ŠTÍTEK: Korsika

Karel Zich
/ROZHOVOR/ Před patnácti lety v roce 2004 tragicky zemřel na dovolené na Korsice při potápění zpěvák Karel Zich. Letos by oslavil sedmdesáté narozeniny. Proto se do pražská Lucerny chystá velký vzpomínkový večer. Ve velkém sále se uskuteční 10. dubna od 19 hodin. Organizátory a promotéry koncertu jsou Antonín Kny (mj. manažer a kytarista skupiny Fešáci) a Petr Samek (bývalý muzikant a nyní majitel prodejny s hudebním nástroji).
8 fotografií

Lucerna se chystá na koncert, který vzpomene na Karla Zicha

Hudba
Trnucha americká - ilustrační foto.
/VIDEO/ Tropická vedra, silné povodně a nyní nebezpečná paryba. Jižní Francie je v posledních týdnech pro místní a hlavně pro turisty očistcem. Úřady nově varovaly před desítkami jedovatých rejnoků, kteří se čím dál častěji vydávají blíže pobřeží Středozemního moře. Za jejich změnou návyků můžou pravděpodobně právě vysoké teploty. Informoval o tom server The Local.
5 fotografií

Pobřeží Francie obsadilo hejno jedovatých rejnoků. Plavci mají být na pozoru

Cestujeme
Posádka Jan Kopecký / Pavel Dresler.
Bastia (Francie) – Nikdo asi nespočítal, kolik zatáček museli jezdci na Korsice projet, nicméně přezdívka „rallye deseti tisíc zatáček“ nebude zase tak daleko od pravdy. A v kategorii WRC2 si s nimi nejlépe poradil pilot tovární Škodovky Jan Kopecký. Ten tak přetavil svůj druhý letošní start v mistrovství světa ve vítězství.

Deset tisíc zatáček? Kopecký s nimi neměl žádný problém

Ostatní sporty
Petr Novák, cestovatel a pořadatel Cestovatelských večerů v galerii Městyse Pavlíkov.
Rakovník - Petr Novák pořádá Cestovatelské večery v galerii Městyse Pavlíkov. Tímto způsobem se snaží ukázat lidem zajímavé kouty světa a dodat jim odvahu k jejich vlastní cestě za zážitky. Sám má za sebou již několik úspěšných cest, třeba když projel stopem západní Evropu.

Rozhovor s cestovatelem Petrem Novákem

Rakovnicko
Policista František Šmákal je členem znojemských polních myslivců. Každoročně se účastní několika rekonstrukcí historických bitev. Je také nositelem Řádu strážců historie zákona.
/FOTOGALERIE/ Osmapadesátiletý znojemský kriminalista a nositel Řádu strážců historie zákona František Šmákal zcela propadl sbírání různých policejních artefaktů. Má obsáhlou sbírku policejních nášivek, odznaků, ale i pout nebo pouzder na zbraně. Lidé jej mohou znát také jako jednoho ze znojemských polních myslivců. Ve výrazné zelené dobové uniformě se účastní řady rekonstrukcí historických bitev.
13 fotografií

Práci propojil s koníčkem. Kriminalista má ve sbírce i tři sta let stará pouta

Regiony
Policista František Šmákal je členem znojemských polních myslivců. Každoročně se účastní několika rekonstrukcí historických bitev. Je také nositelem Řádu strážců historie zákona.
Znojmo /FOTOGALERIE/ - Osmapadesátiletý znojemský kriminalista a nositel Řádu strážců historie zákona František Šmákal zcela propadl sbírání různých policejních artefaktů. Má obsáhlou sbírku policejních nášivek, odznaků, ale i pout nebo pouzder na zbraně. Lidé jej mohou znát také jako jednoho ze znojemských polních myslivců. Ve výrazné zelené dobové uniformě se účastní řady rekonstrukcí historických bitev.
13 fotografií

