ŠTÍTEK: Kyrgyzstán

Vyhrocená situace v Kyrgyzstánu.
Biškek - Šéfka dočasné vlády v Kyrgyzstánu Roza Otunbajevová nevyloučila rozhovory se svrženým prezidentem Kurmanbekem Bakijevem. Současně ale prohlásila, že nová moc ho hodlá postavit před soud, aby se zodpovídal ze svých zločinů, hlavně z odpovědnosti za krveprolití ze 7. dubna v kyrgyzské metropoli Biškeku.

Nová moc v Kyrgyzstánu chce prý s Bakijevem jednat

Svět
Vyhrocená situace v Kyrgyzstánu.
Biškek - Kyrgyzská opozice, která minulý týden svrhla prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, v pondělí oznámila, že proti němu chystá "zvláštní operaci". Bakijev, který uprchl na jih země, znovu upozornil na to, že jakýkoli pokus ho chytit či zabít vyústí v další krveprolití.

Kyrgyzská opozice se chystá na prezidenta

Svět
Vyhrocená situace v Kyrgyzstánu.
Biškek - Svržený kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev má možnost svobodně odejít ze země. Prozatímní vláda mu ale zaručuje osobní bezpečnost jen v případě, že složí funkci. Prohlásila to v Biškeku po setkání s delegací Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová.

Bakijev prý smí opustit Kyrgyzstán, složí-li funkci

Svět
Došla jim trpělivost. Obyvatelé země odmítli dál tolerovat vládní politiku spojenou s korupcí.
Kyrgyzstán – Po bouřlivé noci nejisté ráno. Takové probuzení čekalo včera Kyrgyzstán. Ve středoasijské zemi ve středu propukly protivládní protesty, které místy přerostly v regulérní pouliční válku.

Převrat opozice uspěl, zatím je pouze v půlce

Svět
Zámek Nové Hrady
Vysoké Mýto, Nové Hrady – Svatební obřady se konávají ve Vysokém Mýtě v budově městského úřadu v obřadní síni, jiné páry si přejí pronést osudové ano v sále rokokového zámku v nedalekých Nových Hradech.

Řeknou si ano na radnici i v zámku

Orlicko
Ilustrační foto
Brno - Páteční pololetní prázdniny sice trvají jen den, ale školákům volno prodlouží víkend. Třídenní nudy se brněnské děti bát nemusí. Centra pro volný čas myslí i na ty, které si prázdninový program ještě nenaplánovaly.

Prázdniny? V Brně plné zábavy

Brněnsko
Mapa Turkmenistánu.
Velké Meziříčí – Ve čtvrtek 19. listopadu se na Středisku ekologické výchovy Ostrůvek uskuteční další z cyklu cestopisných přednášek. Tentokráte se návštěvníci mohou těšit na zážitky Radovana Jirků z jeho cesty po Hedvábné stezce.

Cestovatel poví ,co zažil na Hedvábné stezce

Žďársko
Příprava výstavy fotografií zachycujících kontrasty mezi bohatstvím a chudobou ve střední Asii. Od pondělí 20 října je jejich autorka, studentka Aneta Hoduláková ze Vsetína, vystavuje v místním informačním centru
Vsetín - Kolekci fotografií ze střední Asie vystavuje od pondělí v Informačním centru ve Vsetíně Aneta Hoduláková. Snímky třiadvacetiletá studentka antropologie na Filozofické fakultě univerzity v Pardubicích pořídila při terénních výzkumech v Turkmenistánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu.

Vsetínská studentka fotila ve střední Asii

Volný čas
Mária Chmelařová. Snímek pochází z loňského mistrovství České republiky klubů v orientačním běhu.
Šumperk - Okresní soud v Šumperku před několika dny oficiálně prohlásil za nezvěstnou horolezkyni Márii Chmelařovou, která v polovině července zmizela při výstupu na vrchol Pik Lenina v Kyrgyzstánu.

Horolezkyně před třemi měsíci zmizela

Šumpersko
Ilustrační foto
Blanensko - Děti které neumí česky trápí učitele na Blanensku. Musí se jim více věnovat a nedorozumí se, když je žákovi špatně.

