 71. výročí osvobození Československa od nacistické okupace. Nikdo rozumný jistě nebude zpochybňovat hrdinství obyčejných vojáků Rudé armády při osvobozování Československa, kteří na něm měli největší podíl. Za to jim patří velké díky. Oni nemohou za zločiny komunistického režimu a Stalina, vždyť mnozí z nich se stali obětí stalinistických represí.

Trochu jiný pohled na osvobození od nacismu

Táborsko
Ilustrační foto.
Jižní Čechy - V těchto dnech si připomínáme 71. výročí osvobození Československa od nacistické okupace. Nikdo rozumný jistě nebude zpochybňovat hrdinství obyčejných vojáků Rudé armády při osvobozování Československa, kteří na něm měli největší podíl. Za to jim patří velké díky. Oni nemohou za zločiny komunistického režimu a Stalina, vždyť mnozí z nich se stali obětí stalinistických represí.

Trochu jiný pohled na osvobození od nacismu

Českobudějovicko
Ilustrační foto
Praha - Květnové povstání českého lidu je podle některých jeho účastníků stále nedoceněno. Vadí jim nesplněné sliby politiků, jejich malý zájem i zapomínání na tehdejší události. Zaznělo to dnes na ministerstvu obrany v Praze na setkání pamětníků povstání z května 1945. Ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík vidí příčiny ve snižování vojenského významu povstání komunistickým režimem. Tomu vadilo, že Prahu osvobodili především čeští bojovníci a Rudá armáda se tak účastnila až konce bojů.

Odbojáři: Květnové povstání je stále nedoceněno

Česko
Severní Korea odsoudila Američana korejského původu k deseti letům nucených prací za podvracení komunistického režimu a vyzvědačství.
Pchjongjang - Severní Korea odsoudila Američana korejského původu k deseti letům nucených prací za podvracení komunistického režimu a vyzvědačství. Oznámila to tisková agentura Nová Čína. Verdikt, který následuje měsíc po odsouzení jiného Američana, padl v době zvýšeného napětí v regionu, kde se KLDR podle pozorovatelů chystá k další jaderné zkoušce.

Severní Korea odsoudila dalšího Američana k nuceným pracím

Svět
Ivančena je každoročně v dubnu cílem skautské pouti, na mohylu vždy přibývají kameny. Je jich ale tolik, že se pietní místo začalo v minulosti hroutit.
Malenovice - Skauti z tuzemska i ze zahraničí vždy v dubnu o sobotě, která je nejblíže svátku svatého Jiří, pořádají výstup na Ivančenu. Každoročně se ho účastní až několik tisíc lidí. Letos se ale u mohyly v její současné podobě sešli naposledy.

Mohylu na Ivančeně čeká rekonstrukce

Frýdecko-Místecko
Jaderná elektrárna Černobyl. Ilustrační foto.
Jižní Morava – O nejhorší jaderné havárii v dějinách se Jihomoravané dozvěděli až s několikadenním zpožděním. Katastrofu v ukrajinském Černobylu, od které v úterý uplynulo přesně třicet let, komunistický režim tutlal. Teprve po svolení sovětských orgánů povolil jen několikařádkové zprávy. Lidé se proto báli nemocí z ozáření.

Po výbuchu v Černobylu jsme ničili zeleninu, vzpomínají lidé

Brněnsko
Ilustrační foto
Praha - Český král a římský císař Karel IV. nebude mít významný den v českém kalendáři. Nebudou jej mít ani senioři. Ani státní svátek, který připadá na 17. listopadu, se přejmenovávat nebude. Změny měla přinést novela, kterou dnes ale Sněmovna při opětovném hlasování neschválila.

Významné dny pro Karla IV. a seniory poslanci neschválili

Česko
Plakát k výstavě Pravdivost - Soucit - Snášenlivost v umění
Zábřeh – Unikátní mezinárodní výstava čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem bude od příštího týdne k vidění v Zábřehu. Galerie Tunklův dvorec vystaví tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k exilovému hnutí Falun Gong.

