ŠTÍTEK: Kryštof Kolumbus

HASIČI - 25. výročí založení hasičského sboru, rok 1922.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme se přenesli pomocí dobových fotografií ještě jednou do Velkých Karlovic a nahlédli jsme pod pokličku velkokarlovického umění, kultury a sportu. Dnes zavítáme do Janové.
9 fotografií

Zpátky v čase do Janové

Valašsko
Ztracený svazek Fernanda Kolumba Libro de los Epítomes (Kniha epitomů)
Archiv univerzity v dánské Kodani vydal vědcům naprostý unikát. Svazek ze 16. století, který obsahuje seznam a stručný výtah z mnohdy dávno ztracených knih. Spis nazvaný Libro de los Epítomes (Kniha epitomů) sloužil v minulosti jako jakýsi rejstřík všech knih, které se jeho autorovi podařilo nashromáždit. A kdo že je oním autorem? Nikdo jiný než potomek Kryštofa Kolumba.
5 fotografií

Jedinečný unikát. Vědci objevili soupis dávno ztracených knih Kolumbova syna

Věda a technika
Hutia-konga, nejbližší příbuzný nového živočišného druhu, objeveného na Kajmanských ostrovech
Objevy nových druhů hmyzu či mořských živočichů jsou poměrně běžným jevem. Oproti tomu nové druhy savců nebývají odhaleny každý den. O to vzácnější je nález kosterních pozůstatků na Kajmanských ostrovech. Ty dokazují, že se tudy před stovkami let procházely hned tři dosud neznámé druhy hlodavců, jejichž příbuzní dodnes žijí převážně na 250 kilometrů vzdálené Kubě. Vyhynulé tvory ve svých poznámkách popsal slavný mořeplavec Francis Drake.
5 fotografií

Vyhynulý unikát. Vědci našli na Kajmanských ostrovech kosti neznámých hlodavců

Věda a technika
Gran Canaria. Výhled cestou na nejvyšší horu Pico de la Nieves (1949 metrů nad mořem).
/REPORTÁŽ/ Studené podzimní dny lákají k dovolené v teplých krajinách. Ideální úprk před zimou představují Kanárské ostrovy, na své si zde přijdou příznivci extrémních sportů, obdivovatelé historie i milovníci moře. Za opravdový miniaturní kontinent je považován ostrov Gran Canaria. Díky jeho pestrému povrchu, který je sopečného původu, lze na malém území během jednoho dne zažít všechna roční období. 
49 fotografií

Všechna roční období v jediný den. Na Gran Canaria využijete plavky i šálu

Cestujeme
Alespoň symbolické narovnání starých křivd - o to se pokusili přerovští patrioti, kteří s pomocí speciální konstrukce obrátili  těžký sokl barokní sochy svatého Šebestiána v polích za hřbitovem. Sochu za totality zničili milicionáři.
Alespoň symbolické narovnání starých křivd - o se pokusili přerovští patrioti a nadšenci, kteří koncem minulého týdne obrátili sedm set kilogramů těžký podstavec zničené barokní sochy svatého Šebestiána na polích za hřbitovem. Socha posloužila v sedmdesátých letech minulého století jako cvičný terč milicionářům, kteří ji zcela zničili. Zbyl po ní jen podstavec a schůdky.
20 fotografií

Obrácený sokl připomíná zničenou sochu svatého Šebestiána

Přerovsko
Lidový pokrm hladká Ančka.
Ustálené slovní spojení Kolumbovo vejce označuje objev, který není složitý, jen na něj „stačí“ přijít. A to platí i o receptech, díky kterým zjistíte, že z vejce se dá vykouzlit mnohem víc než jen omeleta.  
4 fotografie

Objevte lahodné Kolumbovo vejce

Za jídlem
nové koření
James Joyce ve svém Odysseovi píše, že jídlo vymyslel bůh a ďábel zase koření. Koření, kterému se budeme dnes věnovat, ďábelské rozhodně je. V jedné kuličce se totiž skrývá vůně hned čtyř koření: černého pepře, hřebíčku, muškátového oříšku a skořice.

Nové koření: čtyři vůně v jedné kuličce

Za jídlem
Její Veličenstvo Miriam I.
Pasov - Pasovskou Královnou silného piva 2018 se v Obernzellu stala Miriam Nalezniaková z Pockingu, studentka médií a komunikace na Univerzitě v Pasově, která jinak ráda tančí a věnuje se modelingu, píše PNP.

Studentka je u sousedů Královnou silného piva

Z okolí
Sladké mámení v novopackém muzeu  
Nová Paka - Láká nás vůni, barvou i příchutěmi. Fenomén, kterému lze jen těžko odolat. Pro mnohé je čokoláda neřest, pro naše předky byla pojítkem, které sbližovalo. Dnes si už můžeme vybírat tabulky s pistácií, solí, levandulí, chilli nebo kávou, jahodami. Ochutnat je mohou i návštěvníci výstavy v novopackém Suchardově domě.