Práci propojil s koníčkem. Kriminalista má ve sbírce i tři sta let stará pouta

Znojemsko
Policista František Šmákal je členem znojemských polních myslivců. Každoročně se účastní několika rekonstrukcí historických bitev. Je také nositelem Řádu strážců historie zákona.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Osmapadesátiletý znojemský policista a nositel Řádu strážců historie zákona František Šmákal zcela propadl sbírání různých policejních artefaktů. Má obsáhlou sbírku policejních nášivek, odznaků, ale také pout nebo pouzder na zbraně. Lidé jej mohou znát také jako jednoho ze znojemských polních myslivců. Ve výrazné zelené dobové uniformě se účastní řady rekonstrukcí historických bitev.
4 fotografie

Polní myslivec Šmákal: Strach při útoku jízdy byl citelný

Znojemsko
Vzpomínka na zesnulého horolezce Josefa Petrů.
Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Poslední rozloučení s nejstarším aktivním horolezcem z Kutnohorska se konalo v úterý 21. února v obřadní síni čáslavského hřbitova. Inženýr Josef Petrů zemřel v pondělí 13. února po těžké nemoci ve věku 84 let. Zavzpomínal na něj Evžen Ošmera, předseda Okresního horolezeckého svazu Kutná Hora.
3 fotografie

Rozloučení s horolezcem Josefem Petrů

Ostatní sporty
Miroslav Brumovský.
Brno - Po moři se plaví týdny. Místo koupání z něj však odebírá vzorky vody a v laboratoři zkoumá její znečištění. O ekologickém problému píše doktorand z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Brumovský disertační práci. „Přišli jsme na to, že v moři je znepokojivé množství zbytků léků a umělých sladidel," upozorňuje.

Moře zanáší kofein, sladidla i léky proti bolesti, zjistil oceněný doktorand

Brněnsko
Sébastien Ogier na Francouzské rallye.
Ajaccio - Sébastien Ogier vyhrál premiérově domácí Francouzskou rallye na Korsice a po čtvrtém triumfu v sezoně se přiblížil k zisku čtvrtého titulu mistra světa za sebou. Šampionem mohl být za určitých okolností už nyní, ale jeho největší rival a týmový kolega z Volkswagenu Andreas Mikkelsen z Dánska třetím místem korunovaci odložil. Ogier vede tři závody před koncem s náskokem 68 bodů, ve hře jich je ještě 84.

Ogier se dočkal. Poprvé ovládl Francouzskou rallye, Kopecký byl dvanáctý

Motorismus
Jan Kopecký opět zakončí rok ziskem titulu, popáté za sebou
Zlín, Kostelec n. O. - Automobilový jezdec Jan Kopecký zakončí sezonu popáté za sebou se ziskem mistrovského titulu. V roce 2012 se stal českým mistrem, rok na to evropským šampionem, následně ovládl asijsko-pacifické mistrovství a v dalších dvou letech opět český šampionát. Čtvrtý domácí titul v kariéře získal i díky triumfu na Barum rallye ve Zlíně. Na českých tratích tak nebyl poražen více než dva roky a jedenáct soutěží v řadě.
2 fotografie

Jan Kopecký opět zakončí rok ziskem titulu, popáté za sebou

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Nice – Město Nice se dnes přidalo k francouzským letoviskům, která v poslední době zakázala nošení dámských muslimských plavek zvaných burkiny. Příslušné nařízení vydala ve čtvrtek místní radnice, podle níž na pláže s ohledem na bezpečnost nepatří plavky, které odkazují ke konkrétnímu náboženství. Nice se dosud vzpamatovává z červencového teroristického útoku, při němž mladý Tunisan během jízdy kamionem v davu lidí zavraždil 86 lidí.

Nice se přidalo k letoviskům, která zakázala burkiny

Svět
Ilustrační foto.
Bastia – Další radnice ve Francii zakázala ženám nosit takzvané burkiny – plavky, které zakrývají tělo včetně hlavy. Po Cannes a Villeneuve-Loubet na jihu země dnes to stejné opatření oznámila radnice obce Sisco na severu Korsiky. O víkendu se tam na pláži strhla ostrá potyčka mezi skupinou místních obyvatel a muslimskými rodinami z nedaleké obce Bastia, informují tamní média.

