ŠTÍTEK: kroj

Vejprtské Staročeské máje 2024
Po pětileté pauze se v sobotu 4. května vrátily Staročeské máje, tentokrát na téma Jarmark před 100 lety. Do kulturního domu ve Vejprtech se pestrým programem přišlo potěšit na 300 diváků, kterým v krásných staročeských krojích své umění předvedli tanečníci, zpěváci a ochotníci od malých dětí po dospělé.
3 fotografie

Vejprtské Staročeské máje

Čtenář reportér
„Šiji už celkem padesát let, přičemž šití lidových krojů a dobových oděvů se věnuj od začátku 90. let," říká Eva Tatoušková, která je díky svému umu nejen v našem kraji ojedinělá a unikátní.
/FOTO, VIDEO/ Kroje pro muzea i folklórní soubory, dobové oděvy či vojenské historické uniformy – to vše pochází z dílny Evy Tatouškové z Nového Města nad Metují, která letos slaví za šicím strojem jubileum. „Šiji už celkem padesát let, přičemž šití lidových krojů a dobových oděvů se věnuj od začátku 90. let," říká švadlena, která je díky svému umu nejen v našem kraji ojedinělá a unikátní.
22 fotografií

Šikovné ruce, nůžky a jehla umí udělat talár pro Škvoreckého a historické kroje

Náchodsko
Na Podluží se uskutečnil v konání nejstarší krojovaný ples. Podívejte se
V Prušánkách, Moravském Žižkově a v Dolních Bojanovicích, tedy na třech, skoro sousedních místech, se uskutečnil v regionu Podluží uplynulou sobotu krojový ples. I když se vzájemně v termínu pořádání střetly, těšil se poměrně solidnímu zájmu plesajících vystrojených do svátečních krojů, kde převažovala k potěšení oka diváka především mládež.
76 fotografií

Na Podluží se uskutečnil v konání nejstarší krojovaný ples. Podívejte se

Čtenář reportér
V rámci premiéry Divadlo Lány e spolupráci s obcí opět předalo cenu Klobouk dolů. Za úsilí o zachování baráčnické tradice v obci se laureátkou stala rychtářka Hana Schritterová
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V předvečer Silvestra odehráli lánští divadelníci před vyprodaným sálem sokolovny premiéru nové hry v režii Romana Havelky. Po covidové pauze se na jeviště vrátili s černou komedií Josefa Berana o nesnesitelných tchýních a zhýčkaných dětech s názvem Nejlepší jsou studený. V rámci premiéry Divadlo Lány ve spolupráci s obcí opět předalo cenu Klobouk dolů. Za úsilí o zachování baráčnické tradice v obci se laureátkou stala rychtářka Hana Schritterová (74).
39 fotografií

Lány během divadelní premiéry smekly Klobouk dolů před Hanou Schritterovou

Volný čas
Setkání prachatické obce Baráčníků Vitoraz ke 105. výročí vzniku samostatného Československa.
Ke 105. výročí vzniku samostatného Československa uspořádala Obec Baráčníků „VITORAZ“ Prachatice sedění 26.10.2023 v Radničním sále Staré radnice v Prachaticích. Připomenutí se zúčastnil jak starosta města Jan Bauer, tak oba místostarostové Jan Kotrba a Jakub Nepustil, ale i další hosté, bývalá rychtářka Jaroslava Lelková, tetičky a sousedé z místního spolku i okolních obcí.
24 fotografií

Prachatičtí baráčníci oslavili vznik republiky

Čtenář reportér
Hody Vracov
Bezesporu nejvíce krojovaných hodařů na Slovácku a vůbec v České republice můžete potkat na Kyjovsku ve městě Vracov. Zdejší Vracovské hody s věncem a kačerem (donedávna se jmenovaly ještě císařské) jsou ale vyjímečné nejen počtem krojovaných, ale také svým ojedinělým zvykoslovím. V sobotu jsou hlavními postavami mladí stárci - svobodný pár. V neděli se potom vše odehrává kolem starých stárků, což je manželský pár.
93 fotografií

Hody na Slovácku jsou vždy veselé. Nahlédněte do Vracova a Žarošic

Čtenář reportér
Zpěv, tanec, krojové leporelo. Císařské hody v Tupesích 2023
Nezastupitelné místo v životě některých obcí na Slovácku má tradice císařských hodů. Na ně se o druhém říjnovém víkendu oblékly do krojů hodové chasy v Babicích, Boršicích, Nedakonicích, Jarošově, Podolí, Zlechově, Uherském Ostrohu či v Tupesích. Stovky lidí, zpěv, tanec, dobrá nálada a hodové juchání.
32 fotografií

