ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Ilustrační foto
Police nad Metují - Festival Jeden svět je opět tady. Po prologu v Praze se přesouvá do dalších 32 měst po celé ČR. Již pošesté ho hostí i Police nad Metují, kde ve čtvrtek večer začne v Kolárově divadle.

Do Police znovu míří festival Jeden svět

Volný čas
Stopem z Vladivostoku domů
Hořice - Spolek Strozzi zve na přednášku Vojtěcha Marka Stopem z Vladivostoku domů. Koná se ve čtvrtek 16. března od 18 hodin v přednáškové místnosti za knihovnou. Dobrovolné vstupné bude věnováno na opravu zámku.

Přijďte na vyprávění cestovatele

Jičínsko
V Kyrgyzstánu se zřítilo letadlo na vesnici, přes třicet mrtvých
Biškek - Pondělní havárie tureckého nákladního letadla v Kyrgyzstánu si vyžádala nejméně 38 obětí na životech, většinou obyvatel vesnice, na kterou stroj dopadl. Dalších 13 lidí utrpělo zranění a jsou v nemocnici. Zpřesněné údaje dnes podle agentury TASS oznámilo kyrgyzské ministerstvo pro mimořádné události, podle něhož už byly nalezeny obě takzvané černé skříňky havarovaného stroje.
7 fotografií

Havárie letadla v Biškeku má 38 obětí, našly se obě černé skříňky

Svět
V Kyrgyzstánu se zřítilo letadlo na vesnici, přes třicet mrtvých
Biškek /FOTOGALERIE, VIDEO/- V Kyrgyzstánu se dnes ráno při pokusu o přistání zřítilo turecké nákladní letadlo. Zahynulo přinejmenším 37 lidí, většinou obyvatel vesnice, na kterou stroj dopadl, oznámila kyrgyzská vláda. Podle záchranářů je mezi mrtvými šest dětí. Kyrgyzské úřady mají podezření, že havárii způsobila chyba pilota.
7 fotografií

Turecký boeing spadl na kyrgyzskou vesnici: 37 mrtvých, i děti

Svět
Prezident Almazbek Atambayev.
Biškek - Voliči v Kyrgyzstánu v dnešním referendu schválili změny ústavy, které rozšiřují pravomoci předsedy vlády této bývalé sovětské republiky ve Střední Asii. Navrhované změny podpořilo zhruba 80 procenta voličů, sdělila ústřední volební komise po sečtení takřka sta procent hlasů.

Voliči v Kyrgyzstánu schválili v referendu změny ústavy

Svět
Ilustrační foto.
Biškek - Středoasijský Kyrgyzstán omezil dobu fungování ruské vojenské základny ze 49 na 15 let. V hlavním městě Biškeku to dnes podle místní agentury Kabar oznámil prezident země Almazbek Atambajev. Konstatoval, že v otázkách obrany se chce stát opírat o vlastní síly a nechce spoléhat na ruské vojáky. Šéf Kremlu Vladimir Putin prý tento názor chápe.

Kyrgyzstán omezil dobu fungování ruské vojenské základny

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Ruská kontrarozvědka dnes zadržela v Moskvě a Petrohradu deset lidí, kteří údajně udržovali kontakty s Islámským státem a připravovali v Rusku teroristické útoky. Oznámil to mluvčí tajné služby FSB. Členy zajištěné skupiny jsou podle něj migranti ze středoasijských států.

Kontrarozvědka: Islamisté chystali v Rusku teroristické útoky

Svět
Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev.
Biškek - Kyrgyzský parlament dnes vyslovil důvěru nové vládě, ve které si zachovala dominantní postavení strana prezidenta Almazbeka Atambajeva. V čele vlády zůstává sociální demokrat Sooranbaj Žeenbekov, svá křesla si uchovalo i 15 z 20 ministrů. Informovala o tom agentura Reuters.

Kyrgyzstán má novou vládu, téměř stejnou jako dříve

Svět
Kyrgyzstán
Olomouc - Přírodu i obyvatele Kyrgyzstánu představí milovníkům cestování výstava fotografií Pavla Dačického, která začíná dnes v budově RCO v Jeremenkově ulici v Olomouci.

Okouzlující krajina Kyrgyzstánu

Cestujeme
Zdravotní stav kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva se výrazně zlepšil a z moskevské nemocnice by mohl být propuštěn už koncem tohoto týdne.
Biškek/Moskva – Zdravotní stav kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva se výrazně zlepšil a z moskevské nemocnice by mohl být propuštěn už koncem tohoto týdne. Oznámila to dnes Atambajevova prezidentská kancelář. Šedesátiletého Atambajeva minulý týden cestou na Valné shromáždění OSN v New Yorku postihly v letadle zdravotní potíže a během plánovaného mezipřistání v Turecku byl hospitalizován.

