ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Džochar Carnajev u soudu.
Boston - Americká porota dnes uznala Džochara Carnajeva vinným ze spáchání bombového útoku na Bostonský maraton ve všech bodech obžaloby. Hrozí mu tak trest smrti. Carnajev má podle poroty mimo jiné na svědomí smrt tří lidí a zranění 264 osob při atentátu z dubna 2013, stejně jako smrt člena ostrahy o několik dní později při pronásledování atentátníků.

Porota uznala Carnajeva vinným z útoku v Bostonu, hrozí mu smrt

Svět
Cestovatel Martin Plevka v Uherském Hradišti popíše své cykloputování napříč Kyrgyzstánem.
Uherské Hradiště – Vzdálený Kyrgyzstán ze sedla jízdního kola. Takovou formou se budou moci seznámit všichni zájemci s jednou součástí bývalého Sovětského svazu. Kyrgyzstán jim z pohledu cyklisty přiblíží Martin Plevka, který po této zemi ujel zhruba 500 kilometrů.

Cestopisná beseda představí Kyrgyzstán

Volný čas
Ilustrační foto
Biškek - Radikální uskupení Islámský stát láká do Sýrie stále více rekrutů z postsovětské Střední Asie, upozornila Mezinárodní krizová skupina (ICG). Tato nevládní a nezisková mezinárodní organizace, snažící se předcházet konfliktům, současně ve své zprávě vybídla vlády dotčených zemí, aby se připravily čelit tomuto jevu.

Islámský stát má prý stále více rekrutů ze Střední Asie

Svět
Soud v USA dnes uznal vinným Robela Phillipose, který podle obžaloby mařil vyšetřování teroristického útoku na účastníky bostonského maratonu v roce 2013. Phillipos lhal vyšetřovatelům FBI při výslechu, za což mu údajně hrozí až 16 let vězení.
Boston – Soud v USA dnes uznal vinným Robela Phillipose, který podle obžaloby mařil vyšetřování teroristického útoku na účastníky bostonského maratonu v roce 2013. Phillipos lhal vyšetřovatelům FBI při výslechu, za což mu údajně hrozí až 16 let vězení.

Soud uznal vinným známého bratrů Carnajevů ze lhaní policii

Svět
Džochar Carnajev
Boston – Ke své vině se dnes u bostonského soudu přizná Kazach Dias Kadyrbajev, přítel Džochara Carnajeva, hlavního obviněného v případu loňského bombového útoku na bostonský maratón. Podle zprávy listu Boston Globe to ve středu sdělil Kadyrbajevův právník. Útok na maratón zabil tři lidi a více než 260 osob zranil.

Carnajevův přítel Kadyrbajev z atentátu v Bostonu přizná vinu

Svět
Lidé si užili festival jídla v Mikulově. Patnáctý ročník akce Národy Podyjí jim nabídl jedenadvacet kuchyní i kulturní vystoupení.
Mikulov /REPORTÁŽ/ – Matrjošky zpívají ruské písně. Od stánků vychází dým. Jsou plné kulinářských specialit. Na mikulovském náměstí se v sobotu kolem poledne prolínají vůně a hemží se to lidmi. Ochutnat mezinárodní kuchyni národů Podyjí přicházejí mnozí. Patnáctý ročník akce podle pořadatelů nabízí rekordních jednadvacet kuchyní. Nově i ukrajinskou, vietnamskou nebo středoasijskou.
17 fotografií

Pojď na boršč, zvala živá matrjoška. Mikulov provoněly kuchyně národů Podyjí

Břeclavsko
Policisté hlídkují u vchodu do stanice Slavyansky Bulvar.
Moskva - Na 22 vzrostl počet obětí nehody v moskevském metru, kde v úterý vykolejila souprava. Oznámily to dnes ruské tiskové agentury. Ze 162 zraněných bylo 129 hospitali­zováno. Nevylučuje se, že počet mrtvých může ještě vzrůst. Vyšetřovatelé dnes oznámili, že v souvislosti s tragédií zatkli dva podezřelé.

