ŠTÍTEK: kůže

Práce s kůží.
Křiváky, kabelky, boty, pásky, kalhoty a kabáty. Tyto oděvy a módní doplňky jsou od nepaměti spjaty s kůží. V poslední době se však i tato tradice mění. Na trh přicházejí výrobky, kde kůži nahrazují její ekvivalenty vyrobené z jiných přírodních materiálů, šetrnějších k říši zvířat. „I v Česku si v poslední době můžeme všimnout zvýšeného zájmu o oblečení z rostlinných materiálů,“ informovala komunikační manažerka organizace ProVeg Česko Eva Hemmerová.

Umělá kůže ze slupek? Móda hledá nové cesty

Udržitelnost a diverzita v českých firmách
Erotické prádlo dnes chápeme trochu jinak
Ač si mnozí z nás myslí, že sexuální pomůcky a hračky jsou výdobytkem moderní doby, zdaleka to není pravda. Materiály se sice liší, ovšem účel pomůcek je pořád stejný. K erotice a potěšení se však obzvlášť v době středověku přistupovalo velice nevstřícně, a proto společně s erotickými hračkami rostla výroba i nejrůznějších krutých antimasturbačních pomůcek.
28 fotografií

Sexuální hračky dříve a dnes: Dilda z kamene či chleba i rozzuřené včely v dýni

Hobby
Boty z inovativních matriálů jsou vysoce žádané.
Po staletí byla základem obuvnického průmyslu kůže. Přibývá však lidí, kteří by si rádi pořídili obuv, jejíž součástí není kůže žádného živočicha. A tak se vyrábí boty z kůže vypěstované v laboratoři, imitace kůže a dalších udržitelných materiálů. A jedním z nich jsou skutečné houby, ze kterých si Sebastian Thies vyrábí věrnou kopii kůže.
14 fotografií

Německý obuvník šije boty z hub, kamenů i krve. Materiál přirovnává k semiši

Věda
Maruška trpí nevyléčitelným onemocněním kůže
O svou kůži pečuje Maruška i 12 hodin denně. Trpí při otevírání dveří, čištění zubů, sezení, nebo i obyčejné chůzi. Když je nejhůř, propichuje s pláčem zánětlivá místa sterilní jehlou a čeká, až vyteče všechen hnis. Její diagnóza zní: epoidermolitycká ichtyoza bullósního typu spojená s nemocí motýlích křídel. Způsobuje jí každodenní bolesti, ale i tak se mladá žena snaží žít naplno.
24 fotografií

Kůže mladé ženě dorůstá sedmkrát rychleji. Odstraňuje ji bruskou na kov

Zdraví
Mareček z Plzeňska trpí vzácnou nemocí - ichtyózou.
S velmi vzácným onemocněním kůže, na něž není zatím lék, se potýká sedmiměsíční Mareček, který žije s rodiči a bratříčkem na Plzeňsku. Chlapce mohou velmi vážně ohrozit letní horka, cesta autem v autosedačce pro něj znamená bolest v podobě mnoha puchýřů, denně je nutné se o jeho kůži, na níž se mu vytváří oteklé mapy a šupiny, starat dvě hodiny.
9 fotografií

Na Marečkovu nemoc není lék. Dělají se mu šupiny, ohrožuje ho i vedro

Klatovsko
Scvrklé hlavy ve stálé sbírce Ye Olde Curiosity Shopu v Seattlu ve Washingtonu. Podle knihy Kate Duncanové 1001 kuriozit jde pravděpodobně o mix skutečných a falešných  Zakladatel obchodu J. E. Standley považoval za pravé všechny, ale nejspíše se mýlil
Nejsou větší než běžné jablko, mají zavřené oči, sevřené rty a často groteskní výraz. Je poměrně snadné brát je pouze jako kuriózní suvenýr. Jenže tyto scvrklé hlavy představují v mnoha případech pozůstatky skutečných lidí, kteří kdysi žili a dýchali. A vědci nyní přišli na způsob, jak tyto autentické produkty ztracené kultury odlišit od těch falešných.
7 fotografií

