ŠTÍTEK: kůže

Jana Planičku z Brna cítil, že musí dělat rukama, dal výpověď v reklamce a začal se živit jako kožedělník
Pracoval v reklamní agentuře a studoval vysokou školu. Tu pak nahradilo kožedělničení a také focení eventů a svateb. Když se mu narodil syn, sekl s prací v reklamce. Kdy jindy se postavit na vlastní nohy než teď, řekl si. Kvůli covidu pak řemeslo převážilo a už to tak zůstalo. Z Brňáka Jana Planičky se stal kožedělník „na plný úvazek“.
14 fotografií

Opustil manažerské křeslo. Koupil kůži, jehlu a nit a stal se z něj kožedělník

Příběhy a rozhovory
Melanomový den v Kroměřížské nemocnici.
O důležitosti preventivních kontrol znamének se přesvědčili všichni, kdo zavítali v pondělí 16. října do Dermatovenerologické ambulance Kroměřížské nemocnice a.s. Právě na tento den si tamní zdravotníci připravili melanomový den, který měl za cíl kontrolu kůže po letní sezoně.

Melanomový den navštívily desítky zájemců

Čtenář reportér
Svítidlo.
Tajemný svět hub přitahoval Matěje Rótha od dětství a fascinuje ho stále. „Jsou impozantní tím, co všechno se z nich dá vyrobit, k čemu se dají využít. Prostě zázračný materiál pro udržitelné zítřky,“ říká. Ve firmě Mykilio se zaměřuje na využití podhoubí v interiérovém designu, s výzkumníky z ČVUT pak zkoumá jeho uplatnění jakožto ekologického materiálu ve stavebnictví.
17 fotografií

Houby jako zázračné organismy. Neuvěříte, co vše z nich Češi už dokážou vyrobit

Bydlení
Expert na kryptoměny Dominik Stroukal
Je český guru kryptoměn a finančních technologií. Baví ho zkoumat, co dokážou. Nemělo by proto nikoho překvapit, že Dominik Stroukal má pod kůží zašité dva čipy. Jeden jako úložiště informací, druhý je určený k bezhotovostním platbám. „Už jsem se dostal do stavu, kdy u sebe nemám ani telefon. Stává se mi, že když si zapomenu úplně všechno, dokážu zaplatit pomocí čipu v těle,“ svěřuje se šestatřicetiletý ekonom a vysokoškolský učitel.

Když vše zapomenu, zaplatím čipem zašitým v těle, říká expert na kryptoměny

Ekonomika
V České republice žije s atopickou dermatitidou přes 230 tisíc lidí.
Atopická dermatitida, neboli atopický ekzém přivedl pana Marka na pokraj zoufalství. Kožní nemoc ho trápila na obličeji, v ohybech loktů a kolen, na tříslech, hrudníku i na zádech. Strupovitými lézemi byl pokrytý takřka celý a všechno ho navíc neustále svědilo. Teprve moderní léčba, ze které byla jeho manželka v první chvíli v šoku, přinesla do jeho života zásadní obrat.
6 fotografií

Krev na povlečení, strupy po celém těle. Pomohl moderní lék. Kdo ho může dostat?

Zdraví
Tečky, které se objevují na nohou po holení, trápí mnoho žen.
Bez hladce oholených nohou vyjde z domova málokterá žena. Jenže někdy mohou i čerstvě oholené nohy působit neesteticky, a to kvůli přítomnosti mnoha drobných teček. Právě kvůli nim mohou vypadat trochu jako jahody. Co jsou jahodové nohy a co způsobuje zarůstání chloupků? Jak se jahodovým nohám vyhnout? Jaká kožní onemocnění je mohou způsobovat a jaký vliv na ně má holení nohou a kávová sedlina?