V Zábřehu budou vystavovat čínští exiloví umělci

Ostatní
Plakát k výstavě Pravdivost - Soucit - Snášenlivost v umění
Zábřeh – Unikátní mezinárodní výstava čínských umělců pronásledovaných tamním komunistickým režimem bude od příštího týdne k vidění v Zábřehu. Galerie Tunklův dvorec vystaví tři desítky reprodukcí obrazů od autorů, kteří patří k exilovému hnutí Falun Gong.

V Zábřehu budou vystavovat čínští exiloví umělci

Volný čas
Krtek a panda
Praha – „Jsme škola svobodomyslná a ve svých filmech i názorech se často kriticky stavíme ke křivdám a nepravostem v aktuálním dění. Proto nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu," napsali studenti pražské FAMU, kteří včera vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta a nejvyššího představitele tamní komunistické strany Si Ťin-pchinga na své budově na nábřeží tibetskou vlajku.

Studenti FAMU kritizují čínského Krtka

Film a televize
Kim Čong Un
Pchjongjang - Severní Korea varovala, že zaútočí na prezidentský palác v Soulu, pokud se jí jihokorejská prezidentka neomluví za údajnou velezradu. Uvedla to dnes podle agentury AP severokorejská státní média. Ze strany severokorejského komunistického režimu jde o další varování na adresu Soulu a Washingtonu kvůli pokračujícímu jihokorejsko-americkému vojenskému cvičení.

Severní Korea pohrozila úderem na palác v Soulu

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely, bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Česká republika se dneškem přidává k zemím, kde je Velký pátek státním svátkem.

Velký pátek. Připomenutí ukřižování Krista je svátkem znovu po 65 letech

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Většina Čechů by si nepřála zavedení některého z nedemokratických politických systémů. Návrat komunistického režimu nebo nastolení autoritářského systému se silným vůdcem v čele by přivítalo shodně 16 procent lidí. Jen tři procenta dotázaných pak souhlasí s tím, že by v ČR měla vládnout armáda. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky jsou téměř stejné jako před dvěma roky.

Češi odmítají nedemokratické politické systémy, ukázal průzkum

Česko
Účastníci výroční schůze Svazu PTP VTNP v Českých Budějovicích.
České Budějovice - Jejich tátové se v potu tváře lopotili na polích, obdělávaných generacemi předků, nebo provozovali tradiční rodinnou živnost a řemeslo. Za to byli po únoru 1948 označeni vládnoucí třídou za potomky kulaků a vykořisťovatelů a jako nepřátelé komunistického režimu museli v letech 1950 1954 narukovat k pomocným technickým praporům. Sloužili pak beze zbraně na stavbách nebo rubali uhlí v dolech a po dvou letech je drželi na tzv. mimořádném cvičení další dlouhé měsíce, aniž by věděli, kdy jim služba vlastně skončí.

Výroční schůzi zahájili pétépáci minutou ticha za zemřelé kamarády

Českobudějovicko
28. října 2011 dostal Jan Velík od prezidenta Klause Řád Bílého lva.
Praha – Ve věku 94 let zemřel v noci na dnešek válečný veterán a držitel mnoha vyznamenání včetně Řádu Bílého lva Jan Velík. Oznámil to dnes mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Velík byl v roce 1949 po nástupu komunistického režimu přeložen do zálohy a na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 vrátil všechna sovětská válečná vyznamenání. V posledních letech žil ve Svratce na Žďársku.

Ve věku 94 let zemřel válečný veterán Jan Velík

Česko
Číhošť
Arnolec – Do dramaticky rozbouřené doby, kdy se komunistický režim plánoval vypořádat s katolickou církví, přišlo zvláštní znamení – 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele, právě ve chvíli kázání kněze Josefa Toufara, podivuhodně rozkýval dřevěný oltářní křížek.

