ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Originální výstava brouků je k vidění v čelákovickém muzeu.
Čelákovice /FOTOGALERIE/ - Tesaříci. Zlatohlávci. Chrousti. Střevlíci. Krasci. Všemožně zbarvené a veliké brouky z celého světa si do 16. září mohou zájemci prohlédnout v čelákovickém muzeu. Amatérský sběratel Pavel Hubený z Tišic tam vystavuje stovky brouků, a to je pouze část jeho sbírky, která čítá několik tisíc exponátů. Návštěvníci na výstavě najdou i největšího brouka světa Titána obrovského.
16 fotografií

Návštěvníci čelákovického muzea poznají za krovkami světa kraj

Volný čas
Jak se žije ve Střední Asii vám přiblíží cestovatelská přednáška, která se bude konat v příjemném prostředí blatenské kavárny.
Blatná – Chcete se dozvědět vše zajímavé o životě, tradicích, historii a kultuře v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu.

Cestujme nejen prstem po mapě

Strakonicko
Ilustrační foto
Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Filmy se budou promítat také v Krnově a v Bruntále. Unikátní projekt Expediční kamera přináší do kin nejlepší filmy sezony z celého světa i novinky z domácí produkce.

Expediční kamera přináší nejlepší outdoorové filmy

Bruntálsko
Pardubice – Ozvěny Antropofestu – mezinárodního festivalu filmů se sociálně antropologickou tematikou, který založili studenti Univerzity Pardubice, se uskutečnily v pondělí v Klubu 29 v Pardubicích.

Antropofest řešil migraci i obrazy těla

Pardubicko
Foto z filmů Back to Heights a Teória šťastia
Příbram, Březnice, Dobříš – Pořádnou dávku dobrodružství, objevování i napětí slibuje již 8. ročník Expediční kamery, tedy přehlídky nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny. V Příbrami se promítaly již 1. března, další zastávky jsou plánovány na 16. března do březnického kulturního domu a na 5. dubna do Kulturního domu Dobříš.
2 fotografie

Na Příbramsko se vrací ty nejlepší cestovatelské a outdoorové filmy

Volný čas
Expediční kamera v Jihlavě
Jihlava – Expediční kamera, tak se jmenuje největší mezinárodní filmový festival s cestovatelskou a outdoorovou tématikou v České republice, který už poněkolikáté zavítá do jihlavského kina Dukla. Čtyřhodinové pásmo složené z šesti filmů zájemci zhlédnou už toto úterý (6. března) od 18 hodin. K dispozici jsou poslední lístky.

Nadšenci, kteří se nebojí ničeho, se představí v Jihlavě

Volný čas
Ve škole v Novém Rychnově bylo hodně rušno.
Nový Rychnov – Pět dní zněla na chodbách i ve třídách novorychnovské základní školy směsice nevšedních a snad dokonce i exotických jazyků. V týdnu od 12. do 16. února pobývalo v Novém Rychnově osm vysokoškolaček ze všech koutů světa, které vzájemně a nakonec i se žáky Základní školy Nový Rychnov svedl projekt Edison.
11 fotografií

Kvůli návštěvě z exotických zemí se mluvilo anglicky

Pelhřimovsko
Horolezec Pavel Kořínek stanul na vrchol hory Minya Konka, která je nejvýchodněji ležící sedmitisícovkou a třetím nejvyšším vrcholem mimo horskou soustavu Himalájí.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Po heroickém výkonu se dostal tam, kde doposud žádný Čech. Sedmatřicetiletý kopřivnický rodák Pavel Kořínek stanul 7. října na vrchol Minya Konka. Hora ve východní části Tibetu leží v nadmořské výšce 7556 metrů. Na posvátnou a domorodci označovanou, jako nedostupnou horu se v minulosti úspěšně dostalo jen osm expedic.     
12 fotografií

