ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Zbytek ledovce a ledovcová moréna na Kavkaze.
Petrov – V červenci letošního roku se sedmadvacetiletý Adam Březovský z Petrova vydal s přáteli na více než třítýdenní pouť na Kavkaz. Nyní se tento vystudovaný pedagog o své zážitky podělil na přednášce ve Tvarožné Lhotě.

Kavkaz ho nadchnul svou přírodou i horami

Hodonínsko
Ilustrační foto
Biškek – Dav demonstrantů vedený opozičními politiky se dnes v kyrgyzské metropoli Biškeku pokusil obsadit sídlo parlamentu a rezidenci prezidenta. Policie proti útočníkům tvrdě zasáhla střelbou a slzným plynem a jejich akci zastavila. Podle kyrgyzského vysílání Rádia Svoboda dnes v Kyrgyzstánu došlo k pokusu o státní převrat.

V Kyrgyzstánu byl zmařen zřejmě pokus o převrat

Svět
Ilustrační foto.
Bruntál - V období po druhé světové válce v rámci procesu odgermanizování místopisných názvů v pohraničí padla celá řada poněkud zvláštních až bizarních návrhů na přejmenování města Bruntál. Jeden návrh počítal se změnou na Leninské.

Z Bruntálu chtěli mít Leninské

Bruntálsko
Ilustrační foto
Moskva – V Rusku má brzy vzniknout nová ozbrojená složka podřízená přímo prezidentovi, která bude bránit ústavní pořádek země před „syrským scénářem“ i před severokavkazskými teroristy. Podle ruského tisku by mohla mít budoucí Národní garda až 400.000 mužů.

V Rusku vznikne Národní garda podřízená přímo prezidentovi

Svět
Ilustrační foto
Washington - Americkému vojákovi, který v neděli zastřelil v jihoafghánské provincii Kandahár 16 civilistů, může při vojenském soudu hrozit trest smrti. Na palubě vojenského letounu to při cestě do Kyrgyzstánu prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta, napsala dnes agentura AP.

Voják USA může dostat za masakr v Afghánistánu i trest smrti

Svět
Ilustrační foto.
Oš - Při středeční nehodě letounu Tu-134 ve městě Oš na jihozápadě Kyrgyzstánu utrpělo zranění 31 lidí. S odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace o tom informovala agentura AP. Při hrozivě vypadající nehodě nikdo nezahynul. V nemocnici doposud zůstává 17 lidí.

Při havárii tupolevu v Kyrgyzstánu se zranilo 31 lidí

Svět
Americká vojenská základna v Manasu v Kyrgyzstánu.
Biškek - Americká vojenská základna v Manasu přinesla kyrgyzské státní pokladně za deset let své existence 1,4 miliardy dolarů (27,4 miliardy korun). Jejím prostřednictvím byly k bojovým operacím do Afghánistánu a zpět z této země do USA od roku 2001 přepraveny dva miliony amerických vojáků.

Základna USA přinesla Kyrgyzstánu 1,4 miliardy dolarů

Svět
Ruský premiér Vladimir Putin.
Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin dnes kritizoval šéfku americké diplomacie za uspěchanou kritiku nedělních parlamentních voleb v jeho zemi a "signály ruské opozici".

Podle Putina v Rusku revoluce nebude

Svět
Finále talentové show Česko Slovensko má talent 27. listopadu v Bratislavě. Tanečník electro boogie Atai Omurzakov, který soutěž vyhrál.
Praha /VIDEO/ – Svým dokonalým tancem ve stylu electro boogie dokázal diváky dohnat až k slzám – to proto, že jeho vystoupení mají ucelený příběh a duši. Mnozí taky jeho vítězství v show Česko Slovensko má talent předpovídali – co na tom, že je sympatický a skromně působící Atai Omurzakov z Kyrgyzstánu? „Za jeho vítězství jsem šťasten, ukázalo se, že jsme poměrně velkorysá společnost,“ prohlásil po finále talentové soutěže, která v neděli vyvrcholila v bratislavské Inchebě, moderátor Jakub Prachař. „Ano, a důkazem toho právě je, že vyhrál cizinec,“ chopil se slova Prachařův kolega Martin „Pyco“ Rausch. Show Česko Slovensko má talent tedy vyhrál sympatický mladík z Kyrgyzstánu. Pokořil mladé akrobaty, polykače Steviea, zpěváky, zpěvačky i tanečnice…
0 fotografií

Atai Omurzakov zatančil dobro a zlo. A vyhrál

Film a televize
Biškek - Naléhavou výzvu k zachování americké letecké základny v Kyrgyzstánu adresovala vedení této země americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Při krátké návštěvě kyrgyzského hlavního města Biškeku prohlásila, že zachováním základny Kyrgyzstán pomůže válečnému úsilí spojenců v nedalekém Afghánistánu.

