ŠTÍTEK: Latinská Amerika

Premiér Andrej Babiš, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, předseda Senátu Jaroslav Kubera a prezident Miloš Zeman na schůzce ústavních činitelů k české zahraniční politice 10. října 2019 v Praze
Nejvyšší ústavní činitelé na schůzce nepodpořili návrh prezidenta Miloše Zemana, aby Česko zrušilo mezinárodní uznání Kosova. Okolnosti uznání Kosova v roce 2008, kdy se vláda k tomuto kroku rozhodla přes nesouhlas Sněmovny, nicméně ústavní činitelé označili za problematické. Podpořili stanovisko EU, která odsoudila vojenskou operaci Turecka v Sýrii. Vyslovili se pro vyslání více vojáků do Mali, obnovení zastaralé vládní letky nebo přijetí zemí Západního Balkánu do EU. 
12 fotografií

Zeman neuspěl. Ústavní činitelé odmítli zrušit uznání Kosova

Česko
Pobočka České pojišťovny. Ilustrační foto
Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem. Obě pojišťovny o tom dnes informovaly ČTK.

Nový lídr. Česka pojišťovna a Generali se do konce roku propojí

Ekonomika
Ilustrační foto
Kulturu a tradice španělsky hovořících zemí mohou zájemci poznat na festivalu Latino Americano, který se uskuteční v pátek od 16 hodin v areálu pardubických Automatických mlýnů.

Latinská Amerika zavítá do mlýnů

Volný čas
Vloupání - Ilustrační foto
V prázdninových měsících činnost zlodějů zaměřených na krádeže v domácnostech roste. Každých dvacet pět minut zloději v Česku dojde k jednomu vloupání. „Z toho u rodinného domu k němu dochází každé tři a půl hodiny, u bytu každé čtyři hodiny, u chaty nebo chalupy každých šest hodin,“ varuje Michal Barbořík, vedoucí odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.
13 fotografií

Vloupání do bytu či domu letos přibylo. Jak se bránit?

Krimi
59. ZLÍN FILM FESTIVAL 2019 - Mezinárodní festival pro děti a mládež - Stezka po stopách M. Zikmunda a J. Hanzelky
Cestovatel a režisér Petr Horký, Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha, kteří se vydali po stopách slavné dvojice cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, nebo etnolog Mnislav Zelený Atapana, který si užívá život mezi indiány. Slavní cestovatelé se sešli ve Zlíně. Pondělní festivalový den byl poctou cestovateli Miroslavu Zikmundovi, který letos oslavil stoleté jubileum.
6 fotografií

Pocta Zikmundovi. Slavní cestovatelé se sešli ve Zlíně

Zlínsko
oční vyšetření
Krátkozrakost neboli myopie je onemocnění, které mezi očními vadami zaujímá první příčku. Odborníci odhadují, že v roce 2000 bylo na světě přes miliardu a půl krátkozrakých, tedy 23 procent tehdejší populace. Podle australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology však má počet myopů do roku 2050 vzrůst až na čtyři a tři čtvrtě miliardy, což bude odpovídat polovině lidstva.
7 fotografií

Krátkozrakost se mění v epidemii. Do roku 2050 může mít problém polovina lidstva

Magazín
Mario Vargas Llosa
Pád jednoho z posledních autoritářských režimů v Latinské Americe, jímž je vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, je nezvratný proces. Řekl to v rozhovoru s ČTK peruánský spisovatel a novinář Mario Vargas Llosa, který velkou část své literární dráhy zasvětil boji za demokracii a který je v těchto dnech v Praze hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy.
5 fotografií

Spisovatel Vargas Llosa: Konec Madurova režimu ve Venezuele je nezvratný

Svět
Ilustrační foto.
Kutná Hora - Lidé ve městě budou moci společně posnídat v rámci takzvané Férové snídaně, která se zařadí mezi ostatní akce v rámci celé republiky na podporu fair trade a odpovědné spotřeby. Lidé na desítkách míst České republiky ve stejný den pořádají piknikový happening, aby ukázali, že se zajímají o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. 

Férová snídaně se uskuteční i za špatného počasí

Kutnohorsko
Ilustrační foto.
Místní pěstitele a lokální producenty podporuje akce Férová snídaně. Tento piknikový happening pořádají lidé, aby tak ukázali svůj zájem a symbolickou podporu pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

TIP Deníku: Happening Férová snídaně

Z okolí
Z loňské Férové snídaně v poděbradském parku.
Poděbrady – Po loňské premiéře opět tuto sobotu obsadí část lázeňského parku netradiční piknik. Akce Férová snídaně začíná v 10 hodin v horní části parku a má podpořit regionální pěstitele a hnutí fair trade usilující o spravedlivé výkupní ceny ze zemí třetího světa. Poděbrady se tak připojí k dalším městům po celé zemi.
8 fotografií

Férový piknik láká do lázeňského parku

Nymbursko
Herta Müller získala nobelovku roku 2009
Už pětadvacátý ročník mezinárodního veletrhu a festivalu Svět knihy Praha (9. až 12. května) se zaměří na význam literatury pro hlas svobody a politický boj. Hlavními hosty budou držitelé Nobelovy ceny za literaturu Herta Müller a Mario Vargas Llosa, kteří se 11. května sejdou na besedě v pražském kině Lucerna.  

Svět knihy přivítá nobelisty a autory z Latinské Ameriky

Volný čas
Papež František
Papež František v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval světové politiky, aby nechali stranou své názorové rozdíly a pracovali společně na míru. Před desítkami tisíc věřících na Svatopetrském náměstí papež zmínil konflikty v Africe či na Blízkém východě i politické krize v některých zemích Latinské Ameriky. Odsoudil též dnešní teroristické útoky v kostelích a hotelech na Srí Lance, při nichž zemřelo nejméně 215 lidí a přes 400 dalších bylo zraněno.
15 fotografií

Útoky na Srí Lance? Kruté násilí, prohlásil v projevu papež František

Svět
Miroslav Zikmund.
Život definoval legendární cestovatel Miroslav Zikmund jako jako přesný součet náhod. K němu byly dechberoucí náhody podle všeho více než štědré. Svou první velkou cestu do zahraničí podnikl v šestnácti letech, kdy jel se svým bratrem na Podkarpatskou Rus.
21 fotografií

Miroslav Zikmund dnes slaví 100 let

Zlínsko
Miroslav Zikmund.
Život definoval legendární cestovatel Miroslav Zikmund jako jako přesný součet náhod. K němu byly dechberoucí náhody podle všeho více než štědré. Svou první velkou cestu do zahraničí podnikl v šestnácti letech, kdy jel se svým bratrem na Podkarpatskou Rus.
21 fotografií

Miroslav Zikmund oslavil 100 let

Slovácko
Telč, ilustrační foto.
Telč - Ve čtvrtek 6. prosince v Telči pokračuje přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Tentokrát to bude na téma Čeští jezuité v Latinské Americe. Přednáška etnologa a historika Oldřicha Kašpara se uskuteční v 18.00 hodin v Knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči. Vstup je zdarma.

Tématem budou čeští jezuité v Latinské Americe

Jihlavsko