ŠTÍTEK: Korea

Součástky z Rožnova míří převážně do automobilů a komunikačních technologií, počítačů, ale také do spotřební elektroniky, průmyslu, energetiky a celé řady dalších odvětví.
Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Firma dnes rozhodnutí oznámila v tiskové zprávě. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji.
29 fotografií

Americký výrobce čipů onsemi rozšíří za 46 miliard závod v Rožnově

Podnikání
Vydejte se za posledními pampeliškami letošního jara a vyzkoušejte recepty, díky kterým ze sebe vydají to nejlepší pro vás.
Pampelišky to letos díky téměř letnímu dubnu vzaly trochu hopem - leckde z nich zůstaly už jen odkvetlé ochmýřené hlavičky. Jinde jsou ale právě teď v plném květu. Stále je tak můžeme využít a užít si jejich chuť v bublinkové limonádě s droždím, v salátech nebo v pestu. A pokud ještě někde objevíte pampelišková nerozvinutá poupata, máte vyhráno dvojnásob.
9 fotografií

Jak si vychutnat léčivé pampelišky: Recepty, na které většina lidí zapomíná

Zdravý život
Ilustrační foto.
/VIDEO/ Blíží se konec období sběru podaných přihlášek do nového ročníku na univerzitách v Ostravě. Na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava (VŠB – TUO) si mohou budoucí studenti podat přihlášku do konce března. Ostravská univerzita přijímá přihlášky do dalšího akademického roku do 15. března. Je jich víc než vloni. A o které obory je největší zájem? 

Které obory jsou v kurzu? Podávání přihlášek na univerzity v Ostravě vrcholí

Ostravsko
Trenér Petr Gottwald
Padesátiletý trenér Určic Petr Gottwald má za sebou zajímavou kariéru hráče. Za Bohemians nasbíral osm ligových startů, vyhrál univerziádu v Buffalu, kde dal vítězný gól ve finále, vyzkoušel si angažmá v Jižní Koreji, byl na testech v Číně a zahrál si Intertoto Cup. Na zápas letěl bombardérem jako paragán a v nižších soutěžích v Rakousku slavil tři tituly. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství republiky veteránů, který prostějovský výběr pod hlavičkou Plumlova v roce 2017 vyhrál.
11 fotografií

Na zápas bombardérem. Gottwald hrál v Koreji, Číně, vyhrál univerziádu v Buffalu

Kraje
Trenér Petr Gottwald
Padesátiletý trenér Určic Petr Gottwald má za sebou zajímavou kariéru hráče. Za Bohemians nasbíral osm ligových startů, vyhrál univerziádu v Buffalu, kde dal vítězný gól ve finále, vyzkoušel si angažmá v Jižní Koreji, byl na testech v Číně a zahrál si Intertoto Cup. Na zápas letěl bombardérem jako paragán a v nižších soutěžích v Rakousku slavil tři tituly. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství republiky veteránů, který prostějovský výběr pod hlavičkou Plumlova v roce 2017 vyhrál.
11 fotografií

Na zápas bombardérem. Gottwald hrál v Koreji, Číně, vyhrál univerziádu v Buffalu

Fotbalové perličky
Namísto na kávu "ke kocourovi" mohou lidé zavítat na pivo. Old Cock najdou nově ve Velké Mikulášské.
/VIDEO/ Místo kávy pivo si nově dají zákazníci v prostorách bývalé kavárny U mlsného kocoura ve Velké Mikulášské ve Znojmě. Svou stáčírnu zde má Pivovar Old Cock. Další změnou prošly prostory v Zámečnické ulici, kde lidé najdou prodejnu svíček a také v Obrokové ulici. Hned naproti matrice je Mlsný krám a v něm spoustu sýrů a jiných pochutin.
35 fotografií

Tři nové obchody, jinak zavřeno. Prázdné výlohy v centru Znojma čekají na šanci

Znojemsko
Finále play off hokejové extraligy - 6. zápas: HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové, 28. dubna 2023, Třinec. Martin Růžička z Třince.
Šestkrát vyhrál titul mistra republiky, stal se mistrem světa, v nejvyšší soutěži nastřílel pomalu tři stovky gólů. Ale reprezentace celkově Berouňáka Martina Růžičku trochu míjela. Co si budeme nalhávat, v osmatřiceti už on ani fanoušci asi nečekali, že trenér Radim Rulík ukáže před Švédskými hrami právě na něj. Ale stalo se, Martin jde ve čtvrtek do akce.
28 fotografií

Obrazem: Šance pro veterána Růžičku. Už v ní těžko doufal i on sám, chytí ji?

