ŠTÍTEK: Kryštof Kolumbus

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara - Muslimové prý objevili Ameriku více než tři století před Kryštofem Kolumbem. V sobotu to podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Poukázal přitom na zápis v Kolumbově deníku, v němž je údajně zmíněna mešita na jednom z kopců na Kubě.

Turecký prezident: Muslimové objevili Ameriku a to před Kolumbem

Svět
Výstava v jičínském muzeu.
Jičín – Během vánočního času bude výstavní chodba jičínského muzea lákat návštěvníky především skrze jejich čichové buňky. Avšak vůně nebude to jediné, co si budete z nové výstavy moci odnést.

Přivoňte si v chodbě muzea k vůni Vánoc

Volný čas
Americký badatel Barry Clifford.
Port-au-Prince – Vrak potopené lodi, kterou objevili podmořští hledači u haitského pobřeží, není Kolumbova Santa María. Uvedla to dnes Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Popřela tak tvrzení amerického badatele Barryho Clifforda, který se svým týmem vrak objevil již v roce 2003 a letos v květnu prohlásil za vlajkovou loď Kolumbovy objevitelské cesty do Ameriky.

Vrak potopené lodi u Haiti definitivně není Kolumbova Santa Maria

Svět
Trenér basketbalistů Jiskry Domažlice Karel Štípek s manažerem klubu Tomáše Budkou.
Domažlice /ROZHOVOR/ – V době, kdy je pozornost basketbalové veřejnosti kvůli šampionátu kadetek upřena na západ Čech, do Plzně a Klatov, budou Domažlice hostit soustředění dívčích reprezentačních výběrů Čech a Slovenska, které zde spolu sehrají dvě přípravná utkání. Jde o významnou sportovní událost, proto jsme požádali manažera basketbalové Jiskry Tomáše Budku o podrobnosti.

Do Domažlic míří česká a slovenská reprezentace

Ostatní sporty
Kolumbus
Americký hledač podmořských pokladů Barry Clifford by chtěl v průběhu příštího týdne vylovit z mořského dna vrak, o němž tvrdí, že by mohlo jít o vlajkovou loď Santa Maria z objevitelské cesty Kryštova Kolumba do Ameriky. Plavidlo se potopilo před zhruba půltisíciletím u haitských břehů.

Kolumbova loď? Američané věří, že našli slavný vrak

Svět
Ilustrační foto
Pří své loňské návštěvě Španělska jsem byla unesena. O této zemi jsem si toho spoustu přečetla, ale skutečnost naprosto předčila má očekávání. Slunce, moře, teplo, líbezná hudba a všude ten lidský rej. Navštívila jsem Barcelonu, město, kde je minulost a moderní současností v naprosté spojitosti.

Slunce, moře, teplo, lidský rej. Takové je Španělsko

Soutěže
Aztécký bůh deště Tlaloc. Keramická plastika, Mexiko 1350 – 1521.
Praha /FOTOGALERIE/ – Víte, jak obeplout svět, aniž byste opustili jeden prostor? Umožní vám to výstava, kterou ve čtvrtek otvírá Národní muzeum v Náprstkově muzeu v Praze a jmenuje se Čas zámořských objevů. Je součástí šířeji koncipované expozice Peníze, kterou připravuje muzeum na sezónu 2013/2014, a provede vás dobou, kdy Evropané začali odkrývat nepoznaná území. Věřte, že svět mořeplavců, domorodců, otroků i misionářů má svoji magii.
6 fotografií

Národní muzeum představuje cestu kolem světa. V jediném domě

Ostatní
Ilustrační foto.
Praha - Když mořeplavec Kryštof Kolumbus potřeboval svého času ukázat, že středověké chápání světa je postavené na hlavu, sřezal špičku vejce a skořápku pak postavil hranou na stůl. Všechno je prý možné. Tak vzniklo Kolumbovo vejce. Českým chovatelům by ovšem za současné situace žádný trik nepomohl. Problémů, s nimiž zápasí, je až příliš mnoho.

Levný dovoz drtí chovatele nosnic

Ekonomika
Perla Karibiku, Dominikánská republika. Pohled shora, z vrtulníku...
Teplo, krásné pláže a čisté moře pro ženy. Doutníky, rum a snědé krasavice pro muže. I tak se dá stručně vyjádřit, pro koho je určená návštěva Dominikánské republiky. Jisté je, že exotiku a k ní exkurzi do zcela odlišné kultury si vychutnají zástupci obou pohlaví.

Dominikánská republika: Od exotiky po bídu

Cestujeme
Krásná srdíčkové perníčky na fotografiích vyrobila Kateřina Martykánová ze Svatobořic-Mistřína.
Hodonínsko /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ - Každá věc, která nás provází životem, každý předmět, který často bezděky bereme do ruky, vše kolem nás má svoji historii. V tomto týdnu slavila zajímavé výročí svého vzniku jedna drobnost, která náš život činí doslova sladším.