Jahodové nohy. Zbavte se jednou pro vždy teček, které vám hyzdí kůži

Zdraví
Pavel Vítek v roce 1992, kdy mu vyšla deska Vůně tvý kůže.
Pavel Vítek se původně viděl spíše v povolání herce, koneckonců na DAMU se mezi spolužáky Ivanou Chýlkovou či Karlem Rodenem rozhodně neztratil. Pak ale přišel hit Má svůj den a ze zpívajícího herce se stala hvězda pop music. V současnosti jeden z nejobsazovanějších muzikálových umělců září i jako člen skupiny 4 Tenoři, s níž na jaře příštího roku vystoupí v proslulé newyorské koncertní síni Carnegie Hall.
8 fotografií

Na jeho plakáty se stály fronty. Místo kapely si Pavel Vítek kdysi zvolil lásku

Hudba
Meluzína tajně pozorovaná v lázni rytířem Raimondinem. Gilbert z Met, kolem roku 1410
Když Jiří Suchý a Jiří Šlitr při přípravách představení Jonáš a dr. Matrace v divadle Semafor v roce 1969 vymýšleli scénku o tom, na koho z nich venku čeká limuzína a na koho leda tak meluzína, nejspíše vůbec netušili, co všechno mají ta dvě slova společné. Není to jen podobné znění. Obě totiž vyrůstají ze stejných starofrancouzských kořenů.

Seriál o češtině Slovíčkaření: Když fouká Meluzína, otřásá se i limuzína

Magazín
Při holení je vhodné vždy nanést holicí krém a jemně odstraňovat chloupky ve směru růstu
Odstraňování chloupků se v péči o ženské tělo řadí na první příčky. Ať už se jedná o odstraňování chloupků v podpaží, holení nohou, či pubického ochlupení, jisté je, že chloupky jsou pro většinu žen nežádoucí. Někdy ale pravidelné holení vede k pálivé vyrážce, která vydrží i několik dní. Jak se zbavit svědění při holení, jak se mu vyhnout a jak správně holit nohy i intimní oblast? Jak si od vyrážky po holení ulevit a jak jí předejít?
4 fotografie

Časté chyby, které způsobují svědění i vyrážku po holení. Neděláte je i vy?

Ženy
Je libo vyšívané tetování? Nebo tetované vyšívání?
Trendy v tetování se neustále mění. Schválně vzpomeňte, co bylo v módě před třiceti lety a jak je to dnes. Námořnické motivy, růže a srdce propíchnutá šípem vystřídalo abstraktní tetování či technika watercolor. Pak je tu ale tetování, které vypadá jako nášivka, skutečně se provádí jehlou, a u nás ho dělá jen několik málo tatérů. Mezi ně patří i Viktorie, která ho "přitáhla" ze zahraničí jako jedna z prvních. Tetování vytváří na míru podle přání svých klientů. V čem je tato technika jiná a používá se při ní také tetovací strojek s tetovacími jehlami?
13 fotografií

Tetování, které se do kůže vyšije? Viktorie používá skutečnou jehlu a má úspěch

Ženy
Popraskaným rtům pomůže pravidelná hydratace.
Vysušené, popraskané se šupinkami, koutky zanícené a mnohé navíc bolavé od oparů. Tak podle odbornice na krásu Pavly Skolil vypadají čtyři z pěti rtů českých žen. Přesto ženy neváhají schovat své vady pod silným nánosem rtěnky a jsou takto se sebou spokojené. Za katastrofální stav ženských rtů nemohou ani podvýživa, ani vysoké letní teploty, ale prostý nedostatek správné péče. Jak taková nejlepší péče o rty vypadá? Jaký balzám či jiné kosmetické prostředky na rty použít? A co jim ještě může pomoci získat zpátky zdravý vzhled?
7 fotografií