Kyrgyzský prezident Atambajev se v Moskvě uzdravuje

Svět
Ilustrační foto
Biškek - Sebevražedný atentátník zaútočil dnes na čínské velvyslanectví v kyrgyzské metropoli Biškeku. Zahynul pouze útočník, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP. Nejméně tři další lidé utrpěli zranění. Automobil vybuchl, když s ním řidič kolem 10:00 místního času (06:00 SELČ) najel do brány ambasády. Čína incident odsoudila jako "vážný teroristický útok" a ujistila o odhodlání "rozhodně bojovat proti všem formám terorismu".

Na čínskou ambasádu v Biškeku zaútočil sebevražedný atentátník

Svět
Izzat Artykov
Rio de Janeiro - Vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu, bronzový medailista v kategorii do 69 kg, měl na olympijských hrách v Riu de Janeiro pozitivní dopingový test na strychnin a byl diskvalifikován. Dvaadvacetiletý hříšník je prvním medailistou her, který neprošel dopingovou zkouškou. Přijde tak o svou premiérovou medaili pod pěti kruhy, byla mu odebrána akreditace a byl okamžitě vyloučen z olympiády.

Kyrgyzstánec Artykov vrátí bronzovou medaili kvůli dopingu

Ostatní sporty
Čínský vzpěrač Š' Č'-jung při svém olympijském debutu vyhrál zlatou medaili v kategorii do 69 kg.
Rio de Janeiro - Čínský vzpěrač Š' Č'-jung při svém olympijském debutu vyhrál zlatou medaili v kategorii do 69 kg. Úřadující mistr světa sice neuspěl s útokem na světový rekord, celkově však zvedl 352 kilogramů a o kilo předčil druhého Turka Daniyara Ismayilova. Třetí skončil Izzat Artykov z Kyrgyzstánu.

Š' Č'-jung získal pro Čínu třetí vzpěračské zlato v Riu

Ostatní sporty
Markéta Hajná.
Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Písecká rodačka a ředitelka brněnského Divadla BARKA Zdeňka Vlachovská předává štafetu Markétě Hajné, která byla opakovaně na misích s Lékaři bez hranic.

Indie mi vlastně ukázala, jak najít samu sebe

Písecko
Základní škola Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí hostí v rámci projektu Edison zahraniční studenty.
Ústí n. O. - Základní škola Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí je zapojena do projektu Edison, který je jednou z aktivit mezinárodní studentské organizace Aiesec. Spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru. V rámci projektu bude ve škole týden působit sedm stážistů z Turecka, Kyrgyzstánu, Tchaj-wanu, Německa, Indonésie, Austrálie a Gruzie, pro jednotlivé třídy mají na každý den připravený program.
15 fotografií

Zahraniční studenti školákům z Čapkárny přiblíží život v jiných zemích

Orlicko
Karel Matějka raději jezdí na východ, kde je dle něho bezpečno.
Prachatice – Zhruba před měsícem se procházela Michaela Žáková z Prachatic po Paříži, obdivovala Eiffelovu věž, fotila se u Vítězného oblouku. Teď, jak sama říká, si uvědomuje, že vlastně měla štěstí na termín, kdy se do Paříže s kamarádkami vydala.

Na výlet do Francie? Teď ani náhodou...

Prachaticko
Parlamentní volby, které se dnes konaly v Kyrgyzstánu, vyhráli sociální demokraté blízcí proruskému prezidentovi Almazbekovi Atambajevovi.
Biškek – Parlamentní volby, které se dnes konaly v Kyrgyzstánu, vyhráli sociální demokraté blízcí proruskému prezidentovi Almazbekovi Atambajevovi. Ani jejich strana ale nezískala v zákonodárném sboru absolutní většinu mandátů. Po sečtení více než 99 procent hlasů to podle tiskových agentur oznámila centrální volební komise.

Volby v Kyrgyzstánu vyhráli sociální demokraté blízcí hlavě státu

Svět
Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev.
Biškek/Washington - Kyrgyzská vláda se rozhodla předčasně ukončit smlouvu o spolupráci s USA, díky níž chudá a nestabilní středoasijská země dostávala ze zámoří mnohamilionovou technickou a humanitární pomoc. Oznámil to dnes v Biškeku kyrgyzský tisk. Washington nad rozhodnutím vyjádřil politování, pomoc Kyrgyzstánu prý ale bude posílat dál.

