ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Kanárské ostrovy a jejich odvrácenou tvář představí hudebnice Monika Srncová.
Česká hudebnice Monika Srncová, přilétá zpět do České republiky realizovat měsíční turné cestovatelských a kulturních přednášek o Kanárských ostrovech, kde našla před 20 lety svůj druhý domov. Cílem besed je přiblížit ostrovy z pohledu domorodce a představit nejen některé hudební nástroje, ale i kulturní krásy, které běžnému turistovi zůstanou skryty.
4 fotografie

Kanárské ostrovy a jejich odvrácenou tvář představí Monika Srncová

Čtenář reportér
Čínský balón nad územím USA, 1. února 2023.
Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom informuje stanice CNN a tiskové agentury. První čínský špionážní balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení.

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, zjistil Pentagon

Svět
Gymnázium Chotěboř získalo titul Fairtradová škola.
Gymnázium Chotěboř 12. ledna 2023 získalo titul Fairtradová škola na slavnostním předání. Celorepublikově má u nás tento titul šestatřicet škol a celosvětově více než dva tisíce škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou i sociální udržitelnost. Certifikát 12. ledna předal studentům a pedagogům školy zástupce neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň Fairtradových měst a škol koordinuje.
2 fotografie

Chotěbořská škola je férová. Gymnázium Chotěboř získává titul Fairtradová škola

Čtenář reportér
Mezi nejžádanější exotické ovoce patří během vánočních svátků banány, pomeranče a mandarinky. K těm měli obyvatelé dnešní České republiky vzácně přístup od pozdějších desetiletí 19. století, kdy se sem dostávaly nejprve v sušené či konzervované podobě
Kromě voňavého cukroví, řízků, rybí polévky a bramborového salátu si většina domácností neumí představit vánoční hody ani bez čerstvého ovoce. Jeho vánoční nákup před rokem 1989 máme nejspíš ještě pořád v paměti jako boj o poslední nepodpultové kousky v nekonečných frontách. V ještě hlubší minulosti se snažili poptávku na drahé a vzácné zboží využít obchodníci jak se dalo, trhákem a důvodem k vynalézavosti byly zejména banány.

Banány, nedosažitelný luxus. Lidi kdysi lákaly světelné skříně i zázračný prášek

Česko
Z cesty Marta Eslema do Kolumbie.
/ROZHOVOR/ Lockdowny spoustu rodin a vztahů rozvrátily, ale ústecký cestovatel, publicista a fotograf Mart Eslem si dlouhý společný čas s partnerkou opravdu užil. "Uvědomili jsme si, jak rádi spolu jsme, i po více než dvou dekádách společného života. Odclonili jsme venkovní šílenství a prožívali jedno z nejlepších období našeho života,” říká Eslem. Nyní už jezdí do světa znovu, ačkoli zatím jen po Evropě. Jak to s ním v posledních letech život „zaonačil” obšírně líčí v rozhovoru, ve kterém dává nahlédnout zblízka do své tvůrčí dílny.
14 fotografií

Lockdown? Poprvé za víc než dvacet let jsem byl rok v kuse doma, říká cestovatel

Ústecko
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se vítá s příznivci v Sao Paulu 2. října 2022 před prezidentskými volbami.
Brazilci jdou v neděli k volbám, v nichž rozhodují o svém prezidentovi na další čtyři roky a o novém složení parlamentu. O nejvyšší úřad se uchází desítka kandidátů, podle průzkumů ale mají šanci jen dva - krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro a levicový lídr Luiz Inácio Lula da Silva, který v čele největší, více než dvousetmilionové latinskoamerické země stál v letech 2003 až 2010.

Brazilci volí prezidenta. Šance má jen Bolsonaro či levicový exprezident Lula

Svět
Podle odborníků jde úspora ruku v ruce se změnou v jídelníčku, kam je dobré zařadit i vnitřnosti nebo málo využívané druhy masa i zeleniny. Pomůže také zavařování
S každým dalším nákupem saháme hlouběji do peněženky a řada lidí omezuje nákup surovin, které dříve běžně kupovala, a hledá levnější alternativu. Šidit tělo a chuťové buňky ale nemusíme. Podle odborníků jde úspora ruku v ruce se změnou v jídelníčku, kam je dobré zařadit i vnitřnosti nebo málo využívané druhy masa a zeleniny. 

Domácí vaření v inflaci ušetří peníze. Vsaďte na vnitřnosti i odpad ze zeleniny

Udržitelnost v rodinném životě
Baťůžkář v Belize
Jakub Kynčl si oblíbil Střední a Jižní Ameriku. O cestách po této části světa pojednává i jeho kniha Pas a pes. A proč to tam má tak rád? Lidé jsou tam prý upřímnější. „Když jsem v Jihovýchodní Asii, každý se na mě usmívá. Nepoznám, zda mi ten člověk vstřícně pomůže, anebo na mě chystá nějaký podvůdek. V Latinské Americe je to snadnější. Milí a vlídní lidé se usmívají a ti, kterým se chcete vyhnout, se tváří tak, že raději přejdete na druhou stranu cesty,“ říká cestovatel a spisovatel v jedné osobě.
12 fotografií

K životu s úsměvem na tváři stačí opravdu málo, říká cestovatel Jakub Kynčl

Do světa
Rafael Caro Quintero na snímku FBI.
Mexické úřady dopadly Rafaela Cara Quintera, jednoho z nejhledanější drogových bossů. Oznámilo to podle agentury Reuters mexické námořnictvo. Spojené státy za Quinterovo dopadení vypsaly odměnu 20 milionů dolarů (téměř půl miliardy Kč). Při páteční operaci, která vedla k zatčení Quintera, se zřítil vrtulník mexického námořnictva a zemřelo při tom 14 lidí.

