ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Férová snídaně.
Orlickoústecko - V sobotu dopoledne se na více než stovce míst u nás sejdou lidé, aby si dali Férovou snídani. Piknikovým happeningem dají najevo, že podporují fair trade, férový obchod ve prospěch znevýhodněných pěstitelů.

Společně si dají Férovou snídani

Pardubický kraj
Férová snídaně.
Orlickoústecko – V sobotu dopoledne se na více než stovce míst u nás sejdou lidé, aby si dali Férovou snídani. Piknikovým happeningem dají najevo, že podporují fair trade, férový obchod ve prospěch znevýhodněných pěstitelů.

Společně si dají Férovou snídani

Orlicko
Hrad Malenovice.
Zlín - Sbírku etnografických artefaktů indiánských kultur z Latinské Ameriky, které Zlínskému kraji věnoval cestoval a badatel Mnislav Zelený Atapana, bude spravovat Muzeum jihovýchodní Moravy. Jedná se o celoživotní dílo muže, který žil mezi indiánskými kmeny – deníky, fotografie i knihy. Expozice je plánovaná v prostorách hradu Malenovice.

Darované indiánské artefakty vystaví hrad Malenovice

Volný čas
Fairtrade. Ilustrační foto
Praha - Čeští zákazníci loni utratili za fairtradové výrobky zhruba 203 milionů korun, což je o 17 procent více než v předchozím roce. Již několik let po sobě je nejoblíbenějším produktem káva, které se prodalo 190 tun za 138 milionů korun. Následují výrobky z bavlny, za které Češi dali 32 milionů, a čaj s obratem 14 milionů korun. Dnes o tom informovala Věra Rohanová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Češi loni utratili za fairtradové výrobky 203 milionů

Ekonomika
Ilustrační foto
Chrudim - Nejen výstavami živo je naše muzeum a tak mohou malí i velcí vedle expozice navštívit třeba představení loutkového divadla. Po velkém úspěchu velikonoční akce inspirované pověstí o vzniku vietnamského národa ze 100 vajec, která zaujala přes dvě stovky návštěvníků, máme pro vás tentokrát pozvání do srdce Latinské Ameriky.

Loutkářské okénko: Sobotní odpoledne se odehraje s indiány

Volný čas
Ilustrační foto
Kroměřížsko – Kouzelné léto s Harry Potterem, dobrodružství s piráty, prázdniny plné tance nebo s rodilými mluvčími z Latinské Ameriky: to vše a ještě mnohem víc si letos připravili organizátoři dětských táborů.

Táborů je dost, váhat se ale nevyplatí

Kroměřížsko
Ilustrační foto
Bogotá – Kolumbijská justice zahájila vyšetřování více než dvou desítek předních armádních generálů kvůli jejich údajné roli ve skandálu se zabíjením civilistů, jejichž těla byla prezentována jako mrtvoly členů Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Proti této levicové guerille vede vláda přes půlstoletí ozbrojený boj. V souvislosti se skandálem odhaleným před několika lety již byly podle zpravodajské stanice BBC zadrženy stovky vojáků.

V Kolumbii vyšetřují desítky generálů kvůli zabíjení civilistů

Svět
Papež František.
Paříž/Vatikán – V posledních týdnech vládne napětí mezi Paříží a papežem Františkem, který prý odmítá přijmout nového francouzského velvyslance ve Vatikánu, protože je možná homosexuál. Uvedla to dnes francouzská média. Hlavu katolické církve přitom podle nich neobměkčila ani přímluva pařížského biskupa.

Papež odmítá nového velvyslance Francie kvůli jeho údajné homosexualitě

Svět
Ilustrační foto
San José – Obyvatelé středoamerické Kostariky používají od začátku letošního roku výhradně elektrickou energii, která pochází z obnovitelných zdrojů. Země těžící z příznivých přírodních podmínek se tak stala vůbec prvním státem na světě, kde přestali využívat elektrárny na fosilní paliva. Oznámil to v pondělí místní energetický úřad, podle nějž jsou však uhelné elektrárny připraveny k využití, pokud nebude ekologicky šetrná energie stačit.