USA prý chtějí dál využívat základnu v Kyrgyzstánu

Svět
Fotograf a cestovatel Oto Santarius před jedním ze svých snímků.
Karviná – Ačkoli se usilovně brání tomu, aby vystavoval své snímky, přece jen se ho podařilo přemluvit a v karvinském Komunitním centru Agape jsou od minulého týdne k vidění záměry z cest po celém světě.

Oto Santarius fotí pro radost, ne pro peníze

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Testy občanského sdružení Rozkoš bez rizika, které se v ČR už 18 let věnuje snižování zdravotních a sociálních rizik souvisejících s prostitucí, odhalily letos dva lidi s HIV, kteří poskytovali sexuální služby. Loni přitom nebyl potvrzen žádný virus HIV, řekla novinářům ředitelka sdružení Markéta Malinová. Sdružení má nyní v databázi 7300 dívek a žen, ročně provede přes 2000 testů na HIV a sexuálně přenosné infekce.

Mají HIV a poskytovali sexuální služby

Česko
Ilustrační foto
Moskva - Do Ruska se vrátí policie, která ze země zmizela po roce 1917 s nástupem bolševiků. Prezident Dmitrij Medveděv v pátek na poradě v Kremlu podpořil návrhy na přejmenování ruské „milice“ na standardní název běžný v evropských zemích, ale i v bývalém carském Rusku.

V Rusku zmizí milicionáři, nahradí je policisté

Svět
Expedice Kyrgyzstan 2010 v Turecku
Plánice – Po loňské motorkářské výpravě do Kanady a na Aljašku, o které jste se mohli dočíst i na stránkách Klatovského deníku, vyrazil letos Stanislav Tikal z Plánice do střední Asie. V několika dílech nyní přinášíme jeho zážitky.
26 fotografií

Na motorce do střední Asie - 1 díl

Klatovsko
Postřelmovský horolezec Zdeněk Mikula se synem Jakubem v roce 2009 na vrcholu Mont Blancu.To měl ještě Mikula v noze šroub po zranění, které utrpěl v roce 2008 v Pamíru
Postřelmov /FOTOGALERIE/ - Zdolat vrchol sedmitisícovky Pic Lenin v Pamíru, to je cíl výpravy, na kterou už ve středu 29. července vyráží rodinný tandem otce a syna Mikulových z Postřelmova. Na překonání tří a půl kilometrů převýšení k vrcholu na hranici Číny a Kyrgyzstánu mají čtrnáct dnů, zbytek třicetidenní výpravy zabere cesta a aklimatizační výstup.
10 fotografií

V Pamíru málem zemřel. Teď se tam vrací se synem

Šumpersko
Avers Rock, někde tady Lubomír Genčur zmizel
Šumperk – Ani po více než pěti letech se nepodařilo objasnit zmizení šumperského sportovce Lubomíra Genčura, který se skoro před šesti lety ztratil nedaleko turisticky známého pískovcového monolitu Avers Rock v Austrálii. A stejný osud potkal také šumperskou horolezkyni Márii Chmelařovou, která se v červenci 2008 nevrátila z Pamíru.

Ani po letech není jasné, proč sportovci zmizeli

Nehody
Ilustrační foto
Biškek - Po krvavých etnických nepokojích stojí Kyrgyzstán podle OSN na prahu humanitární katastrofy, i když do země už začala ze světa proudit první materiální pomoc. Kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že počet obětí střetů mezi Kyrgyzy a Uzbeky stoupl na 191, ale netají, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. V centru nepokojů, jihokyrgyzském městě Oš, je podle ruských agentur už druhý den relativní klid. Armáda se prý snaží zabavovat civilistům zbraně.

OSN: Kyrgyzstán stojí na prahu humanitární katastrofy

Svět
Ilustrační foto
Kyrgyzstán - Nejméně dvanáct mrtvých a 126 zraněných si ráno vyžádaly nepokoje v jižním Kyrgyzstánu. Stovky mladých lidí tam rozbíjely okna, rabovaly obchody a zapalovaly automobily. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Nepokoje si vyžádaly 12 mrtvých a 126 zraněných

Svět