Rty českých žen? Katastrofa, tak je zakrývají rtěnkou. Řešení ale existuje

Zdraví
Rybenka domácí: tvar jejího těla i stříbřité šupinky skutečně připomínají malou rybku.
Žije v noci, nejraději pobývá v koupelně a kuchyni a s prominutím žere úplně všechno. Rybenka bydlí v domě nebo bytě s každým z nás a patří k úplně nejmenším okem viditelným škůdcům v obydlích. Ano, patří ke škůdcům, ale na rozdíl od takových mravenců, štěnic nebo molů páchá jen minimum zlého. Pokud se vám doma ovšem rybenky přemnožily do houfů, vlastníte muzeum nebo máte v rodině alergika, zbavte se jich těmi nejjednoduššími způsoby, které vám v článku představíme.
9 fotografií

Bydlí u vás rybenky? Nechte je žít, nebo proti nim obraťte jejich vlastní zbraně

Domácnost
Světový týden kojení v roce 2023 nese podtitul Podpora kojení – blíže k matkám. Laktační poradkyně Veronika Jonášová z organizace Manila při této příležitosti radila v soběslavském rodinném centru Sobík.
V rámci Světového týdne kojení uspořádala certifikovaná laktační poradkyně Veronika Jonášová ze Soběslavi setkání maminek. Do Rodinného centra Sobík. dorazilo celkem deset žen s dětmi, které s odborníci v oboru probíraly zejména své radosti a starosti spojené s kojením. Témata se točila kolem boření mýtů a hlavním účelem podpůrné skupiny byla podpora přirozeného kojení.
55 fotografií

Jak správně kojit, se v Soběslavi radily maminky s laktační poradkyní

Táborsko
Ilustrační foto. Se souhlasem společnosti Weleda.
Asi se nenajdou rodiče, kteří by pro své děti nechtěli jen to nejlepší. A lhostejno, zda se jedná o stravu, oblečení nebo třeba kosmetiku. Nabídka je široká, výrobci a prodejci se předhánějí a přesvědčují rodiče, že právě jejich produkt je ten nejkvalitnější, nejšetrnější, nejekologičtější. Nej se na rodiče malých dětí valí ze všech stran mnoho. Jak se ale v záplavě nabídek, podpořených reklamou, rozhodnout?
5 fotografií

Kosmetika pro miminka: Malé děti, velký byznys

Rady, tipy
Euro. Ilustrační foto.
Platy rakouských politiků všech stupňů by se mohly od příštího roku zvýšit o 9,7 procenta, což by byl rekord. Jsou odvozovány od platu poslanců Národní rady, aktuálně 9873 eura měsíčně. Nejvyšším činitelům je ale od koeficientu od roku 2019 něco sráženo.

Od sousedů: Platy rakouských politiků o desetinu narostou

Z okolí
Ideální je spálená místa chladit, ošetřovat heřmánkem či si připravit ovesnou koupel
Kdo by to neznal. Ležíte si na pláži, slunce pálí, ráno jste se namazali, a tak jen relaxujete. Posloucháte přitom šumění moře a necháváte sluneční paprsky, aby dělaly, co mají a vy jste se mohli po dovolené pochlubit krásným opálením. Jenže ouha, po příchodu domů zjistíte, že vaše záda úplně hoří. Jak se vypořádat se spáleninami od sluníčka, jak dlouho se hojí spálení od slunce a co je na spáleniny nejlepší?
5 fotografií

Spálili jste si záda od sluníčka? Od bolesti vám rychle uleví i obyčejné věci

Zdraví
Odhazovat vršek v touze po dokonalém opálení se někdy nemusí vyplatit.
Milujete do hněda opálená těla bez bílých míst, a tak se nevyhýbáte opalování nahoře bez? Vystavovat nahá prsa slunečním paprskům však není vždy úplně vhodný nápad. Rakovina kůže a riziko zhoubných melanomů a agresivních kožních nádorů je totiž vysoké. Jak ale prsa před sluncem chránit? Mohou UV paprsky přímo způsobit rakovinu prsou a jaké další nežádoucí vlivy slunce na ňadra má?

Opalování nahoře bez: Hrozí rakovina prsu víc, když slunce pálí na nahá ňadra?

