Psychologové varují: moderní aplikace z nás dělají osamělé a líné hlupáky. Chytré telefony přinášejí obrovské peníze, ale jen málokdo dokáže předpovědět jejich rizika…
ČlánkyKaždé dva týdny zanikne jeden jazyk. Téměř polovina z přibližně 7 000 jazyků, jimiž se na Zemi mluví, pravděpodobně zmizí do konce století, neboť komunity přecházejí z rodné řeči na angličtinu, čínštinu nebo španělštinu. O co přijdeme, když některý jazyk umlkne?
7 fotografií
ČlánkyV minulém, pátém díle seriálu jsme ukázali, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V následujících několika dílech se budeme tímto procesem zabývat hlouběji a ukážeme si, odkud pocházejí mýty spojující Maye s různými tajemnými fenomény, jako je globální změna vědomí, psychedelické drogy, astrologi
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012
Na nalezišti Pachacamac nedaleko hlavního města Peru Limy byl nedávno objeven rozsáhlý hrob s více než sedmdesáti kostrami. Komu patřily, zatím nevíme.
ČlánkyMexická restaurátorka náhodně objevila na předkolumbovských obsidiánových nožích pozůstatky lidské tkáně. Začala s analýzou, prošla jich už více než třicet a na všech se našly zbytky tělních buněk i fragmenty ošacení. Výzkum dále pokračuje.
ČlánkyPřipravte si baterky a vydejte se do hlubin české země. Připravili jsme pro vás speciál o nejkrásnějších českých jeskyních – začneme Mladečskými.
ČlánkyByla to oslňující podívaná: armáda malovaných hliněných vojáků v životní velikosti pohřbená na ochranu císařova hrobu. Dnes archeologové a výtvarníci s nejnovějšími přístroji a technologiemi znovu vracejí této starověké podívané život.
7 fotografií
ČlánkyJeskynní města na Krymu - nepřístupná a izolovaná místa obývali řemeslníci, kupci nebo zemědělci. Po celém Krymu jich najdete také několik desítek klášterních komplexů - přímo v dutinách a převisech skalních stěn.
8 fotografií
ČlánkyV minulém (4.) díle speciálu Mayský kalendář jste se dozvěděli, jak fenomén vůbec vznikl a odkud náš zájem o něj pochází. V tomto díle zjistíte, jak vznikla představa o Mayích jako o dokonalé civilizaci a jak s tím vším souvisí postava Ericha von Dänikena.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Během 168 hodin se stane spousta úžasných, děsivých i fascinujících věcí. Podívejte se na to, co se stalo zajímavého minulý týden.
ČlánkyZhlédněte nejzajímavější scény, detaily, barvy a tvary ze současné Číny během tři a půl minuty v doprovodu čínské hudby ve slideshow Lukáše Synka.
ČlánkyBritsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.
ČlánkyObřad za mrtvého na ostrově Sulawesi rozhodně nepřipomíná naše pohřby. Desítky zabitých zvířat, mnoho návštěvníků, hostesek, které je obsluhují, a hlavně žádný pláč.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czVýška je víc než často důkazem moci. Několik experimentů nezávisle na sobě potvrdilo, že lidé, kteří se dostávají na nejvyšší příčky moci, bývají vyšší než zbytek populace. Ale jak se vlastně sami mocní vnímají?
ČlánkyAby byla i města v poměrně suchých oblastech zelená, vymysleli lidé norie, vodní kola čerpající vodu z velkých hloubek. Ta je pak většinou používána k zavlažování. Norie najdete nejen v muslimských oblastech, ale i v Evropě.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czV minulém (3.) díle Mayského speciálu jste se dozvěděli pomocí rekonstrukce mayských nápisů, co by nám asi dnes pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat. V tomto díle se dozvíme, jak fenomén vůbec vznikl a odkud náš zájem o něj pochází.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Českým archeologům se v Africe opravdu daří daří. V Súdánu objevili ztracený chrám Merojského království. Zbytky tohoto dávno ztraceného unikátu spatřili evropští cestovatelé v první polovině 19. století, ale pak jej zcela pohltila poušť…
ČlánkyUprchlí otroci vybudovali v srdci Brazílie tisíce skrytých vesnic nazývaných quilombos. Dnes tato společenství získávají práva ke své půdě a pomáhají ji chránit.