Cizinci se nedomluví

Blanensko
Z pohoří Pamír v Kyrgyzstánu se o víkendu vrátilo jedenáct členů třítýdenní expedice z Česka i Slovenska, mezi nimi byl i luhačovický horolezec Vladimír Bureš.
Luhačovice - Z pohoří Pamír v Kyrgyzstánu se o víkendu vrátilo jedenáct členů třítýdenní expedice z Česka i Slovenska, mezi nimi byl i luhačovický horolezec Vladimír Bureš. Jejich cílem byl štít Korumdy East vysoký 6384 metrů, nejvyšší dosud nevylezený vrchol pohoří. To se podařilo dvěma členům expedice.

Z Luhačovic se dostal až na štít Korumdy East v Pamíru

Zlínsko
Ilustrační foto
Havířov - Rada města na svém posledním zasedání schválila, že havířovská radnice poskytne v rámci integrace azylantů další obecní byt. Ten se nachází v domě na ulici Heleny Malířové v Havířově-Šumbarku.

Azylanti dostanou v Havířově nový byt

Karvinsko
Ilustrační foto
Blansko/ Pravděpodobně deset prvních tříd otevřou v novém školním roce ředitelé na základních školách v Blansku. Vyplynulo to ze zápisů dětí do prvních tříd, který se ukutečnil ve dnech pátého a šestého února.

V Blansku bude deset prvních tříd

Blanensko
Horolezec Václav Tichavský
ZLÍN - Dívat se na svět z výšky pět a více tisíc metrů nad mořem. Kolem sebe rozeklané štíty hor, sníh, led a silný mráz. Zažívat radost z dobytí vrcholu, v nohách několikahodinový náročný výstup. Námaha spojená s těmito nepopsatelnými pocity, nutnost spoléhat jen sám na sebe i potřeba spolupráce nebo možnost pročistit si hlavu, to vše hory nabízejí. A proto si podmanily i horolezce Václava Tichavského.

Nejraději mám, když je pořádný mráz

Zlínsko
Jiří Smutný
FEJETON - Přiznávám, že jsem přítelem testů. Rád je dělám, byť z jejich vyhodnocení nejsem vždy úplně nadšen (přesně podle pořekadla, že pro pravdu se lidé nejvíc zlobí).

Jak jsem málem propadl ze zeměpisu

Brněnsko
Ilustrační foto
SMÍCHOV – Co je to heliboarding?! Jízda na lyžích nebo na snowboardu po neposkvrněných sněhových pláních, kam se můžete dopravit pouze s pomocí vrtulníku. Své fanoušky si tento sport získal díky adrenalinu a možnosti poznávat místa, na které se většina lidí nedostane. Heliboarding nepatří k laciným záležitostem, za investované peníze však zájemci získají celoživotně nezapomenutelné a nevšední zážitky.  

Heliboarding na Smíchově

Ostatní sporty
Zelenáčova šopa
ZLÍN - Pro všechny milovníky vzdálených krajů připravila Zelenáčova šopa ve Zlíně zajímavý program. Zítra od dvaceti hodin budou moci návštěvníci zhlédnout dokumentární film cestovatele Michala Tománka nazvaný Cesta do neznáma.

Zelenáčova šopa nabídne vůni dálek

Volný čas
Pardubický zámek
PARDUBICE - Do přednáškového sálu na pardubickém zámku se tento týden opět vrací cyklus přednášek, které letos zájemce obeznámí s archeologickými objevy 4. až 6. století. V listopadu na dějiny naváže série témat o přírodě a cestování z různých koutů světa, která potrvá až do konce dubna, řekl ředitel Východočeského muzea František Šebek.

Na pardubickém zámku začíná cyklus přednášek

Volný čas
Celkový pohled na zámek
VÝCHODNÍ ČECHY - Do přednáškového sálu na pardubickém zámku se tento týden opět vrací cyklus přednášek, které letos zájemce obeznámí s archeologickými objevy 4. až 6. století.

Za vzděláním k sousedům

Volný čas
George Bush
NEW YORK - Cizí jména zamotávají americkému prezidentovi jazyk. Stejně jako ve slabikáři, tak Georgi Bushovi jeho spolupracovníci zvýrazňují v projevech obtížné hlásky.

Bush četl projev ze slabikáře

Svět