ŠTÍTEK: koření

hořčice
Hořčice, stejně jako mnoho jiných koření, byla původně užívaná hlavně jako lék, a existují záznamy, že už v antickém Římě byla součástí asi 40 různých léků. Z dnešního pohledu se to může zdát kuriózní, ale měla pomáhat léčit takové nemoci jako epilepsii, rýmu či kožní nemoci…
5 fotografií

Hořčice: Pepř chudých

Bydlení
muškátový oříšek
Všechno je to vlastně úplně jinak. Muškátový oříšek ve skutečnosti žádný oříšek není - jedná se o semeno plodu ze stromu muškátovníku pravého. Navíc obal, který semeno chrání, se využívá také jako koření - říká se mu však muškátový květ. Muškátovník kvete po celý rok, květy jsou bílé a plody podobné meruňkám. Nicméně jedná se o strom celkem čilý, vyroste na něm i více než 2000 plodů ročně.

Jak rozlousknout oříšek: muškátový oříšek

Zdraví
skořice
Ve středověku se bohatství dávalo na odiv pro nás mnohdy kuriózním způsobem. Tak například, pokud někdo pořádal slavnostní večeři, bylo hostu nabídnuto velmi kořeněné jídlo, ani ne tak pro pozvednutí chuti, ale proto, aby hostitel dokázal, že je bohatý a daří se mu dobře. A mezi nejdražší a nejžádanější koření patřila skořice.
5 fotografií

Skořice – kdysi vůně a chuť vyšší třídy

Zdraví
anýz
Víte o tom, že anýz, petržel, fenykl, kopr, koriandr, patří do jedné velké rodiny? Můžete si takto jednoduše udělat představu, jak rostlina anýzu vypadá - jednoletá rostlina podobná našemu kmínu, vysoká asi 60cm, ze které se sbírají semínka a ta se suší. Toto koření pochází z Řecka a Přední Asie.

Anýz má výrazný charakter, nemusí sednout každému

Zdraví
hřebíček
Koření, které svým tvarem tak moc připomíná hřebík se daří v tropickém podnebí, pochází z Indonésie, z Moluk, ostrovů koření. Dlouhou dobu drželi monopol na dovoz tohoto koření Holanďané, kteří jej dokázali také náležitě nacenit.  
4 fotografie

Hřebíček drží pohromadě chuti i vůně

Zdraví
Třadvacetiletá Adéla Šafaříková z Vyškova v Brně založila restauraci, kde se vaří paleo a vegan strava.
Brno, Vyškov - Rodačka z Vyškova Adéla Šafaříková měla vždy kladný vztah k jídlu. Hlavní pohnutka k založení vlastní restaurace byl fakt, že většina jídel v jiných podnicích pro ni byla příliš těžká. Restauraci Má hostina zaměřenou na paleo stravu a vegany si s přáteli otevřeli v Brně teprve před pár měsíci, už teď ale sklízí úspěchy jak u milovníků zeleniny, tak masožroutů.

Vaří pro vegany i masožrouty. Kořením šetří, aby vynikla chuť jídla

Podnikání
Fotbalová juniorka Slovan Liberec - Teplice 0:0
Liberec – /GALERIE/ Bez fotbalového koření se odehrál v neděli fotbalový zápas juniorské ligy mezi domácím Slovanem Liberec a hosty z Teplic. V liberecké sestavě hrál na pravé straně obrany zkoušený 18letý Nigerijec Isah David, který po hodině kvůli svalovému zranění střídal.
11 fotografií

Z juniorů se netrefil nikdo

Fotbal
Ilustrační foto.
Blanensko, Vyškovsko - Uzeniny, ovčí i kozí sýry, rozmanité druhy pečiva, zelenina a také koření. Vyškovské Masarykovo náměstí znovu každou druhou středu obsadí prodejci se svými stánky plnými rozmanitého zboží. Poprvé po zimní pauze přijedou ve středu. Neodradila je ani elektronická evidence tržeb, ani plánovaná rekonstrukce plynovodu v centru města.

Sezona trhů začíná. Prodejce neodradilo ani zavedení elektronické evidence tržeb

Vyškovsko
Ilustrační foto.
Svitavy /III. TŘÍDA/ – Měření sil mezi druhým a prvním týmem tabulky nabídlo další pokračování III. třídy. Což o to, fotbal se hrál bojovný, zajímavý, měl solidní úroveň, jenomže co naplat, jakmile chybí góly, tak divák asi nemůže odcházet úplně spokojen. Což byl tento případ.

Magnetu chybělo brankové koření, „červený den" v Mladějově

Fotbal
Ilustrační foto.
Karlovarský kraj - Med, domácí moučníky, koření, výrobky ze dřeva a mnoho dalšího nabízí farmářské trhy v Karlovarském kraji. A s blížícím se hezčím počasím těchto akcí přibývá.