V Arnolci představí knihu o Toufarovi

Jihlavsko
Rakovnická radnice
Rakovník - Politickou debatu, a to i na komunální úrovní v Rakovníku, rozpoutalo přihlášení KSČM k únorovým událostem v roce 1948. Opozice v Rakovníku chtěla, aby se i vedení města ve složení ČSSD, KSČM, ANO a zastupitele zvoleného za Rakovník v pohybu, od tohoto prohlášení distancovalo. Návrh, který předložilo politické uskupení Společně pro Rakovník, vyzývalo, aby zastupitelé města Rakovník deklarovali v souladu s patřičným zákonem své mínění, že 25. únor 1948 vedl ke zločinnému, nelegitimnímu a zavrženíhodnému komunistickému režimu, nakonec nezískal dostatečnou podporu.

Rakovničtí zastupitelé odmítli deklaraci k „vítěznému“ únoru

Rakovnicko
Rolling Stones.
Havana - Britská rocková skupina Rolling Stones vystoupí zdarma 25. března v kubánské metropoli Havaně. S odvoláním na oznámení kapely o tom dnes informovala agentura AP. Koncert bude největší akcí svého druhu na Kubě od nástupu komunistického režimu v roce 1959.

Rolling Stones vystoupí 25. března v kubánské metropoli Havaně

Hudba
Sobotní demonstrace ve Varšavě.
Varšava – Tisíce lidí protestovaly dnes ve Varšavě proti polské vládě, která podle nich ohrožuje svobodu a ústavu. Informovala o tom agentura AP. Někteří demonstranti nesli plakáty někdejšího bojovníka proti komunistickému režimu Lecha Walesy, jehož pověst se podle nich nynější vláda snaží poškodit falešnými obviněními.

Ve Varšavě protestovaly tisíce lidí proti vládě

Svět
Pietní shromáždění u příležitosti výročí únorového komunistického převratu uspořádala platforma Bezkomunistů.cz ve čtvrtek 25. února 2016 na Staroměstském náměstí v Praze.
Praha /FOTOGALERIE/ - Na pietním shromáždění pod Husovou sochou na Staroměstském náměstí v Praze si ve čtvrtek pět desítek lidí se zapálenými svíčkami připomnělo oběti komunistického režimu. Akci uspořádala platforma Bezkomunistů.cz ve výroční den, kdy v roce 1948 na tomto náměstí oznámil Klement Gottwald, že se právě vrátil z Hradu a prezident všechny jeho návrhy přijal.
10 fotografií

Lidé si v centru Prahy připomněli oběti komunistického režimu

Praha
Ilustrační foto
Praha – Hned několik pietních akcí, ale i demonstrací se dnes uskuteční v Česku při příležitosti výročí komunistického převratu. V únoru 1948 převzala po vládní krizi moc komunistická strana, a účastníci dnešních akcí budou vzpomínat právě na oběti tohoto režimu. Někteří však také budou kritizovat současnou vládu.

68. výročí únorového převratu: konají se pietní akce i demonstrace

Česko
Varšava - Na veřejnost se dnes dostaly další podrobnosti ze spisu polské tajné komunistické policie, který se týkal informátor Lecha Walesy. Podle listu Gazeta Wyborcza agent s krycím jménem Bolek donášel na zhruba 20 lidí. Sám Walesa, někdejší odborový předák, vůdce protestů proti komunistickému režimu a pozdější polský prezident, dnes podle deníku Rzeczpospolita uvedl, že nikdy nikomu neublížil. Mezi dokumenty nalezenými v pozůstalosti posledního komunistického ministra vnitra jsou kromě spisů o Walesovi i další texty včetně ministrova dopisu o vraždě kněze Jerzyho Popieluszka.

Walesa prý donášel na desítky lidí, sám to popírá

Svět
Major Melichar (Josef Langmiler, rodák ze Želče u Tábora) ostře kárá svého podřízeného Chmelaře (Ladislav Mrkvička).
Jižní Čechy . Spartakiáda, komunistickým režimem protežované hromadné cvičení všech generací s masivním vyvrcholením na mamutím stadionu na pražském Strahově, se plátna kin nebo televizní obrazovky dostala několikrát. Vzpomeňme jen dětské snímky Kouzelný den (1960) Jana Valáška nebo táborského rodáka Jiřího Hanibala Anna, sestra Jany (1975). Tělovýchovné snažení se nedávno objevilo i v epizodě televizního seriálu Vyprávěj (2009).