Nehoda v moskevském metru má 22 obětí

Svět
Jan Hadrava
Praha /SERIÁL LÉKAŘI BEZ HRANIC/ – Nesou sice lékaře ve svém názvu, ve skutečnosti 
s nimi ale jezdí po celém světě pomáhat i spolupracovníci 
z jiné branže. Jedním z nich je Jan Hadrava, který jako logistik navštívil Jižní Súdán, Keňu, Somálsko, Kyrgyzstán či Filipíny.

Mise v Somálsku. Pacienty museli prohledávat kvůli zbraním

Česko
Džochar Carnajev
Boston - Ve Spojených státech dnes úvodními řečmi obžaloby a obhajoby začal první z několika procesů s kamarády Džochara Carnajeva, který údajně spolu se svým bratrem Tamerlanem loni provedli pumový útok na bostonský maraton.

V USA začal proces s Carnajevovými kamarády

Svět
Ilustrační foto
Vatikán - Vatikán zbavil bývalého papežského nuncia v Dominikánské republice, polského arcibiskupa Józefa Wesolowského kněžských povinností a převedl jej do laického stavu. Vysoký římskokatolický hodnostář čelí obvinění, že na karibském ostrově sexuálně zneužíval mladé chlapce. Jde podle agentur o první trest namířený tak vysoko mezi papežské legáty.

Vatikán zbavil kněžství papežského nuncia kvůli pedofilii

Svět
Tamerlan Carnajev
Boston - Jeden z několika přátel údajného bostonského atentátníka Džochara Carnajeva, kteří čelí obviněním, že mařili vyšetřování, odmítá přistoupit na dohodu s obžalobou. Podle agentury AP to dnes prohlásil jeho právní zástupce s tím, že jeho klient o své nevině nepochybuje. Při pumovém útoku na bostonský maraton loni v dubnu, za kterým podle vyšetřovatelů stál Džochar s bratrem Tamerlanem, zahynuli tři lidé a více než 260 osob bylo zraněno.

Kamarád údajného atentátníka z Bostonu odmítá dohodu o vině

Svět
Martin Pecár.
Valašská Polanka - O Martinovi Pecárovi by se dalo říct, že je to docela obyčejný kluk z Valašské Polanky. Úplná pravda to však není. Martin má na dnešní dobu a svůj věk netradičního koníčka. Astronomii. Obor, který jej již několik let řadí mezi absolutní českou špičku.

Je to mlátička, říká o astronomii teenager

Valašsko
Tamerlan Carnajev
Boston - Americké úřady dnes zadržely a obvinily z maření vyšetřování muže, který se znal s bratry Carnajevovými, jež mají podle obžaloby na svědomí loňský teroristický útok v Bostonu. Američan původem z Kyrgyzstánu Khairullozhon Matanov měl ničit a falšovat důkazy potřebné pro vyšetřování a rovněž lhal policistům, uvedly světové agentury s odvoláním na prokuraturu. V případě usvědčení mu hrozí až 20 let vězení.

V USA obvinili přítele Carnajevových z maření vyšetřování

Svět
Ilustrační foto.
Jižní Čechy – Zadržení mezinárodně hledaného Holanďana, jenž před deseti lety pašoval po Evropě půl tuny hašiše, vypátrání několika Vietnamců dlouhodobě nelegálně pobývajících na území republiky, vyhoštění tuberkulózou postiženého muže z Kyrgyzstánu s falešnými rumunskými doklady a nově také vystopování a zatčení dvou Ukrajinců v hledáčku Interpolu.

Ukrajinci chtějí dostat na jih rodiny, policie je zatím v klidu

Zločiny a soudy
DIVADÉLKO NA ŠTAFLÍCH vymyslí každoročně program, který na ples přiláká celý sál.
Dobruška – Divadelní ples v Dobrušce je už léta pojem nejen mezi příznivci divadla, ale mezi všemi, kteří se chtějí dobře bavit a zároveň jsou ochotni přijmout hozenou rukavici, což znamená – na programu plesu se osobně podílet. Letošní, čtrnácté pokračování dostalo název 40 let na štaflích.