Hokej
Chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany. Postupně procházejí obnovou vnějšího a vnitřního pláště. Osm železobetonových věží slouží od zprovoznění elektrárny v roce 1985, jsou určené k odvádění nevyužitelného zbytkového tepla z výroby elektřiny.
Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj dosavadní nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. Westinghouse zatím rozhodnutí nekomentoval, vyjádření dalších dvou firem ČTK shání. Podle analytiků je konec Westinghouse v tendru logický důsledek toho, že firma na rozdíl od konkurentů nepodala závaznou nabídku.
31 fotografií

Dostavba Dukovan: Vláda vyzve firmy z Francie a Koreje k závazným nabídkám

Ekonomika
Brankář Tomáš Duba ještě v dresu Sparty
Tomáš Duba zažil hokejovou kariéru jako málokdo. Českou reprezentaci do 21 let dovedl k poslednímu titulu mistrů světa a pražskou Spartu k poslednímu extraligovému triumfu. „To by mě v té době vůbec nenapadlo,“ říká o dlouhém čekání na další velký úspěch bývalý gólman, který si během kariéry zachytal v devíti různých zemích. V současnosti se Duba věnuje trénování brankářů ve Finsku, kde žije se svojí ženou a třemi potomky.
13 fotografií

Ničeho nelituju, ohlíží se za kariérou Duba. Čechovi přeje zápas v britské lize

Hokej
Brankář Tomáš Duba ještě v dresu Sparty
Tomáš Duba zažil hokejovou kariéru jako málokdo. Českou reprezentaci do 21 let dovedl k poslednímu titulu mistrů světa a pražskou Spartu k poslednímu extraligovému triumfu. „To by mě v té době vůbec nenapadlo,“ říká o dlouhém čekání na další velký úspěch bývalý gólman, který si během kariéry zachytal v devíti různých zemích. V současnosti se Duba věnuje trénování brankářů ve Finsku.
13 fotografií

Ničeho nelituju, ohlíží se za kariérou Duba. Čechovi přeje zápas v britské lize

Hokej
Pietní místo s kondolenční knihou pro zesnulého Karla Schwarzenberga
Poslední cesta Karla Schwarzenberga bude mít veřejnou a pravděpodobně neveřejnou část. Arcibiskupství pražské potvrdilo, že rodina zesnulého politika projevila zájem o odsloužení zádušní mše ve svatovítské katedrále. O místě posledního odpočinku Schwarzenberga zatím jasno není, rodina už ale měla vyjádřit zájem o pohřeb se státními poctami. Kondolenční knihy vystaví i ambasády v zahraničí.
16 fotografií

Pohřeb Karla Schwarzenberga: Rozloučení v katedrále i v Koreji, otazník u Orlíku

Česko
Sanace průmyslového areálu začala v roce 2004.
/FOTO, VIDEO/ Z areálu průmyslové zóny v Chrudimi, bývalé Transporty, mizí poslední vrty, které byly součástí sanace podzemních vod znečištěných před desítkami let nebezpečnými chemikáliemi. Poslední část sanace stála 11,4 milionu korun, které zaplatila dotace Pardubického kraje a ministerstva životního prostředí. Pročištění podloží si celkově vyžádalo 150 milionů korun a trvalo dlouhých dvacet let.
23 fotografií

Trvalo to dvacet let. Rakovinotvorné jedy z Transporty se podařilo odstranit

Chrudimsko
Elektromobily Kia
Kia si klade v oblasti elektrických aut velké cíle. Už do roku 2026 chce na celém světě prodávat přes jeden milion elektromobilů ročně, do roku 2030 pak plánuje prodeje zvednout až na 1,6 milionu kusů. Pomoci s tím má pochopitelně široká nabídka modelů spolu s kvalitní a bohatou infrastrukturou, ale i akce jako je „Den elektromobilů“. První ročník proběhl v domovské Koreji a Kia zde představila hned tři vozy – produkční elektrické SUV EV5, a dále koncepty EV3 a EV4.
35 fotografií

Na prvním Dni elektromobilů představila Kia EV5 a dva koncepty

Autosalon
Tenista Jiří Lehečka v reprezentačním dresu.
Čeští tenisté porazili ve finálové fázi Davisova poháru také dalšího favorita Srbsko a postoupili tak do vyřazovacích bojů z prvního místa skupiny C. Rozhodující druhý bod zajistil týmu kapitána Jaroslava Navrátila Jiří Lehečka, který při absenci světové jedničky Novaka Djokoviče zdolal Lasla Djereho 7:6, 7:5. Navázal tak na triumf Jakuba Menšíka, který při debutu ve dvouhře deklasoval Dušana Lajoviče za necelou hodinu 6:3, 6:2.