Čokoláda, fenomén, kterému neodoláte. Do Čech pronikla v roce 1770

Jičínsko
Státní svátek ve Španělsku a manifest za jednotu země.
Španělsko žije napjatou situací ohledně avizovaného vyhlášení referenda v Katalánsku. Země v čele s královskou rodinou dnes slavila státní svátek. Oslavy výročí doplutí Kryštofa Kolumba na americký kontinent desetitisíce Španělů využily k demonstraci za jednotu země. Katalánská i centrální vláda se obviňují z nedostatku vůle po dialogu.
7 fotografií

Katalánsku chybí dialog. Lidé volají po jednotě

Svět
Na Hořičkách slavili 660 let od první zmínky o obci
Hořičky - 660 let v našem měřítku, to už je hodně dlouhá doba. Vzhledem k průměrnému věku lidského života mezi účastníky sobotních oslav 660 let obce zcela jistě nebyl mezi přítomnými hosty a návštěvníky nikdo, kdo by pamatoval původní majitele: vladyky z Hořiček, Jana z Pernštejna, Bernarda Žehušického z Nestájova ani Jaroslava ze Smiřic. Generála Laudona, který zde pobýval v roce 1758, znají místní také jenom z písniček a encyklopedií.
26 fotografií

FOTO: Na Hořičkách slavili 660 let od první zmínky o obci

Náchodsko
Ilustrační foto.
Nejzápadnější hlavní evropské město má takové kouzlo, že vás uhrane a už nepustí. Svým klidem, pohodou, vlastním životním tempem, přátelským přijetím. V každém ročním období vám tam bude dobře. A v jakémkoli věku a sestavě. Toto město má výhodu, že se tam dobře cítí milenci, rodiče s dětmi i senioři. Každému má co nabídnout.
5 fotografií

Lisabon: Město milenců i důchodců

Cestujeme
Trámový strop z 15. století ve sklepení domu č, 26 na náměstí Dr. Eduarda Beneše v Holešově.
Holešov – Českým zemím právě vládl Vladislav Jagellonský a řádila v nich morová epidemie: tehdy, koncem 15. století, postavili na dnešním náměstí v Holešově měšťanský dům číslo 26. Odborníci nyní díky zachovalému stropu jeho sklepa odhalili, že vznikl pár let předtím, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Podle nich byly stromy použité na trámy pokáceny v letech 1480 – 1482.
5 fotografií

V Holešově objevili unikátní strop, je starší než objevení Ameriky

Kroměřížsko
Jan Bauer
Vodňany – Spisovatel Jan Bauer už překročil sedmdesátku, ale i když – jak sám říká – notně zpomalil, letos už dodal na trh svoji sedmou knihu. Jmenuje se Převratné události v dějinách lidstva a dočtete se v ní nejen o tom, jaké bylo vojenské tažení Alexandra Velikého, ale také jak to bylo s vynálezem slavného internetu či jak velký byl jeden z prvních počítačů a kolik vážil tun. „Tahle kniha byla velká výzva a bavila mne. Ale také příprava na ni byla dost náročná," říká spisovatel.

ROZHOVOR: Asi nás čeká pád, ale nechci být pesimistickým prorokem

Strakonicko
Ilustrační foto.
Svátek všech rumů je tady. Připadá na 16. srpna a nabízí tak všem milovníkům rumu možnost oslavit jeho existenci. Přinášíme několik perliček, které o něm určitě netušíte a příště si na ně při jeho pití jistě vzpomenete.
3 fotografie

Dnes je Mezinárodní den rumu

Česko
Ilustrační foto.
Litoměřicko - Svátek všech rumů je tady. Připadá na 16. srpna a nabízí tak všem milovníkům rumu možnost oslavit jeho existenci. Přinášíme několik perliček, které o něm určitě netušíte a příště si na ně při jeho pití jistě vzpomenete.

Dnes je Mezinárodní den rumu

Litoměřicko
Ilustrační foto
Řím - Spojené státy vrátily knihovně v italské Florencii dopis Kryštofa Kolumba z roku 1493, který byl před desítkami let v Itálii ukraden. Informovala o tom dnes stanice CNN. V dopise, který byl po krádeži nahrazen věrohodným falzifikátem, slavný mořeplavec popisuje španělské královně a králi své dojmy z nového kontinentu. Kolumbus ale před 510 lety – 20. května 1506 – zemřel v domnění, že objevil pouze novou cestu do Asie.

USA vrátily Itálii kradený dopis Kryštofa Kolumba

Svět
Rekordní návštěvnost. V letošním roce přišlo na soutěžní výstavu s názvem O Štít města Jihlavy kolem sedmi stovek návštěvníků. Ti mohli během sobotního dopoledne a odpoledne zhlédnout na čtyři sta soutěžních modelů a další stovku nesoutěžních kousků.
Jihlava – Rekordní účast ze všech ročníků. Takovými slovy hodnotil sobotní dění v hotelu Gustav Mahler Petr Šourek, ředitel soutěže O Štít města Jihlavy z pořádajícího Klubu plastikových modelářů Jihlava.

Mezi soutěžními modely převažovala letadla

Volný čas
Papež František.
Havana - Desetitisíce lidí přivítaly dnes za doprovodu karibských rytmů papeže Františka na jihovýchodě Kuby v zemědělské provincii, ve které se narodili předáci kubánského režimu - bratři Fidel a Raúl Castrovi. Papež sloužil mši na hlavním náměstí třetího největšího kubánského města Holguín, kde nabádal Kubánce, aby se nebáli změnit své životy. Ke kýženým společenským změnám ale podle kubánské opozice nedochází, neboť kvůli papežově návštěvě byly podobně jako při jiných významných událostech v minulosti zatčeny desítky lidí.

Papež nabádal Kubánce, aby se nebáli změn v životě

Svět
José Mourinho
Londýn - Cristiano Ronaldo, nebo Lionel Messi? Fotbal už léta řeší, kdo je na světě nejlepší. A to je prý chyba. Trenér Chelsea José Mourinho se pustil do kritiky Zlatého míče. Ocenění FIFA pro nejlepšího hráče světa podle portugalského kouče škodí fotbalu, protože upřednostňuje individuální výkony před týmovými výsledky.

Messi, či Ronaldo? Mourinho: Hvězdy ve fotbale nejsou jako Kryštof Kolumbus

Fotbal