Divadelní ples v Dobrušce aneb 40 let na štaflích

Rychnovsko
Taškent, park s novostavbou muzea Paměti obětí represí.
Cestovatel Václav Turek z Lanškrouna se o své zážitky z cesty po Uzbekistánu dělí nejen se čtenáři Deníku, v následujících dnech uspořádá také dvě cestopisné besedy… Republika skoro šestkrát větší než Česká republika s třiceti miliony obyvateli, sousedící s Afghánistánem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Země bohatá na historii a památky, země s tak proslulými městy na hedvábné stezce, jako je Chiva, Buchara, Samarkand a Šahrisabz. Za doby Sovětského svazu udělalo Rusko z této země velkého producenta bavlny a téměř dokázalo vysušit Aralské jezero.
13 fotografií

Zápisky z cest Václava Turka: Malebný Uzbekistán, srdce střední Asie

Cestujeme
V neděli uvidíme i naprosto sehranou trojici tanečníků z Kyrgyzstánu, jejíž vystoupení porotu a diváky zvedne z pohodlných divadelních sedaček! Není divu, tancovat je učí samotný vítěz druhé řady Talentu Atai Omurzakov!
Praha /ZÁPISKY OČIMA POROTCE/ - I v dalším díle show Česko Slovensko má talent uvidíme spoustu talentovaných soutěžících, kteří přišli na casting předvést to nejlepší, co umí! Letos čeká na vítěze 50 tisíc Eur, zájezdy v hodnotě 350 tisíc korun, auto a vystoupení v soutěži Británie má talent. Změnit svůj život a naplnit svoje sny by tedy chtěli všichni. Nejdřív ale musí projít přes porotu.

Česko Slovensko má talent: Leoš Mareš rozvlní boky v rytmu salsy!

Film a televize
Z cesty Ondřeje Bárty a Jiřího Kroužka po Asii.
Ledeč nad Sázavou – Dost šílený nápad dostali zhruba před dvěma lety dva studenti 
z Vysočiny. Jirka Kroužek 
z Ledče nad Sázavou a Ondřej Bárta z Hněvkovic se totiž rozhodli, že s více než dvacet let starou dodávkou Volkswagen, které dali příznačný název Sputnik, procestují pořádný kus světa.
10 fotografií

Respekt z kulometů a nafta za korunu padesát

Kraj Vysočina
Z cesty Ondřeje Bárty a Jiřího Kroužka po Asii.
Ledeč nad Sázavou – Dost šílený nápad dostali zhruba před dvěma lety dva studenti 
z Vysočiny. Jirka Kroužek 
z Ledče nad Sázavou a Ondřej Bárta z Hněvkovic se totiž rozhodli, že s více než dvacet let starou dodávkou Volkswagen, které dali příznačný název Sputnik, procestují pořádný kus světa.
10 fotografií

Respekt z kulometů a nafta za korunu padesát

Havlíčkobrodsko
Jezdci expedice PAMIR HIGH WAY na mopedech před Velkým kinem ve Zlíně.
Zlín – Čtrnáct tisíc kilometrů na motorce přes poušť i pohoří do Tádžikistánu a zpět. Tak dlouhou cestu má za sebou šedesátiletý motorkář Jaroslav Holík z Březůvek, který na minimotocyklu vlastní výroby vyrazil letos již po desáté.
7 fotografií

Hrdinové ze Zlína zažili motopeklo

Zlínsko
Ruský prezident Vladimir Putin.
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil úřadům a službám odpovídajícím za bezpečnost Ruska připravit se na zhoršení situace v Afghánistánu, kde se jednotky NATO chystají ke stažení. Zavelel také posílit ochranu hranic a ruských zájmů „na jižním směru".

Putin zavelel připravit se na zhoršení situace v Afghánistánu

Svět
Tankovací letoun KC-135 Stratotanker
Biškek – Silná bouře mohla být podle kyrgyzských vyšetřovatelů příčinou dnešní havárie letounu americké armády KC-135 Stratotanker, který havaroval na severu Kyrgyzstánu nedaleko kyrgyzsko-kazašských hranic. Letadlo, které zajišťovalo doplňování paliva pro letouny operující v Afghánistánu, podle dosud neověřených informací explodovalo ve vzduchu.

Na severu Kyrgyzstánu havaroval americký vojenský letoun

Svět