ŠTÍTEK: kůže

Spálení pokožky zvyšuje riziko tvorby vrásek, pigmentových skvrn i onemocnění rakovinou kůže.
Dovolená klepe na dveře, a pokud se už ani vy nemůžete dočkat, až se po celém roce uvelebíte na pláži a necháte sluneční paprsky, aby si pohrály s barvou vaší kůže, máme pro vás několik tipů. K dokonalému opálení totiž potřebujete znát, jaký opalovací krém vybrat, jak často se mazat, jaký vybrat ochranný faktor, jak dlouho můžete být na slunci, zda k lepšímu opálení dopomůže olivový olej a jakým jídlem podpořit snědou pokožku, aby vám opálení vydrželo co nejdéle.

Předejděte spálení pokožky. S našimi radami získáte krásně opálené tělo

Zdraví
Výskyt akrochordonů mezi muži a ženami je rovnoměrný, spojován je spíš s nadváhou.
Nevzhledné výrůstky na kůži jsou neduhem, který postihuje muže i ženy každého věku. Především pro ženy představují fibromy nepříjemný estetický problém, kterého se chtějí často v prostředí domova pomocí osvědčených rad zbavit. Ovšem i přesto, že nejsou samy o sobě nebezpečné, či dokonce rakovinotvorné, lékaři domácí odstraňování fibromů příliš nepodporují.

Kožní výrůstky lidé lakují, podvazují vlasem i zapalují. Riskují tak potíže

Zdraví
Stlaní postele těsně po probuzení není nejlepším zvykem
Je jaro, všechno kvete, vzduchem létají částečky pylu. Vy kýcháte jako diví. Napadlo vás ale, že vůbec nemusí jít o jarní alergii či sennou rýmu? Neustálé kýchání totiž může být i reakcí na kolonie roztočů žijící ve vaší domácnosti. A přímou cestou, jak jich v peřinách i matracích udržovat co nejvíce, je stlát postel každé ráno. Jak poznat, že roztoči žijí právě ve vaší posteli a jak se jich zbavit?
7 fotografií

Roztoči mohou řádit i v uklizené posteli: Jak to poznat a čím se bránit

Domácnost
Kožní řasa v podbradku je noční můrou každé ženy.
Volná kůže pod bradou patří k estetickým problémům, které přicházejí s přibývajícími roky. Není však výjimkou, že ochablý podbradek začne trápit ženy už po třicítce. Povolená kůže na krku může způsobovat i efekt dvojité brady, a ničit tak sny o mladistvém krku i dekoltu. Naštěstí existují neinvazivní opatření, kterými lze labutí šíji získat zpět.
4 fotografie

Ochablý podbradek přidává roky i mladým ženám. S těmito cviky se jej zbavíte

Ženy
Lékařka Kateřina Klauzová při prvním ošetření na odstranění Petřina tetování
Jak moc bolí odstranění tetování a jak vůbec lze tetování odstranit? Někdo své tetování plánuje roky a nechá si ho už napořád. Ale představte si, že se vypravíte na hudební festival, dáte si pár půllitrů piva a ráno se probudíte s Velkopopovickým kozlem vytetovaným mezi ňadry. Nebo, jako tomu bylo v případě Jaromíra Hanzlíka ve filmu Léto s kovbojem, jste si nechali vytetovat jméno své první lásky. Jenže to neklapne a nová partnerka o vás s takovou výzdobou nestojí. Pak nezbývá než vyhledat specialistu, který vám tetování odstraní.  
15 fotografií

Jak odstranit tetování: Když zůstane kozel mezi ňadry, nebo jména bývalých lásek

Zdraví
V úterý si můžete na náměstí Míru nechat zdarma vyšetřit znaménka. Ilustrační foto
Melanom je nejčastějším a nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže. Podobně jako jiné druhy nádorových onemocní se zpočátku příliš neprojevuje. Jedinou možností, jak jej odhalit včas, jsou pravidelné kontroly u dermatologa. V rámci akce Spolu proti melanomu si v úterý 16. května od 10 do 17 hodin mohou zájemci nechat znaménka vyšetřit na zlínském náměstí Míru.

Neváhejte: v úterý vám na zlínském náměstí Míru vyšetří znaménka zdarma

Zlínsko
Klíště přenáší vážně nemoci
Klíštata jsou celosvětově rozšíření paraziti, kteří se živí krví obratlovců. Jejich revírem je tráva, jejich tempo je vražedné. A jsou opravdu krvelační. Pro každé vývojové stadium a rozmnožování potřebují prostě klíšťata jistou dávku krve. Její ztráta obvykle není problémem pro hostitele. Horší je to, že klíště je přenášečem patogenů na lidi i zvířata.
5 fotografií