Jsou scvrklé hlavy v muzeích skutečné? Některé ne. Vědci vědí, jak to poznat

Věda
Cynthia Nudel
Cynthia Nudel je španělskou umělkyní, která je přesvědčená, že prostřednictvím svého umění může změnit svět k lepšímu. Snaží se svou prací znovu propojit lidskou bytost a přírodu, a to prostřednictvím neustálého objevování nových přístupů a možností. Pro svou tvorbu si vybírá pouze přírodní materiály jako potravinový odpad, škroby, želatinu či řasy a razí heslo, že „Je možné tvořit i bez ničení." V současné době pracuje především na tvorbě biokeramiky z vaječných skořápek, která schne v pokojové teplotě. Vytváří ale i alternativy k plastům či kůži.
24 fotografií

Španělská umělkyně proměňuje organický odpad v keramiku a textil

Hobby
Na jednom místě se v Autokempu Seč sešlo sedmačtyřicet bezsrstých psů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ První Mezinárodní den bezsrstých plemen psů oslavili majitelé a obdivovatelé naháčů u Sečské přehrady. Velmi atraktivní byla jízda na paddleboardech, kdy instruktor Lukáš Uncajtik předvedl základy, jak tuto disciplínu zvládnout. Diváci tak poté mohli vidět nejen posádku člověk - pes, na hladině přehrady se proháněla plavidla se dvěma i třemi naháči.
22 fotografií

Naháči řádili v chladné Seči. Museli být ale namazaní. Psi, ne jejich páníčkové

Chrudimsko
Odstranění melanomu.
/FOTO/ Dvě ambulance se dvěma lékaři jsou na Evropský den melanomu ve Znojmě zcela zaplněná. Důvod, proč se vedení tamní nemocnice rozhodlo umožnit zájemcům vyšetření nebezpečných znamének i v dalším termínu. „Termíny, které jsme letos vypsali na středu 25. května byly v řádu několika hodin zcela obsazeny. Proto jsme se s kolegy rozhodli, že se k Evropskému dni melanomu připojíme ještě jednou a to v pondělí 30. května,“ potvrdila Veronika Slonková, primářka kožního oddělení znojemské nemocnice.
3 fotografie

Velký zájem. Znojemská nemocnice přidává další termín na vyšetření znamének

Znojemsko
Psychodermatologie zkoumá vliv psychických nemocí na stav pokožky.
Cítíme-li se dobře, většinou i dobře vypadáme. Funguje to ale i naopak. Někdy hlava dokonce může být hlavním viníkem problémů s pokožkou nebo je zásadně zhoršovat. Léky a mastičky v takových případech často selhávají, protože příčina obtíží leží tam, kam zdaleka ne každý dermatolog dohlédne – ve vašem nitru. Článek o tom přinesl časopis Kondice.

Psychickou nemoc lze poznat podle kůže

Zdraví
Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže.
Před dvěma lety v březnu začalo Petru svědit znaménko, které se jí objevilo na ruce. Jelikož je zdravotnice, neváhala a hledala lékaře. V Česku se ale zrovna rozjížděla pandemie covidu, a tak termín dostala až za tři měsíce. Nakonec se domohla dřívější návštěvy. „Paní doktorka se podívala jen okem, nevyšetřila mě dermatoskopem. Vycházela jsem nadšená, že je vše v pořádku, a užívala si léto,“ řekla.
6 fotografií

Nádorů kůže přibývá. V ohrožení jsou i řidiči kvůli otevřeným okýnkům

Zdraví
Na Dermatoveneralogické klinice ve FN Plzeň máme specializovanou ambulanci pro onkologické pacienty, především pro ty s melanomem.
Už jste se někdy spálili na slunci? A stalo se vám to opakovaně? Spálili jste se v dětství? Chodíte někdy do solária? Používáte krém s ochranným faktorem proti spálení? Měl někdo ve vaší rodině kožní rakovinu?

Kůže má dobrou paměť

Plzeňsko
Z hornické slavnosti Skok přes kůži v Příbrami.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Příbram je neodmyslitelně spjata s hornictvím, a ačkoliv jsou místní doly již pěknou řádku let uzavřeny, stále si tam připomínají hornické tradice. V pátek 29. dubna tak byly v areálu Hornického muzea - Ševčinského dolu oficiálně zahájeny slavnosti, které připomínají věhlasnou hornickou tradici Skok přes kůži. Ta přitom sahá až do poloviny 19. století. Letos se uskutečnil již 133. ročník.
113 fotografií