Výročí cukru: Osladili jsme to sobě i Evropě

Hodonínsko
Majitel i kuchař restaurace Papito J.A. Canó přišel z Dominikánské republiky.
Tábor – „Jen pojďte dál, já se za svoji kuchyni nestydím. Jsem otevřený návštěvám a jsem rád, když lidé vidí, co budou jíst. Že mám vše čerstvé a že je tu čisto," zve mne s upřímným    úsměvem José Amaury Canó (48) do své kuchyně.

J.A. Canó: Vypil jsem váš rum a měl 39 horečky

Volný čas
Ilustrační foto
San Juan (USA) - Čtyřiapadesát procent voličů amerického Portorika si přeje, aby se změnilo postavení tohoto ostrova volně přidruženého ke Spojeným státům. Po sečtení hlasů z asi 96 procent okrsků o tom informovala agentura AP. Referendum není závazné a jakoukoliv změnu musí schválit Kongres USA.

Obyvatelé Portorika se v referendu vyslovili pro začlenění do USA

Svět
Pobřeží Madeiry je hodně členité.
Když v roce 1418 zasáhla lodě portugalského prince Jindřicha Mořeplavce silná bouře, zanesla je až k dosud neznámému ostrovu, který námořníci pojmenovali Porto Santo. V dáli však viděli také jiný hornatý ostrov, a tak se sem o rok později na přání a náklady prince Jindřicha vrátili. Tehdy objevili i překrásný zelený ostrov, který celý pokrývaly lesy – Madeiru.

Panenská příroda portugalské Madeiry

Cestujeme
Ilustrační foto
Pokuty se nikdy neplatí na místě. Policie vás informuje o přestupku, vyplní formulář a pokuta vám přijde až domů… Takové to bylo ve Španělsku. A co ještě čtenářka Deníku zažila?

Španělsko v rytmu flamenca

Cestujeme
Na podstavci v mauzoleu na Rudém náměstí je jeho hlava nasvícena do růžova, pleť nenese nejmenší stopy po složitém preparování a zrzavý bíbr je jako od holiče.
Washington - První sovětský vůdce Vladimír Iljič Lenin možná zemřel na stres, dědičné predispozice, nebo byl otráven. Tvrdí to podle agentury AP američtí a ruští vědci, kteří tak zpochybňují nejrozšířenější teorii, že příčinou smrti komunistického vůdce 21. ledna 1924 byla pohlavně přenášená nemoc syfilis.

Zemřel sovětský vůdce Lenin na syfilis? Vědci to popírají

Svět
Věra Lovecká
Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Měsíc březen patří v celé republice čtenářům. Do akce se zapojila i uherskobrodská Knihovna Františka Kožíka. v jejím čele stojí už dlouhá léta Věra Lovecká (na snímku). Ta Slováckému deníku prozradila, jak se jí líbí v nových prostorách, a co letos v knihovně chystají.

Věra Lovecká: Lidé prý málo četli už před sto lety

Volný čas
Ilustrační foto.
Pamatuji si, že před několika lety brázdila televizní obrazovky reklama na tyčinku pro den, který trvá pětadvacet hodin. Ten nás sice díky posunu na zimní čas čeká až na podzim, ale letošní rok nám právě dnes dává dokonce den navíc.

GLOSA: Mít jeden den navíc

Názory z regionu
Ilustrační foto.
Valašsko /KVOKÁRNA/ - Potvrzeno! Vědci zjistili, že Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku. Nebyli to dokonce ani Vikingové, jak se historici po desítky let domnívali. Byli to Valaši! Neuvěřitelný objev se podařilo vypátrat vsetínským archivářům až po otevření vatikánských análů.

Kolumbus Ameriku neobjevil, ale Valaši

Valašsko
Zajímavé místo na severním pobřeží Dominikánské republiky: Cabaret
Přemýšlíte o tom, kam se vydat na dovolenou? Chtěli byste prožít neopakovatelné zážitky a cítit přitom příjemné vzrušení po celém těle? Pokud jste alespoň jedenkrát odpověděli ano, pak se určitě vydejte směr Dominikánská republika, a to do jejího severního regionu.

Dominikánská republika a krásy severního pobřeží

Cestujeme
Loňský ročník soutěže Hospůdka roku vyhrála Pizzeria restaurant Babylon. Certifikát předal Marii Novotné šéfredaktor  Domažlického deníku Václav Tauer.
Domažlicko /AKTUALIZOVÁNO/ - Nejen oblíbeným hospůdkám, ale i pivovarům, restauracím, pizzeriím, vinárnám, kavárnám a dokonce cukrárnám můžete nyní dávat své hlasy v naší anketě nazvané Hospůdka roku 2011, aneb dejte hlas místu, kde je Vám dobře.

Hospůdka roku 2011

Podnikání