Obdivuhodný Kořínkův úspěch: Rodák z Kopřivnice stanul tam, kde žádný Čech

Ostatní sporty
Turistika/ilustrační foto
Přes 230 tisíc pěších výletů, při nichž Češi urazili přesně 2 608 655 km průměrnou rychlostí 4,6 km/h, zaznamenala na domácích cestách i cestičkách funkce Stopař, kterou od listopadu loňského roku nabízí aplikace Mapy.cz. Potvrzuje se tak, že jsou Češi národem turistů. Za necelý rok totiž lidé v Česku i v zahraničí nachodili, naběhali a najezdili celkem 15 milionů kilometrů. 
9 fotografií

Češi jsou národ turistů. Za necelý rok ušli a ujeli 15 milionů kilometrů

Společnost
Areál kde mají sídlo společnosti Liglass, a. s., a Liglass Trading CZ, se nachází v Líšném u Železného Brodu na Jablonecku. Snímek je z 21. července.
Kyrgyzská vláda jednostranně odstoupila od smlouvy s českou společností Liglass na stavbu vodní elektrárny. Příslušné dokumenty v úterý stvrdil svým podpisem kyrgyzský prezident Sapar Isakov. Za získání zakázky pro Liglass se u něj přimlouval kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Generální ředitel Liglassu Michael Smelík Kyrgyzům nedávno pohrozil, že pokud od dohody odstoupí, obrátí se na mezinárodní arbitráž.
15 fotografií

Český Liglass v Kyrgyzstánu skončil. Vláda mu vypověděla smlouvu

Ekonomika
Vratislav Mynář
Společnost Liglass Trading CZ darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Ten samý rok kancléř Vratislav Mynář doporučil firmu Kyrgystánu. Píše to dnes server Aktuálně.cz. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Vratislav Mynář stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, čestným předsedou strany je prezident Miloš Zeman. Strana dříve nesla název Strana práv občanů - zemanovci.
15 fotografií

Liglass dal loni zemanovcům 200 tisíc. Mynář jej v té době doporučil Kyrgyzstánu

Česko
Areál kde mají sídlo společnosti Liglass, a. s., a Liglass Trading CZ, se nachází v Líšném u Železného Brodu na Jablonecku. Snímek je z 21. července.
Kyrgyzstán bude zřejmě čelit arbitráži ze strany Ruska kvůli české firmě Liglass Trading. Ve hře je 37 milionů dolarů (810 milionů korun) v souvislosti se zakázkou na stavbu vodní elektrárny v Kyrgyzstánu na řece Naryn. Kyrgyzstán od původního kontraktu s ruskou firmou RusGidro odstoupil, tu pak nahradil Liglass. Rusko kvůli ušlému zisku chystá žalobu. 
15 fotografií

Rusko chystá arbitráž proti Kyrgyzstánu, ve hře je kontrakt s českým Liglassem

Ekonomika
Vratislav Mynář
Za zájmy české společnosti Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu postavit a provozovat hydroelektrárny, se přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz, který má k dispozici dopis, jejž Mynář loni v září v této věci zaslal Isakovovi. 
7 fotografií

Kancléř Mynář se přimluvil za firmu, jež má stavět v Kyrgyzstánu

Česko
Ilona Bittnerová s dcerou v Indonésii
/ROZHOVOR/ Ilona Bittnerová má za sebou tisíce kilometrů v nejrůznějších částech světa. Cestuje mimo klasické cestovní agentury, většinou po vlastní ose, a to dokonce se svojí malou dcerou. I proto řeší otázky, které mohou mužským cestovatelům připadat zbytečné. Působí také jako profesionální průvodkyně a společně s Lilií Khousnoutdinovou je zakladatelkou projektu Ecstatic Travel, a zároveň i autorkou návodu na výjimečné cestování.
5 fotografií

Ilona Bittnerová: Moje dcera se už nemůže dočkat, až vymyslíme další cestu

Cestujeme
Lukáš Krpálek.
Praha - Prvního vítězství nejen v hmotnostní kategorii nad 100 kilogramů, ale i od loňského triumfu na olympiádě v Riu de Janeiru, kde triumfoval ještě v nižší váze, se v neděli dočkal šestadvacetiletý Lukáš Krpálek. Judista pražského USK zazářil na turnaji Grand Prix v Antalyi.

Krpálek triumfoval díky oblíbenému boji na zemi

Ostatní sporty