Při zatýkání hledaného narkobarona spadl v Mexiku vrtulník. Čtrnáct lidí zemřelo

Svět
Nová kavárna Pascucci v Praze
Není snad jiného ekonomického odvětví, které by na pandemii covidu doplatilo více, než cestovní ruch a gastronomie. V důsledku krize ubylo v celostátním měřítku několik set provozoven, od venkovních hospod přes bufety a kavárny až po restaurace a penziony. Je proto zajímavé sledovat, jak se odvětví snaží vymanit z tlaku nepříznivých okolností a dostat na předkrizovou úroveň – každý krok v tomto směru se proto setkává se značnou pozorností odborné veřejnosti, a snad i spotřebitelů, nebo lépe řečeno konzumentů.
4 fotografie

To je jiný kafe. Do Česka přichází italský kavárenský řetězec Pascucci

Příběhy a rozhovory
Férovou snídani uspořádali v Daňkovicích už po šesté.
Druhá květnová sobota je Světovým dnem pro fair trade, což by se dalo přeložit jako obchod s férovými podmínkami pro pěstitele, zaměstnance i řemeslníky především z Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Na podporu tohoto fenoménu se v České republice každoročně schází skupiny lidí a pořádají takzvané férové snídaně. Těch se v roce 2019, naposledy před covidovou pauzou, zúčastnilo dokonce přes osm tisíc účastníků. Zapojuje se i Evangelický sbor v Daňkovicích. Letošní ročník se vydařil, děkujeme za fotografie i příspěvek.
7 fotografií

V Daňkovicích posnídali férově. Připojili se k tisícům lidí po celé republice

Čtenář reportér
Mezi základní principy Fairtrade patří:výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí.
Na celkem 140 místech po celé České republice se v sobotu 14. května uskutečnil komunitní piknik s názvem Férová snídaně na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Přidalo se i Blansko, kde akce proběhla v Zámeckém parku. Sešlo se na ní přes 80 lidí. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.
7 fotografií

Lidé v Blansku férově snídali na podporu pěstitelů z chudých zemí

Čtenář reportér
Společnost CleverFarm a její aplikace
Takzvaně chytrá řešení pronikají do všech odvětví lidské činnosti, není tedy divu, že velmi zajímavé možnosti nabízejí také pro oblast zemědělství. Aplikace farmářům poradí kdy hnojit či kdy zalévat, aby měli co nejvyšší výnos a zároveň aby se chovali co nejšetrněji k půdě. Firmou, která s tímhle vším umí pomoci, je česká společnost CleverFarm. Populární je nejen v české kotlině, ale také v zahraničí, kde ji zemědělci velice rádi využívají.
4 fotografie

Zjistil, co může pomoci zemědělcům. Kdy hnojit či zalévat poradí chytrá aplikace

Příběhy a rozhovory
Ilustrační foto.
Snížit co nejméně dopady na životní prostředí, nebo zlepšit pracovní prostředí. To chtějí domácnosti a firmy, které se vydaly na cestu k takzvané udržitelnosti. „Snaží se snížit spotřebu svých zdrojů, zejména těch neobnovitelných. A také snížit počet vstupů, čímž je myšleno i zboží, které pro domácnost pořizujeme,“ vysvětluje Petr Ledvina, odborník na ekologii domácností Ekologického institutu Veronica. Udržitelný rozvoj v sobě zahrnuje navíc nejen ekologii, ale také odpovědnost vůči ekonomice i sociální oblasti.

PŘEHLEDNĚ: Bio, Fair Trade, Eco-friendly. Vyznáte se v označení výrobků?

Udržitelnost
Jedno z vystoupení v manéži Gran Cirkusu Norte-Americano
Představení velkého cirkusu Gran Cirkus Norte-Americano se konalo dne 17. prosince 1961 v brazilském městě Niterói již třetí den a bylo stále beznadějně vyprodané. Během několika vteřin se však tento den změnil pro tři tisíce lidí v děs a hrůzu. Stan zachvátil ničivý požár, který si vyžádal více než 500 lidských životů a další stovky lidí doživotně zmrzačil. Dodnes jde o nejhorší požár v Brazílii.
12 fotografií

Mělo jít o oslnivé vystoupení. Z cirkusu se ale stal masový hrob, především dětí

Svět
Kino v ústeckém Hraničáři v úterý promítna animovaný snímek Moje slunce Mad české režisérky Michaely Pavlátové.
Film Moje slunce Mad české režisérky Michaely Pavlátové uvede dnes od 17.30 hodin Veřejný sál Hraničář. Snímek se prosadil na největším festivalu v Latinské Americe a bude se ucházet o nominaci Americké filmové akademie. Je to česky nadabovaný působivý příběh mladé Češky, která se vdala za svého milovaného spolužáka Nazira do exotického Kábulu.

Hraničář zve na animované drama, které v USA čeká souboj o Oscara

Čtenář reportér
Lemur kata s mládětem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zoopark Zájezd překonal dosavadní rekordní návštěvnost. Do této rodinné zoo si letos našlo cestu již přes 60 tisíc návštěvníků, což se dosud v žádném z předchozích roků nepodařilo. Největšími lákadly jsou surikaty, lemuři, největší druhová kolekce chameleonů na světě nebo hřiště pro děti s obří vzduchovou trampolínou.
33 fotografií

Zoopark Zájezd hlásí rekordní návštěvnost, letos přivítal už přes 60 tisíc lidí

Kladensko