ŠTÍTEK: Korsika

Marine Le Penová
Brusel, Paříž - Krajně pravicová Národní fronta (FN) propadla v dnešním druhém kole francouzských regionálních voleb. Podle odhadů a prvních výsledků sčítání byla strana Marine Le Penové poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování před týdnem dosáhla výrazného vítězství.

Francouzská krajní pravice zcela propadla v druhém kole voleb

Svět
Lukáš Mandát (vlevo) a Stanislav Pešl se v těchto dnech nachází v novozélandském městě Opotiki.
Dědice - Jako Kluci z Dědic na cestách se označují Lukáš Mandát a Stanislav Pešl. Jak název napovídá, cestují po světě a na svém facebookovém profilu své zahraniční cesty přibližují fanouškům. Od roku 2011 procestovali několik evropských států a nyní jsou třetím týdnem na Novém Zélandu. K cestování je přivedla touha po poznání a nových dobrodružstvích.

Na druhém konci světa jsou lidé milejší a pozornější

Třebíčsko
Korsika.
Novinkami českých cestovních kanceláří na příští léto jsou letecké zájezdy na Korsiku nebo do Senegalu. Přibude leteckých zájezdů například i do Albánie či na sever Bulharska. Cestovky se také stále více zaměřují na rodiny s dětmi a navyšují nabídku dětských klubů. V těchto dnech spustily prodej dovolených na příští léto a nabízejí nejvyšší slevy. Ceny zájezdů by se však neměly výrazněji měnit. Vyplývá to z ankety mezi prodejci zájezdů.

Novinky v nabídce cestovek na léto 2016? Korsika či Senegal

Cestujeme
Korsika.
Ajaccio (Francie) - Přeplněné skládky, kontejnery plné až k prasknutí, odpadky na plážích, na okrajích silnic i v přírodě: Korsika je zavalena odpadky, které už nedokáže zlikvidovat. Problém ještě zhoršují miliony turistů, kteří v létě francouzský "ostrov krásy" navštěvují. Krizi vyvolal neřízený demografický boom: na francouzský ostrov s 310.000 obyvateli se ročně přistěhuje asi 4000 lidí. Úřady musejí každoročně zpracovat více než 300.000 tun odpadků, píše agentura AFP.

Korsika, ostrov odpadků

Svět
Martin Prokop na Francouzské rallye.
Ajaccio - Francouzská rallye na Korsice začala v extrémních deštivých podmínkách, s nimiž se zatím nejlépe vyrovnal britský pilot Elfyn Evans za volantem fordu. Ze tří plánovaných zkoušek se jely jen dvě, protože druhý, skoro 44 km dlouhý test znemožnily extrémními přívaly vody poničené a záplavami znepřístupněné příjezdové i soutěžní cesty. Martin Prokop je po úvodní etapě čtrnáctý, bez šance na vítězství je kvůli technickým potížím mistr světa Sébastien Ogier z Francie.

Prokop na Korsice trefil strom. Náročnou rallye nejlépe zahájil Evans

Motorismus
Kanoistka Kateřina Hošková.
Brno - Věčně usměvavá a po víkendu i stříbrná. Vodní slalomářka a brněnská rodačka Kateřina Hošková předvedla na mistrovství světa v Londýně v neolympijské kategorii C1 odvážnou jízdu na náročné trati. Nestačila jen na suverénní Australanku Jessicu Foxovou. „Předposlední branku jsem jela napřímo. Nikdo to podobně nejel. Diváci začali křičet, fantazie," prohlásila o posledních brankách závodu třicetiletá kanoistka.

Oslavy stříbra? Jen pár piv v letadle, směje se vodní slalomářka Hošková

Ostatní sporty
Jan Kopecký
Zlín – Soupeři o něm mluví s úctou a jednoznačně jej favorizují na vítězství ve 45. ročníku Barum Czech Rally Zlín 2015. Bodejť by ne. Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký o víkendu vyhrál Německou Rally ve WRC 2 a v letošním seriálu mistrovství České republiky ovládl všechny čtyři díly. V čele klasifikace si tak vypracoval náskok 115 bodů před Václavem Pechem a ve zlínské soutěži by český titul chtěl potvrdit.

K Barumce musí mít člověk vždy respekt, upozornil favorit Kopecký

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Východní Čechy, Svitavsko /LÉTO S DENÍKEM/ - Dnes si užíváme dovolenek u Jadranu, na Korsice, ti movitější z nás dokonce na Seychelách. V sedmdesátých a osmdesátých letech však většina rodina vyhledávala letní zábavu v domácím prostředí i na táborech.

Zpátky v čase: Vzpomínky na dovolenou v minulém století

Z okolí
Ilustrační foto.
Majitel osvědčení Český certifikovaný arborista a licence Evropský stromolezec Petr Zvědělík patří ještě ke generaci, která nejprve uměla lézt do výšek a teprve pak se začala zajímat o zahradničinu. Ideální je to prý naopak. Při jeho práci, ať už se týká ošetření stromů v soukromých zahradách nebo mnohasetletých velikánů, je podle něj důležité, aby lidé a stromy nebyli v konfliktu, ať už se jedná o zdraví lidí, či škodu na majetku.

Při ošetření stromů je třeba zvážit každé říznutí

Bydlení
Tomáš Petreček
Opava - Není to tak dávno, co na pódiu Slezského divadla převzal cenu pro nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu za minulý rok, a brzy nabere směr Čína. Řeč je o extrémním sportovci z Opavy Tomáši Petrečkovi.

Tomáš Petreček se chystá do Číny

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Mezi jachtaři se říká, že rozdíl mezi tím být u moře a na moři je asi tak stejný jako být u hospody, anebo v hospodě. Toužíte po tom strávit na moři pár nádherných dní? Ke splnění tohoto snu nemusíte nutně vlastnit loď. Přečtěte si pár tipů od ostřílené jachtařky Inny Václavové.

