ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Ilustrační foto
Fotograf Pavel Dačický se fotografování věnuje od dětství, nejraději má české hory. Se svým fotoaparátem také procestoval téměř celou Evropu, několik států Ameriky, Kanadu, Aljašku, Kyrgyzstán a v neposlední řadě Kubu a Srí Lanku.

Vernisáž: Pavel Dačický – Srí Lanka a Cuba

Volný čas
Muž v roušce v autobusu v Hongkongu na snímku ze 17. března 2020
Pevninská Čína hlásí za úterý 13 nových potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 21 méně než předchozí den. Počet nakažených tak dosáhl 80 894, uvedl dnes čínský zdravotnický úřad. Obětí infekce přibylo 11, a do úterního večera jich tak v pevninské Číně bylo 3237. Korea dnes oproti úterku hlásí 93 nových případů nákazy a dohromady už 8413.  
5 fotografií

Sestupný trend pokračuje. Čína má 13 nových případů koronaviru, Jižní Korea 93

Svět
Ilustrační fotografie.
Nejen o tom, co vše se může pokazit na cestě do Japonska, vypráví ve své Travel stand-up comedy Slávek Král. Téma Stopem se psem v Asii otevře v Městské knihovně Poděbrady. S fenkou Corey procestovali devatenáct euroasijských států a zjistili, co se jí v Kazachstánu, jak krásné jsou holky v Kyrgyzstánu, jak špatně se stopuje v Tájikistánu nebo jaké vedro může být v Uzbekystánu.

O pětiměsíční procházce se psem po Asii povypráví cestovatel

Volný čas
Ilustrační foto.
Radomír Čížek se v Krnově podělí o své zážitky z dobrodružné sólové výpravy na kole do Kyrgyzstánu. Jejím cílem bylo zdolat některé v nezvýše položených průsmyků v pohoří Ťan Šan. Čížek se rozhodl poznat život lidí v nejodlehlejších horských oblastech, kam často ani cesty nevedou.

Radomír Čížek: Kyrgyzstán na kole, sám horskou divočinou

Volný čas
Cestovatel se podělí o své zážitky
Šumperský cestovatel a dobrodruh Radomír Čížek se v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně podělí o své zážitky z dobrodružné sólo výpravy na kole po Kyrgyzstánu, jejímž cílem bylo zdolat některé z nejvýše položených průsmyků pohoří Ťan-Šan a na vlastní kůži okusit život lidí v nejodlehlejších horských oblastech, kam vedou buď špatné, nebo ještě horší cesty.
4 fotografie

Cestovatel se podělí o své zážitky

Čtenář reportér
Oběti výbuchu v petrohradském metru, v pozadí poškozený vagon ve stanici Technologický institut.
Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11 lidí, které shledal vinnými z organizace atentátu v petrohradském metru v dubnu 2017. Při něm ve druhém největším ruském městě zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění. O rozsudku informovala agentura TASS.

Za atentát v petrohradském metru padly vysoké tresty

Svět
Průvodkyně z Informačního centra klasické energetiky v elektrárně Ledvice Dana Daňková (vlevo) a Jana Muraňská se mají proč usmívat. Jejich infocentrum totiž právě v listopadu slaví deset let své existence.
Z reproduktorů se linou zvuky, které byste slyšeli při klasické procházce elektrárnou. Vy přitom stojíte na jednom místě a lapáte po nich ušima, zatímco vaše oči sledují virtuální pohledy do jednotlivých provozů. Interaktivní zážitky za využití vyspělé audiovizuální technologie nabízí informační centrum Elektrárny Ledvice.

Centrum v Elektrárně Ledvice vzdělává děti i dospělé už 10 let

Teplicko
Městská knihovna Blansko. Ilustrační foto.
Blansko – Do středoamerického Peru a do výšin magického pohoří And zavede ve čtvrtek večer návštěvníky blanenské knihovny cestovatel Roman Janusz. Promítání a vyprávění začíná v šest hodin večer v přednáškovém sále ve čtvrtém patře knihovny.

Tip Deníku: Janusz zavede do magických And

Volný čas
Firma Gekkosport, která na opavsku působí již od roku 1997, přestěhovala svou prodejnu do nových větších a modernějších prostor. Prodejna se nachází na rohu Partyzánské a Ratibořské ulice v Kateřinkách. Díky této nové lokalitě už není problém se zaparkováním.

Opavský specialista na outdoor se přestěhoval

Podnikání
Dan Přibáň a Monika Zoubková
Liberec – Poslední výprava jednoho z nejznámějších českých cestovatelů Dana Přibáně nazvaná Trabantem tam a zase zpátky bude k vidění v Cinema City Liberec v rámci exkluzivní předpremiéry pro veřejnost v sobotu 6. dubna v 15 hodin, cestovatel projekci na dálku osobně uvede.

Nový film Dana Přibáně uvidí jako první lidé v Liberci

Volný čas
Filmový festival Expediční kamera. Ilustrační foto
Břeclav - Výběr snímků z letošního festivalu cestovatelských filmů Expediční kamera 2019 nabídne v úterý 19. března odpoledne břeclavské kino. Na programu budou například filmy o kajakářích na pomezí Číny a Kyrgyzstánu, výpravě za volným potápěním mezi kosatkami nebo o setkání lezců dvou generací pod slovenským Vtáčnikem a další.

Tip deníku: V Břeclavi se zastaví Expediční kamera

Břeclavsko
Žáci domažlické "nové školy" si procvičili angličtinu se zahraničními studenty. Ti se stali místními celebritami.
Domažlice – Takzvaná 'Globální vesnice' završila multikulturní týden projektu Edison zaštítěný organizací AIESEC. Studenti z Keni, Gruzie, Číny, Indonésie, Malajsie, Brazílie, Kyrgyzstánu a Indie se prezentovali ve svých krojích v tělocvičně „nové školy“ v Domažlicích.
16 fotografií

Zahraniční studenti opouští Chodsko

Domažlicko
Ne nadarmo se Kyrgyzstánu přezdívá asijské Švýcarsko.
Slatiňany – Ve Společenském domě ve Slatiňanech se v úterý 11. prosince uskuteční další cestovatelský večer. Bude věnovaný Kyrgyzstánu, zemi nomádů a nebeských hor.

Nahlédněte do krás Kyrgyzstánu

Chrudimsko
Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Rozhodl se připnout ukulele na krosnu a přejít Nový Zéland pěšky. Překonal hřebeny hor, přebrodil nesčetně řek, ve stanu přežil jedno malé tornádo a jako jeden z mála lidí dokončil trek TeAraroa. To vše stihl se stálým úsměvem na rtech za 131 dní.

TeAraroa, to je 3000 kilometrů přes Nový Zéland

Hradecko
Svatohorské gymnázium hostí zahraniční studenty.
Příbram - Tento týden Gymnázium pod Svatou Horou hostí projekt Edison. V podstatě se jedná o návštěvu studentů z jiných zemí, kteří v angličtině představují svůj stát, historii, kulturu a podobně. S příbramskými studenty budou nejdříve mluvit hostující vysokoškolačky z Brazílie, Kyrgyzstánu a z Indie. Pak se představí studentky z Číny, Gruzie a Rumunska.
3 fotografie

OBRAZEM: Svatohorské gymnázium hostí zahraniční studenty

Příbramsko