Zdraví
Dietní maso, velmi cenná srst a záviděníhodná schopnost reprodukce učinily králíky mezi chovateli velmi oblíbená zvířata
Chutné a dietní maso, velmi cenná srst a záviděníhodná schopnost reprodukce. Králíci jsou proto mezi chovateli velmi oblíbenými zvířaty. Chov ale není zadarmo. „Musíte se obrnit trpělivostí a práci dělat s radostí. Na počátku musíte také počítat s vyššími náklady nejen na pořízení samotných králíků, ale také na králíkárny i vybavení,“ říká chovatelka králíků z jihomoravského Nového Petřína Lenka Dvořáková. 
5 fotografií

Králíci potřebují láskyplnou péči. Chutné, zdravé a dietní maso za to ale stojí

Zvířecí deník a chovatelství
Vráskám lze čelit vhodnou stravou.
Vrásky. Strašák většiny žen, ale i mužů. Přestože se jim nelze úplně vyhnout, je možné stárnutí ve tváři zpomalit. A nestojí za tím jen pořízení drahých kosmetických přípravků či plastických zákroků. Klíčovou zbraní v boji proti vráskám je totiž konzumace vybraných potravin. Co tedy jíst, abychom si zachovali co nejdéle hladkou pleť a mladistvý vzhled?

Dieta proti vráskám. Experti řekli, co jíst pro zachování mladistvého vzhledu

Zdraví
Jan Kocanda z Poličky chová doma okolo 200 gekonů.
/FOTOGALERIE/ Australští, afričtí a pralesní gekoni. Jan Kocanda z Poličky chová doma okolo 200 těchto plazů. Má i několik raritních druhů. „Na gekonech se mi líbí jejich pestrost a zastrašovací schopnosti,“ poukázal na inkoustovou barvu, kterou mají gekoni v tlamičce. V ohrožení ji otevřou a současně z ocásku vypustí lepkavou a smradlavou látku. Jiní gekoni zase v nebezpečí chrčí, pískají, otevírají tlamičku nebo klikují. A žerou svou kůži.
17 fotografií

Vyhledávám zvířata, která nikdo moc nemá, říká chovatel z Poličky s 200 gekony

Svitavsko
Jana Maršíková
/FOTO, VIDEO/ Talent i lásku k šití zdědila Jana Maršíková bezpochyby po své mamince, stejně jako její stroj, který má dodnes. Už jako náctiletá si pro sebe šila různé tašky a kabelky, které si i sama navrhla. Dnes vlastní malou značku Aura original s portfoliem kožených doplňků a svoje výrobky prodává na vlastním e-shopu i v několika spřízněných krámcích nejen v Kutné Hoře, ale i v Praze a Českých Budějovicích.
15 fotografií

Od capáčků k dámským kabelkám. Líbí se mi, jak kůže stárne, říká Jana Maršíková

Podnikání
PharmDr. Renata Semeráková z Nemocnice na Homolce radí, jak vybrat dětskou kosmetiku.
Kůže dětí se od kůže dospělých stavebně i funkčně liší. Je daleko citlivější nejen k vnějším vlivům, ale i k nejrůznějším chemikáliím. Proto vyžaduje speciální péči. Jakou kosmetiku snese jemná dětská pokožka? A jak při nákupu poznat, která je nejvhodnější? S vedoucí lékárnicí Nemocnice Na Homolce PharmDr. Renatou Semerákovou jsme si povídali o dětské pokožce a jejích potřebách i o tom, jak se o ni správně starat.