USA ocenily vězněného aktivistu, Kyrgyzstán vypověděl smlouvu o spolupráci

Svět
Matěj Balga.
Slovácký cestovatel na své cyklopouti z Hodonína na východní pobřeží do cíle Hedvábné stezky a dál na východ urazil téměř deset tisíc kilometrů. O muži, který opustil Hodonín v polovině října, Hodonínský deník Rovnost informoval naposledy při překročení z Kyrgyzstánu do Čínské lidové republiky. „Dny v Sinťangu měly neurčité obrysy vizí starce s počínajícím šedým zákalem a jsou povětšinou horké, prašné a zmučené větrem. V poušti rudé jak Áresovy slzy měřím vzdálenosti na dny a další cíle na měsíce," popsal na svém blogu průjezd nejzápadnější čínskou provincií čtyřiadvacetiletý cestovatel.

Cestovatel Matěj Balga dorazil do cíle Hedvábné stezky

Cestujeme
Matěj Balga.
Čína – Slovácký cestovatel na své cyklopouti z Hodonína na východní pobřeží do cíle Hedvábné stezky a dál na východ urazil téměř deset tisíc kilometrů. O muži, který opustil Hodonín v polovině října, Hodonínský deník Rovnost informoval naposledy při překročení z Kyrgyzstánu do Čínské lidové republiky. „Dny v Sinťangu měly neurčité obrysy vizí starce s počínajícím šedým zákalem a jsou povětšinou horké, prašné a zmučené větrem. V poušti rudé jak Áresovy slzy měřím vzdálenosti na dny a další cíle na měsíce," popsal na svém blogu průjezd nejzápadnější čínskou provincií čtyřiadvacetiletý cestovatel.

Matěj Balga dorazil do cíle Hedvábné stezky

Hodonínsko
Předsedajícím kriminálního sjezdu byl údajně „generál Aziz Batukajev," muž, který by měl být podle Rosbaltu správně ve vězení.
Moskva - Konference vůdců mafiánských gangů operujících na území bývalého Sovětského svazu se podle kusých zpráv ruských médií uskutečnila v severokavkazském Čečensku. „Vory v zakoně," jak ruská zločinecká hantýrka označuje pohlaváry kriminálních band, hostila podle dnešní zprávy agentury Rosbalt čečenská ves Džalka nedaleko města Gudermesu.

V Čečensku jednali šéfové postsovětských mafiánských gangů

Svět
 Gymnazista Pavel Kůs vyráží v létě na Mezinárodní olympiádu astronomie a astrofyziky do Indonésie.
Domažlice – Naděje české astronomie. Tak by se dalo mluvit o studentu Pavlovi Kůsovi, který v létě vyráží reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní olympiádu astronomie a astrofyziky do Indonésie. Kromě teoretických úkolů na gymnazistu čeká také pozorování oblohy.

Do Indonésie vyrazí student pozorovat oblohu

Plzeňsko
Gymnazista Pavel Kůs vyráží v létě na Mezinárodní olympiádu astronomie a astrofyziky do Indonésie.
Domažlice - Naděje české astronomie. Tak by se dalo mluvit o studentu Pavlovi Kůsovi, který v létě vyráží reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní olympiádu astronomie a astrofyziky do Indonésie. Kromě teoretických úkolů na gymnazistu čeká také pozorování oblohy.

Domažlický student vyrazí do Indonésie pozorovat oblohu

Domažlicko
Matěj Balga v Turkmenistánu.
Hodonínský cestovatel Matěj Balga urazil na své cestě k čínskému východnímu pobřeží další milník. „Po sto osmdesáti šesti dnech na cestě a čtyřech stech dvaceti pěti hodinách v sedle jsem překročil hranice Čínské lidové republiky a ovinul kolem své zmučené duše vavřínové věnce zadostiučinění. Sám jsem tomu nevěřil, ale opravdu jsem cítil, že už jsem dosáhl něčeho, s čím jsem spokojený. Však taky cestu k té nebeské bráně Irkeštamu střežily Kerberovy hlavy tří smrtících průsmyků, před kterými jsem se musel sklonit s takovou pokorou a bázní, že jsem si sáhl až na dno," svěřil se čtyřiadvacetiletý cestovatel.

Cestovatel Matěj Balga dorazil do Číny. Na kole

Cestujeme