Klíšťata opět útočí, hrozí i borelióza. Pomoci může také nečekaný nápoj

Zdraví
Popraskané ruce se musí především hydratovat a chránit před mrazem
Jak se zbavit popraskané kůže na rukou? To je otázka, která trápí mnohé z nás. Suchá kůže, která má v zimě navíc tendence se trhat a působit značné bolesti, dokáže velmi znepříjemnit život. Popraskanou kůži na rukou lze však snadno vyléčit i během jediné noci. Víme, čím ruce namazat, zda zabere domácí léčba i jaký postup zvolit, abyste se zbavili bolesti co nejrychleji.
5 fotografií

Popraskané ruce umí potrápit, vyléčit je ovšem lze přes noc. Zkuste tyto tipy

Zdraví
Dnes má Michal lupénku pod kontrolou - trochu ji má na loktech a kotnících, občas horší, občas lepší
Kožní onemocnění zvané lupénka či psoriáza má často souvislost s psychikou. U Michala se první skvrnka na koleni objevila, když mu bylo osmnáct let. Tehdy právě procházel složitým obdobím, kdy si začal uvědomovat, že s jeho sexuální orientací něco není v pořádku. A není vyloučené, že stres spojený s vnitřním napětím se mohl stát prvotním spouštěčem nemoci.
15 fotografií

Stres jako spouštěč lupénky? Objevila se u mě před mým coming outem, říká Michal

Zdraví
Svrabová vyrážka
Lidí nakažených svrabem přibývá. V Olomouckém kraji v březnu eviduje Státní zdravotní ústav (SZÚ) třetinový nárůst v porovnání s předchozím měsícem. Nejvíce případů je na Přerovsku. Vysoce infekční nákazu způsobuje drobný roztoč zákožka svrabová, který se zavrtá do kůže, kde způsobuje vyrážku a nepříjemné svědění.

Svrabu stále přibývá. V Olomouckém kraji 127 případů za březen

Olomoucko
Letenský park a zahájení druhé sezony historického kolotoče v Praze na Letné.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhou letní sezonu po generální opravě zahájil ve čtvrtek 6. dubna historický Letenský kolotoč před Národním technickým muzeem (NTM), který v Letenských sadech stojí už od roku 1894. Dětem nabízí svezení v autíčkách a komukoli pak také na koních, do jejichž sedel mohou usednout i dospělí. Pětiminutové jízdy bude zájemcům poskytovat vždy v závěru týdne nebo ve svátek až do října. Vstupné na atrakci, kde si stejným způsobem mohli užívat klidně i prarodiče dnešních dospělých návštěvníků, letos vyjde na sto korun. Bez ohledu na věk.
77 fotografií

Zábava pro děti i dospělé. Letenský kolotoč zahájil druhou sezonu po renovaci

Praha
Neošetřená suchá kůže na nohou je známkou počínajícího problému.
Popraskané paty jsou velmi častým problémem dolních končetin, kterým trpí mnoho lidí. Nevzhledná kosmetická vada však může snadno přerůst v závažný problém, zejména ve chvíli, kdy se praskliny prohloubí v hlubší trhliny a stání či chůze začnou být nesnesitelně bolestivé. Proč paty praskají, co na popraskané paty pomáhá a co radí naše babičky?
5 fotografií

Když popraskané paty znemožňují chůzi. Odborníci radí krémy, babičky zase banán

Zdraví
Koláž s Miroslavem Hanušem.
Třicátého března se mělo v Městském divadle Varnsdorf odehrát oceňované a v mnohém jedinečné představení Švandova divadla Hadry, kosti, kůže. V hlavních rolích v něm excelují Luboš Veselý jako básník Vladimír Holan a Miroslav Hanuš jako Jan Werich. Jenomže zasáhla nemoc a zmíněný večer bude divadlo prázdné, světla zhasnutá. Mirek Hanuš má dlouhodobé problémy s plotýnkami a situace dospěla tak daleko, že je nucen podstoupit operaci. Hrát se tedy nebude, Mirek nicméně ještě před odchodem do špitálu ochotně poskytl rozhovor.
5 fotografií

Představení Hadry, kosti, kůže se ruší. Mirek Hanuš ale slibuje návrat na podzim

Čtenář reportér
Radek Klubal, lékař Medicínského centra Praha
Intenzivní únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zvýšená teplota nebo závratě. Příznaky poukazující na lymskou boreliózu. Jde o infekční onemocnění, které na člověka přenášejí klíšťata. Obvykle postihuje kůži a klouby, závažně však může poškodit i nervovou soustavu nebo srdce. Podle Státního zdravotního ústavu se boreliózou nakazí ročně tisíce lidí. Jak se před klíšťaty chránit? Co může způsobit neléčená borelióza? A může se tato nemoc přenést z matky na plod během těhotenství či kojení? Nejen na tyto otázky odpovídal vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.

