ŠTÍTEK: komunistický režim

Řady obyvatel Litoměřic opustil 85letý Vladimír Chlupáč (na snímku vlevo), předseda litoměřické organizace Konfederace politických vězňů.
Litoměřice – Řady obyvatel Litoměřic opustil 85letý Vladimír Chlupáč, předseda litoměřické organizace Konfederace politických vězňů, který se angažoval i jako člen republikové rady KPV. Odešel s vědomím, že zločiny komunismu zůstaly nepotrestány.

Odešel politický vězeň Vladimír Chlupáč

Litoměřicko
Varhaník Dušan Černoch
Přerov – Když jej v dětství oslovily varhany, dlouhá léta si lámal hlavu, zda bude svůj čas věnovat nácviku hry na varhany, koncertování a doprovodu při mších, nebo jestli bude tyto mohutné nástroje opravovat a stavět. Dušan Černoch nejprve vystudoval technický obor, pak si splnil svůj sen a stal se obojím: varhaníkem i varhanářem.

Výroba varhan je manufakturní práce, říká Dušan Černoch

Přerovsko
Pamětní deska Vladimíru Cermanovi.
Nová Paka – Pozornějšímu procházejícímu jistě neunikne pamětní deska umístěna na hotelu Centrál, která upozorňuje následujícím textem: „V této budově byl 13. 6. 1952 komunistickým režimem odsouzen k trestu smrti Vladimír Cerman z Čisté." Pamětní deska evokuje zamyšlení nad tragickým osudem mladého muže z důvodu lidské zloby, krutosti a nenávisti padesátých let minulého století.

Vzpomínka na popraveného Vladimíra Cermana

Jičínsko
Hornické muzeum v Příbrami.
Příbram - Když rtuť v teploměru stoupne natolik, že i u vody je k nevydržení, nemusíte zoufat. Zchladit se můžete třeba v podzemí. To příbramské je díky své hornické minulosti na taková místa bohaté. V hornickém muzeu na vás čeká několik prohlídkových tras v podzemí, kde je až o desítky stupňů méně než bylo v posledních tropických dnech.

Husí kůže v horkých dnech? 
V podzemí to není problém

Středočeský kraj
Michal David
Praha - Kariéra hudebníka Michala Davida, který 14. července oslaví pětapadesátiny, kulminovala poprvé v 80. letech, kdy byl jednou z největších hvězd domácí populární hudby. Po pádu komunistického režimu se sice někdejší nadaný jazzman stáhl do ústraní, odkud se ale v plné síle vrátil po vítězství českých hokejistů na olympijském turnaji století v Naganu. V posledních letech sklízí Michal David úspěchy i jako producent a autor muzikálů.

Stálice českého popu Michal David oslaví pětapadesátiny

Hudba
KLDR od začátku tohoto století vykonala na 1400 veřejných poprav. Nejvyšší tresty severokorejský komunistický režim údajně uděluje i za takové „zločiny", jako je sledování jihokorejských seriálů na DVD.
Soul/Pchjongjang – KLDR od začátku tohoto století vykonala na 1400 veřejných poprav. Nejvyšší tresty severokorejský komunistický režim údajně uděluje i za takové „zločiny", jako je sledování jihokorejských seriálů na DVD. Vyplývá to z nové zprávy, kterou na základě informací severokorejských přeběhlíků vypracoval Korejský ústav národního sjednocení v jihokorejském Soulu, napsal dnes list The Times.

Přeběhlíci: Severní Korea od roku 2000 popravila až 1400 lidí

Svět
V rámci návštěvy Uherského Hradiště si prohlédl ministr kultury Daniel Herman někdejší a nyní chátrající věznici.
Uherské Hradiště – „Je mi, jako kdybych si odnášel pytel cementu," prohlásil v pátek 26. června po své zhruba hodinu trvající návštěvě chátrající uherskohradišťské věznice ministr kultury Daniel Herman. Do metropole Slovácka zavítal záměrně v předvečer výročí popravy Milady Horákové, aby tak mimo jiné uctil památku Dne obětí komunistického režimu, připadajícího na 27. června.
21 fotografií

Ministr kultury navštívil hradišťskou věznici. Strávil tam celou hodinu

Slovácko
Pietní vzpomínka k uctění památky dr. Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 65 lety, proběhla 26. června na pražském Vyšehradském hřbitově.
Praha /FOTOGALERIE/ – Desítky lidí v pátek uctily na Vyšehradě památku nespravedlivě popravené Milady Horákové. Političku, která do posledních minut svého života zůstala věrná masarykovským ideálům svobody a demokracie, oběsili před 65 lety na základě rozsudku v procesu zrežírovaném komunistickým režimem.
13 fotografií