Zpěv, tanec, krojové leporelo. Císařské hody v Tupesích

Slovácko
Folklór žije. Děti z Velkých Pavlovic prožili den ve škole ve folklórním duchu
Obléknout si tradiční kroj a strávit den ve škole tak trochu netradičně. Řeč je o kulturní události s příznačným názvem Dáme kroj, která se v pátek 29. září uskutečnila na Základní škole ve Velkých Pavlovicích. Samotné veselí přitom začalo ještě před příchodem dětí do školy. Učitelé se ujali hudebních nástrojů a v podání hudecké kapely zahráli veselé písně. 
26 fotografií

Kroje i hudba. Děti z Velkých Pavlovic prožili den ve škole ve folklórním duchu

Čtenář reportér
Den české státnosti v Muzeu Kobylí: Krásné kroje, vůně trnek i příjezd televize
Příjemná vůně trnek se na Den české státnosti linula z Muzea Kobylí na Břeclavsku. Netradiční zážitek v podobě tradičního vaření povidel se zde v tento den koná každoročně. Zároveň na tento termín připadá i celorepubliková happeningové akce Dáme kroj. Tetičky z Klubu přátel historie Kobylí se proto rozhodly spojit oslavy dohromady. Vaření povidel se zúčastnila také naše čtenářka Miroslava Jakubčíková, které děkujeme za krásné fotky. 
38 fotografií

Den české státnosti v Muzeu Kobylí: Krásné kroje, vůně trnek i příjezd televize

Čtenář reportér
Setkání Hanáků v Kojetíně, 28. 9. 2023
Záplava barev a kroje z různých oblastí Hané - od Prostějova přes Litovel až po Kroměříž. Tradiční Setkání Hanáků letos hostilo město Kojetín, odkud pochází významná rodačka - sběratelka lidových písní a tanců Ludmila Mátlová-Uhrová. Poctou této osobnosti, která se zasloužila o uchování tradic, bylo nejen taneční pásmo, ale i výstava ve Vzdělávacím a informačním centru v Kojetíně. Na Setkání Hanáků dorazila i dcera legendární folkloristky Anna Antlová.
77 fotografií

VIDEO: Na setkání Hanáků do Kojetína dorazilo pět set krojovaných, i z Prahy

Přerovsko
Načechrané sukně a zdobené kroje. Miroslav ovládly hody, podívejte se
Největší a nejdůležitější slavnost. Tak by se ve zkratce daly shrnout tradiční hody ve městě Miroslav na Znojemsku. Velkou dominantnou jsou krásně zdobené kroje, které v průvodu městem vynikly svou jedinečností. Na veselí nechyběl ani náš čtenář Vlastimil Pavlík. Díky jeho snímkům můžete v galerii načerpat pozitivní energii, která na hodech panovala.
34 fotografií

Načechrané sukně a zdobené kroje. Miroslav ovládly hody, podívejte se

Čtenář reportér
Moravané uchvátili městečko Greding v Bavorsku. V kroji působili jako celebrity
Malebné městečko Greding u sousedů v Bavorsku se první zářijový víkend proměnilo ve veselý folklorní rej. Náměstí u místní radnice obsadilo na sto stánků a na pódiu se střídali krojovaní s lidovými muzikanty. Ti všichni přijeli na 30. ročník „Gredinger Trachtenmarkt“, dvoudenního festivalu, který zájemcům ukazuje kroje a vše, co k nim patří. Tři desetiletky přitom nebyly jediné jubileum, které oblíbená akce oslavila. Na tento rok připadlo i 140. výročí bavorského krojového hnutí.
12 fotografií

Moravané uchvátili městečko Greding v Bavorsku. V kroji působili jako celebrity

Čtenář reportér
Načechrané sukně a zdobené kroje. Velké Bílovice ovládly hody, podívejte se
Největší a nejdůležitější slavnost. Tak by se ve zkratce daly shrnout tradiční hody ve Velkých Bílovicích. Začínají buď přímo na svátek Narození Panny Marie, patronky místního kostela, a nebo na první neděli po tomto svátku. Velkou dominantnou jsou krásně zdobené kroje, které v průvodu městem vyniknou svou jedinečností. Na veselí nechyběla ani naše čtenářka Miroslava Jakubčíková. Díky jejím snímkům můžete v galerii načerpat pozitivní energii, která na hodech panovala.
24 fotografií