Imunolog: Klíšťata přitahuje barevné oblečení. Pivo a vitamín D vás neochrání

Zdraví
Interiér balneoprovozu v lázeňském hotelu Eliška ve Velkých Losinách v 60. letech 20. století, podvodní masáž.
Chtěli byste se na chvíli ocitnout v kůži prvorepublikového lázeňského hosta? Nebo si vyzkoušet, jak se tu léčilo třeba v šedesátých letech minulého století? Některé procedury na historických fotografiích vypadají tak trochu jako mučení, ale určitě už tehdy účinně zachraňovaly zdraví. Nicméně se současným pohodlím lázeňských hostů se to vůbec nedá srovnat.
18 fotografií

Holčička s trubicí do úst i inhalující ležáci. Tak kdysi vypadala lázeňská léčba

Zdraví
Neplodným ženám se v antice doporučovalo pít krev gladiátorů
Sešvihání proužkem kůže z obětované kozy, pití krve gladiátora či lektvar z varlat vepře nebo starého kohouta. Těmito a mnoha dalšími procedurami se lidé v dávných dobách, kdy se věřilo v zázračné účinky odvarů, modliteb a obětin, snažili bojovat s neplodností. Lektvary, odvary z bylin či koupele si možná dovedeme představit i dnes. Leckdy však měly léčebné metody i mnohem bizarnější podobu.
6 fotografií

Léčba neplodnosti v průběhu dějin: Odvar z vepřích varlat i pití krve gladiátora

Zdraví
Barvení vlasů bylo známé už dávno před 20. stoletím. Některé techniky však byly velmi nebezpečné.
Snaha mít krásnou, bujnou kštici bez šedin provází lidstvo od počátku dějin. Zatímco dnes najdeme v obchodech nepřeberné množství chemických barev se škálou stovek odstínů nebo se svěřujeme do šikovných a rychlých rukou profesionálů, dříve lidé podstupovali zdlouhavé procesy. Ty měly přitom často za následek i ztrátu samotných vlasů, nebo dokonce kůže.

Žaludy i olovo. Barvení vlasů bylo dřív hazardem, někdy lidé přišli i o kůži

Svět
Moderní operační sály v přerovské nemocnici.
Nejmodernější přístroje pro transplantaci kůže, identifikaci nervů a k detekci jaterních metastáz získalo chirurgické oddělení přerovské nemocnice. Přístroje za více než pět milionů korun pořídila nemocnice v rámci komplexní modernizace šesti centrálních operačních sálů a slibuje si od nich přesnou diagnostiku i léčbu vybraných obtíží.

Nové chirurgické přístroje pomohou hojit rány i odhalit rakovinu

Přerovsko
Vedlejší projevy onkologické léčby na kůži mohou pacientům hodně ztížit každodenní život.
Vypadají vám vlasy, ztratíte chuť k jídlu, bude vám nevolno. Při zahájení léčby rakoviny pacienti toto všechno slyší od svých lékařů. Jen málokterý z nich ale mluví o dopadech, které může mít chemoterapie a radioterapie na pokožku. Vedlejší projevy na kůži některým pacientům natolik znepříjemňují život, že dokonce přeruší onkologickou léčbu.
9 fotografií

Pacienty trápí při onkologické léčbě i bolestivé kožní reakce. Lze je zmírnit

Zdraví
Horolezec Honza Trávníček může díky biologické léčbě opět zdolávat osmitisícovky.
Lupénce se někdy takticky říká kosmetická vada, jde ale o celoživotní nemoc. Nenapadá bohužel jen kůži. A dosavadní léčebné postupy od ní často úlevu nepřinášely. V posledních letech má ale spousta pacientů novou naději. Že lupénka, neboli psoriáza nějakou dobu může působit jako horší kosmetická vada, ale pak se vše najednou zvrtne, moc dobře ví 46letý horolezec Jan Trávníček z Plzně.
11 fotografií

Lupénka českého horolezce úplně odrovnala. Nyní znovu zdolává osmitisícovky

Zdraví
Léčba chřipky se po staletí měnila
Když dnes onemocníte lehkou formou chřipkového onemocnění, většinou vám bude stačit klid na lůžku, teplo a popíjení čaje s medem. Pokud se vaše horečka zvýší a přidají se i bolesti hlavy, polknete pár pilulek a během týdne budete jako rybička. Kdybyste však onemocněli chřipkou před sto lety, mohli jste dostat koňský hnůj nebo kůži mrtvé ovce na hruď.
12 fotografií

Nejšílenější léky na chřipku v historii lidstva: Pití smoly i krvavá ovčí roucha

Zdraví
Pasování studentů Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram do cechu hornického.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Příbram ve spolupráci s Cechem příbramských horníků a hutníků pořádaly ve středu 19. října tradiční Skok přes kůži. Pasování studentů do cechu hornického předcházel v odpoledních hodinách i průvod městem od Průmyslové školy přes Václavské náměstí, náměstí TGM k radnici města Příbram. Součástí průvodu i slavnostního večera bylo průbování - zkoušení mistrů i "skokanů" v různých dovednostech, jako je například střelba ku ptáku a mnohé další. 
77 fotografií

Studenti příbramské průmyslovky skočili přes kůži do cechu hornického

Čtenář reportér