Lidé si připomněli statečnost popravené Milady Horákové

Praha
Pietní vzpomínka k uctění památky dr. Milady Horákové, popravené komunistickým režimem před 65 lety, proběhla 26. června na pražském Vyšehradském hřbitově.
Praha /FOTOGALERIE/ - Desítky lidí v pátek uctily na Vyšehradě památku nespravedlivě popravené Milady Horákové. Političku, která do posledních minut svého života zůstala věrná masarykovským ideálům svobody a demokracie, oběsili před 65 lety na základě rozsudku v procesu zrežírovaném komunistickým režimem.
13 fotografií

Lidé si připomněli statečnost popravené Milady Horákové

Praha
Teolog, kněz a církevní historik Tomáš Petráček (vlevo) a antropolog Petr Velemínský vystoupili 25. června v Praze na tiskové konferenci k výsledkům exhumace ostatků umučeného kněze Josefa Toufara.
Praha – Ostatky kněze Josefa Toufara, umučeného komunistickým režimem, budou v červenci uloženy pod kamennou desku uprostřed kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Ostatky spočinou v kovové schráně. Novinářům to dnes řekl autor návrhu hrobu a schránky pro páterovy ostatky Norbert Schmidt. Kosterní ostatky byly loni v listopadu vyzdviženy z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů považují za prokázané, že patří Toufarovi.

Toufarovy ostatky budou uloženy v číhošťském kostele

Česko
Ilustrační foto
Praha - První celostátní spartakiáda, která byla zahájena 23. června 1955, se na pražském Strahově konala téměř dva týdny. Monstrózní tělovýchovná akce, kterou se komunistický režim rád chlubil a kterou demonstroval světu šťastný život v socialistickém Československu, se pak s výjimkou roku 1970, kdy se politici obávali masových protestů kvůli sovětské okupaci, konala v pětiletých intervalech celkem šestkrát.

KRÁTCE: Spartakiáda slaví šedesáté výročí

Praha
Památku Milady Horákové a dalších obětí komunistického režimu připomíná stužka, jejíž součástí je trikolóra a kus provazu.
Praha - Kampaní nazvanou Památku nejde zadusit začali aktivisté 
z platformy Bez komunistů.cz připomínat 65. výročí smrti Milady Horákové. Česká politička byla popravena v roce 1950 komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu. Dobrovolníci pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí rozdávají trikolóry se symbolickým provazem.

Kampaň vzpomene na oběti komunistického režimu

Praha
Milada Horáková před soudem
Praha - Pětašedesátileté výročí smrti Milady Horákové, která byla v roce 1950 popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu, připomene kampaň nazvaná Památku nejde zadusit. Začne v pondělí 22. června ve 12 hodin u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Dobrovolníci budou celý týden lidem na různých místech metropole rozdávat symbolické kokardy s trikolórou. Akci pořádá platforma Bez komunistů.cz.

Vzpomínkové akce připomenou výročí smrti Milady Horákové

Volný čas
Milada Horáková před soudem
Praha - Pětašedesátileté výročí smrti Milady Horákové, která byla v roce 1950 popravena komunistickým režimem po vykonstruovaném procesu, připomene kampaň nazvaná Památku nejde zadusit. Začne v pondělí 22. června ve 12 hodin u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Dobrovolníci budou celý týden lidem na různých místech metropole rozdávat symbolické kokardy s trikolórou. Akci pořádá platforma Bez komunistů.cz, sdělil za iniciativu Petr Marek.

Vzpomínkové akce připomenou výročí smrti Milady Horákové

Česko
Ilustrační foto.
Berlín – V centru Berlína se 
v těchto dnech začínají rýsovat zřetelnější obrysy staronové dominanty německé metropole. Stavba repliky někdejšího císařského zámku vstupuje do další fáze, kdy dělníci začínají na betonový skelet pokládat fasádu. Na otevření zámku pro veřejnost si ještě budou muset Berlíňané počkat čtyři roky.

Na místě bývalého parlamentu NDR znovu roste císařský zámek

Svět
Poslední rozloučení s českým prozaikem, fejetonistou, publicistou a autorem manifestu Dva tisíce slov Ludvíkem Vaculíkem v obřadní síni v jeho rodišti Brumově-Bylnici se uskutečnilo v sobotu 13. června 2015. Ludvík Vaculík zemřel 6. června 2015 ve věku 88
Praha – Zádušní mše za spisovatele Ludvíka Vaculíka, který zemřel 6. června ve věku 88 let, se uskuteční dnes večer v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze na Křížovnickém náměstí. Bude ji sloužit Tomáš Halík. Ludvík Vaculík byl v sobotu pohřben ve své rodné obci Brumově-Bylnici na Zlínsku.

