ŠTÍTEK: kůže

 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe, a to v hlavním městě Angoly - v Luandě, o které se říká, že je nejdražším městem pro život cizinců. Vladana své děti i vnoučata má v Česku. I kvůli nim se sem pravidelně vrací a rozhodla se o životě na druhém kontinentě napsat knihu. Nejen o krásách krajiny, ale i o realitě běžného života v africkém paneláku.
21 fotografií

Z Ostravy do Afriky. Ve čtyřiceti změnila svůj život, dnes si v Angole plní sny

Cestujeme
Čtyřiadvacetiletá Kateřina Š. před soudem svou vinu odmítla. Jak přišel její syn k mnohačetným zlomeninám a dalším zraněním, si nedokáže vysvětlit.
Děsivý začátek života má za sebou chlapec, kterého podle obžaloby týrala jeho vlastní matka. Za první rok života měl syn podle policistů zlomené téměř všechny kosti v těle. Mladá žena vinu odmítá, u soudu ji hrozí až 12 let vězení. „Celkově jde o nevyzrálou osobnost s nedostatečnými vzory rodičovství,“ popsal obžalovanou psychiatr. Přes to všechno nyní čeká Kateřina Š. už čtvrté dítě.
7 fotografií

Kojenec měl zlomeniny a modřiny po celém těle. Matce hrozí za týrání až 12 let

Krimi
Čtyřiadvacetiletá Kateřina Š. před soudem svou vinu odmítla. Jak přišel její syn k mnohačetným zlomeninám a dalším zraněním, si nedokáže vysvětlit.
/FOTO/ Děsivý začátek života má za sebou chlapec, kterého podle obžaloby týrala jeho vlastní matka. Za první rok života měl syn podle policistů zlomené téměř všechny kosti v těle. Mladá žena vinu odmítá, u soudu ji hrozí až 12 let vězení. „Celkově jde o nevyzrálou osobnost s nedostatečnými vzory rodičovství,“ popsal obžalovanou psychiatr. Přes to všechno nyní čeká Kateřina Š. už čtvrté dítě. S mužem, se kterým letos v zimě vychovávala údajně týraného syna. Více v článku.
7 fotografií

Kojenec měl zlomeniny a modřiny po celém těle. Matce hrozí za týrání až 12 let

Zločiny a soudy
Náhrobní kámen sériového vraha Eda Geina
Začal tím, že vykrádal čerstvé hroby a odnášel z nich ženská těla. Toužil proměnit se v ženu, nejlépe ve svou matku. Operaci pohlaví však tehdejší americké zákony ani lékařská věda ještě neumožňovaly, a tak si Edward Gein, známější pod jménem Ed Gein, "poradil" po svém. Z ženské kůže si šil "obleky" a "materiál" si obstarával nejdříve na hřbitovech a později vraždami. Nejslavnější filmové horory inspiroval právě jeho příběh.
7 fotografií

Buffalo Bill z Mlčení jehňátek existoval. Útočil na ženy a stahoval je z kůže

Svět
Alpiq Kladno – HBC Plzeň 2:0 , semif. Extraliga hokejbalu 2018-9 , 28. 4. 2019, Martin Špaček a Radek Soukup
/FOTOGALERIE/ Martin Špaček je jedním z nejlepších kladenských hokejbalistů všech dob. V šestadvaceti letech je kapitánem týmu Kladna i reprezentace. Původně hrával hokej, před deseti lety pak začal hrát i hokejbal a florbal. Následovnou selekcí si vybral už jen hokejbal, v němž získal pět titulů mistra republiky, vyhrál Světový i Evropský pohár a má také bronz z MS. Te´d se vrací po těžké zranění na hřiště. 
28 fotografií