Dovolená na vlnách

Cestujeme
Sebastien Ogier.
Paříž - Francouzská rallye v rámci mistrovství světa v automobilových soutěžích se letos nebude konat na rozdíl od minulých let v Alsasku. Národní motoristická federace dnes uvedla, že tamní funkcionáři nemají na uspořádání akce dost financí. Zatím není jasné, kde se rallye 1. až 4. října pojede.

Alsasko nemá dost peněz, Francouzská rallye se letos pojede jinde

Motorismus
Esapekka Lappi
Francie - Finský pilot Esapekka Lappi zajistil týmu Škoda třetí titul v rallyovém mistrovství Evropy za sebou. Třiadvacetiletý jezdec sice nedokončil závěrečný díl seriálu ERC na Korsice, nicméně i tak se stal nástupcem Jana Kopeckého a Juha Hänninena, kteří ovládli na fabii šampionát v minulých dvou letech.

Finský pilot Lappi zajistil Škodě třetí titul v rallyovém ME

Motorismus
Naposledy se v seriálu mistrovství světa objevil Martin Prokop na konci srpna. Nyní se pokusí vybojovat body v Alsasku.
Štrasburk, Jihlava – Takřka šest týdnů si mohl užívat relativní klid. Jihlavský jezdec Martin Prokop tradičně vynechal kvůli složité a drahé logistice Australskou rallye a v pátek se vrátí do seriálu mistrovství světa. Radost však u něj příliš nečekejte, závod v Alsasku rozhodně nepatří mezi ty jeho oblíbené.

Prokop se vrací po pauze do boje. V neoblíbené Francii

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Třebíčsko - Francouzským snímkem Apači zahájí ve čtvrtek svůj podzimní program třebíčský filmový klub. Od září do poloviny prosince nabídne čtrnáct převážně evropských filmů. Velkým lákadlem bude však bezesporu i americký snímek Jasona Reitmana Prodloužený víkend.

Filmový klub láká především na evropské filmy

Volný čas
Costa Concordia začala s posledními manévry před odplutím.
Giglio (Itálie) – Loď Costa Concordia po dvou a půl letech od ztroskotání opustila přístav u italského ostrova Giglio a vydala se na svou poslední plavbu do Janova, kde ji sešrotují. Vrak obřího plavidla tažený dvěma remorkéry se zatím pohybuje rychlostí 1,9 uzlu (3,5 kilometru za hodinu). Do 350 kilometrů vzdáleného Janova by měl dorazit v neděli.

Costa Concordia zamířila od ostrova Giglio do Janova

Svět
Karel Zich.
Praha /VIDEO/ – Zpěvák Karel Zich poprvé zaujal publikum už koncem 60. let jako člen Spirituál kvintetu a ani po odchodu na sólovou dráhu neměl o fanoušky nouzi. Talentovaný muzikant s hlasem, jehož barvu posluchači i kritici přirovnávali k Elvisi Presleymu, patřil mezi stálice české populární hudby až do předčasné smrti 13. července 2004. Při potápění během dovolené na Korsice dostal pětapadesátiletý Zich infarkt a lékaři mu už nemohli pomoci.

Svou přezdívku „český Elvis“ neměl Karel Zich moc rád

Hudba
Členové skupiny historického a scénického šermu Fidentia et Honor vyměňují drátěné košile za dobové šaty.
Břeclavsko - Zatímco některé manželské páry vyhlíží teplejší dny například s vidinou výletů na kole, Miloslav Skoupý z Tvrdonic i s manželkou se těší na navléknutí do historických šatů. Jsou členy skupiny scénického šermu Fidentia et Honor (Odvaha a čest pozn. red.). Jedním z jejich dřívějších názvů byly Šílené veverky. Skupina se v těchto dnech připravuje na novou sezonu.

V Tvrdonicích mění drátěné košile za šaty

Břeclavsko
Sardinie – azurové moře a nádherné pláže vám učarují
Vypadá to, že éře oblíbených „last minute dovolených" odzvonilo. Fakta za několik posledních let mluví zcela jasně – zájezdů na poslední chvíli je neustále méně, nenabízí atraktivní destinace,   a co je nejhorší, jsou drahé.

Cenová válka: First minute versus Last minute

Reklama
Letos vyrazili turisté na trasy populárního pochodu Čvachtačka po pětatřicáté.
Žďár nad Sázavou – „Na Čvachtačce jsme poprvé. O pochodu jsme se dozvěděli před týdnem v Humpolci, kde jsme se zúčastnili turistické akce Za posledním puchýřem. Zvolili jsme třináctikilometrovou trasu, protože se chceme ještě ve Žďáře podívat do modelového kolejiště a pak stihnout vlak domů," řekla v sobotu dopoledne v orlovně, na startu již 35. ročníku dálkového a turistického pochodu Čvachtačka jedna z jeho z účastnic. Do okresního města dorazila z Ústí nad Orlicí, její pánský doprovod z České Třebové.
8 fotografií

Turisté vyrazili ve Žďáře na již 35. ročník pochodu s názvem Čvachtačka

Žďársko
Sardinii se říká „Karibik Středomoří“.
Čtyři černé hlavy Maurů v bílých polích oddělených červeným křížem to je vlajka Sardinie, autonomního regionu Italské republiky, který má speciální statut udělený Ústavou z roku 1948, zaručující jí široké pole politické a administrativní samostatnosti. Takové, že neláká místní obyvatele ke snaze o odtržení a k samostatnosti, tak jako tomu je na severu na blízké Korsice.
7 fotografií

Ostrov Sardinie: Úchvatný Karibik Středomoří

Z okolí