Česká jízda v Davis Cupu pokračuje. Lehečka a Menšík zařídili výhru nad Srbskem

Tenis
Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči.
Kousek korejské kultury, ale i chuť dopomoci k lepšímu životnímu prostředí v regionu. To do Třebíče přivezlo dvaatřicet korejských dobrovolníků. Navštívili třebíčskou nemocnici, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Ambrela, pracoviště Chaloupek, vyčistili zanesený žlab u cyklostezky v Poušově a uklidili Podzámeckou nivu po skončení Slavností UNESCO.
29 fotografií

Eko koule v řece i tradiční kultura. Korejští dobrovolníci pomáhali v Třebíči

Čtenář reportér
Výrobce svíček Unipar, 7. srpna 2023, Rožnov pod Radhoštěm.
Od náhody až k přednímu výrobci interiérových svíček. Rodinná firma Unipar se prodeji zdobených svíček věnuje už jednatřicet let. Jejich výrobky zdobí domácnosti například ve Skandinávii, Americe, Španělsku, Dubaji, Koreji nebo Číně. „Miliardáři nechtějí svíčky nijak speciální. Chtějí je mít správné. Stejně jako si někde nechávají šít sedla na koně na míru, u nás si nechávají vyrábět svíčky,“ vysvětluje Miroslav Šupler, majitel firmy Unipar z Rožnova pod Radhoštěm.
40 fotografií

Z Rožnova až do Dubaje. Rodinná firma posílá svíčky do celého světa

Valašsko
Lednický zámecký park je velkým lákadlem pro turisty.
/FOTO, VIDEO/ Stále atraktivnějším cílem se stává jižní Morava pro turisty z Asie. Skupiny těchto návštěvníků si příjíždějí prohlédnout například zámek v Lednici na Břeclavsku, který bývá pravidelně nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu. „V letošním roce nám přibyla do portfolia návštěvníků Korea. Jezdí alespoň dvakrát třikrát měsíčně," přiznala Deníku kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
47 fotografií

Korejci po covidu objevují jížní Moravu. Milují naše víno i pivo, zaznívá

Regiony
Lednický zámecký park je velkým lákadlem pro turisty.
/FOTO, VIDEO/ Stále atraktivnějším cílem se stává jižní Morava pro turisty z Asie. Skupiny těchto návštěvníků si příjíždějí prohlédnout například zámek v Lednici na Břeclavsku, který bývá pravidelně nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu. „V letošním roce nám přibyla do portfolia návštěvníků Korea. Jezdí alespoň dvakrát třikrát měsíčně," přiznala Deníku kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
47 fotografií

Korejci po covidu objevují jižní Moravu. Láká je Lednice i Mikulov

Břeclavsko
Korejští dobrovolníci a Třebíčané vyráběli ekokoule, které mají pomoci vyčistit řeku.
/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.
34 fotografií

Ekologický unikát. Korejské koule mají pomoci vyčistit řeku v Třebíči

Regiony
Korejští dobrovolníci a Třebíčané vyráběli ekokoule, které mají pomoci vyčistit řeku.
/VIDEO/ Nejdřív to vypadá jako bláto, ale za pár dní mají podivné koule pomoci vyčistit řeku v Třebíči. Takzvané ekokoule, které obsahují mikroorganismy absorbující nečistoty, vyráběli spolu s řadou zájemců korejští dobrovolníci. Ti do Třebíče jezdí pravidelně už od roku 2018, aby zde pomáhali například v neziskových organizacích. Výroba ekokoulí v sídle třebíčské charity byla jednou z příležitostí, kdy se s nimi Třebíčané mohli letos setkat.
34 fotografií

Ekologický unikát: korejské koule mají pomoci vyčistit řeku v Třebíči

Třebíčsko
Nefunkční toalety, vedro a pak evakuace. Organizátorka popsala letošní Jamboree.
Simona Vyšatová z Brna byla jedním z vedoucích české výpravy skautů na Jamboree. Světové setkání skautů bylo podle ní provázelo několik nepříjemných „dobrodružství.” „Když jsme přijeli na tábořiště, nefungovala většina sociálních zařízení. Toalety nesplachovaly. Byla noc a téměř nikde nesvítily světla. Snažili jsme se to brát s nadhledem,” popisuje Vyšatová.

Nefunkční toalety, vedro a pak evakuace. Skautka z Brna popsala letošní Jamboree

Brněnsko
Korejci si pro účastníky skautského jamboree připravili zajímavý program. Na snímku bulharská výprava během kurzu tradiční korejské kuchyně
Čeští skauti, kteří letos vyrazili do Jižní Koreje na tradiční světové jamboree, jsou nyní s podmínkami panujícími na místě spokojeni. Chválí si ubytování, jídlo i program, řekl ČTK Jan Graffe, který je jedním z účastníků tohoto setkání skautů. Aktuálně výprava z Česka obývá vojenskou akademii v soulské čtvrti Nowon. Přesunuli se tam z místa původního tábořiště kvůli tropické bouři Khanun.
8 fotografií

Hrozba tajfunu? Korejci se o nás starají dobře, říká český účastník jamboree

Svět