Hokejbalové srdce Špaček je zpět. Po deseti měsících

Hokej
Úrazy způsobené opařeninami narůstají během zimy, kdy teplých nápojů na stolech a v našich rukou přibývá. Silvestr je zase typický pro úrazy od pyrotechniky, v létě narůstá nehod způsobených od ohně a grilů.
Opařeniny jsou u batolat a malých dětí jednou z nejčastějších nehod v domácnostech. Stačí malá nepozornost, kdy na sebe může dítě převrhnout hrnek horkého čaje nebo polévky na stole. Popáleniny se nevyhýbají ani odrostlejší dětem, které ze zvědavosti, kvůli fotce či adrenalinu lezou na vlakové soupravy, kde mohou dostat – a taky někteří dostanou – ránu elektrickým proudem. A jak si s takovou popáleninou poradit doma? Kdy už je nutné volat lékaře? Nebo co všechno je potřeba v takové chvíli udělat, aby se dítěti dostavila úleva?
5 fotografií

Nebezpečné popáleniny: Je to ohlušující a dlouhotrvající bolest, říká lékař

Zdraví
Bylinky pomáhají proti stárnutí kůže
S přibývajícími roky jsme sice bohatší o životní zkušenosti a zážitky, ale odžitý čas se nám nesmazatelně zapisuje do tváře. Zprvu jsou to drobné vrásky kolem očí, prohlubování rýhy kolem úst a později přibudou i vodorovné linky na čele, celková ztráta pružnosti a pigmentové skvrny. Stárnutí pokožky je přirozené a úplně se mu vyhnout není možné. Existují však některé zlozvyky, které nás o mladistvý vzhled připravují dříve, než je to nevyhnutelné. Udržet kůži v kondici naopak pomáhají některé bylinky.

Zlozvyky, které urychlují stárnutí kůže. Vyhýbejte se přímému slunci a cigaretám

Čtenář reportér
František Plass na trávníku plzeňské Doosan Areny při oslavě svých 70. narozenin.
/ROZHOVOR/ Mezi největší žijící klubové legendy patří bezesporu František Plass, kterému se přezdívá plzeňský Beckenbauer. V roce 1971 si dokonce zahráli v Poháru vítězů pohárů proti sobě, když se viktoriáni poprvé představili v Evropě, a dění v milovaném klubu sleduje dodnes. Samozřejmě tak nemohl chybět na včerejším zahájení oslav.
5 fotografií

Legenda Plass: Když jedu kolem stadionu, mívám husí kůži

Fotbal
Spreje na opalování jsou mnohem komfortnější než krémy.
Stále více slunečných dnů láká k opalování. Řada lidí ovšem slunce podceňuje a často se spálí. Kůže sice má řadu mechanismů, díky kterým se dokáže z opakovaného spálení dostat, jednoho dne však mohou být její kapacity vyčerpány, varuje dermatoveneroložka Helena Michalíková z Canadian Medical. Co nejlépe pomůže při spálení? A opravdu stačí pár minut na slunci a do těla se dostane potřebná dávka vitaminu D?
10 fotografií

Lidé dělají stále stejné chyby, hrozí jim i nádory, varuje dermatoveneroložka

Zdraví
Bradavice se můžou vyskytovat kdekoli na kůži, na genitálu, ale i sliznicích.
Kožní výrůstky alias bradavice jsou vysoce nakažlivé. Inkubační doba je přitom velmi individuální. U někoho vznikají několik dnů po kontaktu, u někoho se mohou projevit až za několik měsíců a někdo může být pouze přenašeč a bradavice se u něj nikdy neobjeví. K jejich vzniku je člověk náchylnější v době, kdy má oslabený imunitní systém. „Bradavice jsou benigní, tedy nezhoubné projevy virové infekce lidskými papilomaviry neboli HPV viry. Zároveň jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže,“ říká dermatoložka Šárka Ševčíková z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.
3 fotografie

Bradavice můžete chytit i z předmětu, kterého se dotkl přenašeč

Zdraví
Jolana Kunešová se věnuje brašnářskému řemeslu. Vše potřebné se naučila sama.
Brašnářskému a sedlářskému řemeslu rozumí. Ušije kabelky všeho druhu: na motorku, lovecké, dámské kabelky včetně peněženky, pérovky na mince či pouzdra na doklady a to vše ještě doplní módním páskem. Tady však výčet toho, co dokáže Jolana Kunešová ze Všehrd, zdaleka nekončí. Šije historické kostýmy z kůže, stejně tak i boty a nanovo potahuje sedla motorek i volanty do aut.
21 fotografií