Kluci z bronzu cvičili v píseckých kasárnách

Z okolí
Hudebník Vladimír Merta při koncertu v pražském Paláci Akropolis.
Praha - Hudebník, filmař a spisovatel Vladimír Merta v úterý čtyřhodinovým koncertem ve vyprodaném pražském Paláci Akropolis oslavil své 70. narozeniny, které připadly na 20. ledna. Na improvizacemi provázené akci s názvem V krásných dobách folku…aneb co o sobě ještě nevíme vystoupila řada osobností české hudební scény.

Vladimír Merta v Praze oslavil s mnoha přáteli sedmdesátiny

Hudba
Hudebník Vladimír Merta při koncertu v pražském Paláci Akropolis.
Praha - Hudebník, filmař a spisovatel Vladimír Merta v úterý čtyřhodinovým koncertem ve vyprodaném pražském Paláci Akropolis oslavil své 70. narozeniny, které připadly na 20. ledna. Na improvizacemi provázené akci s názvem V krásných dobách folku…aneb co o sobě ještě nevíme vystoupila řada osobností české hudební scény.

Vladimír Merta v Praze oslavil s mnoha přáteli sedmdesátiny

Volný čas
Kubánský prezident Raúl Castro dnes ve Francii zahájil oficiální návštěvu, která je jeho první oficiální cestou do některé země Evropské unie od jeho nástupu do čela komunistického režimu na Kubě v roce 2006.
Paříž – Kubánský prezident Raúl Castro dnes zahájil návštěvu Francie. Je to přitom první oficiální návštěva v členské zemi Evropské unie od jeho nástupu do čela komunistického režimu na Kubě v roce 2006. Castrovo dvoudenní jednání v Paříži tak stvrzuje normalizaci vztahů mezi Havanou a EU. Hollande se vyjádřil pro plný návrat Kuby do mezinárodního společenství.

Kubánský prezident Raúl Castro zahájil oficiální návštěvu Francie

Svět
Ilustrační foto.
Tokio/Pchjongjang – Severní Korea možná chystá další test balistické střely dlouhého doletu už na příští týden. Uvedla to japojská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaný japonský vládní zdroj. Podle něho o možné přípravě odpalu svědčí satelitní snímky. Mezinárodní společenství nyní řeší případné nové sankce proti KLDR po jaderném testu, který komunistický režim provedl začátkem ledna.

Severní Korea chystá další test balistické rakety

Svět
Legendární atlet Emil Zátopek na fotografii z roku 1954.
Brest - V západní Francii vznikla divadelní hra o Emilu Zátopkovi, která se inspiruje životopisným románem Courir (Běhat) od francouzského spisovatele Jeana Echenoze. Hru nastudovalo divadlo TheatreNuit v západofrancouzském městě Nantes, které své představení hraje s jediným hercem doprovázeným klarinetistou v různých městech regionu, včetně vězeňských zařízení.

Pocta. Ve Francii vznikla divadelní hra o Emilu Zátopkovi

Atletika
Vladimír Merta.
Praha - Jeho baladické písně na způsob úvahových monologů byly pro tisíce lidí symbolem odporu proti komunistickému režimu. Vladimír Merta, náročný písničkář a inspirativní kytarista, se ale sám cítí být spíš filmařem. Jeho hudební tvorba se nicméně řadí k tomu nejlepšímu, co na české scéně vzniklo. Též publicista, spisovatel a vystudovaný architekt oslaví právě dnes sedmdesátiny.

Sedmdesátka Vladimíra Merty

Hudba
Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Praha - Předseda České biskupské konference (ČBK) kardinál Dominik Duka vyzval vládu k bezodkladnému vracení půdy drobným zemědělcům. Podle něj je neúctou k předkům a jejich potomkům, že majetek zabavený jednotnými zemědělskými družstvy (JZD) ještě nebyl vrácen.

Duka vyzval vládu k rychlému vracení půdy zemědělcům

Česko