V kostele u Salvátora v Praze bude zádušní mše za Ludvíka Vaculíka

Česko
Sto let od narození patera Jana Machače si v neděli připomenou v Horní Lidči. Výročí připomene mše svatá. Celebrovat ji přijede převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek.
Horní Lideč – Sto let od narození pátera Jana Machače si v neděli připomenou v Horní Lidči. Výročí připomene mše svatá. Celebrovat ji přijede převor Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek.

Vzpomínka na rodáka pátera Jana Machače

Valašsko
Ve sbírce má muzeum patnáct tisíc předmětů.
Strážnice - V červnu slaví Městské muzeum ve Strážnici výročí. Už dvacet let totiž existuje jako samostatná kulturní instituce. „Strážnice měla své muzeum už v roce 1935. U jeho vzniku stál tehdejší strážnický muzejní spolek s osobnostmi jakými byli Jan Skácel a páter Josef Kouřil," řekl strážnický historik Jiří Pajer. Právě on v roce 1993 muzejní spolek znovu založil.

Muzeum ve Strážnici slaví výročí. Ve sbírce má patnáct tisíc předmětů

Hodonínsko
Ludvík Vaculík
Praha - Díky své prozaické tvorbě patřil mezi přední poválečné české spisovatele. Mnozí ho však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu, zejména jako autora výzvy 2000 slov z června 1968 nebo jako vedoucího pozdější samizdatové edice Petlice. Zlínský spisovatel Antonín Bajaja má většinu vzpomínek na spisovatele a publicistu Ludvíka Vaculíka, který zemřel v sobotu ve věku 88 let, spojených se zpíváním, s písničkami.

Zemřel spisoval a publicista Ludvík Vaculík. Člověk, který to uměl říct za nás

Česko
Ilustrační foto
Tisá - Bydlím v Tisé, vesnici blízko hranic s Německem, která kdysi měla tu čest doplatit na vznik 2. světové války a komunistický režim. Dostala jsem za úkol najít v okruhu 10 kilometrů od mého bydliště značku Evropské unie. Protože mě toto téma velmi zajímá, zvolila jsem si značku Evropské unie v oblasti Petrovice - Bahratal, 4 kilometry od mého bydliště. Petrovice se nacházejí na východní části Krušných hor. Tato obec leží severně od Ústí nad Labem, na pomezí hranic České republiky a Spolkové republiky Německo.

Hraniční přechod v Petrově zanikl, místo něj otevřeli nové operativní centrum

Otevřená Evropa
Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou  Tomáš Jirsa (ODS).
Senátor Tomáš Jirsa: Umíte si představit ten mediální skandál, kdyby český prezident Miloš Zeman navštívil Kubu, přátelsky se setkal s Fidelem Castrem, vyzval svět ke zrušení sankcí proti komunistickému režimu a podpořil české investice v této zemi? Když totéž udělal francouzský prezident Francois Hollande, francouzská, ale i česká média informovala neutrálně či kladně.

NÁZOR: Fidel Castro a prezident Zeman

Z okolí
Válečný hrdina a zasloužilý letec Zdeněk Škarvada
Prostějov – Pokračuj a nikdy se nevzdávej. Právě toto motto pomohlo Zdeňku Škarvadovi překonat všechny strasti v životě od ledových vod La Manche přes německé zajatecké tábory až po nevděk a krutost komunistického režimu. Životní příběh válečného hrdiny, zasloužilého letce a brigádního generála, který létal na padesáti různých typech letounů, se stal i předlohou k filmu Tmavomodrý svět. V pondělí uplynou dva roky od úmrtí legendárního válečného pilota, který poprvé vylétl k výšinám v Prostějově.

Příběh letce z Prostějova inspiroval režiséra Tmavomodrého světa

Prostějovsko
Slavnostní odhalení památníku ve Všerubech
Všeruby – Nový památník kapitulace německých vojsk, ke které došlo 4. května 1945 ve Všerubech, byl přesně po sedmdesáti letech slavnostně odhalen. Stojí před domem č.p. 1, neboť právě v tomto domě přijal velitel 90. pěší divize brigádní generál Herbert L. Earnest kapitulaci 11. pancéřové divize generálporučíka Wenda von Wietersheima s velitelem generálmajorem H. F. Treuschem von Buttlar – Brandenfelsem.
14 fotografií

Všerubští odhalili nový památník

Volný čas
Jiří Dolejš
Praha - Varování před válkou a výzvy vládě, ať odstraňuje nezaměstnanost, zněly na dnešním prvomájovém mítinku KSČM na pražském výstavišti. Na tradiční shromáždění u Křižíkovy fontány přišly stovky převážně starších lidí, ale i zhruba tři desítky odpůrců komunistů, kteří upozorňovali na zločiny komunistického režimu.