Farmářské trhy jsou v kurzu, zájem roste

Z okolí
Ilustrační foto.
Karlovarský kraj - Med, domácí moučníky, koření, výrobky ze dřeva a mnoho dalšího nabízí farmářské trhy v Karlovarském kraji. A s blížícím se hezčím počasím těchto akcí přibývá.

Farmářské trhy jsou v kurzu, zájem roste

Chebsko
Když Essie Bartelsová z Ghany přijela do Spojených států, rozhodla se, že tradiční západoafrické pokrmy představí celému světu
Když Essie Bartelsová z Ghany přijela do Spojených států, rozhodla se, že tradiční západoafrické pokrmy představí celému světu, píše agentura AFP. "Nic tu nebylo pořádně okořeněno," vzpomíná na americkou stravu. "Vždy bylo třeba přidávat kořeněné omáčky, sůl a pepř. Všechno bylo doslova bělejší než sníh. Žádné sušené ryby, žádný palmový olej, žádná paprika,"říká.

Ghanská kuchařka seznamuje USA s africkou gastronomií

Svět
Tým Nebe v hubě - zleva Martin Křepela, Mirka Švarcová, Jitka Šimůnková - vám ve své prodejně v Karlových Varech nabídne nejen své produkty, ale i ty od jiných prodejců podobného zaměření.
Karlovarský kraj - Krásně to v jejich obchůdku voní ovocem, bylinkami a kořením, a navíc vám slíbí nebe v hubě, pokud okusíte jejich produkty. Ty se navíc mohou pyšnit oceněními Regionální potravina Karlovarského kraje, Tradiční výrobek roku, Original product of Sokolovsko i oceněním hejtmana Karlovarského kraje. A o Regionální potravinu chtějí zabojovat i letos.

Pyšní se tituly Regionální potravina a slibují zákazníkům nebe v hubě

Podnikání
Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – První dva listopadové dny patří svátkům Všech svatých a Památce zemřelých. Kořeny těchto svátků tkví už v keltských rituálech, postupně si je k obrazu svému přizpůsobovala pak křesťanská církev.Lidé vždycky věřili, že duše zemřelých se mohou v některých dnech vracet na zem.

Svátek Dušiček: Od věku není léku a od smrti koření

Havlíčkobrodsko
Farmářské trhy v Českém Brodě.
Český Brod - Prostory českobrodské mateřinky se proměnily na farmářské trhy. Ty se tu konaly poprvé. Kromě stánků, které nabízely vše od kávy, přes koření, med nebo žitný chléb, byl připravený také doprovodný program. Jednak pro děti návštěvníků a pak pro zájemce, kteří se chtěli o jednotlivých věcech, které si mohli zakoupit, také něco dozvědět. Zřejmě nejvíce zaujala přednáška o včelách a medu.
91 fotografií

Život včelařů návštěvníky farmářských trhů zaujal

Kolínsko
Sedmý ročník Bylinkových slavností v Čejkovicích.
Čejkovice /FOTOGALERIE/ – Věhlas Bylinkových slavností se za uplynulých šest ročníků rozšířil daleko za obzor čejkovických vinic. Dokládají to i autobusy, které přivážejí návštěvníky z Prahy či Rakouska. Oblíbené zůstávají ale i v Čejkovicích a okolí. „Líbil se nám celý program a především pohádky pro děti. Slavnosti jsou skvěle organizované, domů si vezeme koření do kávy," přiblížila dojmy Veronika Šimečková z Ratíškovic.
17 fotografií

Bylinkové slavnosti voněly kurkumou. Byla i ve zmrzlině

Hodonínsko
JITKA HEŘMANOVÁ pravidelně před Vánoci zdobí perníčky v domažlickém Městském centru sociálních služeb.
Domažlice – Kapři, kostelík, stromek, sněhulák, hvězda, prasátko, srdíčko, svíčka. Perníčky těchto i dalších tvarů zdobila Jitka Heřmanová ve středu v domažlickém seniorském penzionu. Na toto místo se se svojí voňavou zálibou vrací pravidelně.

Vánoční perníčky nejlépe ovoní hřebíček

Domažlicko
Z utkání Polepy - Břežany II (12:4).
Polepy /FOTOGALERIE/ – Říká se, že góly jsou kořením fotbalu. A kdo v sobotu přišel do Polep, viděl jich celkem šestnáct. Domácí nováček si na závěr podzimní části s chutí zastřílel a Břežany II porazil jasně 12:4. Hosté se tak bodů nedočkali ani ve třináctém kole I. B třídy skupiny C.
20 fotografií

Derby bylo bohaté na branky. Řádil Javorek

Fotbal
Ilustrační foto.
Jižní Morava – V Čejkovicích na Hodonínsku vyrábí bio čaje i koření, které dodávají do celého světa. Kromě toho své prostory rozšiřují do starých výrobních areálu místo, aby stavěli nové budovy. To je firma Sonnentor, letošní vítěz krajského kola soutěže Firma roku. Vyhlášení se konalo v úterý večer v brněnském hotelu International.

Nejlepší firma Jihomoravského kraje vyrábí bylinné čaje i koření

Podnikání