ČlánkyMetafory prostupují celý náš život – v jazyce, v myšlení i dennodenní činnosti. U nás v Česku nešťastná láska zlomí srdce, ale třeba v Laosu "umí" lámat játra…
ČlánkyPo objevu dlouho ztraceného chrámu takzvaného Týfónia z Merojského království ve Vád Bon Naga v severním Súdánu počátkem letošního roku se dnes čeští archeologové z Národního muzea pochlubili odkrytím jeho hlavní svatyně a objevem takzvaného raného chrámu.
ČlánkyHluboko v přírodě, daleko od městského ruchu, přátelští a pohostinní lidé, tradiční kroje a ženy, které pletou. Stále a klidně pletou svetry nebo šály i při chůzi. Zima v Maramureši v severním Rumunsku umí být totiž docela nevlídná…
17 fotografií
ČlánkyČlánky na téma „proč se zhroutila mayská civilizace“ se objevují na stránkách novin i časopisů i na internetu v podstatě každou chvíli. Spekulace o příčinách jsou nezřídka plné polopravd a mýtů a někdy prozrazují více o osobním světonázoru daného autora než o mayské kultuře samotné.
ČlánkyDnes bychom vám rádi představili klenot nejzápadnějšího cípu Afriky. Zemi mnoha barev, vůní, chutí a zvyků, kterou byste měli okusit na vlastní kůži. Poodkryjte s námi roušku tajemného Maroka…
ČlánkyJana Boemer pravidelně přispívá z Havaje, kde už nějakou dobu žije. Tentokrát nás ale zavede do San Franciska. V Česku se to zdá nepochopitelné, ale i na Havaji lidé jezdí na dovolenou…
ČlánkyJižní Francie ukrývá mnoho fotogenických míst. Zatímco k některým každoročně míří statisíce návštěvníků, jiná – jako třeba Roussillon – jsou neprávem opomíjena.
12 fotografií
ČlánkyKaždý jsme se asi už zamysleli, jak to s naším jazykem vlastně je. Je vrozený, nebo je naučený? Jak je možné, že se malé děti tak rychle naučí jazyk? Proč nám učení cizích jazyků trvá o dost déle než zvládnutí rodného jazyka? Steven Pinker poodkryl část tohoto tajemství. Jazyk vidí jako biologickou adaptaci na sdělování informací.
ČlánkyOpice jsou lidem geneticky z celé zvířecí zvíře nejblíž. Vzájemné vztahy se liší podle místa, času a kultury či náboženství. V historii se většinou setkáváme s využíváním těchto zvířat v náš prospěch, ale najdeme i ojedinělá místa na zemi, kde se lidé chovají k opicím jako k vlastní rodině.
ČlánkyV minulém díle seriálu o počátcích „fenoménu 2012“ jsme se stručně zabývali povahou mayského kalendáře, jeho dílčími cykly a také faktem, že z podstaty věci mayský kalendář žádný svůj přirozený konec nemá. Dnes se podíváme, o co se tedy opírají novodobé spekulace o tom, že Mayové očekávali na nějaké konkrétní datum konec světa.
ČlánkyOstrov Lamu je jedno z nejúžasnějších míst v Keni. Mediální chvilku na výsluní hlavních zpráv celého světa si vydobyl loni na podzim. Ne zásluhou místní unikátní svahilské kultury, ale díky somálským pirátům, kteří z přilehlého ostrova Manda unesli francouzskou turistku.
15 fotografií
ČlánkyTradice a kultura novozélandských Maorů ještě žije. Ponořením se do minulosti kdysi primitivně žijícího národa se můžeme vcítit do potřebnosti jejich odkazu a uvědomit si, jaké to je být člověkem země Aotearoa. Pojďmě se podívat na Nový Zéland trochu jinak.
ČlánkyJak se první lidé dostali na území Ameriky, je obestřeno tajemstvím. Dlouho se mělo za to, že přišli pěšky přes Beringgův průliv. Nové teorie však tvrdí něco zcela jiného.
ČlánkySobotní zatmění Měsíce bylo docela dobře vidět i z České republiky. Ale proti tomu, co se nabízelo k pozorování jinde, to byl jen slabý odvar…
11 fotografií
ČlánkyMalinko ironický titulek skrývá 6 tipů, která můžete v Číně navštívit , pokud rádi šlapete po svých a nechcete být přitom sledováni samozvaným průvodcem. Ale pozor! Jejich krása je vykoupena velkou trpělivostí.