Komunisté v Praze varovali před válkou, ČSSD slavila hudbou a pivem

Česko
Ochranka chrání prezidenta Zemana před letícími předměty na pražském Albertově. 17. listopad 2014.
Praha - Házení vajec a dalších předmětů na prezidenta Miloše Zemana, které odpůrci hlavy státu uskutečnili loni 17. listopadu na pražském Albertově, nebylo ani přestupkem. K tomuto závěru dospěla radnice Prahy 2, která proto vrhače nijak nepotrestala. Oznámil to v pátek vedoucí odboru správních agend Ondřej Jícha. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem.

Uzavřeno. Házení vajec na prezidenta nebylo ani přestupkem

Zločiny a soudy
Ochranka chrání prezidenta Zemana před letícími předměty na pražském Albertově. 17. listopad 2014.
Praha – Házení vajec a dalších předmětů na prezidenta Miloše Zemana, které odpůrci hlavy státu uskutečnili loni 17. listopadu na pražském Albertově, nebylo ani přestupkem. K tomuto závěru dospěla radnice Prahy 2, která proto vrhače nijak nepotrestala. Oznámil to dnes vedoucí odboru správních agend Ondřej Jícha. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem.

Uzavřeno. Házení vajec na prezidenta nebylo ani přestupkem

Česko
Starostka radnice Prahy 2 Jana Černochová a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý před podpisem memoranda. Zdůraznili tak důležitost pomníku, aby se zločiny totality už nikdy neopakovaly.
Vinohrady - Memorandum o přípravě Památníku obětem komunistické totality, jejichž symbolem je komunistickým režimem popravená dr. Milada Horáková, podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Stvrdili tak záměr, jehož výsledkem má být postavení pomníku obětem komunistických perzekucí v prostorách zahrady Ztracenka v horizontu tří let.

Memorandum stvrdilo pomník Miladě Horákové

Praha
Bohuslav Sobotka
Praha - Bratři Ctirad a Josef Mašínové, kteří v 50. letech minulého století vedli ozbrojený boj proti komunistickému režimu, nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vhodnými kandidáty na státní vyznamenání. Předseda vlády to dnes uvedl ve Sněmovně při interpelacích. Reagoval tak na dotaz komunistického poslance Jiřího Valenty, který připomenul, že Mašínové byli na vyznamenání Parlamentu opětovně navrženi.

Sobotka: Mašínové nejsou vhodní na státní vyznamenání. Jejich činy byly kruté

Česko
Koprodukční snímek České televize Klauni.
Praha - Když se potkají tři klauni, nemusí být vždycky legrace. Zvláště, když na povrch vyplouvají křivdy minulosti. Přesto ale diváci v televizní premiéře snímku Klauni o humorné situace nepřijdou. „I v těch nejtragičtějších chvílích je vlastně všechno směšný a dobrý komik vytěží z těch chmurných chvil to legrační, ten fór," právě tak charakterizuje klauna představitel jednoho z hlavních hrdinů filmu herec Oldřich Kaiser.

Když Kaiser a Lábus potkají třetího klauna...

Film a televize
Pavel Turnovský.
Třebíč /ROZHOVOR/ - Život a dílo básníka Vítězslava Nezvala zastřela mnohým z nás jeho nejméně kvalitní produkce. Spíše než významnou surrealistickou tvorbu básníkovu známe jeho komunistickému režimu poplatné verše. A už vůbec nic nevíme o Nezvalově celoživotní vášni k astrologii.

Nezval psal vedle básní také učebnici astrologie

Volný čas
Ilustrační foto.
Praha - Radnice Prahy 2 odsouhlasila podporu dlouhodobému projektu Památník obětem komunistické totality, jejichž symbolem je komunistickým režimem popravená doktorka Milada Horáková. Výsledkem projektu má být instalace nového památníku k uctění těchto obětí v parku Ztracenka, který má ve správě právě radnice. K vytvoření památníku bude vypsána veřejná soutěž, z níž vzejde jeho výtvarné řešení. K instalování památníku by mělo dojít v horizontu tří let.

KRÁTCE: Památník obětem komunismu bude

Praha
Pavel Turnovský.
Třebíč /ROZHOVOR/ - Život a dílo básníka Vítězslava Nezvala zastřela mnohým z nás jeho nejméně kvalitní produkce. Spíše než významnou surrealistickou tvorbu básníkovu známe jeho komunistickému režimu poplatné verše. A už vůbec nic nevíme o Nezvalově celoživotní vášni k astrologii.

Nezval psal vedle básní také učebnici astrologie

Ostatní