Na Korsice také zakázali nosit plavky, které zahalují celé tělo

Svět
Dobrodruzi z Brna, kteří chtěli přeplout Středozemní moře na lodi z PET lahví, prohráli souboj s rozbouřeným mořem.
Brno /VIDEO/ – Dobrodruhy z Brna, kteří se plavili na lodi z PET lahví, evakuovala italská pobřežní stráž. Po opuštění Korsiky mořeplavci lodi Vichr III bojovali se špatným počasím. V rozbouřeném moři a větru se jim znovu porouchal motor a praskl stěžeň. „V nesnázích nás zahlédla švýcarská posádka a okamžitě zavolali pobřežní stráž. I přes naše protesty nás odvezli na pevninu a loď na místě nechali," popsal kapitán lodi a zakladatel brněnského Expedition clubu Albert Fikáček.

Brněnští mořeplavci opustili loď z PET lahví. Praskl jim stěžeň a selhal motor

Brněnsko
Chlapec začal hrát na violoncello v pěti letech.
Blansko /MLADÉ TALENTY/ – Usměvavý hnědovlasý chlapec je plný života. Málokdo by do tohoto jedenáctiletého kluka z Blanska řekl, že bude pilně cvičit na hudební nástroj. Karel Fleischlinger přitom hraje rovnou na dva. Už jako malý začínal s violoncellem a před pár lety k němu přidal ještě kytaru. Jako muzikant vystupuje a účastní se různých soutěží. Deník Rovnost mu věnuje další díl pravidelného seriálu Mladé talenty.

Jedenáctiletý Fleischlinger propadl hudbě. Válí na violoncello i kytaru

Blanensko
Brněnští mořeplavci, kteří se rozhodli přeplout Středozemní moře, měli potíže na Korsice. Úřady si mysleli, že tři dobrodruzi chtěli na lodi z PET lahví doplout z Elby do Alžírska, aby se tam připojili k džihádistům.
Brněnský dobrodruh Albert Fikáček chtěl před pěti lety na první lodi z PET lahví přeplout Středozemní moře. Tehdy ztroskotal u Korsiky. Nyní se vytyčený cíl s kamarády pokusí znovu dobýt na lodi s názvem Vichr III. Hodlají doplout ke břehům Alžírska. Jen to bude asi trvat o něco déle, než jeden měsíc, jak bylo původně v plánu. Kromě toho musí ale i vyjednávat s francouzskou armádou, která je nyní znovu nechce nechat na bizarním plavidle Korsiku opustit.

Lepší mrtvý frajer, než živý sráč, věří skupina dobrodruhů z Brna

Cestujeme
Brněnští mořeplavci, kteří se rozhodli přeplout Středozemní moře, měli potíže na Korsice. Úřady si mysleli, že tři dobrodruzi chtěli na lodi z PET lahví doplout z Elby do Alžírska, aby se tam připojili k džihádistům.
Brno – Brněnský dobrodruh Albert Fikáček chtěl před pěti lety na první lodi z PET lahví přeplout Středozemní moře. Tehdy ztroskotal u Korsiky. Nyní se vytyčený cíl s kamarády pokusí znovu dobýt na lodi s názvem Vichr III. Hodlají doplout ke břehům Alžírska. Jen to bude asi trvat o něco déle, než jeden měsíc, jak bylo původně v plánu. Kromě toho musí ale i vyjednávat s francouzskou armádou, která je nyní znovu nechce nechat na bizarním plavidle Korsiku opustit.

Lepší mrtvý frajer, než živý sráč, věří skupina dobrodruhů z Brna

Brněnsko
Ilustrační foto
Praha - Tuzemský letecký dopravce Travel Service rozšíří letní nabídku letů o přímá spojení do přímořského letoviska Rimini v Itálii a na Korsiku. Spojení pravidelnými linkami SmartWings plánuje zahájit 27. května v případě Rimini a 15. června začne létat na Korsiku. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost.

Travel Service rozšíří nabídku o lety do Rimini a na Korsiku

Ekonomika
Ilustrační foto
Paříž – Francouzský premiér Manuel Valls odsoudil znesvěcení muslimské modlitebny v korsickém městě Ajaccio po páteční demonstraci, která se zvrhla v trestnou výpravu s protiarabskými hesly a pálením koránu jako mstou za předchozí útok maskovaných mladíků na hasiče.

Demonstrace na Korsice se zvrhla v trestnou výpravu proti muslimům

Svět