Načechrané sukně a zdobené kroje. Velké Bílovice ovládly hody, podívejte se

Čtenář reportér
Mikulov ovládlo na tři dny Pálavské vinobraní. Na burčák, ochutnávku stovek vzorků vín a koncerty přijeli návštěvníci z celé republiky i partneři ze zahraničí
Uličky historického centra Mikulova jsou od sobotního rána zalité sluncem. A plné lidí. Skupinky návštěvníků zároveň stoupají i na nedaleký Svatý kopeček, odkud je nádherný výhled do krajiny. V obležení jsou také terasy zámku a zahrada. Na náměstí ve středu osmitisícového města to pak krátce po poledni tepe jako o život. Ve vzduchu se mísí vůně burčáku s přicházejícím babím létem. Všude jsou desítky stánků s vínem, řemeslnými výrobky a jídlem. Pálavské vinobraní je v plném proudu. Na jih Moravy každoročně vábí tisíce návštěvníků a letošní šestasedmdesátý ročník není výjimkou.
65 fotografií

Paprsky ve sklenici vína. Pálavské vinobraní v Mikulově uchvátilo zábavou

Regiony
Dívka v kyjovském kroji od Petra Kováříka v blízkosti někdejšího pivovaru v centru Kyjova.
/FOTOGALERIE/ Velkoformátová malba dívky v kroji poutá pozornost kolemjdoucích v Kyjově, jde o vzpomínku na nedávný folklorní svátek - Slovácký rok. Září v centru města na fasádě garáže v sousedství starého pivovaru. Slovácké graffiti je dílem autora Petra Kováříka z blízkých Ratíškovic. Jeho předchozí práci lze obdivovat v novém podchodu pod silnicí I/55 u Rohatce.
13 fotografií

VIDEO: Kyjov zdobí kráska v kroji. Autor z Ratíškovic ji hledal v hodovém davu

Hodonínsko
Dívka v kyjovském kroji od Petra Kováříka v blízkosti někdejšího pivovaru v centru Kyjova.
/FOTOGALERIE/ Velkoformátová malba dívky v kroji poutá pozornost kolemjdoucích v Kyjově. Jde o vzpomínku na nedávný folklorní svátek - Slovácký rok a září v centru města na fasádě garáže v sousedství starého pivovaru. Slovácké graffiti je dílem autora Petra Kováříka z blízkých Ratíškovic. Jeho předchozí práci lze obdivovat v novém podchodu pod silnicí I/55 u Rohatce.
13 fotografií

VIDEO: Kyjov zdobí kráska v kroji. Autor malby ji našel v hodovém davu

Regiony
Burza krojů a krojových součástí přilákala do Babic stovky zájemců
Kordulky, fěrtůšky, vyšívané krojové košile, šátky turečáky, rukávce, spodnice, brokátové zástěry, čepení, vestičky, sukně, obojky ke krojům, dámské vrapenice, pánské krojové boty, baranice, opasky a další krojové doplňky zaplavily o předposledním srpnovém sobotním dopolední kulturní dům v Babicích.
27 fotografií

Burza krojů přilákala do Babic stovky zájemců

Slovácko
Blatská zástěra s bohatým vyšíváním.
Prezentaci jedinečných lidových krojů v Domě regionů a dětských folklorních tradic připravuje společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových. Ti se věnují udržování lidových písní, tanců, zvyků, krojů, vybraným lidovým řemeslům, staročeské regionální kuchyni, dalším tradičním dovednostem a také aktivně působí v Jihočeském folklorním sdružení. Společnost je zřizovatelem národopisného souboru Kovářovánek. A nyní Škochovi připravují ukázku jedinečných lidových krojů, které získali před několika lety darem.
4 fotografie

Pokladnici lidových tradic otevřela po šedesáti čtyřech letech

Čtenář reportér
Jankovičtí stárci se o víkendu oddávali hodovému veselí
Slovácké hody s právem patří v Jankovicích ke koloritu obce a mezi významné zvyky v ní. Jejich veselost, bohatost a podoba se už léta drží neměnné tradice. Hlavním úkolem chasy ale je, aby našla ve svých řadách pár nebo čtveřici svých vládců. Černý scénář, že by se v Jankovicích stárci nenašli a lidé z obce a jejich hosté byli o krojovanou podívanou v čele se stárky ochuzeni, se o druhém srpnovém víkendu nenaplnil.
27 fotografií

Jankovičtí stárci se o víkendu oddávali hodovému veselí

Slovácko