ŠTÍTEK: Kryštof Kolumbus

Pohyblivý zvon plynojemu se nacházel na nejnižší úrovni, teď se postupně zvedá, aby mohl plynojem sloužit jako víceúčelová aula.
Ostrava /FOTOGALERIE/ – Když se řekne 1492, mnohým se jako první vybaví datum objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, jiní by možná přidali ještě nadmořskou výšku jesenického vrcholu Praděd. Toto symbolické číslo je ale od počátku tohoto roku spjato i s Ostravou.
16 fotografií

Plynojem, Ameriku a Praděd spojilo číslo 1492

Česko
Pláže si v Dominikánské republice zamilujete...Ilustrační foto
Máte našetřeno 15 tisíc na dovolenou a už vybíráte, které z tradičních evropských destinací v létě podlehnete? A co si dopřát oddech už teď v Dominikánské republice?! Ano, je to tak. Je-li ve vás alespoň špetka dobrodruha, užijete si Karibik za hubičku…

Dominikánská republika: Navštivte ráj světa za hubičku!

Cestujeme
Support Lesbiens.
Mostkovice - Seriál letních akcí Léto U Vrbiček na pláži u plumlovské přehrady se naplno rozjíždí. Už tento pátek od osmi hodin jej odstartuje koncert skupiny Support Lesbiens. Jako předkapela vystoupí prostějovští LB1. Zároveň s tím se rozbíhá cyklus našich letních soutěží, ve kterých budete moci vyhrát dohromady šedesát vstupenek na koncerty deseti báječných skupin v celkové hodnotě téměř patnáct tisíc korun.

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na Supporty u přehrady

Volný čas
Santiago de Compostela
Je na prahu padesátky a před sebou má cestu poznání. Lubomír Brož z Mělníka odlétá v sobotu do Španělska, aby se na měsíc a půl stal poutníkem. Jeho cílem je Santiago de Compostelo. Čeká ho krok za krokem skoro tisíc kilometrů a zkušenost, která většinu poutníků navěky změní.

Chystá se na pouť, pěšky ujde tisíc kilometrů

Cestujeme
Školáci se učili o EU
Hranice /VELKÁ FOTOGALERIE/ – Celá škola na Struhlovsku se v pátek zapojila do projektového dne, jehož společným jmenovatelem byla Evropská unie. Druhý stupeň se blíže seznamoval se všemi jeho členskými státy, na prvním stupni se žáci zaměřovali na poznávání národnostních menšin, které u nás žijí.
50 fotografií

FOTO: Děti se učily o cizincích a jejich státech

Hranicko
Matyáše Chochola a Barbora Kleinhamplová.
Brno – Novou výstavu Dobytí ráje připravila Galerie mladých v Radnické ulici. Společné instalace Barbory Kleinhamplové a Matyáše Chocholy inspirovala zlomová historická událost – objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.

Kolumbus dobude ráj v Galerii mladých

Volný čas
7. Festival evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Na právě probíhající Festival evropských úsměvů v Mladé Boleslavi přijel osmdesátiletý francouzský herec Pierre Brice převzít cenu za rozvoj evropského filmu a především uvést jeden z filmů, které ho navždy proslavily – Vinnetoua. Nevadí mi, že jsem známý jenom jako Vinnetou, říká herec.

Pierre Brice: Úspěch se nikdy neodmítá

Film a televize
7. Festival evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Na právě probíhající Festival evropských úsměvů v Mladé Boleslavi přijel osmdesátiletý francouzský herec Pierre Brice převzít cenu za rozvoj evropského filmu a především uvést jeden z filmů, které ho navždy proslavily – Vinnetoua. Nevadí mi, že jsem známý jenom jako Vinnetou, říká herec.
50 fotografií

Pierre Brice: Vinnetou je můj osud!

Film a televize
 Takto bude vypadat nová odbavovací hala autobusového nádraží ve Velké Bíteši. Projekt má odstartovat příští rok pod podmínkou získání evropské dotace.
Velká Bíteš - Jméno slavného mořeplavce si pro svůj návrh výstavby autobusového nádraží vypůjčili velkobítešští. Projektem Kolumbus – brána ke svobodnému cestování chtějí zdokonalit stávající autobusovou přepravu, odlehčit dopravní situaci v centru města a zároveň zvýšit bezpečnost dopravy.
4 fotografie

Bítešské nádraží pojmenují po Kolumbovi

Žďársko
Tuleni jsou až na výjimky mírumilovná stvoření, jejichž největším nepřítelem je člověk.
Washington - Další tvor nadobro zmizel z planety kvůli bezohlednosti člověka. Americký úřad pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA) v pátek oficiálně sdělil, že tuleň karibský definitivně vyhynul.

Vyhynul tuleň karibský. Vybil ho člověk

Svět
Ilustrační foto.
Východní Čechy - V občanském kalendáři dnes objevujeme jméno Izabela (Isabela), jež je španělskou obdobou Alžběty

Svátek mají Izabely

Pardubicko
Bakterie Treponema pallidum, způsobující nemoc syfilis.
Chicago/ Teorie, podle níž syfilis přicestovala do Evropy zNového světa na lodích výpravy Kryštofa Kolumba, má další oporu. Tým amerických odborníků vpondělí zveřejnil studii, která znovu otevřela starou debatu opůvodu nemoci.

Syfilis možná zavlekl do Evropy Kolumbus

Svět
Cestovatel a sportovec Zdeněk Novák.
Kubánské hlavní město Havana, městečko Trinidad, zařazené do seznamu památek UNESCO, poloostrov Zapata, oblíbená destinace Varadero nebo kovadlinová hora, kterou objevil Kryštof Kolumbus.

Novák: Chci projít prales na Kubě

Blanensko
ČOKOLÁDA JAKO VÁNOČNÍ DÁREK. V ostravské prodejně si zákazník může vybrat na šedesát druhů belgických pralinek. Nechybí ani speciální sortiment pro diabetiky.
OSTRAVA - V České republice se stále více rozmáhá prodej kvalitních čokoládových výrobků. Belgické pralinky, švýcarskou a francouzskou čokoládu nebo italskou zmrzlinu vnímají milovníci sladkostí jako záruku chutě i kvality. Ostravští milovníci belgické čokolády už tři roky neomylně směrují své kroky do malého obchůdku na Jurečkově ulici v Moravské Ostravě.
5 fotografií

I luxusní čokoláda může být netradičním vánočním dárkem

Ekonomika
Kubánské automobilová klasika.
Když Kubu v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus, obývaly ji kmeny Karibů, Sibonejů a Tajnů. Od roku 1511 byla Kuba španělskou kolonií, stát Kuba vznikl až v roce 1902.

Kuba - perla Karibiku

Výsledky losování
Pěvecký sbor Exil z Ostravy
OSTRAVA - Pěvecký Komorní sbor Exil z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě se vrátil v minulých dnech z 26. ročníku nesoutěžního festivalu Coral International de Alava ve Španělsku. Spolu s osmi sbory z Evropy a Latinské Ameriky koncertoval ve více než dvaceti obcích.

Komorní sbor Exil zaujal španělské publikum

Volný čas