Jakou zvolit kosmetiku pro děti? Radí vedoucí lékárny Nemocnice Na Homolce

Rady, tipy
Do konce letošního června lékaři v Česku zaznamenali skoro 4900 případů svrabu. Tedy oproti stejnému období loni víc jak dvojnásobek
Do konce letošního června lékaři v Česku zaznamenali skoro 4900 případů svrabu. Tedy oproti stejnému období loni víc jak dvojnásobek. Projevilo se to i při práci Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické klinicky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Víc případů svrabu jsme na našem oddělení zaznamenali zejména teď v letních měsících. Často šlo o lidi, kteří hodně cestují. Cestování je totiž vždy spojeno s cizím prostředím, kde člověk spí převážně v hotelu nebo hostelu,“ říká v rozhovoru pro Deník.
5 fotografií

Svrab můžete chytit i v nejlepším hotelu, varuje specialistka Arenbergerová

Zdraví
Zápřednice jedovatá
Čirá hrůza na osmi nohách, vybavená ostrými kusadly plnými jedu. Tak někteří čtenáři vnímají stále rozšířenější druh pavouka, zápřednici jedovatou. Vlastně není divu - je poměrně velká, dokáže prokousnout lidskou kůži a zvěsti o následcích útoku se mezi lidmi šíří rychlostí blesku. Přečtěte si, co je zápřednice jedovatá vlastně zač.
20 fotografií

Zápřednice jedovatá děsí na zahradách i v obydlích. Takto ji bezpečně poznáte

Zvířecí deník a chovatelství
Jana Maršíková
/FOTO, VIDEO/ Talent i lásku k šití zdědila Jana Maršíková bezpochyby po své mamince, stejně jako její stroj, který má dodnes. Už jako náctiletá si pro sebe šila různé tašky a kabelky, které si i sama navrhla. Dnes vlastní malou značku Aura original s portfoliem kožených doplňků a svoje výrobky prodává na vlastním e-shopu i v několika spřízněných krámcích nejen v Kutné Hoře, ale i v Praze a Českých Budějovicích.
15 fotografií

Od capáčků k dámským kabelkám. Líbí se mi, jak kůže stárne, říká Jana Maršíková

Příběhy
Záděry v okolí nehtů dokážou způsobit ukrutnou bolest
I nehty mohou člověka pořádně potrápit. Ať už máte nehty lakované, dlouhé či krátké, důležité je i to, jak vypadá kůže, která roste v jejich okolí. Máte-li totiž na koncích prstů nevzhledné a bolestivé záděry, určitě to není rodinnou anamnézou. Pravděpodobně děláte něco špatně. Při nedostatečné léčbě navíc mohou záděry vést až k zánětlivé reakci organismu. Jak zabránit záděrám?
4 fotografie

Jak se rychle a trvale zbavíte záděr v okolí nehtů? Tohle už nikdy nedělejte

Zdraví
Jan a Zuzana Machálkovi z Brna hrají v divadelních představeních ve westernovém městečku v Boskovicích.
/FOTO, VIDEO/ Společné chvíle klidu a pohody po dobrém obědě. Muž čte u krbu knihu, manželka zatím připravuje kávu. Před dřevěnou farmou v přírodním amfiteátru zrovna Pražský filmový orchestr hraje skladbu ze známého filmu V pravé poledne. Jako farmáře v dobových kostýmech vidí publikum manžele Zuzanu a Jana Machálkovi z Brna. V reálu vedoucí knižního eshopu a celníka na mezinárodním letišti v brněnských Tuřanech.
6 fotografií

Indiánské léto v Boskovicích je naše dovolená. Manželé mají Vinnetoua pod kůží

Blanensko
Spálení pokožky zvyšuje riziko tvorby vrásek, pigmentových skvrn i onemocnění rakovinou kůže.
Dovolená klepe na dveře, a pokud se už ani vy nemůžete dočkat, až se po celém roce uvelebíte na pláži a necháte sluneční paprsky, aby si pohrály s barvou vaší kůže, máme pro vás několik tipů. K dokonalému opálení totiž potřebujete znát, jaký opalovací krém vybrat, jak často se mazat, jaký vybrat ochranný faktor, jak dlouho můžete být na slunci, zda k lepšímu opálení dopomůže olivový olej a jakým jídlem podpořit snědou pokožku, aby vám opálení vydrželo co nejdéle.

Předejděte spálení pokožky. S našimi radami získáte krásně opálené tělo

Zdraví