Kostarika jako první země používá jen obnovitelné zdroje

Svět
V Ekvádoru řádí "pravopisný gang", opravuje chyby sprejerů.
Quito – Zdi v ulicích ekvádorské metropole Quito posprejované tisícovkami nápisů přiměly trojici místních mužů, aby rovněž vzali do rukou spreje a vyrazili do akce. Nový „gang" však nevyhledává prázdné zdi pro své výtvory. Pod rouškou noční tmy obchází existující nápisy a opravuje na nich pravopisné chyby. Říkají si Pravopisná brigáda Quito (Acción Ortográfica Quito).

V Ekvádoru řádí "pravopisný gang", opravuje chyby sprejerů

Svět
Ilustrační foto
Madrid/Londýn - Bití, psychický teror a neustálý strach - tak líčí španělský novinář Javier Espinosa každodenní krutost svého šestiměsíčního zajetí extremisty Islámského státu (IS). Tyto teroristické milice si prý zřídily na severním okraji syrského města Halab své "Guantánamo", v němž držely až 23 rukojmích jedenácti různých národností, z nichž sedm je mrtvých. Z této repliky americké věznice na Kubě pro teroristy dopadené v Afghánistánu se Espinosa dostal na svobodu loni v březnu. Podrobnosti svého zajetí popsal v dnešním vydání španělského listu El Mundo a britského deníku The Sunday Times.

Emwazi mi přejížděl ostřím nože po krku, popisuje bývalý zajatec islamistů

Svět
Ilustrační foto
Řím – Nudle z mikrořas, tempura z naložených medúz a muffiny z hmyzu: tak by mohl vypadat jídelníček budoucnosti, možná ani ne příliš vzdálené. Mouka z hmyzu (především cvrčků a kobylek) nejrůznějších odstínů od žluté po hnědou, těstoviny z mikrořas zelenomodré barvy a sušené či naložené medúzy jsou prvními kandidáty na nové pokrmy, které jsou vydatnými zdroji proteinů.

Potrava zítřka? Medúzy, hmyz a mikrořasy

Svět
Ilustrační foto
Norimberk (Německo) – Prodej chytrých telefonů loni poprvé překonal hranici jedné miliardy kusů. Podle údajů společnosti pro výzkum trhu GfK loni prodej stoupl na více než 1,2 miliardy přístrojů z 998 milionů v roce 2013. Prodej chytrých telefonů by měl růst i v letošním roce, tempo růstu ale zřejmě zpomalí na 14 procent z loňských 23 procent. Může za to nasycení na některých vyspělých trzích.

Loni se poprvé prodala více než miliarda chytrých telefonů

Ekonomika
Snímek 10.000 km - Natalia Tena a David Verdaguer
Praha – Ostré kauzy, provokativní témata, nekompromisní pohled na současnou společnost i odkrývání bílých míst v historii. To vše nabídne 10. ročník festivalu španělských filmů La Película, který zítra zahájí film Arktida režiséra Gabriela Velázqueze. Ve svém komorním dramatu nabízí nemilosrdný portrét mladé dvojice ztracené ve světě stiženém ekonomickou recesí, kde nezbývá mnoho prostoru pro šťastný život.

La Película: vyjednávači, andělé a Antonio Banderas

Film a televize
Ilustrační foto
San José - Kostarický tukaní samec Grecia, kterému v lednu kdosi uřízl část zobáku, dostane protézu vyrobenou pomocí trojrozměrného tisku. Zmrzačený pták, kterého musí vyživovat veterináři a jehož případ řešil i kostarický prezident, tak bude mít šanci být díky vytištěnému zobáku znovu soběstačný. Podle stanice BBC jde o první podobný případ v Latinské Americe.

Zmrzačený kostarický tukan dostane zobák z 3D tiskárny

Svět
CESTOVATELÉ z Krasné Lípy, kteří jedou kolem světa škodovkou, mají ze sebou první kontinent. Překonali Afriku.
Dva kontinenty, pět měsíců a blížící se cesta přes Atlantik. Cestovatelé Kateřina Dvořáková a Ladislav Bezděk z Krásné Lípy dosáhli na své cestě kolem světa nejjižnějšího bodu Afriky.

Afrika překonána,
 hlásí cestovatelé

Cestujeme
CESTOVATELÉ z Krasné Lípy, kteří jedou kolem světa škodovkou, mají ze sebou první kontinent. Překonali Afriku.
Krásná Lípa – Dva kontinenty, pět měsíců a blížící se cesta přes Atlantik. Cestovatelé Kateřina Dvořáková a Ladislav Bezděk z Krásné Lípy dosáhli na své cestě kolem světa nejjižnějšího bodu Afriky.