Šije kabelky, sedla, boty. Brašnářka ze Všehrd potáhla i letadlo

Chomutovsko
Jolana Kunešová se věnuje brašnářskému řemeslu. Vše potřebné se naučila sama.
Brašnářskému a sedlářskému řemeslu rozumí. Ušije kabelky všeho druhu: na motorku, lovecké, dámské kabelky včetně peněženky, pérovky na mince či pouzdra na doklady a to vše ještě doplní módním páskem. Tady však výčet toho, co dokáže Jolana Kunešová ze Všehrd, zdaleka nekončí. Šije historické kostýmy z kůže, stejně tak i boty a nanovo potahuje sedla motorek i volanty do aut.
21 fotografií

Šije kabelky, sedla i boty. Bez práce nemůžu být, říká brašnářka ze Všehrd

Příběhy a rozhovory
Šimon Šimík z Mikulovic vyrábí pod značkou Manopu kožedělné výrobky.
Na střední škole se stal uměleckým truhlářem, pracoval v Německu, Rakousku, Americe a Kanadě. Živil se jako truhlář, budoval dřevostavby, pracoval i v zemědělství, staral se o dobytek. Šimon Šimík toho do svých devětadvaceti let stihl hodně. Ze světa se rozhodl vrátit do rodných Mikulovic, kde se zabývá výrobou zboží z hovězí usně. „Uvědomili jsem si, že ty krávy vlastně znám,“ usmívá se.
23 fotografií

Mohl žít ve světě, vrátil se na Jesenicko. Šimon Šimík našel zálibu v kůži

Šumpersko
Jaké to je, když vás vychovávají lidé, kteří nevypadají jako vy, v komunitě, do které zjevně na první pohled nepatříte?
Pro většinu z nás je naše identita směsicí genů, které nám předali naši rodiče, a výchovy. Jaké to ale je, když vás vychovávají lidé, kteří nevypadají jako vy, v prostředí, do kterého zjevně na první pohled nepatříte? O tom vyprávějí dvě nové autobiografické knihy, které napsaly americká kulturní kritička Rebecca Carroll a britská novinářka Georgina Lawton. Tyto dvě ženy tmavé pleti v nich popisují svůj příběh, o tom, jak byly vychovávány rodiči světlé pleti, kteří je sice hluboce milovali, ale selhali v tom, že přehlíželi jejich skutečnou identitu.
3 fotografie

Ony mají tmavou pleť, jejich rodiče světlou. Dětství pro ně nebylo jednoduché

Společnost
Hojivá náplast pro popálené
Až pět set pacientů s termickým traumatem ročně hospitalizuje Klinika popálenin a plastické chirurgie Fakultní nemocnice Brno. Těžce popálení mají díky moderní medicíně velkou šanci na přežití a úspěšný návrat do normálního života. Horší je to s velkými, hyzdivými jizvami, které po popáleninách zůstávají. Ty by mohli vyřešit vědci z výzkumného centra brněnské techniky. Vyvíjejí náplast, po níž se kůže sama zregeneruje.
21 fotografií

Šance pro těžce popálené: vědci z Brna vyvíjejí speciální náplast, podívejte se

Z okolí
Jedním z nečekaných příznaků onemocnění covid-19, hlášeným z různých míst světa, se stalo i zarudnutí posledních článků končetin, připomínající omrzliny
Nejběžnějšími příznaky nemoci covid-19 jsou horečka, suchý kašel a ztráta čichu a chuti. Další připomínají třeba chřipku, řadí se mezi ně bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, ucpaný nos, únava a podobně. Vzácnějším symptomem je vyrážka v různých formách. Její případný výskyt je dobré nepřehlížet i v případě, že se ostatní příznaky neprojevily.
9 fotografií

Covid opět překvapil. Mezi jeho příznaky se zařadily vyrážka a zarudnutí kůže

Zdraví