V Příbrami si připomněli hornickou minulost. Uskutečnil se 133. skok přes kůži

Příbramsko
Černá dává vyniknout texturám a umožňuje různé neotřelé a přitom variabilní kombinace.
Tmavé barvy interiér ztmavují a mohou ho i opticky zmenšit. Ale stejně tak ho mohou pocitově oteplit, zútulnit a ozvláštnit. Pokud jste se i vy nezřídka přistihli při pocitu pohodlí a jisté domáckosti v černé nebo třeba tmavozeleně vymalované místnosti, jsou následující řádky převzaté z časopisu Glanc určené právě vám.
11 fotografií

Černá je nová bílá. Patří i tam, kde ji nečekáte

Domácnost
Diskuze nad novým logem
/FOTOGALERIE/ Přibližně před osmi lety si tehdy devatenáctiletý Lukáš Matějček z Ostravy přivezl z cest po Indii batoh. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se o pár let později nestal batoh z kozí kůže, ušitý indickým prodejcem doslova před Lukášovýma očima, inspirací pro založení úspěšné firmy, jež pod značkou Bagind dodává na český a slovenský trh originální kožené výrobky z Indie a z Kolumbie. 
12 fotografií

Suvenýr inspiroval dobrodruha z Ostravy. Teď prodává vlastní batohy z kozí kůže

Příběhy
Diskuze nad novým logem
Přibližně před osmi lety si tehdy devatenáctiletý Lukáš Matějček z Ostravy přivezl z cest po Indii batoh. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se o pár let později nestal batoh z kozí kůže, ušitý indickým prodejcem doslova před Lukášovýma očima, inspirací pro založení úspěšné firmy, jež pod značkou Bagind dodává na český a slovenský trh originální kožené výrobky z Indie a z Kolumbie. 
12 fotografií

Suvenýr z cest inspiroval dobrodruha k podnikání. Teď prodává batohy z kozí kůže

Příběhy a rozhovory
Testování na covid. Ilustrační snímek
Možným důvodem, proč přebral omikron nadvládu nad všemi ostatními variantami covidu, může být jeho velká odolnost přežít i mimo lidský organismus. Kapénky a aerosoly, které ulpí třeba na nábytku, mohou infikovat ostatní i po několika dnech. Takové jsou závěry vědců z Japonska. Podle odborníků je proto důležité kromě ochrany dýchacích cest více než předtím dbát na dezinfekci rukou i místností.
26 fotografií

Omikron je držák, nakažlivý zůstává i po týdnu. Ulpí například na nábytku

Zdraví
Celkový vítěz: IMAGE QUEST 2021 Willa Saunderse z USA
Snímky z největší světové soutěže věnované dobrodružným a akčním sportovním snímkům Red Bull Illume 2021 vyráží na turné po Evropě. Vévodí jim celkový vítěz napříč kategoriemi, který zachycuje „padajícího“ horolozce Jakea Talleyho v Indian Creek v Utahu. Fotku pořídil Will Saunders. A musel pokořit obří konkurenci – celkem 53 porotců posoudilo přes 40 tisíc fotografií, než vybrali ty nejlepší, jak si je můžete prohlédnout v rozsáhlé fotogalerii.
46 fotografií

Z nejlepších Red Bull fotek mají mnozí husí kůži, podívejte se

Věda a technika
K obřadu Skákání přes kůži, tedy pradávné hornické tradice se do Stráže pod Ralskem sjely dvě stovky hostů.
K obřadu Skákání přes kůži, tedy pradávné hornické tradici, se do Stráže pod Ralskem sjely dvě stovky hostů. Celorepublikový, již 132. ročník akce uspořádal v pátek 1. října Hornicko-historický spolek pod Ralskem v místním kulturním domě. Během rituálu jsou studenti hornictví přijímáni do cechu hornického. Těmto studentům se říká fuxové a po absolvování Skoku jsou z nich semestři. 
55 fotografií

Do Stráže se sjeli horníci z celé republiky. Tajemný rituál si hýčkají

Českolipsko
 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe, a to v hlavním městě Angoly - v Luandě, o které se říká, že je nejdražším městem pro život cizinců. Vladana své děti i vnoučata má v Česku. I kvůli nim se sem pravidelně vrací a rozhodla se o životě na druhém kontinentě napsat knihu. Nejen o krásách krajiny, ale i o realitě běžného života v africkém paneláku.
21 fotografií

Z Ostravy do Afriky. Ve čtyřiceti změnila svůj život, dnes si v Angole plní sny

Cestujeme