Afrika překonána,
hlásí cestovatelé

Děčínsko
Mexický magnát Carlos Slim.
Mexiko/Praha - Žebříček nejbohatších lidí světa vede v posledních letech střídavě zakladatel Microsoftu Bill Gates a mexický podnikatel Carlos Slim, který ve středu slaví pětasedmdesátiny. Jeho impérium zahrnuje škálu firem, jimž dominují telekomunikační firmy Telmex a América Móvil, která je čtvrtým největším mobilním operátorem světa dle počtu zákazníků (265 milionů v 18 zemích). Slim je ale i jedním z největších filantropů - podporuje vzdělávání, zdravotnictví či kulturu.

Pravidlo miliardáře Slima: střídmost i v dobách štědrých

Ekonomika
Nismanovo tělo údajně leželo v koupelně v bytě zamčeném zevnitř. Podle první zprávy podlehl střelnému zranění, zbraň prý policie nalezla poblíž těla.
Buenos – Argentinského státního zástupce, který nedávno podal žalobu na prezidentku Cristinu Fernándezovou, nalezli v neděli mrtvého v jeho domě v Buenos Aires. Příčinu smrti vyšetřovatelé zatím odmítli komentovat, uvedl dnes argentinský deník Clarín. Alberto Nisman obvinil hlavu státu z údajného krytí pachatelů atentátu na židovské charitativní organizace v hlavním městě v roce 1994.

Právník, který obvinil argentinskou prezidentku, zřejmě spáchal sebevraždu

Svět
Escualo kvintet – rodáci z kraje Karla Poláčka
Escualo kvintet je souborem mladých profesionálních hudebníků, kteří se zabývají hudbou Latinské Ameriky, a to zejména hudbou argentinskou.Unikátem kvinteta je, že všichni hráči, dnes již členové významných uskupení a laureáti mezinárodních soutěží, pochází z Rychnovska, kraje Karla Poláčka. Není proto náhoda, že se soubor každoročně ve vánočním čase vrací koncertovat do Rychnova nad Kněžnou.

Escualo kvintet – rodáci z kraje Karla Poláčka

Volný čas
Ilustrační foto
Hlinsko - Vrcholovou soutěží pro hobby dance párové tancování je bezpochyby mistrovství světa. Jedná se o několikadenní soutěž, pořádanou v České republice, pod záštitou Svazu učitelů tance (SUT) a Českou taneční asociací (ČAT).

Taneční pár z Hlinska se stal vicemistrem světa!

Chrudimsko
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Ankara - Muslimové prý objevili Ameriku více než tři století před Kryštofem Kolumbem. V sobotu to podle zpravodajského serveru BBC News prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Poukázal přitom na zápis v Kolumbově deníku, v němž je údajně zmíněna mešita na jednom z kopců na Kubě.

Turecký prezident: Muslimové objevili Ameriku a to před Kolumbem

Svět
Výklad jednoho obchodu v nákupním středisku v Caracasu s "těhotnými" figurínami oblečenými do modrých školních uniforem pro žačky mladší 15 let šokuje kolemjdoucí.
Caracas /VIDEO/ - Výklad jednoho obchodu v nákupním středisku v Caracasu s "těhotnými" figurínami oblečenými do modrých školních uniforem pro žačky mladší 15 let šokuje kolemjdoucí. Také ale rozpoutává debatu o sexuální výchově v zemi, kde porodnost nezletilých dívek patří k nejvyšším v Jižní Americe. Podívanou mají na svědomí dvě místní dobročinné organizace, které chtěly na problém upozornit.

Figuríny těhotných školaček šokovaly Venezuelu

Svět
Ilustrační foto
Buenos Aires - Argentinské úřady obvinily amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble z daňových podvodů a pozastavily jeho činnost v zemi. Argentinský daňový úřad AFIP oznámil, že společnost se dopustila podvodů v souvislosti s dovozem z Brazílie, který měla využít k tomu, aby vyvedla peníze z Argentiny a snížila si daňový základ.

Argentina obvinila Procter & Gamble z daňových podvodů

Ekonomika